ennlady ennlady komentáře u knih

Lži se mnou Lži se mnou Sabine Durrant

Nevím, čím mě kniha oslovila, ale četla se mi skvěle. Samolibý, ješitný, amorální, sobecký "spisovatel" Paul se díky své prolhanosti dostane do situace, kdy se jeho život změní v jízdu tobogánem, rychlost nabírá na intenzitě a už to není legrace. Přestože si myslí, že může kdykoliv vystoupit, je to omyl. Události se sice zdály jen tak lehce plynoucí a nic moc se dlouho nedělo, ale já měla pocit, že se něco každou chvíli dít bude. A pak se dělo. Od samého začátku všechno směřovalo jen a jen do jedněch míst.

18.09.2021 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Tak já nejsem úplně nadšená. Knížka se mi sice četla dobře, u oddělení Q jsem ani nic jiného nečekala, ale vadily mi ty hrůzy, co se děly. Nechápu, opravdu mi hlava nebere, jak se na jednom místě mohlo sejít tolik bezcitných a šílených parchantů. Zločiny nejvyššího kalibru na lidech i na zvířatech jen tak pro zábavu? A že za to mohlo prostředí a rodiny, do kterých se narodili? Určité vysvětlení tady bylo, nejvíc popsané v případě psychicky nemocné Kimmie, ale přesto... Je pravda, že si vzájemně dodávali kuráž a slabší poslouchali ty silnější a bezcitnější, přesto to pro mě byl moc velký masakr včetně pořádaných honů a výběru obětí. Jinak Carl, Asad a Rose opět na jedničku, ti si ode mě 4 hvězdičky zaslouží.

15.09.2021 4 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Mně se to hodně líbilo. Zajímavý námět a dost nečekané rozuzlení. Doporučuji.

10.09.2021 4 z 5

Pan učitel Pan učitel Božena Němcová

Pohádka pro dospělé i pro děti. Takové laskavé vylepšení skutečnosti. Jinak BN nemám moc ráda, znovu jsem si knížku přečetla jen kvůli Čtenářské výzvě. Ale hodnotím 3 *, v té době asi bylo pohádek a takovýchto knih hodně třeba.

10.09.2021 3 z 5

Odkaz Stonehenge Odkaz Stonehenge Sam Christer (p)

Příběhy s nádechem tajemna vztahující se ke skutečným místům světa mám ráda, v tomto směru je moje superjednička (a určitě nejen moje) Dan Brown. S ním se ale pan Christer nedá srovnat ani náhodou. Knížka Odkaz Stonehenge není tak úplně špatná, dovedu si při troše fantazie i představit, že některé věci se tam fakt děly nebo dějí a že některé sekty nebo spolky jsou tímto místem posedlé. Příběh byl docela čtivý a nebyl nezajímavý, ale klidně bych ho sesekala na polovinu, podle mého byl nesmírně a zbytečně zdlouhavý.

10.09.2021 3 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Knížka mě úplně pohltila, vůbec jsem ji nemohla odložit. Yrsa píše nekomplikovaným svěžím stylem a je to velice čtivé. Vůbec mi nechyběla brutalita z minulých dílů. Tento příběh se zakládá na propletenosti událostí a hříchů jednotlivých aktérů, není to ale propletené moc, abych se v tom ztratila. Počáteční zločin a to, co po něm následuje, je tak podivné, že z toho vyšetřovací tým má pěkně zamotanou hlavu. Ovšem jakmile se první drobné dílky začínají spojovat, je už jen otázka času, kdy se vše rozlouskne. No, a závěr mě teda překvapil.

31.08.2021 5 z 5

Neviditelný svět Neviditelný svět Liz Moore

Nemůžu říct, že bych byla z knížky úplně odvázaná, ale zas tak špatné to nebylo. Čekala jsem něco víc mysteriózního, takže nějaký čas mi trvalo, než jsem se s příběhem sžila. Osud Davida se plně odkryje až na konci knihy a je to smutný příběh štvance, ale ani život jeho dcery Ady není procházka růžovou zahradou. Rozhodně je to čtení vzbuzující silné emoce, většinou smutek a lítost. Úplný závěr mě trochu zaskočil.

28.08.2021 3 z 5

Její život v očích panenky Její život v očích panenky Ingrid Desjours

Panečku, ta paní Ingrid se s tím teda nemaže! Vykreslila svoje postavy a jejich osudy pěkně natvrdo a surrealisticky až děsivě. Představuje nám hlavně Barbaru, ze které se díky životním prožitkům stala chorobně komplikovaná osobnost, která touží po lepším životě. Ne náhodou se setkává s policistou Marcem, který při autonehodě rovněž utrpěl zranění na těle i na duši. Že je příběh velice depresivní a místy hodně zvrácený, to už tady bylo napsáno. Zároveň je ale plný emocí, jako je strach, nenávist, touha po pomstě, ale taky láska. Prakticky každá ze všech postav ji chce, jenže každá jinou a jinak a těžko rozlišuje, jestli je to vůbec láska nebo něco jiného. Já jsem z těch událostí nejen znechucená, ale i dojatá a hlavně smutná. Vždyť jak který člověk, ať zdravý nebo vyšinutý ví, jak ovládat emoce a jak s nimi naložit, zvlášť když se v jeho dosud zoufalém životě objeví světlo na konci tunelu? Hvězdičku ubírám za nechutnosti, jinak bych dala plný počet.

18.08.2021 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Třebaže místy dost brutální, přesto výborné! I když příběhy o sériových vraždách moc ráda nemám, tohle se poněkud vymykalo. Napínavé, čtivé, navíc propletené vztahy a emocemi vyšetřovatelů, ale ne tak, že by to obtěžovalo nebo bylo nějak nepravděpodobné, jak se v knížkách někdy stává...prostě doporučuji. :-)

15.08.2021 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Opět skvělá práce! Třebaže musím souhlasit s těmi, co se pozastavují nad tím, jaký je Marco superman, stejně se mi to líbilo. Vždyť takové ty víc "pravděpodobné" příběhy jsou sice reálnější, ale zas tolik nebaví (teda alespoň mě). Pěkně se to četlo, nechyběl autorův známý humor a... zkrátka oddělení Q je oddělení Q, to je marné. Kdo má toto společenství rád, tak tomu se to musí líbit. Teda nemusí, jak vidím. :-)

30.07.2021 5 z 5

Takový hněv Takový hněv Cara Hunter

Tak tahle autorka mě vždycky dostane překvapivým motivem a fascinujícím závěrem. Je pravda, že nad rozuzlením zůstává rozum stát, ale mám ráda příběhy, které mají spád, pořád se něco děje, hodně se vyšetřuje a je to čtivé. Prostě doporučuji.

30.07.2021 5 z 5

Strach Strach C. L. Taylor

Tak tohle zrovna nebyl můj šálek čaje. Ztotožňuji se s názory, že děj byl dosti nepravděpodobný a chování postav až nereálné. Taky jsem na tom našla jen málo věcí, co by pro mě byly pochopitelné, navíc všechny ty "akční" scény... jednou je na koni ona, pak se karta obrátí a vyhrává on, načež se to zamotá ještě víc a iniciativu převezme někdo jiný, prostě nevím, chvílemi se to docela dalo číst, ale v podstatě už jsem chtěla, aby byl konec, protože to bylo i hrozně zdlouhavé. Myslím, že i ty 3 hvězdičky jsou docela dost.

18.07.2021 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Mně to připadalo, jako kdyby si autor řekl: "Tak, teď si trošku odpočinu" a napsal tyto dvě povídky. Žádné motanice vztahů ani složité motivy, žádné zástupy postav a jmen, prostě uvolněná oddechovka, lehká a nekomplikovaná, která místy přiměje čtenáře k úsměvu. Skoro lepší než některý překombinovaný případ oddělení Q. Dávám 3,5 *.

15.07.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pravděpodobně to mělo být jakési memento pro ty, kteří by snad chtěli vrátit „staré zlaté časy“ budování komunismu. Já jsem k tomu přistoupila jako k fiktivnímu příběhu a o ničem dalším jsem nepřemýšlela Nemyslím si, že takhle by to opravdu vypadalo, kdyby se miska vah po roce 1989 převrátila na druhou stranu, ale je jisté, že snaha potrestat účastníky protikomunistického odporu by určitě sehrála velkou roli. Podrobnosti bych neřešila, ty jsou podle mého opsané z 50. let a ještě hodně přizdobené. Nebo ještě spíš Orwel 1984. Osudy postav přesto byly zajímavé a určitě v jejich době pravděpodobné, paní Mornštajnová se prostě v lidech vyzná a umí jejich příběhy zpracovat na jedničku. Přesto jsem knížkou malinko zklamaná, asi i proto, že jsem měla velké očekávání. Konec mě dostal. A knížku doporučuji, stojí za přečtení.

14.07.2021 4 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Taky jsem čekala víc. Jako někteří čtenáři tady. Nedávno jsem v rádiu slyšela jednu povídku z Nových povídek čtenou přímo panem Svěrákem a to mě tak nakoplo, že jsem začala od začátku a v knihovně si půjčila ty první Povídky. Možná kdybych neměla takové očekávání... Ale v každém případě si přečtu i tu druhou knížku, protože pan Svěrák je opravdu pan Umělec a jeho díla jsou z velké části opravdovým skvostem české kultury.

10.07.2021 3 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Moc pěkná knížka, třebaže ne úplně pro mě. Mně se úplně nejvíc líbily šaty, které spisovatelka popsala docela detailně, takže jsem si je mohla dost dobře představit a trošku si pomohla internetem. Jinak příběh byl hodně zajímavý a zároveň Dobře napsaný, taky jsem se dozvěděla plno informací o životě válečných pilotů a pilotek Královského letectva, předpokládám, že to tak nějak opravdu bylo, protože jsem se o to nikdy nijak zvlášť nezajímala, ale hodně mě to uchvátilo. Osudy hlavních postav byly … v podstatě fajn, vadilo mi jen to, že skoro každá druhá žena vypadala jako budoucí Miss World a každý třetí muž byl Pan Dokonalý. A k tomu Přátelství s velkým P a Lásky s velkým L. Jaksi už jsem vyrostla z romantických příběhů, takže jsem se nad chováním některých hrdinů a hrdinek trošku shovívavě usmívala. Ovšem válečné hrůzy, o kterých bylo psáno (chválabohu ne až tak podrobně) mě dost hluboce zasáhly, tam jsem se neusmívala. Pro příznivkyně těchto románů to je určitě velice dobré čtení a těm i doporučuji.
Ale i mně to za přečtení stálo.

28.06.2021 4 z 5

V oblaku dezinfekce V oblaku dezinfekce Ivanka Devátá

Je pravda, že paní Ivanka už napsala i lepší knihy, ale stejně... Člověk musí obdivovat její humor, se kterým se vyrovnává i s těmi ne zrovna příjemnými životními situacemi. Navíc přiznává, že je hypochondr a tomu moc dobře rozumím. :-)

24.06.2021 4 z 5

Papírové panenky Papírové panenky Emma Pullar

No, tak to byla docela pecka. Díky nízkému hodnocení jsem nečekala žádnou slávu - a byla jsem příjemně překvapená. Chvíli jsem se sice nemohla začíst, některé scény mi i docela vadily, ale říkala jsem si, že odložit můžu kdykoliv. Jsem ráda, že jsem to neudělala, protože tohle se fakt povedlo a navíc myslím, že se to klidně mohlo stát. Váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale dávám více, abych trošku vylepšila celkové hodnocení. A doporučuju, fakt to stojí za přečtení a ani to není zbytečně zdlouhavé.

24.06.2021 5 z 5

Až na konec všech dní Až na konec všech dní Jodi Picoult

Knížka, která vás udrží v napětí od začátku do konce. Mám ráda spisovatelčin styl vyprávění, brilantní dialogy a když se to z větší části odehrává u soudu, tak jsem spokojená. Co mi moc nešlo pochopit, byla samotná podstata příběhu, vztah mezi mladými milenci a hlavně samotný závěr. To celé mi přišlo dost přes čáru, dost hodně, a proto ubírám jednu hvězdičku, třebaže jinak jsem nadšená a doporučuji.

23.06.2021 4 z 5

Trauma Trauma Ken McClure (p)

Skvělá knížka, moc se mi líbila. Žádné velké zdržování, děj odsýpal a pořád se něco dělo. Navíc mám ráda styl autorova psaní. Konec nebyl až takové překvapení, tušila jsem souvislosti a pachatele, ale i tak spokojenost. Autor se do toho obul a některé aktéry moc nešetřil, ale i tak... Doporučuji.

14.06.2021 5 z 5