Evus Evus komentáře u knih

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Jak mám Reamarqua ráda, tak z této jeho knihy nijak nadšená nejsem. Děj byl velmi zdlouhavý a víceméně nijaký. Rozmazlená děvka Joan byla na pár facek snad od začátku do konce a pokud se takhle průměrná žena opravdu chová, je mi vás, pánové, líto. Ravikův cynismus se mi líbil, i když mohl být o něco rozhodnější. Jediné, co bylo opravdu dobré, je popis předválečné Paříže, kdy nikdo ještě doopravdy nevěří, jakým svinstvem to všechno skončí.

28.08.2017 2 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Po dočtení mám vcelku smíšené pocity. Původně jsem čekala popisy Mengeleho šílených pokusů, je ale pravda, že to autor nikde nesliboval. Naopak od začátku prohlašuje, že se pokusí vydat objektivní svědectví o tom, co dělal sám. Což se mu, myslím, povedlo. Za co srážím knize hodnocení, je ale "grafická" stránka. Nevím, jestli bylo zpracování textu přejato z originálu, nebo je výsledkem nějakého nemožného překladatele/editora nebo kdo o tomto při vydávání rozhoduje, ale tolik vykřičníků snad není ani ve článcích z Blesku. Opravdu hodně mě to při čtení rušilo až rozčilovalo. Jako by šlo o nějakou senzaci, myslím ale, že právě takto vážnému tématu by prospěla spíš decentnejší forma.

25.08.2017 3 z 5

Ruka ruku myje Ruka ruku myje J. D. Robb (p)

V poslední době nejlepší díl. Kdo je vrah, sice víte už cca od půlky, ale to naprosto nevadí, pátrání v minulosti je dokonalé. Akorát jsem si tentokrát poprvé přála, aby Eva nebyla tak dobrá vyšetřovatelka. Po přečtení možná pochopíte.

11.08.2017 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Nějak nevim, jak knihu hodnotit. Kniha nabízí poměrně zajímavé a rozhodně složité téma a snaží se najít odpověď na otázky, které podle mě správnou odpověď ani nemají. Na druhou stranu mi samotný příběh a zvlášť pak konec přijdou dost laciné. Jasně, takové rozuzlení jsem ani náhodou nečekala, ale nemůžu říct, že bych kvůli tomu měla chuť brečet.

07.08.2017 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Dokonalé... Jsem zvědavá na film.

05.08.2017 5 z 5

Loterie života Nicholase Wintona Loterie života Nicholase Wintona Matej Mináč

Příběh sira Nicolase je neuvěřitelný, ukazuje sílu jedince, že nic by nemělo být nemožné. Od Matěje Mináče jsem viděla i dokument Nickyho Rodina, který je podle mě výborný. Proto mě opravdu zklamalo, že kniha, která měla být obdobná, je psaná až bulvárním stylem jako články na novinkách. Tři hvězdy za pana Wintona, bohužel ne za knihu.

03.08.2017 3 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Místy přitažené za vlasy, hlavně to vyústění s Tomem Waalerem a prstem oběti, jinak ale nechybí napětí.

28.04.2017 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Příběh jsem znala z doslechu a od knihy jsem čekala něco úplně jiného. Spíš popis Sophiina života v Osvětimi, než co se dělo po válce. A že o její volbě bude v knize sotva odstavec... Ale jinak se četla dobře, zajímavý náhled na traumata těch, co přežili a snaží se svou zkušenost předat jiným, vypořádávají se s pocity viny i hnusu a kladou si otázku, proč zrovna oni...

05.03.2017 4 z 5

21. den 21. den Kass Morgan

Možné spoilery!!

Nemám ráda otevřené příběhy a proto jsem se (víceméně náhodou) i přes znechucení prvním dílem pustila do dalšího. Knížka je jen velmi nepatrně lepší, přestože příšerná telenovela pokračuje a vztahy se stále víc zamotávají. Ale vzhledem k velikosti původní kolonie asi není divné, že "každý zná každého". Clarke je víceméně šťastná s Bellamym, na Zemi nic není tak, jak si kolonisté mysleli, ne všichni mrtví jsou skutečně mrtví a Wells možná nakonec neni tak příšernej pitomec, jak neustále působí. Na vypnutí při psaní diplomky dobrý.

19.01.2017 3 z 5

Totožnost neznámá Totožnost neznámá J. D. Robb (p)

Tentokrát to nebylo úplně ono. Už mě začíná poměrně nudit ta neustálá shoda mezi Evou a Roarkem a kdybych měla dělat v bazénu to, co oni, nejspíš bych se utopila. Ale jinak nechybí napětí, Evini přátelé i "rodina" a všechno, co k ní patří. Akorát si říkám, co je J. D. Robb za člověka, když dokáže vymyslet a barvitě popisovat ty mučící scény...

19.01.2017 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

První kniha s Gerlofem, kterou jsem bohužel četla až jako poslední ze série, takže jsem si matně pamatovala, kdo je vrah. Ale přesto nechybělo napětí, příběh pěkně odsýpal, líbily se mi duchařské příběhy starého Švédska.

08.11.2016 4 z 5

Vzestup Endymionu 2 Vzestup Endymionu 2 Dan Simmons

I když byl konec poněkud hektický, na rozdíl od zakončení většiny sérií ho považuji za důstojný, i když trochu sentimentální. Snad má lidstvo opravdovou naději.

06.11.2016 5 z 5

Prvních 100 Prvních 100 Kass Morgan

V knize se v podstatě nic moc nestalo, navíc je bohužel až moc patrné, že je od ženské autorky - ať to zní, jak chce, zatím jsem nenarazila na kvalitní sci-fi napsané ženou. Minimum akce, hlavně, že se většinu knihy řeší, kdo s kým chodí nebo nechodí nebo se rozešel, protože nevim proč. Postava Clarke je celkem sympatická, Glass a Bellamy jsou asi taky v pohodě, ale Wells mi připadá jako kolosální pitomec a arogantní vůl.
*SPOILER*
Sice s dobrými úmysly, ale způsobí nejprve smrt Clarkiných rodičů a její uvěznění a skoro popravu, nakonec i smrt její nejlepší přítelkyně a diví se, že s ním nechce mít nic společného? A že se líbá s klukem, který (parchant zasranej) naprosto neúmyslně způsobil postřelení jeho otce. Myslim, že druhý díl si prozatím necham ujít.

31.10.2016 2 z 5

Jen ty a já Jen ty a já J. D. Robb (p)

Poslední dobou se příběhy posunují od hádek s Roarkem spíš ke zdůrazňování důležitosti Eviny rodiny a přátel, kolegů - dobrých poldů. Sice trochu sentimentální, ale je zajímavé pozorovat Evinu proměnu v chápání a přijímání vztahů. Navíc mě potěšily a pobavily zmínky o Čechách a Praze.

18.08.2016 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Opravdu zajímavá sci-fi z ne tak daleké budoucnosti. Sice tradiční téma nenávisti mezi Zemí a jejími "dětmi", které si občas i myslí, že jsou něco víc, ale okořeněné válkou o nečekanou věc. Příběh je vyprávěný z pohledu dvou naprosto rozdílných osob, což mě sice ze začátku rušilo, ale zvykla jsem si a nakonec to tak možná bylo i dobře, protože to líp objasnilo chování obou hlavních postav. Už se těším, až se pustím do pokračování.

16.08.2016 5 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

!!!MOŽNÉ SPOILERY!!!

Sice mě ze začátku trochu štvalo, že příběh se odehrává skoro 300 let po prvních dvou knihách a poutníci za Štírem už jsou dávnou minulostí, ale brzy se ukázalo, jak jsem se zmýlila. Martin Silenus byl sice postava nejméně oblíbená, nakonec mě ale vlastně zas tak nepřekvapilo, že někde ve vesmíru pořád straší. Po trošku těžkopádném začátku knížka skvěle odsýpá, popisy bývalých světů Sítě jsou dokonalé a naznačené informace o přežití Technojádra a jeho intrikách nabízí spoustu otázek, které se, jak doufám, zodpoví v posledním díle.

KONEC SPOILERU

Jediné, co mě opravdu neskutečně vytáčelo, byl nemožný překlad (to si překladatel nemůže zjistit, co vlastně píše, když navazuje uprostřed série?!? U prvních dvou dílů jsem změnu překladatele ani nepostřehla). Škoda...

08.08.2016 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Vlastně dost podobné předchozím Hawkingovým knížkám, ale i tak jsem se něco nového dozvěděla a především si zopakovala starší znalosti. Vzhledem k tomu, že knížka je opravdu psaná blbuvzdorně (na rozdíl od těch předchozích), jsem i leccos pochopila lépe.

29.07.2016 4 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Pro mě opravdu zajímavá kniha. Opět jsem si potvrdila, že jsem ráda, že žiji dnes a ne za komárů. Na druhou stranu, jestli je pravda jen půlka těch věcí, co napsal o Baťovi, tak to zřejmě nebyl jen ten geniální a s dělníky solidární superpodnikatel, kterému (narozdíl od těch dnešních) opravdu záleželo na lidech...

25.07.2016 4 z 5

Domácí krabičková dieta 3 Domácí krabičková dieta 3 Alena Doležalová

Knihu jsem si sehnala hlavně pro inspiraci při sestavování jídelníčků, aby se mi jídla neopakovala, ale v tom mi moc nepomohla. Jestliže paní doporučuje k svačinám "ovocný jogurt", "müsli tyčinku z obchodu", "sušenky z obchodu" apod., pak se nedivím, že druhá svačina může obsahovat pouze jeden kousek ovoce (krom toho, že to navíc do redukční diety v tomto množství ani nepatří) a musí se omezit na 1100 kalorií denně. Podle historických informací měli i vězni v koncentrácích v prvních letech války větší příjem a později jen o málo nižší (k 1000 kcal). Navíc při mých sportovních aktivitách je to zřejmě velmi spolehlivá cesta, jak si metabolismus naprosto zabrzdit.
Nejsem sice vzdělaná v oblasti výživového poradenství, ale snažím se v jídle používat zdravý rozum a vcelku to funguje. Za sebe bych něco takového rozhodně nedoporučila...
PS: A pokud si k večeři odpustíte housku, zbyde vám v kalorickém výčtu místo na misku zeleniny!

18.07.2016 odpad!

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Musím říct, že kniha se mi líbila víc než první díl. Mám opravdu ráda kočky a čtení o Bobových vylomeninách mě opravdu bavilo.

15.07.2016 4 z 5