Byl jsem Mengeleho asistentem

Byl jsem Mengeleho asistentem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22418/bmid_byl-jsem-mengeleho-asistentem-XIG-22418.jpg 4 707 155

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt. Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001).... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Academia

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban , 2007

DeaverRhyme
08.11.2023 5 z 5

Nelze než doporučit. Těžší kniha nejen emočně ale i stylem psaní, ale rozhodně stojí za přečtení. Už jen proto, abychom pochopili brutalitu války a toho, čeho je člověk schopný. Také mě fascinoval vztah mezi Mengelem a hl.hrdinou, židovským lékařem.

Nikol..1
18.10.2023 4 z 5

Kniha plná skutečného zvěrstva. Docela se divím Miklósovi, že sám nespáchal sebevraždu, ale alespoň s ním to dobře dopadlo. Vůbec se to nečetlo snadno, ale určitě stojí za přečtení.

PetraN17
18.09.2023 5 z 5

Četla jsem po knize Dívka v pruhovaných šatech, která je napsaná podle skutečných postav, abych si doplnila další střípek.

Zanda96
16.04.2023 5 z 5

Není to vůbec lehké čtení, co se týče toho, co se v Osvětimi dělo. Z hlediska svědectví považuju knihu za klenot.

lordchaos
03.04.2023 5 z 5

V českém vydáni jsou sice korigovány některé autorovy výroky, ale určité nesrovnalosti s realitou nijak nesnižují výpovědní hodnotu díla. Čtení rozhodně není veselé, ale rozhodně nezbytné. Minimálně proto, aby se na historii nezapomnělo a pak také proto, aby si člověk uvědomil, že byť současný svět zdaleka není růžový, k osvětimskému peklu a spol. má daleko.

Nikola086
13.03.2023 5 z 5

Vzpomínkovou literaturu této doby mám hodně načtenou, ale musím uznat, že tato byla zcela něco jiného. Kniha je psaná velmi naučným stylem, objevuje se zde mnoho odborných výrazů a hlavně je děj knihy popisován z lékařského prostředí, konkrétně z pitevny. To je taky důvod, proč je kniha velmi náročná a silná svým příběhem.
Velmi mě fascinoval vztah mezi autorem a Andělem smrti, kdy jej nazývá šílencem i géniem zároveň.
Rozhodně doporučuji přečíst, kdo hledá především dokumentární literaturu tohoto období.

Knizniuchyl
21.01.2023 4 z 5

O Osvětimi jsem toho přečetla spoustu. Jeden strasnejsi příběh než druhý, a přesto každý v něčem originální. Tato kniha pro mě byla zajímavá především z lékařského hlediska. Byt takhle blízko šílenci je opravdu fascinující, samozřejmě v negativním slova smyslu.

Iva095
01.11.2022 4 z 5

Bylo hodně náročné to číst, hlavně z toho důvodu, že to bylo podle pravdy, vše co se v knize píše se stalo a to je strašné.

ivusse
21.10.2022 4 z 5

Smutné čtení.

martineden
11.10.2022 5 z 5

Příšerné svědectví o tom, co se děo v Osvětimi. Poučí se lidstvo někdy?

petym
09.05.2022 5 z 5

Kniha plná hrůz. Asistent Miklós musel mít teda nervy ze železa. Aspon, že pro něj to dopadlo na konci dobře. Masakr. 5 *

alexis818
11.04.2022 4 z 5

Kniha velmi autentická,plná hrůz,ale tak to prostě bylo a bylo to příšerně.Hlavne aby se lidstvo poucilo.

ClaireW
08.02.2022 5 z 5

Velmi silný příběh, stojí za přečtení

Deny95
13.10.2021

Velice silná kniha, rozhodně doporučuji přečíst. Pohled zase z jiného úhlu.

Veňa2
21.09.2021 5 z 5

(SPOILER) To, co prožil tento lékař, je pro mě nepředstavitelné a díky bohu aspoň lehce happy end v podobě shledání se s manželkou a dcerou. :(

Nelli84
05.09.2021 5 z 5

Jako sme mohli také niečo dopustit:(((tolko hrôz sa nevojde ani do toho najhoršieho hororu:((Velmi silná kniha

Nelli84
05.09.2021 5 z 5

Jako sme také niečo mohli dopustit:(((tolko hrôz sa nevojde ani do toho najhoršieho hororu:(((
Silná kniha

Jacinda123
26.08.2021 4 z 5

Názov je trochu zavádzajúci. S príbehu som nenadobudla dojem, že by bol asistentom Anjela smrti. Skôr urobil čo musel aby prežil. Oceňujem aj neobvykly spôsob písania a príbeh Sonderkomanda.

LussyP
06.07.2021 4 z 5

Bohužel, čekala jsem více. Když už v názvu je dr. Mengele, čekala jsem víc o něm, víc o jeho práci, nesedl mi příliš styl psaní, nerozumím ani tomu, proč bylo tolik vykřičníků, skoro v každém odstavci. Svědectví je to ovšem zajímavé, z jiného pohledu.

Amifa
25.06.2021 5 z 5

Další kniha, která vypovídá o tom, co všechno jsme schopni udělat, abychom si zachránili život. Pohled na hrůzy Osvětimi zase z trochu jiného pohledu. Z pohledu muže, který se mohl aspoň trochu najíst a spát na normální posteli, cenou ale bylo to, že musel přihlížet a podílet se na neskutečných pokusech, které Mengele dělal. Zároveň nevěděl dne ani hodiny, netušil zda zda druhého dne nepřijdou SS a nezabijí ho.