ennlady ennlady komentáře u knih

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Ano, opravdu hodně brutální případ. Přesto se mi líbil jako všechny knížky Lindy Castillo, které jsem četla.

20.01.2022 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Opět skvělá Jodi Picoult! Nedokážu sice posoudit a popravdě ani nevím, jak to v Americe úplně chodí mezi "černými" a "bílými", ale při čtení téhle knížky jsem přesvědčená, že to "takhle" prostě je. Vypravěči příběhu černoška Ruth, naprosto bezchybná a obětavá zdravotní sestra, nekompromisní americký fašista Turk a Ruthina právnička Kennedy. Každý má svůj svět a představu o něm. A teď! Při čtení jsem opravdu měla pocit, že to každý jeden z nich vypráví. Kdo má zkušenosti s touto spisovatelkou, ten ví, o čem mluvím. Já prostě nevím, jak jinak bych to vyjádřila.

20.01.2022 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Tak nějak jsem čekala něco trochu jiného, ale nebylo to špatné. Zpočátku jsem se sice trošku nudila, ale v samém závěru všechno zapadlo na své místo. Až se mi tam těch spojitostí a náhod zdálo docela moc, někde až trochu zbytečně.

20.12.2021 3 z 5

Přísaha Přísaha Luděk Kubát

Čtivá česká detektivka, rychle ubíhající děj, několik podezřelých, ale konec docela předvídatelný. Ale jo, líbilo se mi.

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

Dobře zpracovaný příběh, v každém případě zajímavý a čtivý. A překvapivá odhalení. Jen Alexandr Kraus je na můj vkus trochu moc velký suverén. Ale i tak... krásné (a místy i trochu děsivé) prostředí Karlových Varů, kam často jezdím a které mám pod kůží. A ano, je pravda, že pan Mazáč je jedním z těch, kdo pozvedá úroveň české detektivky hodně vysoko. Díky mu za to.

Zadní pokoj Zadní pokoj Jørn Lier Horst

No tak bohužel, tohle nebylo nic pro mě. Sice poměrně napínavé a pěkně psané, ale asi nejsem v té správné cílové skupině.

20.12.2021 3 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Dávám 4,5 za čtivost a neustálé udržování čtenáře v napětí. Nemohla jsem se odtrhnout. Podezření se pořád přelévalo jako voda v bárce na rozbouřeném moři, nakonec mi (překvapivě :-)) vyšel jeden z tipů. Přesto mi ve finále s poohlédnutím nazpět přišly některé věci nevěrohodné a nelogické a možná bych si měla celou knížku přečíst znova s vědomím, kdo je pachatel.

Pánský klub Pánský klub Erica Katz

Myslím, že naprosto reálné. Nechci rozebírat termíny koncipient, právník, advokát… myslím, že to není podstatné, pro mě teda ne. Je to sonda do života ambiciózní čerstvé právničky, která věří tomu, že dosáhne prakticky všeho, čeho se jí zachce. Je chytrá a svědomitá, nesmírně pracovitá a své práci oddaná. Všechny tyto vlastnosti korunované její krásou jí začínají otevírat dveře velkého světa a ona se záhy nechá opojit kouzlem společenských akcí, o kterých se jí nikdy ani nesnilo, peněz, které jí přistávají na účtu, bouřlivými večírky plnými alkoholu, flirtování i drog. A muži jsou zde jiní než její obyčejný a nudný partner, se kterým dosud naprosto samozřejmě plánovala budoucnost. Opravdu hodně jiní.
Tohle se četlo moc pěkně, docela dobře jsem si dovedla představit, co ta holka prožívá a cítí. Ale když pak dojde k důležitému zlomu, najednou šup šup a je konec. Určitě bych ocenila podrobnosti o tom, co se pak dělo a co následovalo a hlavně průběh celého soudu, před kterým stanula jako svědek. Že to dopadne tak, jak to dopadlo, to se dalo předpokládat, ale se strašně moc bych chtěla vědět víc.
Proto jedna hvězda dolů.

09.12.2021 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Příběh velice zajímavý hlavně svým rozuzlením, celkem pěkná česká detektivka. Jen mě neskutečně štvala komisařka Linhartová, no a Beneš taky nic moc. Jejich dialogy dost často na pěst. Asi jsem nějaká divná.

26.11.2021 4 z 5

Dítě třetí říše Dítě třetí říše Mandy Robotham

Fantazie, ale hezká. Velice čtivý příběh a pěkně vykreslené postavy, třebaže i ty jsou zidealizované. Současnost, kdy Anke pobývá v Berghofu a s Evou Braunovou prožívá její těhotenství až k porodu se střídá s minulostí, kde ženy rodily v koncentračních táborech na špinavých hadrech. Neskutečné porovnání sledované očima jedné postavy. A nad tím vším hrůzně roztažená křídla války, či spíše Hitlerova. Moc se mi líbila postava Evy, strašně jsem s ní soucítila. A celkově úžasně napsáno, i když určitě spíš pro ženy.

26.11.2021 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Příběhy s touto tématikou mám docela ráda. Někdo, kdo se chce někomu za něco pomstít, se k němu nastěhuje jako hospodyně, domácí učitelka, chůva nebo něco podobného a mnohdy dokonalé životy se otřesou v základech. A tohle se zvlášť povedlo. Nejdřív to vypadalo skoro jako jasná záležitost, pak to začalo být trošku divné, pak se to změnilo na jinou stranu, aby závěrem bouchla bomba. Je pravda, že už se ke konci dalo mnohé předpokládat, ale bylo to wow! Vlastně jsem vůbec nemohla přestat číst, nejen ze zvědavosti, ale i proto, že se to moc hezky četlo, bylo to napsané s jemným humorem a elegantní lehkostí, nic náročného, ale ani jednoduchého. A malá Mia bylo kouzelné dítě. Úplně jsem si ji představovala. :-)

17.11.2021 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Zpočátku, tak do čtvrtiny knihy jsem byla rozhodnutá, že nedám víc než 3*, tak před půlkou jsem to zvýšila na 4, ale na konci nemůžu jinak než dát 5. Spisovatelka mě opět úplně fascinovala, a to v prvé řadě popisováním života vlků ve smečce, jejich projevy, rituály, hierarchie a rozdělení úloh mezi jednotlivými členy. Fakt by člověk řekl, že mezi nimi sama dlouho žila. I když nejsem zrovna zoolog a nějaká velká milovnice zvířat, tak tohle jsem přímo hltala, stejně tak, jako příběh o životě slonů v knížce Čas odejít. A to vůbec nemluvím o knize Nejsem jako vy, kterou jako by zčásti skutečně napsal autistický chlapec.
Ovšem tady jsem narazila na Lucka, který se mi tedy vůbec nelíbil. Dělalo se mi špatně při představě, jak se krmí syrovým masem a krev mu kape přes bradu na kombinézu, jak přebírá od vlků další jejich rituály a chování, je nemytý, neostříhaný a neoholený a vůbec …. tak tohle byla podle mě úchylka jako hrom. Nevím, možná to jenom nechápu. No a jeho charakter taky teda nic moc. Ostatní postavy jsem docela chápala, i když některé mi byly sympatičtější a jiné méně, ať už jejich jednání mělo jakékoli důvody a následky.
Námět eutanazie byl bezesporu hodně zajímavý, ale hlavně opět smekám před stylem psaní. Při některých pasážích mám pocit jako bych jedla jednu z nejlepších čokoládových bonboniér, kterou mám ráda a mám chuť si to pořádně užít a pošetřit, jenže je to tak dobré, že nedám pokoj, dokud to nezbaštím, a to rychle.
Doporučuji stejně jako všechny knížky od této autorky, které jsem četla.

08.11.2021 5 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

No, tak tahle knížka mi bude asi dlouho ležet v hlavě. Bráním se uvěřit tomu, co všechno musela Kate zažít a opravdu mi to připadalo naprosto nemožné, ale pak jsem si vzpomněla na některé skutečné příběhy tohoto rázu. Tahleta tématika mě dost zajímá a několik podobných příběhů jsem přečetla, ale nikdy, nikdy mě to tak hrozně nevtáhlo. Zkrátka psychothriller jako hrom!!!

30.10.2021 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Vracím se k této milé knížce v rámci Čtenářské výzvy. Poprvé jsem ji četla v době, kdy jsem ji zakoupila za 45 korun :-). Je to nesmírně příjemné čtení, nic jiného k tomu není třeba dodávat.

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Opět série vražd jak bývá u této spisovatelky zvykem, je ale zajímavé, že u ní mi to nijak nevadí. Skvělé vyšetřování, bezvadný styl, prostě ano, za chvilku půjdu na další.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Paní Klevisová je moje (a vím, že nejen moje) srdeční záležitost, ale tentokrát mi tak trošičku něco chybělo do dokonalosti. Snad kdybych nečetla její předcházející detektivky, dala bych plný počet, ale asi jsem se moc těšila. Tady se mi ale moc líbily osudy lidí žijících v tomto světě, které pojí a rozdělují dávná i současná tajemství a minulost jejich rodů. V každém případě doporučuji. Dávám tak 4,5 *

28.10.2021 4 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Nevím co napsat, abych to vyjádřila. Začátek mi připadal nějak divný, ale pokračování to dohnalo. Padesátá léta a rozdíly mezi rasami byly už námětem snad milionu příběhů, popravdě mě málokdy chytly, ale tohle mi vyrazilo dech. Samozřejmě zase maličko nadnesené, ale proč ne. Mým názorem je, že kdo chce číst o čisté pravdě, musí volit literaturu faktu. Takže tady je Ruby bezvadná chytrá holka a detektiv Mick Blank rozumný detektiv a člověk, který s ní spojí síly při vyšetřování vraždy její bohaté zaměstnavatelky. Příběh je to skutečně temný a plný tajemství, třebaže se odehrává v nádherném prostředí zalitém sluncem. Jak tady bylo napsáno, atmosféra je úžasná a stejně tak vykreslení jednotlivých postav. Tleskám a doufám, že se s díly této spisovatelky ještě setkám.

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Místy trošku zdlouhavé (proto dávám 1 hvězdičku dolů), ale vůbec ne nezajímavé. Propletenec různých osudů a povah, který není vůbec lehké rozmotat. Je hrozně zajímavé sledovat myšlenky a plány jednotlivých postav až k vyústění. Navíc Carl, Asad a Gordon řeší citlivý problém Rose, která se díky své minulosti opravdu "propadá do psychického pekla", jak je výše uvedeno. A jelikož oddělení případy Q je sázka na jistotu a Jussi Adler-Olsen je mistr slova, tak není co dodat.

28.10.2021 4 z 5

Prokletí Prokletí Lisa Jackson

Začínám si na knížky Lisy Jackson zvykat a začínají se mi čím dál víc líbit. A tento příběh se mi líbil hodně. Pořád se tam něco dělo a třebaže jsem se trochu obávala přeslazených romantických scén, bylo jich tam minimum. Navíc se celým příběhem vinulo tajemství minulosti a duchové ještě nedošli svého klidu... to mám taky ráda. Takže ano, dávám 5 * a doporučuji.

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Skvělé období první republiky! Učarovalo mi samo prostředí, známá jména, móda, chování zlaté mládeže i jejích rodičů. Příběh sám o sobě byl trošku zdlouhavý, ale čtivý, i když dosti předvídatelný. Líbily se mi mluvnické obraty a lehký vtip. Budu-li mít možnost, ráda si přečtu i další Gardnerovy knihy.

30.09.2021 4 z 5