gersie gersie komentáře u knih

Lvi a slunce Lvi a slunce Sergej Nikolajevič Sergejev-Censkij

Únorová revoluce 1917 z pohledu ruského zbohatlíka, který prožívá pár svých posledních dní a nemůže pochopit co se to vlastně děje. A to naopak čtenáři pomáhá pochopit jak to v Petrohradě asi muselo vypadat před sto lety.

04.11.2018 4 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Velice povedená kniha....autor má můj obdiv.

...Mlčeli jsme.První vzrušení ze shledání mezitím pominulo, všechno bylo tak formální, tak strojené. Na okamžik mi přišlo, že naše vlastní já jsou někde daleko a my poslali do baru jenom dva vyjednávače, kteří nemají oprávnění hovořit o těch skutečně podstatných věcech.....

Neuvěřitelně výstižné.....přesně a citlivě podané.....krása.

09.10.2018 5 z 5

Nejhledanější muž Nejhledanější muž John le Carré (p)

Musím se přidat k těm co se jim kniha líbila. Souhlasím s - DennisMoore - žádné přehánění , žádné zbytečné akční scény. Vždyť dobrý spisovatel umí napětí a překvapivé zvraty i zajímavou linku příběhu vést snadno a úspěšně i bez nesmyslných přehnaných akcí.

03.10.2018

Kouzelník ze Lhasy Kouzelník ze Lhasy David Michie

Kniha je pěkně napsaná ačkoli o tom někteří čtenáři pochybují. Zřejmě to byli ti co sledovali jen příběh a docela jim uniklo , že příběh tu byl proto , aby nám spisovatel zprostředkoval některé důležité myšlenky.
A nejsou to jen jednotlivé myšlenky , ale snaží se nám přiblížit celý jeden velice promyšlený světový názor, který může být pro někoho novým a pro jiného je jen připomenutím a zdůrazněním pravidel chování chytrých a mírumilovných lidí.

" V každé situaci máš možnost procvičovat se v laskavosti, moudrosti a trpělivosti."

02.09.2018 5 z 5

Na večírku Na večírku * antologie

Některé povídky rozhodně stojí za přečtení , jiné jsou slabší , ale to už je údělem povídkové knihy.

19.08.2018 3 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Tahle kniha patří do kategorie knih , která čtenáři musí sednout stylem , jinak mu asi nic neříká. Já jsem z těch co jsem ji dobře rozuměl , takže u mně dobrý......ale chápu rozporuplné komentáře.

12.08.2018 4 z 5

Chinaski poprvé Chinaski poprvé Michal Malátný

Je to pěkně napsané, jak zde již bylo řečeno, Člověk si udělá obrázek o kapele a o tom co dalšího (pro nás neznámého) slavní lidé denně prožívají. Hlavní hrdina se nám ukáže ve velice lidském obraze , čehož si na knize nejvíc cením.

06.08.2018 5 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Velice pěkné , výstižné povídky.Moc se mi to líbilo.....myslím , že vše podstatné zde už bylo řečeno.

22.07.2018 5 z 5

Jiné dny, jiné oči Jiné dny, jiné oči Bob Shaw

Klasická Sci-fi se vším všudy.....nechybí jí zajímavé zamyšlení nad problémy , jež můžou vzniknout díky novým technologiím. A to je asi na takové knize to nejdůležitější. Doporučuji milovníkům tohoto žánru.

09.07.2018 5 z 5

Spiritwalker Spiritwalker Hank Wesselman

Spisovatel Hank je vědec. A jako takový, by měl zastávat striktní pravidla vědecké práce a chování , která jsou v civilizovaném moderním světě Ameriky a Evropy běžná. Ale co s tím , když se mu najednou začnou dít podivné věci a začíná upadat do zvláštních stavů , o kterých jen četl a má jen vzdálenou představu,které používají takzvaní šamani pro své výlety do říše duchů.
Ze začátku se jim brání , potom se obává o své duševní zdraví a velice o nich pochybuje. Jenže mu stále vrtá hlavou jak to vlastně doopravdy je a jak tyhle věci fungují. Nakonec se jako správný vědec rozhodne všechno prozkoumat.
Snaží se číst různou dostupnou literaturu , a účastní se různých sezení. A mezi tím se těší na další nepředvídatelné a náhodné setkání s duchy.
Většina jeho zážitků z této úrovně se týká muže jménem Nainoa a jeho života na vzdáleném místě a v jiné době. Jeho zážitky autor prožívá velice autenticky s ním a snaží se takto ( i pomocí hostitelova vědomí ) prozkoumat způsob života lidí žijících v Nainoově době.
Kniha je velice pěkně napsaná. Doporučuji všem , koho zajímají zvláštní duchovní prožitky.

"co když "svět duchů" je vlastně jiným aspektem skutečného světa - skrytou úrovní reality, přístupnou pouze té části mysli, která dokáže vnímat "stíny" ? "

05.07.2018 5 z 5

Tvrdohlavá stvoření Tvrdohlavá stvoření Aimee Bender

Povídky jsou různorodé , ale většinou velice pěkně napsané. Jsou nezvyklé , ale citlivě popisují pocity jejich hrdinů, což je jejich trumfem. Je to zdařilé dílko.

12.06.2018 4 z 5

Dvě okna do dvora Dvě okna do dvora Alexej Pludek

Velice rozvleklé a těžko čitelné ( alespoň pro mne ) . Autor se snaží příběh vyprávět očima dospívajícího chlapce. Z toho vyplývá , že děj je zmatený nesourodý jsou v něm těžko postřehnutelné skoky. Čtenář se ve velké záplavě slov opakujících stále stejné myšlenky neustále musí prodírat a domýšlet o co vlastně jde. Mladík je hrdý , nepřístupný a zmatený , a tohle se autor snaží přenést na čtenáře ......hmm....není to můj šálek čaje.....snad proto raději ani nehodnotím.

03.06.2018

Kámen na mém srdci - O přežití holokaustu a dalším životě v Německu Kámen na mém srdci - O přežití holokaustu a dalším životě v Německu Shlomo Birnbaum

Kniha je trochu zvláštní ( jak už se pokusili naznačit předchozí komentáře ) a to proto , že vypravěč popisuje jen to co se stalo a v příbězích se nesnaží zachycovat emoce.
Jsou zde důležité informace a myšlenky ....
...V nedávné době se v Polsku objevují snahy přepsat dějiny země během holokaustu. Je správné, že Poláci již nechtějí přijímat formulaci "polské vyhlazovací tábory". Tyto lágry na polské, dobyté půdě, zřídili němečtí nacisté. Ale příliš mnoho Poláků, zrovna tak jako Litevců a Ukrajinců, nacisty při vraždění Židů podporovalo: jako zrádci, přisluhovači a v neposlední řadě také vykonavatelé. Nebo Židy zabíjeli "na vlastní účet" - například při obsazení Litvy německým wehrmachtem. Až na některé výjimky si Němci ruce neušpinili. Udělovali pokyny, vymýšleli, jak zvýšit efektivitu vyhlazování Židů. Smrtící práci prováděli Poláci nebo Ukrajinci. Velmi často dobrovolně. Přinejmenším to bylo častěji dobrovolně než z donucení.

31.05.2018 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Moc krásně napsaná kniha. Mladý spisovatel umí nádherně výstižně popsat myšlenkové pochody v hlavách hrdinů , čímž se nám stává jejich chování pochopitelnější. Jinak by jsme se v příbězích ztráceli , jako se nám to stává v životě. Zdá se, že je tato kniha velmi přínosná pro vnímavé čtenáře. Děkujeme. Musím souhlasit , že pět hvězd je v tomto případě málo....

22.05.2018 5 z 5

Můj rok 1978 Můj rok 1978 Martin Ježek

Kniha se snaží přiblížit typické věci náležející té době , ale je to subjektivní dojem autorů. Každý asi máme své vzpomínky a proto vše můžeme vidět trochu jinak. Je zde spoustu útržkovitých zpráv tvořících mozajku roku 1978 . Pro mně je asi nejlepší část - Kalendárium.

05.05.2018 3 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

asi jsem očekával něco jiného ..... mám dojem , že na pořádné vyjádření potřebuje mnoho papíru a šedesát stran je pro něj málo.

23.04.2018 3 z 5

Případ baskervillského psa / Případ ztraceného suchoplavce / Případ Čerta č. 4 Případ baskervillského psa / Případ ztraceného suchoplavce / Případ Čerta č. 4 Ludvík Souček

Pan Souček má svůj svérázný projev psaní a kdo mu přijde na chuť ten bude jistě s touhle knížkou spokojen.....i když má jistě své mouchy , jak to zmiňuje čtenář "honajz".

06.04.2018 5 z 5

Sedmnáct zastavení jara Sedmnáct zastavení jara Julian Semjonov (p)

Velice dobře napsaná kniha. Bože... jak už se mi stýskalo po knize končící normálně a né žádným praštěným " happyendem" . Škoda , že v dnešní době už se takhle nepíše.

29.03.2018 5 z 5

Povolání otce: Prezident republiky Povolání otce: Prezident republiky Ivana Hutařová

Autorka se snaží čtenáři přiblížit rodinný život našich prezidentů a pokouší se naše prezidenty přiblížit v jejich běžném životě mimo politiku. Vyprávění je jednostranné a čtenáři mnoho nepoví.

20.03.2018 3 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Moc se mi líbila. Hezky a citlivě napsaný příběh obyčejného chlapce co bere život zodpovědně a vnímavě se staví ke svému svéráznému okolí. Prožívá obyčejný , leč díky svému přístupu nevšední život.

16.03.2018 5 z 5