Zlatý muž přehled

Zlatý muž https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8788/zlaty-muz-8788.jpg 4 106 106

Tato kniha není pouhým výběrem povídek P. K. Dicka. Je i jistým přiblížením jeho života a názorů. Povídka Černá krabička se stala základem pro později zfilmovaný román Blade Runner, česky Sní androidi o elektronických ovečkách. Dostáváte zde do rukou soubor patnácti povídek, které dokazují, že Dick byl mistrem svého řemesla. Námětově se povídky pohybují od klasické sci-fi přes antiutopie a postkatastrofickou vizi až k povídce, která by se dala zařadit do žánru fantasy. Časově tento průřez zahrnuje roky 1954 – 1974.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Golden Man , 1980

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zlatý muž. Přihlašte se a napište ho.

Luigi1
22.08.2023 5 z 5

TakP.K.D.se to opět povedlo a dalo se čístt

Lele61
16.04.2023 5 z 5

Po přečtení Dickova románu Ubik jsem byl velmi zvědavý na povídkovou tvorbu tohoto autora a tak jsem sáhl právě po sbírce Zlatý muž. A můžu zodpovědně říci, že jsem rozhodně nebyl vůbec zklamán. Spíše naopak, byl jsem velmi příjemně překvapen :-) Námětově velmi pestrá sbírka 15 povídek dokazuje, že Dick je opravdu "pan spisovatel" v nejlepším toho slova smyslu. Soubor obsahuje celou řadu výborných povídek, z nichž uvedu alespoň titulního Zlatého muže, Černou krabičku, dále Ne v této vazbě a vtipné a humorné Král elfů a Válka s Fnooly. Knížku hodnotím jako výbornou a vřele doporučuji k přečtení. Rozhodně se budu k této sbírce zase rád vracet.

FirstDaw8ID
04.06.2022 4 z 5

Kvalita povídek je kolísavá, jejich hodnocení vezmu postupně. Úvodní Zlatý muž (*5) je zajímavá a velice dobře vybudovaná povídka, i zakončení se povedlo. Celý příběh jsem si dokázal představit i zfilmovaný, pak jsem zjistil, že už adaptace natočena byla a že ji asi vidět nechci. Odvetné utkání (*2) - úvodní odstavec mě velice navnadil, bohužel nakonec byla povídka taková nijaká. Konec je utnutý, i když v jistém smyslu čtenář ví, co bude následovat. Král Elfů (*4) - povedená "blbina", být králem elfů je rozhodně velká zodpovědnost. Čekal jsem nějaký veliký zvrat, který celou povídku převrátí naruby, ale ten naštěstí nepřišel. Příjemná věc, u které se i zasmějete. Styl Yancy (*4) - kdo, nebo respektive co, je Yancy je pro dnešního čtenáře snadné odhadnout, ovšem v době původního vydání to zřejmě tak jednoduché být nemuselo. Jako rozbor totality a populismu to funguje určitě dobře. Ne v této vazbě (*3) - zajímavá "úvaha" nad posmrtným životem a jeho potvrzení skrze živou kůži nepříliš inteligentního tvora. Černá krabička (*2) - tato povídka posloužila jako základ pro román Sní androidi o elektrických ovečkách. Ale mě skoro vůbec nebavila... Nepolepšitelný S (*4) - zajímavě načrtnutý svět, ze kterého se dozvíme sice jen střípky, ale vše samozřejmě táhne hlavní zápletka. Pár věcí mi nejprve přišlo zmatečných a vlastně zbytečných, ale celkově se mi to celé líbilo. Dokážu si to hravě představit jako epizodu Black Mirror. Válka s Fnooly (*4) - vtipná záležitost. Skoro si říkám, že autor přemýšlel nad tím, co by se stalo, kdyby pro nás hříšné a škodlivé věci nějaké cizí rase naopak prospívali. A pak ho napadli Fnolové a tato povídka. Poslední z pánů (*4) - předkládá otázky, na které není jednoznačná odpověď. Všetečka (*3) je jednoduchá povídka, která na cestě k rozuzlení nedělá zbytečné odbočky. Jasná výhra (*2) - tu hlavní myšlenku jsem asi nepochytil. Prodavač nejvyšší kvality (*4) - nejdokonalejší reklama a prodavač v jednom. Pobavilo. Co by na dnešní reklamy řekl sám Philip K. Dick by mě opravdu zajímalo. Vzácný artefakt (*5) je jeden z těch děl, kde si čtenář nemůže být ničím úplně jistý, natož pak hrdina příběhu. Bavilo mě to hodně, i když podtón je vcelku depresivní. Městečko (*3) - pěkně to odsýpá, ale čtenář brzy odhalí, jakým směrem se bude příběh zřejmě ubírat. Na autora možná až příliš umírněné. Před-lidé (*3) - citlivé téma, ale ve finále není zpracované příliš působivě.
Celkově jsem si tuto sbírku užil a také mě potěšili poznámky k povídkám na konci knihy, které jsou přímo od autora. Z chutí bych si přečetl znovu všechny povídky, které jsem hodnotil známkou *4 a lepší.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

1996 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Překladová povídková sbírka)

Kniha Zlatý muž v seznamech

v dalších seznamech3x