EvikU. EvikU. komentáře u knih

Mládí na hřišti Mládí na hřišti Kódži Miura

Já ty mangy pro náctileté mám opravdu ráda. To postupné oťukávání, první zamilovanost, jak to dát druhému vědětaby to nebylo trapné. K tomu to krásně doplňují obrázky, které jsou opravdu povedené a dokonale vystihují pocity hlavních postav.

Hlavní hrdinka Činacu, hračka basketbalu, která míří do národního družstva okouzlí Taikiho, hráče badmintonu, který je sice o rok mladší, ale začne na sobě makat, aby ho vzali do nároďáku dříve

Okolnosti tomu chtějí, že bydlí blízko sebe. Jsou blízko a přesto tak dalekoani jeden se nedokáže vyznat z lásky k tomu druhému. A tak se potkávají doma i na hřišti, ale stydí se dát před druhými najevo, že se znají. Hlavně Taiki to hrozně řeší.

Žárlí na spolužáka, který ji dokáže oslovit a bavit se s ní. Činacu si zase myslí, že Taiki a Hina, Taikiho spolužačka spolu chodí.

Moc krásně zpracované, mnoho dospívajících se v tom pozná. A samozřejmě to postupuje pomalu, protože budou další díly, tak jim budu přát, ať jim to vyjde. :)

26.11.2023 5 z 5

Q... jako Queen Q... jako Queen Sue Grafton

Knihu jsem si vybrala do výzvy #proctemeabecedu písmeno Q. No že začátku to byla opravdu výzva. Nijak zvlášť mě kniha nechytla. Moc jsem ani nechápala, že mohou detektivové v důchodu naplno vyšetřovat a mít přístup ke všem informacím.

Šerif jim dovolil otevřít starý případ jedné zavražděné mladé holky, které mohlo být 16 až 19 let. Nikdy se nezjistila její totožnost ani kdo jí to udělal. Vražda stará 18 let, vypadá to, že všechny stopy už jsou dávno zasypané.

Dva starší kolegové a přátelé se rozhodnou tomu přijít na kloub a přibýrají do party o dvacet let mladší právničku jako soukromé očko. Na první pohled nesourodá trojice začíná skládat střípek případu k dalšímu střipku.

Od půlky už se mi kniha hodně líbila. Hlavní hrdinka Kinsey s Dolanem a Staceym jsou chytří parťáci, kteří přes své zdravotní problémy se do případu zakousnou a vyřeší ho. Nejvíc vypátrala sama.

Překvapilo mě, že otisky prstů a DNA je možné vyšťourat i po takové době pokud je doličný předmět někde přikrytý. Vlastně by bylo skvělý, kdyby byly finanční prostředky a otevíralo se více nevyřešených případů. Kniha byla sepsána podle skutečné události.

26.11.2023 4 z 5

Pět jazyků omluvy Pět jazyků omluvy Gary Chapman

Začnu tím, že skoro každého napadne, co se v knize dozvím? Omluvit se umíme už ve školce. Ano i ne. Říct slůvko promiň, když ho nemyslíme vážně nestačí, jenže to je to, co ve školce učí. Dítě řekne promiň, aby mělo klid a mohlo si jít zase hrát. Je přesto jasné, že umět se omluvit vzniká v rodině a to jak se chovají rodiče k sobě, k dětem i ke svým rodičům, sourozencům a svému okolí.

Ne ve všech rodinách se to děje správně. Zarazilo mě, že je pět jazyků omluvy. První jazykem je vyjádření lítosti. Druhým přijetí odpovědnosti. Třetím je náprava škody. Plán změny tvoří čtvrtý jazyk omluvy. Pátý a poslední jazyk omluvy je prosba o odpuštění.

Ve všech vztazích je potřeba zjistit, jakou omluvu preferujeme aneb jakým jazykem omluvy mluvíme. Co to znamená? Pro každého z nás je jiná věc při omlouvání důležitá. Někdo potřebuje ujistit o tom, že víme, že jsme udělali chybu. Další očekává návrh napravení chyby, aby k ní znovu nedocházelo a někdo potřebuje slyšet slůvka a prosbu, aby mu to ten druhý odpustil.

Není na škodu zkombinovat více forem omluvy, ale myslet ji upřímně a opravdově toho litovat. Na konci knihy je test, podle kterého zjistíte jakým jazykem omluvy mluvíte.

Nejvíc mě na knize zasáhlo, že někdy se nestačí omluvit všem okolo sobě a mít jejich odpuštění. Musíme promluvit a omluvit se sami sobě. A dát si odpuštění.

23.11.2023 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Četla jsem od aurorky zatím jen Kořist, která je samostatná kniha. Autorka si umí hrát s postupným napětím. Kniha se střídá vyprávěním minulost vyprávěním osob, které byli později vyšetřované jako oběti. A přítomnost z pohledu dvou vyšetřovatelů Týra a Karó se soudní lékařkou Idunn.

V minulosti je vyprávění Sóldís, která si práci na odlehlém statku vybrala po rozchodu s přítelem. Nemá bydlení a starost o dvě mladé holky a pomoc v domácnosti se zdála jako dokonalá práce. Potřebuje napsat diplomovou práci a tam by s ní mohla pohnout. Klid, samota, sníh,...jenže jen do té doby, kdy se tam začnou dít divné věci.

Občas se něco ztratí, něco je dané jinde a nebo zavřené dveře jsou náhle otevřené. Když začne i vyhrožování v podobě nápisu na ruce nebo ve vánici na okně, je Soldís rozhodnutá statek opustit. Už tak má nervy na dranc a majitelé nechtějí volat policii

Trochu mi chybělo uprostřed knihy více vyšetřování. Trochu se to táhlo, takový místy nijaký. Potřebuju trochu více akce. I kdyby to vyšetřovatele navedlo na špatnou cestu, tady to tak nějak pořád plynulo poklidně v jasně danou věc. Proto si myslím, že proškrtáním stran, aby jich bylo o 100 míň by knize jen prospělo.

Závěr byl ale drsný a děsivý. Fuj. Ale i tak mi vadilo, že už víme. Věděli jsme, že jednotlivé postavy nepřežily a tím mě to jako čtenáře připravilo o wau efekt. I tak jsem si čtení užila, autorka psát umí.

22.11.2023 4 z 5

Láska ve střihu cosplaye 3 Láska ve střihu cosplaye 3 Šin'iči Fukuda

Třetí díl komiksové série Láska ve střihu cosplaye. Já si hlavní hrdinové Wakanu a Marin neskutečně oblíbila. Marin je překrásná a přesto tak nejistá ve vztahu k Wakanovi. Pořád vysmátá a řeší, aby něco nebylo trapné. :) Jak typické pro tento věk.

Wakana navštíví doma známá cosplayerka Džudžu a chce, aby jí ušil také kostým. Marin je nadšená, že poznává slavnou osobu, Džudžu jim radí s fotografováním a seznamuje je se svojí mladší sestrou, která jí dělá ty nejlepší fotky.

Marin sleduje s Wakanou anime seriál, aby mohl co nejlépe ušít kostým pro Džudžu. Nakonec půjde Marin spolu s Džudžu na stejný cosplay za jinou postavu ze stejného seriálu.

Líbí se mi bezprostřednost v chování Marin. Je tak nadšená ze života, z moře, z Wakany a cosplay kostýmů až je to nakažlivé. :)

Přestože jsou spolu sami, nijak víc se neublíží, oba jsou přitom z toho druhého láskou omámený. Jsou miloučký, jak se oba stydí projevit své citytuhle mangu můžu doporučit jak náctiletým, tak i trochu odrostlým čtenářům. Jejich četba neurazí nikoho.

16.11.2023 5 z 5

Okamžiky Okamžiky Veronika Jonešová

Okamžiky jsou třetím dílem série Hodinky. To byla nádhera. Rozebírání smyslu života, pro každého to má úplně jiný význam. Každý má jiný smysl života a jeho naplnění. A musíme si uvědomit, že je jen na nás, jak ho prožijeme. I po nějakém neštěstí, které nás potká musíme jít dál a najít si nový smysl života.

V této knize je ukázaný život dědů, babiček, Patricie, Samuela, ale i Emma, Evelin, Daniel. Zkrz jejich život je krásně ukázaný, jak okamžiky života utvářejí jejich další chování a život jejich dětí. Konečně jsem viděla i v životě Evelin a Dušana nějaké souvislosti, proč se tak chovají.

Emma se nemůže vypořádat s Patriciinou smrtí. Dává výpověď v práci redaktorky a píše knihu, ve které chce napsat vše o svých pocitech a o lidech kolem sebe. Kde najít sílu žít po ztrátě milovaného člověka? Patricie byla nová maminka jejího manžela, ale pro Emmu byla jako její maminka, která ji dala poznat lásku a starostlivost o druhé, kterou doma nepoznala.

Velmi pěkně popsané pocity jednotlivců. Každý máme své problémy, starosti, úzkosti, ale na své blízké bychom neměli zapomínat. Celý život je pak jen okamžik, který už zpátky nevrátíme. Styl psaní autorky je takové pohlazení po duši. Její série se mi líbí celá, ale nejčastěji se budu vracet k tomuto dílu. Bilancování, myšlenky o životě mám ráda.

Za knihu k recenzi moc děkuji @knihcentrum.cz

16.11.2023 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Kniha vypráví o dvou kamarádkách Ferdě a Charllotě, které vypráví svůj příběh, seznámení, cestu za války do Palestiny, protože byly židovky a byly tam pak i rok po válce, rok 1968 a rok 1990 epilog.

Občas mě rušilo přeskakování v čase válka a rok 1946, nevím proč, v jiných knihách to mám ráda, ale je to asi nějak jinak zakomponované. Navíc jsem si nějak nedokázala ani k jedné postavě najít cestu a mít ji ráda.

Přišlo mi jakoby tam něco chybělo, hloubka postav? Jinak popis cesty a některé informace o válce, co se dělo konkrétně těmto židům, kteří na začátku války, vesměs mladí lidé cestovali do Palestiny, aby nešli do transportu do koncentračních táborů jsem ani nevěděla.

Největší problém, že jsem ubrala hvězdu v hodnocení je, že jsem necítila velké emoce, což u tohoto příběhu, ač byl o válce úplně nenastalo.

Četlo se to dobře, ale nebyla jsem tolik vcítěná do postav. Celá kniha po mě tak nějak stekla. Přitom minulá kniha od autorky se mi moc líbila. Ale i tak se mi příběh zamlouval.

14.11.2023 4 z 5

Ten, kdo tě miloval Ten, kdo tě miloval Marie Poledňáková

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy DK 2023, knihu, jejíž autor zemřel v roce 2022. Ač mě to mrzí, byla průměrná. Místy mě to moc nebavilo. Konec to trochu napravil, ale nemělo to žádný tah.

Vanda žije spokojený život, když jí osud sebere manžela Josefa. Kriminalista Josef má těžkou dopravní nehodu a zemře. Po jeho smrti Vanda shodou náhod objevuje pár věcí, které nesedí a zjišťuje, že jí její manžel lhal.

Její dva synové chodí do školy, ale na různá hesla v počítači nebo k trezoru jsou experti. Vandě to nedá a snaží se vypátrat, co měl Josef za lubem. Postupně odkrývá pravdu a není ji z toho lehko.

Oproti tomu tam probíhá nějaké vyšetřování policie, jsou tam další postavy, doktor, kamarádka, státní zástupce, kteří jsou s tím případem nějak spjatí. Jenže skoro celou knihu vůbec nechápete kdo je kdo.

Proto hodnotím průměrně, neurazí, nenadchne.

14.11.2023 3 z 5

Láska ve střihu cosplaye 2 Láska ve střihu cosplaye 2 Šin'iči Fukuda

Tato série mangy zapříčinila moji novou lásku ke komiksům. Byla to první manga, kterou jsem přečetla. A byla krásná, milá, naprosto perfektně ilustrovaná.

Nejinak je tomu i u druhého dílu. Ale možná, že se mi druhý díl líbí ještě víc. Wakana Godžó i Marin Kitagawu už se lépe znají. Věří si. Na ušití zbývají 2 týdny a Godžó má starosti s dědou, kterého má v nemocnici. Marin to chápe a nevadí ji, že tento konkrétní cosplay nestihne. Budou další.

Jaká je ale její radost, když to stihne. A kostým ji navíc padne jak ulitý. Přemluví Godža a jdou na svůj debutový cosplay. Atmosféra cosplaye je nakažlivé, všichni se usmívají a užívají si focení. Dělají svůj koníček, to co je baví a proto jsou tak šťastný.

A já byla šťastná s touto mangou. Vrátí mě to zpátky do let, kdy jsem se já sama zamilovávala. Miloučký. Jak si oba postupně uvědomují svoji náklonnost. Prostředí, příběh, kresba, to vše dělá tuto sérii dokonalou. Úplně mám chuť dát si ušít nějaký kostým mé oblíbené postavy a jít někam na Cosplay. Nebo na maškarní.

12.11.2023 5 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Knize nejde upřít velká čtivost. Chceme poznat, kdo za tím vším je.

Sedmnáctiletá Molly odchází ze sirotčince na výzvu jedné vážené paní. Je to její teta a našla ji úplně náhodou. Má to ale podmínku, musí ji pomáhat s její činností pro kterou má přezdívku “Královna mrtvol. Molly nechce zpátky do sirotčince a navíc potřebuje vypátrat vraha své kamarádky Kitty, která byla zavražděna chvíli před jejím odchodem ze sirotčince a Molly díky práci, kterou přijme, věří, že vraha dopadne.

Začátky jsou těžké, při jejích úkolech ji doprovází Tom, do kterého se zamiluje. Šachovnicí zamíchá ještě James, mladý nadějný student medicíny. Molly vyzvedává mrtvoly, aby je mohli studenti medicíny pitvat při přednáškách, kdy se učí na lékaře. Hlavním lékařem, který kurz vede.

Molly se do možnosti být chiruržkou moc zamiluje a díky tetě je jednou ze studentek. James ji pomáhá, ale ostatní studenti muži ji odsuzují, toto není práce pro ženu v 50 letech 19 století.

Po městě se nacházejí mrtvé dívky, kterým chybí vždy nějaká část těla. Přežívají ho jako “řezníka. Ještě jedna postava je v knize netradiční - “zubař “. Jsou obě přezdívky jedna osoba? Konec už je jedna velká jízda, která vás nenechá knihu odložit. Jo a místy jsou popisy trochu nechutné.

12.11.2023 4 z 5

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Prolínání minulost a přítomnost a odkrývání starých tajemství na knihách miluju. V této knize je to opět skvěle uchopeno.

V minulosti probíhá láska v dějinách války. Jameson a Scarlett. To nenechá jedno oko suché. Anglická dívka z aristokracie se zamiluje do Amerického letce. Jejich láska je jako zásah bleskem. A je to tak krásně napsaný, že z jejich chování máte mrazení. Tak moc jim tu osudovou lásku věříte.

V současnosti je pravnučka Georgie, která spolupracuje na vydání příběhu, který napsala její prababička, ale nestihla ho dokončit. Její babička Scarlett vydala přes 70 knih. Dokončit ho má uznávaný spisovatel románů pro ženy Noah.

V obou liniích příběhu není nouze o zvraty a trápení. Ale i vášeň, lásku, smysl pro humor. Kniha mě vtáhla, ani nevím, jestli se mi zamlouvala víc minulost nebo přítomnost. Obě linky byly opravdu čtivé, proložené dopisy Jamesona Scarlett a Scarlett Jamesonovi.

Ke konci knihy už bylo čtení náročný na emoce. Ale dokončený příběh, tak jak ho nakonec vydali mi ne úplně sedl. Zato příběh Noaha a Georginy neměl chybu.

10.11.2023 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Zimní lidé je pravá duchařina. Do pochmurného mlhavého počasí jako dělaná. Já ji měla navíc umocněnou atmosférou audioknihy čtenou Jitkou Ježkovou. Skvělý přednes, atmosféru dokreslovala i hudba, které ale nebylo moc. Opravdu mě místy mrazilo v zátylku.

Příběh je vyprávěný z deníku Sáry Harrison Sheyové z roku 1908 a současnost Ruthie. Ruthie se svou malou sestrou Fawn. Jednoho dne se jim máma nevrátí domů. Hledají ji a při hře na schovávanou nacházejí deník Sáry. Chybí v něm ale zápisky o tom, co jsou zimní lidé neboli náměsíčníci. A kde se nachází portál pro jejich vyvolání, chybí mapa.

Sára měla strašnou smrt. Poslední pár slov napsala těsně před svou smrtí při které byla stáhnutá z kůže a vedle ní byl zastřelený její manžel. Proč museli mít tak krutou smrt a kdo jim to udělal?

Nevědí, co se s maminkou stalo, vědí jen jedno. Dobrovolně by je nikdy neopustila.
Deník obsahuje i příběh a dopisy Sářiný tety. Jak minulost, tak přítomnost byla poměrně děsivá. Věrohodně napsané, styl psaní byl takový, že jsem měla všechny události opravdu před očima.

Prostředí v knize bylo tak výborně popsané, že kdybych knihu poslouchala někde na procházce u lesa, asi bych ji musela vypnout. Děj knihy se krásně prolíná, aby nám vždy prozradil jenom její část, jen kousíček, aby nás to nutilo číst, poslouchat dál. Ke konci knihy jsem neměla sluchátka a vzala si knihu jako e-knihu. Hned jsem ji odložila. Nebylo to ono. Doporučuji audioknihu pro lepší zážitek.

09.11.2023 5 z 5

Manželky, milenky, zoufalky Manželky, milenky, zoufalky Lenka Lanczová

Tuto knihu jsem četla jako re-reading do čtenářské výzvy, kniha koupená na bazaru DK.

Lenka je moje nostalgie, ke které se kdykoliv ráda vracím. Není to žádná těžká literatura. Vypráví o běžných ženách, dívkách, dětech. O běžném životě všech okolo nás. Někomu se daří, druhému něco jiného.

Nikdo nemáme dokonalý protějšek, protože dokonalý lidi nejsou. Každý máme nějakou chybu. Alex je 5 let rozvedená, bude mít 20 let od maturity. Schází se se svými kamarádkami u kávy a vzpomínají jaké měly plány do života.

Pracuje v knihovně, což jí teda trochu závidím. :) To mě na knize bavilo asi nejvíc. Doma má puberťáky se kterými ne vždy je ideální debata, ale tak nějak jako všude.

Za dvě hodiny přečtená, brzy si připomenu nějakou další. A konec, Radka jsem ji fakt přála. Dovolená s bývalou školní partou v Itálii byl ovšem úlet. I po letech skvělý relax u knihy.

07.11.2023 4 z 5

Minutky Minutky Veronika Jonešová

Druhý díl mi přišel propracovanější. Samuel a Patricie se nakonec našli a žili spolu. Tento díl byl více o Samových synech a jejich rodiny.

Přítomnost se opět prolínala s minulostí. Vzpomínání Toma na dětství, jak se zamiloval nejen do Patricie, ale i do povolání pilota. Z chování Samuelovy matky jsem teda měla husinu. Některé matky by opravdu děti mít neměli. Možná se ale někdy povede, že je špatným příkladem pro syna, jak se jednou nechovat ke svým dětem. Vztah Sama se syny byl láskyplný, přátelský, který jsem hltala plnými doušky.

Seznámení Olivera a Patrika se svými ženami bylo také krásné..líbí se mi jako rodina, která spolu vychází. Bylo skvělé nahlédnout i do jejich životů a přesto se vždy stačilo k Samuelovi. To je správný chlap, kterého jsem si moc oblíbila. A své syny vychoval také dobře. Překvapení k jeho 60 narozeninám nemělo chybu.

Také se v knize objevila další stará známá postava, aby vyprávěla svůj příběh. Objasnila další věci. A konec mi vehnal slzy do očí. Normálně bulím.

Líbilo se mi přecházení minulost přítomnost. V minulém dílu mě to trochu rušilo. Tady to bylo vždy v tu pravou chvíli, abych si příběh naplno užila. Krásná oddechovka s kladnými hrdinami.

Za knihu k recenzi moc děkuji @knihcentrum.cz

07.11.2023 5 z 5

Sídliště Svět Sídliště Svět Iva Kokinopulosová

Příběh se mě dotkl jako matky. Nedokážu si představit, co by se muselo stát, abych udělala to, co hlavní hrdinka Sára.

Kniha vypráví o jedné staré ženě Sáře, která se vyrovnává se svojí minulostí. Žije osamoceně na sídlišti, kdy se sousedama se nestýká, aby její minulost nevyplula na povrch. Na sídlišti ještě žije Věra, Marie, která už je také stará, jenže hlídá často vnuka Honzíka, ale síly ji už na něj někdy nestačí. Venku u popelnic žijí i Václav s Romanem. Dva nejlepší kamarádi, kteří si zbyli. Bezdomovci.

Novela neboli příběh je rozdělený na tři části. V druhé části už se dozvídáme, kdo vlastně Sára je a seznamujeme se s její minulostí. Do příběhu vkládá náhodu, která je taková náhoda, že bych to nečekala. :)

Kniha se četla celkem v pohodě, byla jsem zvědavá, co se stalo. Pak se mi příběh dostal do srdce, bylo mi to líto. Líbil se mi styl psaní, ale bylo toho málo. Ale příběh jsem si užívala až na těch pár stran do konce. Konec to zabil.

Moc moc pohadkový, všechny postavy našly svoje štěstí. Pokud chtěla autorka napsat pohádku, tak ano. Ale život takový není. Moc nepravděpodobný. A to jak chování postav ze života Sáry, tak vlastně všech ostatních postav. Roman, Václav, Adam, BělaJá vím, že čtenáři mají rádi happy end, ale tady ho bylo mocnesedlo mi to tam.

06.11.2023 4 z 5

Než nás nabrala bublina Než nás nabrala bublina Michaela Zdrubecká

Kniha obsahuje 12 rozdílných nejčastějších problémů v životě malých dětí. Příběh navodí nějaké téma a pak nastane bublina. Můžeme s dětmi probrat, jak by mohl příběh dopadnout. Jak by se cítily ony, kdyby se ocitly ve stejné situaci jako Alenka, Otik,

Pak jsou dopovězené příběhy vždy od dítěte kousek a kousek od dospělého člověka a můžeme pozorovat, čím se liší. Každý příběh je doplněný krásným obrázkem, aby kniha více zaujala děti.

Co jsem ocenila já, že jsou po každé povídce tipy na hry, jak pohybové, tak tvořivé nebo výtvarné. Proto budeme knížku i nadále otvírat, kdyby na nás přišla nuda. Vymýšlet konec příběhu nechtěla, ale u některých povídek jsme si o tom krásně povídaly.

Kniha pomůže dětem i rodičům s různým sociálním chápáním situací v jejich životě. Co znamená zapomínání a jak trénovat paměť, rozbité věci, nepořádek v pokojíčku, nechtěné hračky, žalování, špatná nálada, nechce se s ničím dělit nebo je samo, hraje si sám.

Publikaci by tak mohli využít i ve školce a škole, aby hrou dokázali zapojit všechny děti do hry, vysvětlili, co znamená žalování a že jsme si všichni podobný a přesto každý jiný, např. když musí holčička nosit okluzor a tím je pro ostatní děti jiná.

05.11.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

No ty vole! Pardon, omlouvám se, ale mám ještě jiný slova pro tuto dobu. K.y komunistický. Je to jako dnes, když slyším jako holka tuto větu od tatínka u nás doma. Maminka mu domlouvala, aby to neříkal před námi dětmi, že to někde řekneme ve škole, jeho zavřou a ona bude na 4 děti doma sama. Ano i naše rodina měla politického vězně. Můj prastrýc.

Tato kniha je surová, upřímná, napsaná tak, že cítíte tu nenávist, úderně až na dřeň. Mně bylo místy fakticky špatně. Kam se hrabe kdejaký thriller nebo horor. Autorka vystihla a bravurně napsala atmosféru toho vězení a těch žen. Cítila jsem vše, co ty ženy a měla husinu.

Zkrz černé spisy, které vypátral po revoluci Tajemný muž s dírou v srdci, se dozvídáme minulost některých žen a dětí. Muž byl jednou obětí a vykonává svou mstu za maminku. Všechny ty lidi, kteří plný nenávisti mohli za to, jak celý život prožil. Vzali mu oba rodiče.

"Neodpouštěj, odpouští jenom Bůh." Jedna věta z desatera, kterou měl s maminkou než je od sebe krutě oddělili maminčinou smrtí. A tak se stane, že pátrá a postará se, aby si stařečci vzpomněli a alespoň část své nenávisti se jim vrátila zpátky. Zlo se vrací.

Příběh se střídá s vyprávěním ze spisů ( minulost) a přítomnost dům důchodců, kdy jedna z ošetřovatelek umírajících rozjíždí svou hru na spravedlnost. Kniha je plná emocí, asi není pro měkčí povahy, ale já Vás chci poprosit, kdo to zvládne, přečtěte si to jako poctu za všechny hrdiny naší historie. Na konci knihy je soupis dětí, který naházeli do společné jámy na hřbitově u severní zdi. Je jich brutálně moc. Předávejte příběh dál, aby se nezapomnělo. Děkuju Petře Klabouchové, mám slzy v očích.

05.11.2023 5 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Autorka má dar psát knihy. Moje třetí přečtená kniha od ní a jsem moc spokojená. I když je tahle úplně z jiného soudku než předešlé dvě. Tentokrát tam není válka, ale popsaný střední věk. Mluví se o 40+, ale hlavně 50+.

Možná proto mi byla kniha blízká. Moc dobře popsané pocity jednotlivých postav. Děti jsou většinou dospělý, do důchodu daleko, mnohdy rozvedený nebo i ovdovělý. Přece už to není všechno, co jsme prožili?

No není. Ale mnohdy je pro lidi těžké kompletně překopat svůj život. Nechat se rozvést, přestože manželství je už jen ze zvyku. Kniha vypovídá o muži Přemyslu, který se seznamuje na seznamce pro 50+, seriózní seznamka lidí, kteří nechtějí být nadosmrti sami. Jenže má to háček, on je ženatý. Schůzky se ženami mu vrací sebevědomí, které se mu od manželky nedostává

Zároveň má ale zásadu 10x a dost. A pak jsou tu tři ženy, z kterých se důsledkem setkání s tímto mužem seznámí. Stanou se z nich kamarádky. A zjistí, že všechno zlé je pro něco dobré. Tamara, Markéta a Briana. Každá má jiné zaměstnání, jinak vypadá, ale všechny poznali stejného může v seznamce.

V knize je i ukázané, jaká byla výchova dětí dříve a dnes. A chápu obě strany. Ano vychovávali se jinak a je to v pohodě a teď je také jiný přístup, protože je více informací a více možností. Opravdu celý život trefně vyobrazený a já mohu knihu jen doporučit.

03.11.2023 4 z 5

Ach, vy dívky mládím zmítané 1 Ach, vy dívky mládím zmítané 1 Mari Okada

Dočetla jsem tuto mangu a potřebuji další, druhý díl, ale on ještě nevyšel. Mám chuť ji číst znovu od začátku. Ty kresby jsou návykové. Ale já jsem v téhle hltala i děj.

Skvěle vystihnuté chování mladých lidí. Jejich otázky ohledně sexu, dospívání, emoce na každém kroku. Tápání a to vše s vtipem a grácií. Smějí se a nevědí čemu, touží po milování a zároveň mají strach. Ve svých starých kamarádech hledají to malé dítě, které znali

Troufám si říct, že nejeden teenager se v komiksu najde. Ba i já jsem se v něm našla a vzpomněla si na své dospívání. V tomto věku jsou tak zranitelnýurčitě mohu doporučit, hlavně náctiletým ukáže manga, že to co prožívají, prožívají i ostatní. A že i ti s velkýma řečma okolo nejsou žádní machři, ale je to mnohdy jenom póza.

Konec se mi moc líbil. Pocity, které si Kazuso uvědomí k Izumovi. Jediný, co mi v těch mangách dělá problém, jsou jména. Také vám přijdou všechna japonská jména tak podobná?

Takže tato manga řeší sex (eseiks) a knihy. Čtenářský klub, hodnocení knih, vždy když je kniha o knihách, tak mě zaujme.

02.11.2023 5 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Takhle si představuji ideálně napsané romantické knihy. Postupné oťukávání, vtipné situace, nakonec i láska a sex. Autorka má svůj osobitý styl psaní, který mi k tomuto žánru vyhovuje. Její kniha může mít kolik chce stran a já ji stejně dám na jeden zátah.

Hlavní hrdinka Yumiko se do Nového Zélandu přestěhovala z Japonska, protože jí otec nedovolil studovat a dělat svoji kariéru. Zamlouvalo se mi ukázky, jak to stále mají ženy v Japonsku. Vše se točí kolem chlapa a ony smí být jen skvělou manželkou a dokonalou matkou. Na osobní a profesní život mohou zapomenout.

A pak tu máme Henryho, dalšího hráče z týmu. Který ač nabušený svalovec má jednu svou slabinu, bojí se jehel. Tak se seznámí s Yumiko. Yumiko totiž má tetovací místnost spolu s Drewem, který ji pomohl v začátcích.

Líbí se mi prostředí, do kterého je kniha zasazená, pokaždé jiné téma. Tato série se musí snad líbit i těm, kteří tento žánr nečtou. :)

Okrajově se setkáváme i s dalšími hráči a jejich partnerkami. Takže máme přehled jak je na tom Jack a Riley i Lily a Alek. Já jsem si tuto sérii zamilovala. Oblíbila jsem si, jak spolu všichni drží, jak si jsou oporou.Ještě tam pár členů je, bude pokračování?

02.11.2023 5 z 5