gersie gersie komentáře u knih

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Asi už jsem na Verneovky starej , přesto jsem se pustil do čtení. V dnešní době už to není tak dobrodružné a obdivuhodné jako v době svého vzniku. No co se dá dělat , ale i tak se to dá vklidu číst. Nikomu jsem nefandil, nikoho nesoudil. Stejně mají všichni polárníci můj velký obdiv.

26.02.2020 4 z 5

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Tak přesně takhle si představuji vědecko-fantastickou literaturu. Výborně napsaný a zvládnutý příběh. Myslím si , že by se velká většina autorů mohla učit , jak psát tento žánr. Dávám pět hvězd i když bych dal klidně i víc. Vřele doporučuji všem milovníkům sci-fi.

26.02.2020 5 z 5

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Tato kniha svědčí o opravdickém mistrovství autora. Zřejmě proto se jeho knihy čtou už takovou spoustu let a stále dovedou čtenáře uspokojit.

26.02.2020 5 z 5

Na úpatí Montmartru Na úpatí Montmartru Britta Röstlund

Také musím napsat , že to bylo hezké čtení. Příběh Manceba mne úplně pohltil. Autorka nám dala možnost "nahlédnout" hlavním hrdinům do hlavy a pozorně sledovat co se tam děje. Nádherně vystižené , vřele doporučuji......a nedejte se odradit nepříznivými komentáři.
Rozhodně je lépe udělat si vlastní úsudek....tak směle dotoho.

24.02.2020 5 z 5

Jednoho jasného, mrazivého rána v lednu na začátku 21. století Jednoho jasného, mrazivého rána v lednu na začátku 21. století Roland Schimmelpfennig

Bylo to čtení letmých úryvků ze životů mnoha různých lidí - takový koktejl , který jen popisuje jednotlivé okamžiky a nic jiného neřeší.....každý ať si udělá o tom vlastní názor.....proč ne ?

01.02.2020 3 z 5

Jeskyně předků Jeskyně předků Lobsang Rampa (p)

Knihy tohoto autora mne baví , dobře se čtou a hlavně je v nich spousta myšlenek pro každého. Vřele doporučuji.

24.01.2020 5 z 5

Muž, který byl Čtvrtek Muž, který byl Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

nějak moc mne nenadchla.....

19.01.2020 2 z 5

Střípky pravdy Střípky pravdy Lisa Unger

Jako v předchozím díle i zde autorka napsala spoustu hezkých a zajímavých myšlenek. A zase příběh celkem obyčejný. Zase se dobře četlo a alespoň se tam pořád nepotřásalo rameny (takže se autorka , nebo překladatelé polepšili a za to mají ode mne o hvězdu navíc).

11.01.2020 4 z 5

Matky Matky Jan Koubek

"Ale v každém případě ten skleněný knoflík leží na mé registrační skříni. Opatruji ho a jednou za čas ho vyleštím a přitisknu si jej k oku. Stále doufám, že jednoho dne si pro něj Hana, rozhodnuta přišít ho zpět na synovu hračku, přijde, a těsně před tím, než ho provlékne nití, přiloží si ho k oku a potěší se světem, rozkvetlým těmi nejjemnějšími odstíny žluté.". ..... krása.....kniha se mi moc líbila.

08.01.2020 5 z 5

Legenda o řece Legenda o řece Anatolij Vasiljevič Kuzněcov

Velice trfně napsané. Kniha měla ve své rodné zemi i mimo ni jistě úspěch hlavně proto, že autor příběh sám prožil a velmi úsporně a přitom výstižně a popravdě popsal své zážitky. Není v něm cítit propagace komunistických myšlenek ani snaha komukoli se zalíbit a "zkrášlovat" dílo, což je jeho nespornou výhodou. Tohle mě velmi mile překvapilo a musel jsem dát plný počet hvězd.

05.01.2020 5 z 5

Města Města Michal Ajvaz

samozřejmě nepopírám , že má tato kniha kvality...., ale od spisovatele tohoto formátu bych nepředpokládal , že knihu dokáže zatížit i spoustou "nekvalit".....a pokud někdo dobře sedmsetstránkovou knihu přečte jistě si všimne, že se stále opakují stejné myšlenky a stejné věty ( někteří tomu říkáme kolovrátek ) a pokud by autor v tomhle směru byl ještě zručnější , mohl to klidně dotáhnout na bájnou tisícovku.
Nejsem znalcem a nečetl jsem všechny jeho knihy a klidně přiznávám , že blbcem tu asi budu já , když těmhle věcem nedokážu porozumět.

21.11.2019 2 z 5

Města Města Michal Ajvaz

No....přijde mi komické tvrdit , že autor který byl vždy veskrze originální sklouznul k takzvanému komerčnímu braku úmyslně , aby všem dokázal , že tohle je právě to největší umění života......tak jsem asi debil ....no musím se s tím nějak smířit ........ :-)

17.11.2019 2 z 5

Města Města Michal Ajvaz

Tak je to na mně, abych to začal. Je to smutné , že musím začít tím, že kniha je pro mně zklamáním.
Pokud by to byla moje první kniha od autora, řekl bych že ti lidé co mu dávají různá ocenění se snad zbláznili. Je to však již moje několikátá kniha, mého původně velmi oblíbeného autora, a proto to spíš vypadá že se asi trochu pomátl autor.
Snad mu sláva stoupla do hlavy, snad mu peníze zastřely mysl či zatoužil rozšířit svoji původně dosti specifickou čtenářskou základnu - nevím , ale rozhodně to mělo dosti neblahý dopad.
Tak se tedy sám spisovatel začíná podobat svým postavám z knihy.
Svým dílem mi připomíná Olívii ,která svým neuváženým počínáním způsobila mnoho škod. Nebo také Štěpána, původně zosobňujícího velký vzor a velkou naději pro svého přítele a nakonec působící jako rozmazlené dítě, neschopného rozumně posoudit realitu.
Nikdy jsem nepronikal do tajů vydávání knih , ale zbytečně navršený počet stran až dle mého názoru na dvojnásobek (zřejmě bude mít co do činění s honorářem) dílu moc neprospívá.
Pro mně nepochopitelné , nesmyslné doplnění scény s únikem pomocí sousoší knihu těžce znehodnocuje. Řadí ji tím do dnes naprosto trapného průměrného braku zaplňujícího naprostou většinu amerických filmů a tuctových knih plnících pulty knihkupectví pro řadové čtenáře odmítající přemýšlet a toužící po další a další přihlouplé AKČNÍ scéně.
Opravdu jsem autora řadil velmi vysoko na svém žebříčku a rozhodně mne ani ve snu nenapadlo , že by mohl zrovna on tak hloupě poklesnout. Zdálo se mi že jeho rozumná a tvořivá mysl by tohle nikdy nedopustila ....... no zřejmě mám velice špatný odhad na lidi.
Nezbývá mi , než mu popřát řadu takových čtenářů co nechtějí přemýšlet a proto jim to , že se autor zpronevěřuje sám sobě a zabíjí svou osobitost a svůj styl, nevadí.

03.11.2019 2 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Zásadní kniha. Četl jsem ji v mládí , čtu ji teď a stále mi má co říct. Je to kniha která většinu čtenářů ohromí a mnohému změní pohled na svět. Rozhodně každému doporučuji pustit se do ní, ale pozor svět už potom nikdy nebude jako dřív. :-)

17.10.2019

Kapitán Sharkey Kapitán Sharkey Arthur Conan Doyle

Zlatý průměr....

02.10.2019 3 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Nechci se stavět na stranu příznivců , ale ani odpůrců....každý si musí o věci udělat svůj úsudek.
Tyhle pohádky moc nemusím , ale určitě jsou zde myšlenky které stojí za to , aby jsme o nich uvažovali.

02.10.2019

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

" Jednou ráno obešla postel a pozorovala ho, jak spí napůl oblečený na zádech. Tvář měl klidnou, ale obě ruce měl zvednuté k hlavě, dlaněmi otevřené k ní. Očima putovala po jeho akademickém hrudníku s nepravidelným porostem myších chloupků přes tloustnoucí pas ke genitálu. Jeho úd,menší a zdánlivě růžovější , než obvykle, ležel v pravém úhlu přes levé stehno. Jedno z varlat zůstalo někde uvězněné a nebylo vidět. Druhé leželo těsně pod penisem s pevně nataženou kůží, která připomínala oškubané kuře. Ann hleděla na měsíční krajinu varlete, na jakoby popraskanou, pupínkovatou, překvapivě lysou pokožku. Je to záhada, kolik potíží dokáže způsobit tak nanicovatý, podivně vyhlížející orgán."

Chtěl bych pochválit výborný překlad.

13.09.2019 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Škoda že si autorka neporadila lépe s tím závěrem, mohla to být vynikající kniha.
Ale i tak dávám plný počet , neboť kromě závěru jsem byl knihou nadšen, moc se mi to líbilo.
Dozvěděli jsme se mnoho ze života nájemníků domu č.6. Jejich osudy byly spíš k vážnému zamyšlení , než k nějakému souzení, to snad ani nešlo. Je škoda , že si často lidé nedokážou najít tu lepší cestu a nechají se nerozumně svézt na scestí.

08.08.2019 5 z 5

V lidožroutově zahradě V lidožroutově zahradě Leïla Slimani

Tato kniha mne nějak nenadchla. Oba hlavní hrdinové byli pěkně zabednění. Ona - co neví co roupama , bezohledná sobecká a líná. A on - co nepochopil , že ji musí vzít pořádně zkrátka.
Kdyby přikoupil dva hektary pole , manželce motyku a vyhnal ji okopávat řepu , mohli mít po problémech. Měli by šťastné manželství , ona naplněný život a autorka by mohla napsat pořádný závěr ..... a né to co předvedla....zřejmě se dost podobá svým hrdinům.

25.07.2019 2 z 5

Listopadový uragán Listopadový uragán Bohumil Hrabal

Musím souhlasit s BabouJagou mluví mi z duše.

08.07.2019 3 z 5