ennlady ennlady komentáře u knih

Koroner Koroner M. R. Hall

Příběh sám o sobě dost zajímavý, třebaže poměrně předvídatelný. To by šlo, ale co mi vadilo, byla hlavní postava. Ve své profesi docela zdatná žena, která co neví, to rychle nastuduje, s nikým a ničím se nepáře, houževnatě se žene za svou pravdou a úspěchem, na druhé straně v osobním životě víceméně submisivní (hlavně ve vztahu k bývalému manželovi) a jako matka taky nic moc. Ale nejvíc ze všeho nechápu, jak může po množství spořádaných léků na zklidnění a na spaní a litrů alkoholu k tomu vůbec vstát z postele nebo ze židle, natož řídit auto a náročné soudní jednání a vůbec. Nemyslím, že by to bylo příliš reálné. Takže druhý díl nevím, jestli si vypůjčím.

14.06.2021 3 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Tak nevím... Na knížku jsem se moc těšila, příběh z amišského prostředí mě lákal, ale asi jsem čekala víc. Námět skvělý, styl jako vždy úchvatný, ale nějak se to vleklo, měla jsem pocit, že se děj točí pořád dokola a při každém otočení se odkryje malý kousíček pravdy. Advokátka Ellie měla moje sympatie. Z civilizovaného přetechnizovaného světa se dostala do amišské vesnice, kde nebyla ani elektřina a kde musela vykonávat práci, kterou v životě neviděla, a to proto, aby ji obyvatelé mezi sebe přijali a aby mohla zdárně obhájit mladinkou Katie obviněnou z vraždy novorozeněte. Oproti ní mě amišská dívka Katie někdy pěkně štvala svým zvláštním chováním (u Amišů ale asi normálním a i v tom je ten rozdíl). Nicméně než zazvonil zvonec a byl konec, tak se její výpovědi několikrát změnily a chudince advokátce z ní zcela oprávněně šla hlava kolem. Zvlášť když tato prožívala i své osobní problémy a životní změny.
Konec mě až tak nepřekvapil, něco podobného jsem čekala.

12.06.2021 3 z 5

Kdybych byla teenagerka se zálibou ve fantasy příbězích, byla by pro mě knížka asi dost velkou peckou. Já ji přečetla kvůli čtenářské výzvě a taky trochu ze zvědavosti, tedy bez velkého očekávání, proto nejsem nijak zklamaná. Bylo to příjemné čtení, místy vtipné a ne nezajímavé. Jsem ráda, že jsem to zkusila, bylo to zase něco jiného. Jedna postava vedle druhé byla skutečně velice neobvyklá (mírně řečeno), ale každá takovým milým způsobem. A přes své podivnosti to byly pořád děti, nezáludné, hravé a někdy vyděšené. Souhlasím, že obrázky tam udělaly svoje, zjistila jsem, že se k nim musím vracet a opakovaně si je prohlížet.

31.05.2021 3 z 5

Chlapec, který přestal plakat Chlapec, který přestal plakat Ninni Schulman

Během čtení jsem několikrát změnila názor. Po prvním začtení jsem byla docela nadšená, vůbec mi nevadily osobní příběhy jednotlivých postav, alespoň jsem si osvěžila paměť po Dívce se sněhem ve vlasech. Pak už to začalo být místy zdlouhavé, k závěru se to vylepšilo a nabralo spád. Vraha jsem jako většina hádala až ke konci. Ale celkově jsem celkem spokojená, něco mezi 3 a 4 *, dávám 3, protože nemám ráda novináře a jejich metody.

29.05.2021 3 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Pro mě naprostá lahůdka. Mám ráda detektivky, duchařinu a překvapivé konce. Tohle je moje druhá knížka od JP a jsem opět nadšená. Příběh opět vypráví několik postav - Jenna, hledající svou matku, věštkyně, která jí v hledání pomáhá a policista, který se účastnil událostí, po kterých se matka ztratila. Mimoto všechno doprovázejí výpisky z deníku nezvěstné Alice (matky Jenny). Ta svůj život věnovala studiu chování slonů a specializovala se zejména na jejich truchlení nad svými mrtvými. Tedy já nevím, jestli to takhle s těmi slony skutečně je, ale věřila jsem vypravěčce každé slovo. Nejsem bůhvíjaká milovnice zvířat, ale tohle čtení jsem si užívala v každé větě. Obrovsky laskavé, dojemné i smutné. Úplně jsem před sebou viděla celá stáda i jednotlivé slony s jejich příběhy. Zkrátka já knížku doporučuju těm, kteří mají rádi to, co jsem zmiňovala na začátku.

22.05.2021 5 z 5

Poslední případ Agathy Christie Poslední případ Agathy Christie Christopher Carter (p)

Knížka se zřejmě měla přiblížit k detektivkám staré dobré Anglie a lord Percival měl být něco jako Hercule Poirot v trošku mladším vydání. Já si ho ale spíš představila jako neohroženého Nicka Cartera ze známé české komedie: vždy ve střehu, na vše připravený, za všech okolností elegantní. Se superintendantem Sotland Yardu Donsonem vyšetřuje vraždu mladého archeologa v Egyptě.
Děj příběhu mi přišel dost zdlouhavý, ale dalo se. Bylo to docela čtivé. Postavy se mi trošku pletly, hlavně na začátku, a to taky proto, že si všechny byly svým způsobem podobné. Nejvíc z celé knížky se mi líbilo líčení egyptských památek a historie a stejně tak současného života v Egyptě. Za to přidávám jednu *.

19.05.2021 3 z 5

Výměna Výměna Rebecca Fleet

Podle mě vůbec žádná hitparáda. Děj odehrávající se ve dvou nepříliš vzdálených časových rovinách, no, děj, ono se tam toho moc nedělo. Pokud nepočítám třeba to, že Caroline (hlavní postava) šla s manželem do muzea nebo poznala novou sousedku a šla s ní na kávu. Jinak příběh tak z 80 % spočíval v tom, že se Caroline přehrabovala ve svých vzpomínkách a pocitech, a to pořád dokola, až mi to připomnělo scénu ze Slunce, seno a pár facek: "vemete se, nevemete se..." Bylo tam sice pár zápletek, špetička napětí a na konci jakési rozuzlení, ale celé mě to zkrátka neoslovilo.

16.05.2021 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Točí se, točí kolo ozubené... a pořád dokola. Úžasné, jednoduché, vtipné a neskutečně nadčasové. Nelze jinak, než smeknout před panem Orwelem a jeho proroctvím. Jenže ono ani tak proroctvím není, vždyť se to všechno pořád opakuje. Vždycky je na začátku někdo, kdo to "myslí dobře" a komu se hezky naslouchá, kdo říká to, co chceme slyšet. A pak už to jde rychle a karty se rozdávají.

I naše generace má svoje kajícníky
A fízly z honorace a skromné úředníky
A tvory bez svědomí a plazy bez páteře...

13.05.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

3,5 *. Vypadalo to na pouhé tři, ale konec události docela dobře srovnal, takže čtyři. Přesto některé události trochu nejasné a nedotažené, nicméně čtivost knížky ty 4 * potvrzuje.

03.05.2021 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Skvělá knížka. Podle mě pravý psychologický román. Chování, myšlení a cítění každé z postav je naprosto uvěřitelné a vůbec není problém jim porozumět. Matka, která celý svůj život obětovala svému autistickému synovi Jacobovi, její druhý syn Theo, opomíjený, toužící po projevech matčiny lásky, ale plně smířený se situací v rodině. Dále policista hledající pravdu, i začínající obhájce, který se čím dál víc osobně zamotává do pavučiny případu. Ale hlavně Jacob, hlavní postava, chlapec s Aspergerovým syndromem, který mě úplně dostal. Tak nějak jsem porozuměla jeho myšlení a chování, i když pochopit to možné není, ale dalo mi to hrozně moc. Pravidla, která tito lidé "musí" dodržovat, mantinely, které "nelze" překročit, neschopnost chápat věci z "normálního života", prakticky úplná absence citů... a další a další, zkrátka vězení, kde jsou vězni ve svém vlastním těle a mysli. Jsem ráda, že se mi knížka dostala do rukou, jen tak na ni nezapomenu.

28.04.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Minier je prostě mojí srdeční záležitostí a tak klidně přehlídnu nějakou jeho chybičku nebo cosi, co se třeba někomu nelíbí. Mám ráda jeho pomalé pátrání, hledání vraha a luštění otázek z jeho soukromí. Pro mě opět pecka a doporučuji.

06.04.2021 5 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

No tak tohle teda byla síla! Název mi připomínal příběh spíše romantický, obálka nějaký upírský horor, ovšem skutečností byl nervy drásající thriller, jaký jsem nečekala. Některé pasáže jsem musela číst hodně zrychleně a trochu přeskakovat, protože byly fakt morbidní, a to jsem zvyklá na leccos. Rozhodně nechci ale nikoho odradit, protože příběh sám je thriller především psychologický a velice čtivý. Autorku jsem do této doby neznala, ale musím říct, že je hodně dobrá, tedy mně se alespoň trefila do vkusu.

06.04.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

O dost jiný Nesbo, ale přesto tleskám a dávám 5 *. Třebaže to není detektivka, je to napínavé a čtivé. Příběh, kde nevíte, jestli a komu máte fandit nebo komu přát špatný konec. Příběh plný lásky, nenávisti, zodpovědnosti, pocitu viny a činů, které v důsledku toho všeho sahají hodně daleko za hranice běžného života. Celé to umocňuje vyprávění v ich-formě a jelikož pan Nesbo je opravdovým mistrem, úplně s hlavní postavou soucítíte, no tedy skoro úplně... Čtení jsem si fakt užívala, každé slovo, každý odstavec, každá kapitola stojí za to.

06.03.2021 5 z 5

Temný stín noci Temný stín noci Tess Gerritsen

V poslední době se setkávám s tím, že někteří autoři, tedy spíš autorky detektivek jakoby chtěly zkusit nějaký trochu jiný žánr, což bohužel většinou nebývá k dobru věci. Detektivky Tess Gerritsen vynikají skvělými příběhy plnými napětí, brilantně propracovanými postavami a uvěřitelným dějem, ovšem tahleta knížka mě bavila jen tím, že se dobře četla. Jinak úplně nevím... možná objasnění vražd několika žen nebylo zas tak špatné, třebaže celkem jasné asi od poloviny. V podstatě souhlasím s tou skupinou čtenářů, kteří nebyli knížkou nadšeni a čekali víc. Hlavní postava tzv. "na přesdržku" a o většině událostí nevím, co si myslet. A to včetně závěru. Snad že ten, kdo v sobě nese nějaké temné tajemství, je v domě stíhán nadobyčej šílenými nočními můrami (ovšem až takovými můrami?) a ten, kdo je v pohodě, se má dobře i tam? Každý, co si zaslouží? Nevím.

27.02.2021 3 z 5

Lži Lži T. M. Logan

Třebaže tato kniha nemá moc vysoké hodnocení, mně se líbila. Motiv a podstata celého příběhu jsou sice dost zřejmé asi tak od poloviny, třebaže se snaží působit úplně jinak, některé věci jsou dost naivní a ne moc reálné, ale víte co? V téhle době nechci číst nic složitého ani krvavého, nic o obchodu se zbraněmi ani o drogové mafii vyrovnávající si své účty, takže tohle mi teď zrovna sedlo a užívala jsem si to.

25.02.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Detektivky od Michaely Klevisové nemají nic společného s "českými zelenými", které mi z velké části přijdou dost naivní. Tato autorka je úplně "jiný level"a tahle knížka mě zvlášť dostala. Jedna maličká vesnička, pár lidiček a dvě vraždy v časovém odstupu čtrnácti let, navíc oběti mají něco společného. Musím říct, že vesnická atmosféra mě doslova vtáhla, úplně jasně jsem viděla všechny domky a jejich obyvatele, jejich vztahy a na povrch pozvolna vyplouvající tajemství. V průběhu vyšetřování máte pocit, že vrahem může být úplně každý s výjimkou detektivů. Moc pěkné! Doporučuji!

25.02.2021 5 z 5

Návrat na ostrov lží Návrat na ostrov lží Michel Bussi

Skvělý námět a precizně propracovaný děj. Dětské (spíš dospívající) postavy dodávají příběhu ještě větší napětí a kouzlo. Třebaže děj není úplně nebitý událostmi, pěkně se to čte a směřuje k překvapivému závěru. Bussiho knížky mám moc ráda a tato opět není výjimkou. Já rozhodně doporučuji.

21.02.2021 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Úžasná, napínavá, čtivá kniha. Nevím, co víc dodat.

15.02.2021 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Tak já se bohužel musím přiklonit k té menšině, které se knížka nelíbila. Před několika roky jsem přečetla několik "Keplerových" knížek, na které jsem už úplně zapomněla. Teď jsem si řekla, že vzhledem k vysokému hodnocení jejich děl zkusím ještě nějakou přečíst a třeba změním názor. Nezměnila. Námět super, tomu bych dala 4 - 5 hvězdiček, ale stylem psaní teda opravdu nadšená nejsem. Bylo tady zmíněno vyprávění v přítomném čase. Taky mám raději minulý, ale přítomný klidně snesu, když je dobrý. Ovšem tady mi přišlo všechno osekané na kost, věty skoro školácky psané, břitké a tak nějak kostrbaté, postavy ploché jako by byly jen namalované, žádný život v nich, žádná duše. Snad ještě trochu Saga, ale jinak nikdo. Některé události zbytečně protahované, jiné ne úplně logické, některé úplně zbytečné, např. koulovačka na str. 111 a další. A závěr mohl nastat klidně o nějakých 50 stránek dřív, protože tam se to mlelo pořád dokola. Jedna čtenářka tady zmiňuje mnohokrát opakované slovo "říhat", já přidávám ještě "čapnout". Takže je mi to líto, ale s touto spisovatelskou dvojicí se kamarádit nebudu. S Písečným mužem jsem si v knihovně půjčila ještě Svědkyně ohně. Ty ani nebudu otvírat, obě vracím, škoda.

15.02.2021 3 z 5

Vzorná chůva Vzorná chůva Sheryl Browne

Téma mockrát použité a opět jaké ty předešlé příběhy přes kopírák. Kdyby si Mark nebo Melissa přečetli některou podobnou knížku předtím, než k sobě pustili Jade, byli by mnohého ušetřeni. :-) :-) Dvakrát se mi nelíbil ani styl psaní, postavy nebyly moc věrohodné, ty kladné byly kladné tak moc, že byly strašně naivní a ty záporné skrznaskrz ďábelské. Ale nakonec dávám 3 *

11.02.2021 3 z 5