Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána

Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8657/bmid_tygr-lovi-v-noci-gibon-prichazi-zra-zgC-8657.jpg 4 143 15

Příběhy soudce Ti série

Dvě detektivní povídky, jež spojuje ústřední postava soudce Ti, nás závadějí na čínský venkov. Tygr loví v noci (The Night of the Tiger) – Soudce Ti je ze svého posledního venkovského působiště na severní hranici Pej-čou povolán k výkonu úřadu předsedy nejvyššího soudu do hlavního města a po cestě je na osamělém statku při povodni přepaden zločineckou bandou zvanou Létající tygři… Gibon přichází zrána (The Morning of the Monkey) – Příběh z druhého venkovského působiště soudce Ti Chan-jüanu. Na stopu pašerácké organizace přivede soudce Ti opice, která sebere prsten zavražděného…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Perseus

The Monkey and the Tiger , 1965

Usire
25.10.2023 5 z 5

Bohužel krátká díla, která by mohla být více rozepsána. Obě jsou velmi dobré, ale opice se mi zdála lepší, je to možná i proto, protože tam byly známé vedlejší postavy, ke kterým mám vztah.

mataj
08.04.2023 4 z 5

Dva příběhy, ve kterých soudce Ti bravurně prokoukl lži a vyřešil vraždy. I když šlo o relativně krátké příběhy, nechyběl jim šmrnc a nápad. Příjemné jednohubky.

Ulala
09.08.2022 5 z 5

Dvě krátké povídky, které mi připadají jako ochutnávka dalších skvělých případů soudce Ti. Jelikož je už znám, tak vím, že dobré jsou, ale ráda si je po několika létech přečtu znova.

Jaruš7
16.12.2021 5 z 5

Ráno opice - audiokniha, a jako vždy má autor vytříbený vkus na zápletku a detail.
Píše se rok 666 a náhoda mu vložila do ruky prsten jenž výměnou za pamlsek získal od opičí všetečnice.
Skvrnka na něm je vše, z čeho musí soudce Ti sestavit případ, který je dokonale nečitelný.

Autor je značka skvělé, poctivé detektivky.

Vojslava
11.04.2021 3 z 5

Dvojice povídek dosahuje skoro na čtyři, ale v mých očích nedosahuje kvalit rozsáhlejších prací - skoro bych řekla, že na nich autor s žánrem experimentoval, což ale pravda není. Na malém prostoru se tak řeší až příliš mnoho otázek, aby mohl být text "zapleten přehledně". Nicméně do souboru patří, a tak jsem ráda, že jsem si mohla doplnit chybějící příběhy.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny.Zde jsou dvě povídky, ale stejně čtivé a výborné jako jeho romány. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

HelenBarbora
04.05.2020 5 z 5

Skvěle promyšlený den, perfektní popis. Přečtu si další díly :)

Oplak
28.02.2020 4 z 5

Moja prvá kniha od p. van Gulika.
Sudca Ti je frajer! Pokojný, rozvážny a spravodlivý. Pred ním sa nič neskryje.

kyssling
11.08.2018 3 z 5

Spíše nežli kniha se jedná o dvě povídky. Příliš mě to neoslovilo, nebyl prostor na prokreslení postav a tak ... Ale velmi zajímavý (ve vydání Perseus 1996) je doslov od Zlaty Černé - životopis Gulika by mohl být solidní román, historie psaní příběhů o soudci Ti atd.

jindrich7442
13.04.2018 5 z 5

Van Gulika a jeho soudce Ti znám především z odkazu p. Vondružky, který se několikrát odkazoval na inspiraci v těchto historických detektivkách. Náhodou mi tato kniha přišla v knihovně pod ruku. A jsem rád, že jsem se k ní odhodlal.

kamibe
27.09.2016 3 z 5

Období detektivek mám sice už za sebou, ale soudce Ti mě v nich minul, takže jsem to potřebovala napravit. Vlastně mě nejvíc bavilo číst v závěru povídání o samotném autorovi a o tom, že soudce Ti opravdu existoval, ale snad někdy jindy a autor si ho tak trochu přizpůsobil, aby byl čitelnější pro západní čtenáře.
Při četbě mne zaujalo, že tehdy v Číně bylo možné, aby měl muž více manželek.
Zajímavý byl také popis "výtečného léku proti kašli": v hmoždíři roztlučené sušené stonožky a pavouci spolu s krovkami cikád a rozmíchané v teplém víně!!!!

ERIK 2
30.06.2015 4 z 5

Knihu jsem si půjčil z knihovny na doporučení kamarádky a můžu říct, že mě docela zaujala.Popisy vyšetřování hrdelních zločinů jsou věrohodné,i když v závěru knihy je napsáno,že soudce Ti je fiktivní postava,ale jestli je tomu tak nebo onak kniha se dá číst a doporučuji.

honajz
22.07.2013 4 z 5

Gibon přichází zrána - Povídka začíná zajímavým přemítáním o lidském osudu a nutnosti chvílemi si sednout a popřemýšlet. Navzdory fantasknímu faktu, kdy gibon přinese po ránu do zahrady vzácný prsten a rozbíhá se pátrání po vlastníkovi, je příběh právě o lidské úctě, sebeuvědomění. S čímž souvisí i příběh Tao Kana, který se snaží přesvědčit soudce Ti, že si své místo u něho zaslouží, ale jistý si vždy není.

Tygr loví v noci - Po svém jmenování císařským soudcem je Ti uvězněn na pahorku obklopeném vodou během povodní. Ostrov obývají v lese bandité, v pevnosti dole selský rod. Soudce Ti řeší, jak obyvatelům opevněného statku pomoci v boji proti banditům, a všimne si divné záhady, související se ztrátou zlata, smrtí dcery a zmizením jedné služebné. Těžko posoudit, funguje zde sice jednota místa, času a děje, ale na druhou stranu konečné řešení je příliš náhodné, a přišlo mi poněkud přitažené za vlasy.

vitavita
06.03.2012 5 z 5

Zcela souhlasím s Fionou. Velmi mě zaujal Gibon přichází zrána.

Fiona
30.11.-0001 5 z 5

Dvě velmi krátké příhody soudce Ti, v nichž je potřeba jednat rychle a v nichž se opět ukáží jeho neskutečné myšlení a kombinační schopnosti. A v tom druhém byl naprosto úžasný jeho cit pro lidský život a přání a cíle. Rovněž je zajímavé, že příběh je zasazen do doby, kdy je u soudce Tao Kan teprve krátce a lze tak sledovat, jak se jejich vztah vyvíjí.