FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Ačkoliv se mi první dva zaklínačské komiksy líbily, kresba ve třetím díle je na jiné úrovni, detailnější a hravější. Grafické ztvárnění Geralta mi přišlo v prvních dvou komiksech odpovídající vzhledem ke knihám, zde je Geralt uzpůsoben herní sérii a to včetně Ciri a Yennefer, přesto jsem však spokojen i s touto jeho podobou.
Příběh je svižný, poutavý a tvůrcům se krásně podařil zakomponovat starý známý příběh o strize do nového příběhu skrze Geraltovo vyprávění "na pokračování", což bylo osvěžující oproti předchozímu komiksu, který byl příběhově v podstatě jen převyprávěním už napsaného.
V Prokletí vran se vyskytuje spousta povedených flashbacků, které nenarušují, ale naopak doplňují hlavní příběh, včetně toho o princezně Addě. Návaznost jednotlivých okének je opět lepší, ne v díle předchozím a líbily se mi i některé "experimenty", třeba souběžné grafické vyprávění dvou cest - jedno o Geraltovi a Yennefer, druhé o Elidovi.
Jedná se pouze o 3 - 4 strany, ale přišlo mi to nápadité a zamlouvalo se mi to. Tentokrát není na konci komiksů žádný bonus v podobě nahlédnutí za oponu tvorby komiksu, ale tento díl je tak příběhově nabušený, že to snad ani nevadí.

07.07.2020 5 z 5

Asterix věštec Asterix věštec René Goscinny

De facto povedený díl. Zvlášť když pak sám věštec už vůbec netuší, zda má nějaké schopnosti nebo ne. :)

28.04.2024 4 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Andrzej Sapkowski

Zrnko pravdy je skvělá povídka a je i skvěle převedená do komiksové podoby. Geraltova podoba má blíž ke kresbám z knížek a celkově má kresba a barva skvělou atmosféru. Mimochodem kresba s uhranutím je téměř stejná jako v předchozí Baladě o dvou vlcích. Naopak kresba v povídce Menší zlo mi sedla o něco méně, ale na kvalitě příběhu to nic nemění. Povedená publikace s převedením do komiksové podoby.

03.03.2024 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

(SPOILER) Smrť vezme do učení mládence, je to ale záminka proto, aby mohl chodit mezi lidi a poznávat na vlastní "kůži" jejich neřesti, které ze své pozice nechápe a chlapec, teda pardon - Mort, je na převádění duší ponechán sám a svůj úkol samozřejmě úplně královsky zvoře. Tenhle příběh musí být přeci zaručeně legrace! Bohužel dějově to je dost prázdné a roztáhlé, humoru je tu pomálu, zachraňuje to Dobrořez, který tomu dodává šťávu. O co méně se v knize vyskytuje, o to víc jsou jeho hlášky údernější. Kdyby byla knížka o rozsahu jako je třeba Faust/Erik, brbal bych míň, ale roztáhnout nepříliš záživný děj na dvojnásobek zmíněného...a v případě audioknihy k tomu nenadšenému zážitku přidává hudební podkres, který je často rušivý a příliš hlasitý, kolikrát nevhodně použitý a některé nepříjemné tóny bych ani hudbou nechtěl nazývat...

14.09.2023 2 z 5

Erik / Pohyblivé obrázky Erik / Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

(SPOILER) ERIK:

POHYBLIVÉ OBRÁZKY:
Parádní kniha, u které jsem se smál nahlas. Parodická tvorba snímků, kde místo důmyslného technického zařízení maluje výjevy před sebou parta skřítků v krabičce za neustálého popohánění malým bičem (a navíc se jim musí pravidelně kydat)? To je vážně krásně a vtipně vymyšleno a je to jen jeden z mála střípků, který mě chytil a nepustil. Dělat si legraci ze vzniku celého filmového průmyslu, slavných snímků, mýtusu Cthulhu atd...do toho postavy jako knihovník nebo Gaspoda, které nepřestanou bavit ani na chvíli, všechno si to vážně krásně sedlo a já si to užil. Navíc se dozvíte, jak upravit váš plnovous tak, aby to vypadalo, že nosíte falešný. To se přeci může báječně hodit!

29.08.2023 4 z 5

Faust/Erik Faust/Erik Terry Pratchett

(SPOILER) Jako čtenář neznalý Pratchetta jsem očekával knihu nabitou neskutečným, neustálým a hlavně chytrým humorem. Ve finále jsem se u nějakých úseků pousmál, nebylo to tak třeskuté, jak jsem očekával od spisovatele s tak legendárním statusem. Trochu nechápu tu podstatu toho vymyslet si fantasy svět, ve kterém se zrcadlí naše historie, jen je to jinak pojmenované. Čekal jsem mnohem kreativnější svět. Ve finále bych byl nejraději, kdyby se celá knížka točila kolem té pekelné říše, tam jsem se bavil nejvíc a mělo to největší potenciál. Ale na Zeměplochu jsem nezanevřel, zkusím jinou "tematickou sérii."

22.08.2023 3 z 5

Asterix v Hispánii Asterix v Hispánii René Goscinny

(SPOILER) Olé! Tady se ukazuje, že pronájem ryb nemusí být vůbec špatným obchodním modelem...i když záleží, jak v jakém stavu vám je zákazníci vrátí. A je taky zajímavé, jak je metoda zadržování dechu nakažlivá...rozjezd tohoto dílu byl pomalejší, ale je tu spousta větších i menších vtípků, nejsou tu moc hluchá místa, vše to krásně odsýpá a samozřejmě nechybí spousta narážek ve stylu: "Ve skutečnosti se to stalo takhle," prostě za vším hledej dvojici našich hrdinů.

05.08.2023 5 z 5

Král úletů Král úletů Philip K. Dick

(SPOILER) Philip K. Dick mě neskutečně oslovil (taky jsem si sehnal spoustu jeho knih) a určitě byl mistrem poutavého vyprávění, které vtáhne, přirozeně plyne a proto se vždy jeho díla těžko odkládají. Věděl jsem, že tento román je jedno mála jeho děl, které nespadají pod sci-fi žánr a netušil jsem, co vlastně čekat. Líbilo se mi, že se z prvotního nesouvislého vyprávění dostaneme k jinému pohledu úhlu, k jeho sestře Fay. Myšlenkové pochody jejího manžela při nákupu tampónů a následnou reakci už z hlavy nedostanu. Celou dobu si můžete říkat, kdo se vlastně chová nejvíc racionálně a ve finále nemůžete na nikoho ukázat prstem. Všichni to jsou lidé uvěznění ve vlastních, vlastnoručně vyrobeních pastích, kteří dokážou různými způsoby ubližovat ostatním, ač si to uvědomují nebo ne. Všechno se to četlo jedním dechem úplně samo, přesto mám pocit...že jsem si z toho nedokázal vzít to, o co se autor snažil? Obdivuji, jak dokázal vylíčit postavy a jejich myšlenkové pochody, tak děj běžel svižným tempem, ale přesto vím, že si knížku netoužím přečíst znovu, ale jsem rád, že se tak stalo.

19.07.2023 3 z 5

Asterix a kotlík Asterix a kotlík René Goscinny

Jeden z těch na vtipy slabších dílů, ale srážení cen divočáků na trhu, hrachovka v kotli, nenápadné chování před bankou nebo na nohy na ramena beroucí divočáci před Obelixem pobavili.

07.06.2023 3 z 5

Mýtus Cthulhu Mýtus Cthulhu Norberto Buscaglia

Přenést atmosféru povídek není nic jednoduchého, zvlášť když Lovecraft pracuje s neurčitými pojmy, u kterých čtenář musí zapojit fantazii.
V komiksové adaptaci je tento problém řešený kresbou, která je místy neurčitá a zapojuje čtenářovu fantazii podobně, jako originální díla. Některé adaptace fungují skvěle (Věc na prahu, Barva z kosmu, Přízrak temnoty), jiné, jako Šepot ve tmě mě zklamaly, chybělo mi tam budování atmosféry. Těší mě, že je kniha ve velkém formátu (o něco větší A4) a v tvrdých deskách, přední stranu zdobí asi jedna z nejděsivějších kreseb z knihy, což nevím, jestli vnímat pozitivně či negativně. :) Škoda, že místo "soupisu edic Argomiks" není nějaký pěkný rejstřík usnadňující vyhledávání konkrétních povídek. Zarytým fanouškům Lovecrafta nesmí tenhle kousek chybět v knihovně, protože nabídne trochu jiný a zároveň povědomý pohled na tvorbu známého spisovatele.

01.05.2023 4 z 5

Asterix a slavný štít Asterix a slavný štít René Goscinny

Příjemný díl, vždycky mě těší ty malé detaily, hlavně u Idefixe, třeba když se lekne vzlétajícího motýla nebo si nese útržek z oblečení římského vojáka (a ten kousek pak vojákovi na další stránce viditelně chybí). Humor byl fajn, ale není to jeden z těch dílů, kde se směji nahlas. P.S.: Je teda vtipné, že Obelix se láduje vařenou zeleninou (respektive převážně zelím) ve formě potée, ale vařená zelenina v lázních mu absolutně nejede...

04.02.2023 4 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

Příběhově lehce slabší než předchozí sešity, ovšem velice bývorné komické situace a zápletky to skvěle vyvažují. Jen se divím, jak rychle se Obelix, při své tělesné konstituci dokáže opít. :) A možná by tento díl fungoval ještě lépe než kdejaká brožurka upozorňující na nebezpečí alkoholu - ten přeci způsobil nejen úpadek nejúžasnějšího města, ale i samotné Římské říše.

18.11.2022 4 z 5

Akira 3 Akira 3 Katsuhiro Otomo

Teta Čijoko se toho rozhodně nebojí! Během čtení jsem měl obavy, jestli to u mě neskončí tento díl jen průměrným hodnocením. Některé části mi přišli zkratkovité, zvláštně navazující na sebe. Nepomáhá tomu ani zběsilá akce, která spíš pocit ztracenosti v ději prohlubuje a kolikrát jsem si musel stránky číst znovu, abych si to v hlavě správně srovnal. Ale co je předvedeno v závěru dílu je něco neskutečného.

Samozřejmě musím vyzdvihnout úžasnou kresbu, zvlášť v detailních záběrech na architekturu. Ač je akce v tomhle díle utržena ze řetězu, stále je bravurně vyvedená, jen dokáže být nepřehledná. Humoru je tu pomálu, ale když už se objeví, funguje skvěle, což je příjemná změna oproti původnímu svazku, kde mi připadal zvláštní a tlačený na sílu. Jsem opravdu zvědavý, kam nás zavede další díl, respektive díly. Opravdu zvědavý.

15.10.2022 4 z 5

Minority Report (II) Minority Report (II) Philip K. Dick

(SPOILER) Povídky hodnotím posloupně. Převratný počin (*3) Jedna z těch lehce "praštěných" povídek, ale vylepšuje to lehký humor a tajemné pozadí příběhu. Jen to tak zvláštně klouže po povrchu, při čtení nevyvstává příliš otázek...a dříve jsem četl Styl Yancy, který se tomuto v určitě myšlence podobá. Tušitelé v příběhu Operace Luční koník (*5) byli naprosto parádní. Celý příběh je plný humoru, určité sebeparodie a pocty slavným autorům. Povídka Co říkají nebožtíci (*2) mě do určité části bavila, pak to začalo být nezáživné, natahované a konec tomu vůbec nepomohl. Velká škoda, už jen koncept zmrtvýchvstání stál za to. Orfeus na hliněných nohou (*4) sdílí podobnosti s povídkou Operace Luční koník. Asi není divu, byly napsané krátce po sobě. Jen mě zaráží, jak moc společnost Múza změní svoji filozofii o neměnění minulosti. Tenkrát s Parádnicí Pat (*2) překládá otázku, čím by se asi lidé bavili, kdyby nebylo pořádně čím? Každopádně tohle na mě příliš nezapůsobilo, ale dle poznámek sloužila tato povídka částečně jako základ pro knížku u Tři stigmata Palmera Eldritche, na kterou se teprve chystám. Záložník (*2) zase ukazuje, jak se z nikoho může stát někdo. Ovšem povídka celkově podprůměrná. Co si počneme s Raglandem Parkem? (*3) je pokračováním povídky Záložník. A mnohem povedenějším! Život s blobem (*3) je vcelku tragikomický příběh, získává ode mě tři panožky nahoru. Ve finále je tento výběr průměrný, nejvíce vyčnívá Operace Luční koník, to bych si někdy rád znovu přečetl. Poznámka: Dvě povídky už jsem četl v jiné sbírce (a jiném překladu).

25.07.2022 3 z 5

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Kvalita povídek je kolísavá, jejich hodnocení vezmu postupně. Úvodní Zlatý muž (*5) je zajímavá a velice dobře vybudovaná povídka, i zakončení se povedlo. Celý příběh jsem si dokázal představit i zfilmovaný, pak jsem zjistil, že už adaptace natočena byla a že ji asi vidět nechci. Odvetné utkání (*2) - úvodní odstavec mě velice navnadil, bohužel nakonec byla povídka taková nijaká. Konec je utnutý, i když v jistém smyslu čtenář ví, co bude následovat. Král Elfů (*4) - povedená "blbina", být králem elfů je rozhodně velká zodpovědnost. Čekal jsem nějaký veliký zvrat, který celou povídku převrátí naruby, ale ten naštěstí nepřišel. Příjemná věc, u které se i zasmějete. Styl Yancy (*4) - kdo, nebo respektive co, je Yancy je pro dnešního čtenáře snadné odhadnout, ovšem v době původního vydání to zřejmě tak jednoduché být nemuselo. Jako rozbor totality a populismu to funguje určitě dobře. Ne v této vazbě (*3) - zajímavá "úvaha" nad posmrtným životem a jeho potvrzení skrze živou kůži nepříliš inteligentního tvora. Černá krabička (*2) - tato povídka posloužila jako základ pro román Sní androidi o elektrických ovečkách. Ale mě skoro vůbec nebavila... Nepolepšitelný S (*4) - zajímavě načrtnutý svět, ze kterého se dozvíme sice jen střípky, ale vše samozřejmě táhne hlavní zápletka. Pár věcí mi nejprve přišlo zmatečných a vlastně zbytečných, ale celkově se mi to celé líbilo. Dokážu si to hravě představit jako epizodu Black Mirror. Válka s Fnooly (*4) - vtipná záležitost. Skoro si říkám, že autor přemýšlel nad tím, co by se stalo, kdyby pro nás hříšné a škodlivé věci nějaké cizí rase naopak prospívali. A pak ho napadli Fnolové a tato povídka. Poslední z pánů (*4) - předkládá otázky, na které není jednoznačná odpověď. Všetečka (*3) je jednoduchá povídka, která na cestě k rozuzlení nedělá zbytečné odbočky. Jasná výhra (*2) - tu hlavní myšlenku jsem asi nepochytil. Prodavač nejvyšší kvality (*4) - nejdokonalejší reklama a prodavač v jednom. Pobavilo. Co by na dnešní reklamy řekl sám Philip K. Dick by mě opravdu zajímalo. Vzácný artefakt (*5) je jeden z těch děl, kde si čtenář nemůže být ničím úplně jistý, natož pak hrdina příběhu. Bavilo mě to hodně, i když podtón je vcelku depresivní. Městečko (*3) - pěkně to odsýpá, ale čtenář brzy odhalí, jakým směrem se bude příběh zřejmě ubírat. Na autora možná až příliš umírněné. Před-lidé (*3) - citlivé téma, ale ve finále není zpracované příliš působivě.
Celkově jsem si tuto sbírku užil a také mě potěšili poznámky k povídkám na konci knihy, které jsou přímo od autora. Z chutí bych si přečetl znovu všechny povídky, které jsem hodnotil známkou *4 a lepší.

04.06.2022 4 z 5

Steven Spielberg – Život ve filmech Steven Spielberg – Život ve filmech Molly Haskell

Vše, co bych tu mohl o knize napsat už skvěle shrnul uživatel DennisMoore přede mnou. Za sebe však mohu říct toto: O promítání osobních zážitků režiséra do filmů jsem neměl tušení, takže jsem rád, že autorka dokázala všechny tyto souvislosti v knize rozumně předložit. Na filmech Spielberga jsem vyrůstal stejně jako na filmech jeho současníka a přítele Lucase. Když jsem tedy půlroku nazpět četl (dvakrát tak obsáhlou) biografii George Lucas: Život stvořitele Star Wars, ve kterém byly o Spielbergovi časté zmínky, bylo mi jasné, že v této knize budou určitě zmínky o Lucasovi. Celkově se biografie četla velmi příjemně, ovšem poslední kapitoly jsou lehce osekanější a kniha je poněkud ostře ukončena. Možná, kdyby se část předmluvy rozšířila a použila jako doslov, neměl by z toho člověk takový pocit.

12.03.2022 4 z 5

Dárek od Caesara Dárek od Caesara René Goscinny

Ač mnozí tento díl vychvalují jako nejlepší, mně tolik nesedl. Snad na další přečtení!

26.12.2021 3 z 5

Alenčina noční můra v Říši divů Alenčina noční můra v Říši divů Jonathan Green

(SPOILER) Jsem jeden z těch, co s gamebooky zkušenost nemá a proto jsem hledal něco přístupného. Alenčina noční můra v Říši divů se mi na to zdála ideální a rozhodně jsem nesáhl vedle! Nutno ještě říct, že nejsem žádný skalní fanoušek tohoto světa, ale nějaké povědomí mám (hlavně z filmových adaptací). Gamebook mám ve vázané verzi, která má pěkný, až kapesní formát a celkově je to hezky provedeno, včetně kreseb uvnitř. Nic jsem dovnitř nezapisoval, raději jsem si stáhl průvodní listinu a k tomu si vzal dvoje kostky. Vysvětlení všech herních principů je srozumitelné a čtenář/hráč se tak brzy může ponořit do příběhu. Pozor, možná bude pár spoilerů... Na první pokus jsem se dostal i docela daleko, navíc Alenka byla už vyzbrojena palcátem a čajovým tácem jako štítem, takže jsem do ní vkládal velké naděje. Ale jelikož se mi nepodařilo posbírat dostatečné indicie a předměty, zabila mě Červená královna. Začal jsem tedy znovu a vlastně jsem byl za nový začátek rád, vydal jsem se trochu jinudy, objevil nové indicie...ale nakonec Alenka zemřela v žaláři. Když mě při třetím průchodu skolil Rudý jezdec, přestal jsem hrát podle některých pravidel a nakonec jsem se k tomu šťastnému konci opravdu dostal. Možná po delším čase (až se vzpomínky trochu zapráší) po gamebooku znovu sáhnu a zkusím to tentokrát opravdu poctivě. Každopádně začátečníkům, jako jsem já, mohu tento gamebook určitě doporučit. Jen mnohdy překlad nebyl úplně jednoznačný a párkrát ponoření do příběhu vyruší zmínka o něčem, co jsem v příběhu nezažil, což ale chápu, že se těžko vychytává. Ale opravdu mě koncept nadchl a už se těším, až si udělám čas na Oz - gamebook!

08.11.2021 5 z 5

Asterix a cesta kolem Galie Asterix a cesta kolem Galie René Goscinny

(SPOILER) Líbil se mi tenhle díl? Nejspíš ano. Těžko říct.
Ale teď vážně - Cesta kolem Galie je velmi povedeným a milým dílem, navíc i zeměpisně poznávacím. Všechny vtípky nejsou hned na očích, proto může mít čtenář pocit, že jich není tolik. Což je pro tento díl zřejmě příznačné, podobně schovaný je i Idefix, který se ke známé dvojici zde poprvé přidá a až do poslední stránky putuje s hrdiny bez povšimnutí. U kresby stojím zřejmě na druhé straně barikády, líbila se mi, často je hezky detailní, na nic ošklivé jsem nenarazil. Trochu mě zaskočilo, jak rychle vyeskalovala sázka s Asparágusem, koneckonců si všechny podmínky určil sám Asterix. Celkově příběh hezky ubíhá a přesto, že se vlastně opakuje jeden podobný cyklus - Asterix s Obelixem dorazí do etapového města, brzy musí odrazit Římany, nepřišlo mi to stereotypní (to samé platí o zmiňování tloušťky, tedy pardon, silnější postavy Obelixe) . Líbil se mi i překlad, spousta vtipů funguje skvěle v češtině, někde jsou sice lehce našroubované, ale smysl se neztrácí. Nějaká chybka se také najde, například v jedné části je u prásknutí biče psané "knall". Za mě vcelku velmi povedený díl.

29.07.2021 5 z 5

Rádce milovníka čaje Rádce milovníka čaje James Norwood Pratt

Pokud se chcete zorientovat v druzích zeleného čaje, jeho původu a historii, určitě můžete po knížce sáhnout. Dočkáte se i doplňkových citací, receptů z čaje a slovníčku pojmů. Doteď jsem sám netušil, kde všude se dá čaj prakticky využít. Bohužel z toho mála fotografií, které v knize jsou, si moc neodnesete, nedá se z nich příliš vyčíst. Kdyby vyšla kniha v dnešní době s barevnými fotografiemi čajů, nádob a receptů, určitě by mohla čelit oblibě, ale takhle se spousta začátečníků v přehledu ztratí.

24.06.2021 3 z 5