Fiona Fiona komentáře u knih

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Nesmírně užitečná kniha pro život. Dost si říkám, že by měla být povinnou četbou každého, kdo chce do politiky, ale klidně doporučenou každého, kdo chce býti schopným, samostatným a u toho všeho "dobrým" jedincem.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Mám pocit, že kniha roste se čtenáři, teď už jsou dost velcí, aby si užili pořádné dobrodružství zakončené hororem, ale pořád tomu nechybí vtip a pohádkovost, líbí se mi to.

30.11.-0001 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

A další várka příběhů, které se skutečně staly a které by většinu lidí odrovnaly. Naštěstí si je prožil Herriot, který je nejen přežil, ale ještě o nich zvládne napsat tak, že čtenáři útočí na bránici (ačkoli bychom ho občas měli spíš litovat :))

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Jako obvykle jsem v knize od Jana Hlávky našla spoustu zajímavých prvků a konceptů, například Natalii Vanbergovou, stejně tak odkazů na díla jiná, například Orwellovo 1984 se mi vybavilo mnohokrát, a rovněž podnětů k zamyšlení (nebo přejití, to je již na laskavosti čtenáře).
Kniha je psána velmi lehce, některé postavy dávají tušit potenciál, když mi nepřečtené stránky začaly kvapem ubývat, byla jsem na autory docela naštvaná, že je nerozpracovali a potenciálu nevyužili víc. Jiné postavy či celé kousky jsou předvídatelné a více či méně jejich rysů je ne zrovna originální, nicméně do celkového příběhu příjemně zapadající.
Pozdě, příliš pozdě jsem odhalila, že jde o první díl série a konec je opravdu opravdu otevřený. V knize jsem se ani na chvíli nenudila a chtěla bych víc...nejlépe hned!

21.03.2014 5 z 5

Pro mne nejoblíbenější. Já vím, že by to asi nedopadlo dobře, ale uvítala bych snad i nějakou knížku z dob, kdy studovali ti čtyři, kolem nichž se vše točí. Moc se mi líbí důmyslný Pobertův plánek a jediné, co mi trošku vadí, je moc vysvětlování, ale bez toho se to neobejde.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Moc příjemná četba, buď oddechová záležitost třeba k vodě, nebo hlubší a zajímavější, když se snažíte nevynechat žádnou autorovu narážku. Doporučuji i těm, co čtou méně. Přítel (ITák jak poleno :)) se přes tuhle pětidílnou trilogii ke čtení dostal a stejně tak ji přečetl další nadšený nečtenář :).

30.11.-0001 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Ani ve válce autor neztrácí svůj optimismus a nadhled a zprostředkovává nám skutečné příběhy...jak si tak čtu, říkám si, že by bylo škoda nechat si je pro sebe :)

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Ten název zněl strašně romanticky a přitom to bylo drama, pohlcující a napínavé. Kniha není dlouhá a odehrává se (z drtivé většiny) v kratičkém čase, ale je doslova nabytá a pokud v ní byla hluchá místa, nepostřehla jsem je.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Četla jsem ho nejdřív v češtině a poté v originále a nakonec poslouchala k žehlení jako audioknihu a ta pohádkovost a vše další, co tu bylo chváleno, se mi pořád líbí a pořád mám chuť se k ní vracet. Možná tu je jistá nezkušenost, ale zároveň úžasná práce s jazykem i s fantazií.

30.11.-0001 5 z 5

Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Robert van Gulik

Dvě velmi krátké příhody soudce Ti, v nichž je potřeba jednat rychle a v nichž se opět ukáží jeho neskutečné myšlení a kombinační schopnosti. A v tom druhém byl naprosto úžasný jeho cit pro lidský život a přání a cíle. Rovněž je zajímavé, že příběh je zasazen do doby, kdy je u soudce Tao Kan teprve krátce a lze tak sledovat, jak se jejich vztah vyvíjí.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Temnější a strašidelnější a náročnější, ale stále vtipný, stále pohádkový stále hravý. Čím, dál tím víc se mi líbí Ginny!

30.11.-0001 4 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Siegfried a Tristran byli neskuteční, to se musí podat, jejich povahy si Herriot nemohl nechat pro sebe. Nejlepší je, že to vše není vymyšlené ale reálné. O to víc si užívám nadhled a humor, s jakým autor vše popisuje.

Katyně Katyně Pavel Kohout

Pavel Kohout si musel dělat dlouhé přestávky, když to psal, protože mu z toho občas samotnému nebylo dobře. Já naopak hltala stránku za stránkou, v čemž mne ještě podpořil styl, kdy pointa (když ne celé kapitoly, tak minimálně poslední stránky) byla v podstatě jedno slovo a to bylo součástí kapitoly další. Každopádně to bylo psáno i s humorem a neuvěřitelně podnětně, musím po té knize brzo sáhnout znova.

Pavilón se smuteční vrbou Pavilón se smuteční vrbou Robert van Gulik

Krom obvyklé porce logického myšlení a až neskutečných osudů a pohnutek nechybí ani nadhled a jistý druh humoru. Vše je navíc ovlivněno zvláštní atmosférou a režimem, neb ve městě je mor. Ta kniha chytí hned na začátku a nepustí.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

O charismatu a pravé tváři Snapea jsme s tetou diskutovaly již dlouho. Nezklamal! Předčil očekávání. Ačkoli sedmička už se nečetla sama, už ztratila veškerou pohádkovost, hravost a v podstatě i vtip, pořád je to moc dobrá kniha a až budu mít dost staré děti, p oclé sérii sáhnu znova.
Jen teda, ten sladký konec...chápu, že chtěla udělat definitivní tečku, no dobře...ale stejně...tak sladký konec?

30.11.-0001

Dlouhán odnaproti Dlouhán odnaproti Táňa Kubátová

Prý je to prvotina, ale mně se to docela líbilo. Muž, který si namlouval hlavní hrdinku, mi sice nebyl bez výhrad sympatický a "úžasnost" hrdinky samotné hraničila s nemožností, ale stejně mi byla sympatická a fandila jsem jí. Čtení je to lehoučké, ale díky přítomnosti pubertálních výrostků i vtipné. Takže se namažte krémem, nastavte se sluníčku a relaxujte :)

30.11.-0001 5 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Je to zajímavý pohled do promyšleného kouzelnického světa. Nemohu říct, že by to nebylo vtipné, ale přece jen, kvality Potterů to nedosahuje.

30.11.-0001 3 z 5

Hvězda naděje Hvězda naděje Lenka Lanczová

Tahle kniha mi sedla si nejvíc ze všech, které jsem od Lanczové četla. Jestli jsem si z ní jako holka něco vzala, tak jistotu, že když se jeden snaží, může od života čekat víc a že každý má to, co si sám zařídí. Mám pocit, že to nebylo tak úplně růžové lehoučké čtení, na jaké jsem si zvykla v jejích dalších románech, možná právě to mne zaujalo.

Koralina Koralina Neil Gaiman

Skvělý příběh pro děti, který jsem jedním dechem četla i já. Přišlo mi to vyváženě "fantastické", promyšlené, poučné, nepřeslazené a neotřelé. Doporučuji :)

Je strašná škoda, že film tak zvrtali. Možná je graficky na úrovni, ale z Coraline se stal rozmazlený spratek a úplně to zadusilo vše, nad čím se dalo přemýšlet.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Je moc dobře, že druhý díl pokračuje novým příběhem a není jen podivnou nástavbou k tomu prvnímu. Pořád je to pohádkové (pořád ještě jo) a milé a vtipné a především kouzelné. Opravdu doporučuju pro začínající angličtináře číst v originále, ta angličtina není těžká.