Gibis Gibis komentáře u knih

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Opět skvělý historický román od Scarlett Wilkové! Tentokrát otevírající téma, které pro mě bylo velkou neznámou, stejně jako vznik řecké komunity na Ostravsku z jejího předchozího románu. Netušila jsem, že mladí muži od nás z pohraničí byli za druhé světové války nuceni obléknout uniformy wehrmachtu a bojovat za nepřítele, jinak by byli popraveni, nebo v "lepším" případě odsunuti do koncentračních táborů. To je případ mladíka Emila. A k tomu ruská dívka Neonila, která za každých okolností dělá jen to, co je z jejího úhlu pohledu nutné, aby ochránila sebe a svou rodinu, a to v podstatě za jakoukoliv cenu.
Autorka píše docela zvláštním, jakoby odosobněným stylem, nesoudí, nemoralizuje, neomlouvá jednání svých hrdinů, prostě jen vypráví příběh, který už po pár stránkách nemůžete odložit.
Skvěle zpracované téma a já doporučuji.

14.03.2023 5 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Krásná pohádka, poučná. Nebo spíš dobrodružný příběh pro starší děti i pro dospělé. O tom, jak je důležité prožít každý den, ten pochmurný únorový i ten slunečný srpnový. Prožít lásku a štěstí a stejně tak i krize a neštěstí. Nečekat na dokonalý svět a prožívat život každý den, ať už přinese cokoliv.

14.03.2023 5 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Román Ve vteřině sice začíná tak trochu jako dívčí román, ale nenechte se mýlit! Velice rychle se změní v drama, boj o záchranu života a nakonec v psychologické drama o důsledcích nehody, o svědomí a jak moc tady platí "Hoď kamenem, kdo jsi bez viny". Tohle čtení vás nenechá vydechnout a přinutí vás přemýšlet o tom, jak byste se sami zachovali tváří v tvář ohrožení života vašeho, či vašich nejmilejších.

05.03.2023 5 z 5

Kukačky – Moje dítě není moje Kukačky – Moje dítě není moje Anna Staňková

Pro každého rodiče naprosto nepředstavitelná situace. Co s tím? Jak se zachovat? Co bude nejlepší pro děti? Na seriál jsem se dívat nechtěla, bála jsem se toho, protože mi to přijde naprosto neřešitelné, bála jsem se těch emocí, které to ve mě vyvolá... Nakonec jsem neodolala audioknize v podání Sabiny Remundové (moc krásně a citlivě namluveno, mimochodem) a jsem ráda, protože nakonec v příběhu byly zváženy snad všechny úhly pohledu, všechny dopady na rodinu i na jednotlivce, jak k tomu přistupují rodiče, prarodiče, sourozenci a spoustu dalších, méně či více zainteresovaných postav. Moc se mi to líbilo.

13.02.2023 5 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Dennis Jürgensen

Moc dobrý začátek nové série. Je pravda, že o dětských obětech se nečte úplně lehce a tady je pachatel a jeho praktiky dost hrůzný, ale autor se v tom naštěstí moc podrobně nepatlá. Na druhou stranu je tady hodně osvěžující humor německého detektiva Rudiho, je to opravdu veselá kopa a to knížce dodává trochu odlehčení a nepůsobí jen depresivně, jak to často u severských detektivek bývá. Takže za mě dobrý a na Lykke a Rudiho se těším v pokračování!

11.02.2023 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Jeden z nejlepších dílů z celé této výborné série, chytí už od prvních stránek a nepustí až do konce. Timu Weaverovi se skvěle povedlo vykreslit tajemnou atmosféru kolem záhadného "Okraje" a děsivé bytosti pohybující se za plotem (pro mě umocněno dokonalým načtením audioknihy Igorem Barešem). Tento díl lze číst i samostatně, není nutné znát předchozí díly ze série. Zasloužených 5*!

08.02.2023 5 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Jak byl první díl série napínavý a strhující, tak druhý je teda ještě mnohem rychlejší jízda! Jestli se pustíte do čtení, tak si nic moc neplánujte, protože tuhle knížku odložíte jen stěží :)
Když už vám bude připadat, že Gwen je na tom nejhůř jak může být, všechno se ještě zhorší a vypadá to naprosto beznadějně, byla jsem napnutá jak kšandy, jak tohle může dopadnout. Rozhodně doporučuji ke čtení a také doporučuji sérii číst po řadě od prvního dílu.
A jsem hodně zvědavá, jak bude autorka pokračovat, protože v tomto druhém díle vypadá všechno uzavřeno a vyřešeno, takže se moc těším na pokračování.

07.02.2023 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

(SPOILER) Neustále váhám, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky. Nakonec pro mě asi 3,5*. Čtení to bylo strhující, já mám moc ráda takové sondy do myslí hlavních hrdinů. Ale vyprávění jako by psaly dvě různé osoby...někdy naprosto normální myšlenky, strasti, trápení i radosti jednotlivých postav a pak přeskočíme do trochu fantasmagorických promluv nenarozeného plodu, boha ženy, boha muže...tohle mě příliš neuchvátilo. Ovšem kromě této výhrady mě čtení vlastně hodně bavilo a bylo to všechno dost uvěřitelné.
Ale určitě bych nedoporučila číst lidem, kteří se připravují na adopci či osvojení dítěte. Tady jako by nebyla žádná možnost, jak uspět,, jako by byla každá adopce už v počátku odsouzena k tragickým koncům, k nezdaru, k neštěstí všech zúčastněných. Celé to vlastně působí dost depresivně.

04.02.2023 4 z 5

Deník holky z lékárny Deník holky z lékárny Martina Lachnittová

Chcete-li se od srdce zasmát, tak směle do čtení Deníku holky z lékárny! Kromě spousty vtipných situací se toho i hodně dozvíte o zákulisí lékáren a lékárnické práce, ale také zjistíte jak si nejlépe vybavit domácí lékárničku, či co všechno přibalit na cesty, aby byl člověk připraven na cokoliv :) A taky si uvědomíte, že práce s lidmi je všude stejná, ať už za tárou nebo za pultem. Ale asi je lepší vždy přečíst jen pár stránek pro zlepšení nálady a prokládat jinou četbou.

28.01.2023 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Taková krásná vzpomínková záležitost, která vykouzlí úsměv na tváři. Ani si nedovedu představit, že by audioknihu namluvil někdo jiný, než Bára Hrzánová.

27.01.2023 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

(SPOILER) Tak tohle bylo opravdu hooodně psycho....na mě tam bylo nějak moc kousajících lidí, dětí a vůbec, marně jsem hledala někoho aspoň trochu normálního, snad Richard? Ale ten měl roli docela mizivou. Jedno městečko a tolik narušených třináctiletých dětí, pro které jsou drogy, sex a násilí běžnou denní realitou? Šokující to bylo, to ano, ale jinak mě to dost zklamalo.

26.01.2023 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velmi zajímavý historický román, osvětlující pro mě dosud neznámý kus historie řeckých přistěhovalců do Československa v padesátých letech minulého století. Přestože kniha obsahuje přímou řeč jen minimálně, vše je spíše jen vyprávěním dvou děvčat, Sotirie a Kouly a jejich blízkých, kteří více či méně ovlivnili jejich životy, nesmírně dobře se kniha čte. Moc se mi líbilo, jak vlastně žádná z postav nebyla úplně jasným klaďasem, vždy se objevilo něco, co změnilo moje smýšlení o nich a vlastně zvýraznilo jejich lidskost, omylnost a schopnost každého člověka dělat špatné i dobré věci.
Doporučuji!

21.01.2023 5 z 5

Helenka a Princezna Helenka a Princezna Eduard Petiška

Další z mých dětských pokladů :) Jedna z prvních knížek, kterou jsem dokázala už sama přečíst, velká písmena, jednoduchý a laskavý příběh a pro mě nepřekonatelné ilustrace Heleny Zmatlíkové.

17.01.2023 5 z 5

Už si čtu pohádky Už si čtu pohádky Eduard Petiška

V dětství jedna z nejoblíbenějších, čtená stále dokola. Objevila jsem v knihovničce a už se moc těším, až budu tenhle poklad číst s vnoučaty :)

15.01.2023 5 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Nemám moc ráda knihy, ve kterých si nedokážu aspoň trochu oblíbit nějakou hlavní postavu. A tady teda byl "výběr z hroznů" :D Snad jen Daniel byl takový neutrál, ale ten tam vlastně hrál celkem podružnou roli, hlavní byl boj mezi Laurou a Cherry a ty byly obě dost příšerné. Jedna z nich teda nakonec překročila všechny meze a té druhé mi bylo i líto, ale víc nebudu prozrazovat. Jako psychothriller docela zajímavé.

11.01.2023 4 z 5

Zima nejistých nadějí Zima nejistých nadějí Jenny Bayliss

Zima nejistých nadějí je krásný romantický zážitek, laskavé čtení hladící duši a já moc doporučuji. Potěšilo mě, že hlavní hrdinka Annie je už zralá žena, ne zajíček jako v mnoha romanťárnách a přesto se nebojí nového začátku v úplně novém místě. Její nové útočiště Pobřežní doupě má úžasnou atmosféru a jejich viktoriánský čtenářský klub mě naprosto uchvátil :) Všechno jsem to s Annie a jejími kamarádkami prožívala, jako bych tam byla s nimi. Takže neváhejte a čtěte!

10.01.2023 5 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Nemůžu si pomoct, ale já ty kluky z Nášho mesta fakt baštím :) Miluju jejich humor, odpouštím jim jejich hříchy a na každý další případ se neskutečně těším a jsem šťastná, že DD stále chrlí nové díly. A když přidám dokonalé načtení audioknihy M. Geišbergom, zážitek je bezkonkurenční.

06.01.2023 5 z 5

Krotitel splašených myšlenek Krotitel splašených myšlenek Karel Šíp

Karla Šípa mám ráda, baví mě jeho humor a je mi na něm sympatické, že si umí udělat legraci i sám ze sebe. Takže jsem se dobře pobavila, s některými jeho úvahami naprosto souzním, pro mě prima čtení.

30.12.2022 4 z 5

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Pohlazení po duši, vzpomínky na dětství a kouzlo vánoc strávených s mými nejbližšími a nejdražšími. To je něco tak kouzelného a laskavého, až se dušička tetelí blahem :)

30.12.2022 5 z 5

Svátky v Kavárně nových začátků Svátky v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

Nenáročná romantická oddechovka, sem tam lehce vtipná a samozřejmě předvídatelná.
V podstatě však splnila můj požadavek na vánoční romantiku a mého naladění na vánoční čas.

30.12.2022 4 z 5