Enforcer Enforcer komentáře u knih

Artemis Artemis Andy Weir

Druhá kniha autora a opět trefa. Tentokrát se z neobyvatelného Marsu přesuneme na již docela zabydlený Měsíc - nachází se na něm jedno město a turistický park nalézající se na místě prvního přistání. Hlavní hrdinka románu saúdská Arabka Jazz Bašárová je hrdinovi Marťana docela povahově podobná, jen tentokrát nestojí na té úplně správné straně a sympatie k ní bude čtenář hledat poněkud složitěji, i když je nakonec najde. Andy Weir svými prvními dvěma romány zaznamenal vskutku povedený start a zařadil se mezi mé oblíbence. Těším se na jeho další dílo.

17.12.2020 5 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Parádní fantasy. V podstatě úplně standardní pirátský román o hledání pokladu jen ze železničního prostředí.

27.11.2020 5 z 5

Stíny jezera Stíny jezera Rachael Blok

Solidní detektivka / thriller nesoucí se v odkazu seriálu Twin Peaks. Mrtvá mladá dívka, agresivní venkované, kteří nejdou pro ránu daleko a detektiv odjinud. Odkazy jsou zřejmé a vědomé. Ten v závěrečném poděkování autorky je do očí bijící.

20.11.2020 4 z 5

Mengeleho Zoo Mengeleho Zoo Gert Nygårdshaug

(SPOILER) Mino a vůbec celá teroristická skupina Mariposa jsou pravděpodobně jedněmi z nejsympatičtějších záporáků, se kterými se čtenář může na stránkách knih setkat. Čtveřice latinskoamerických dvacátníků, která žije v jakémsi polyamorickém vztahu a kromě klasických zábav mladých lidí (sex, alkohol, pařby) se občas sebere a jde zlikvidovat pár potentátů, je docela fajn.
Autor si bohužel sem tam pomůže z děje naprosto trčící deus ex machina - když Mino potřebuje peníze, nalezne potopený vrak plný zlata - což knihu poněkud sráží. Dílo však i přes tyto nelogičnosti zůstává dobrým ekologickým thrillerem.

27.10.2020

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velice smutná kniha, ale měl by si ji přečíst každý. Jde o poměrně těžké čtivo, které mi svou zatěžkaností a prvotní nepřístupností poněkud připomíná díla 19.století.

27.10.2020 5 z 5

Tvé překrásné já Tvé překrásné já Chuck Palahniuk

Po Rudém Zemanovi má druhá letošní kniha o k*ndě. Tato je ovšem o dost zábavnější a vcelku trefně popisuje současnou společnost. Přemýšlíte -li o tom, z podobností mezi Maxwellem a některými skutečnými mocichtivými byznysmeny, docela mrazí.

04.10.2020 5 z 5

Malý, velký Malý, velký John Crowley

Zdá se, že tuto knihu napsal pod anglickým pseudonymem John Crowley samotný Jára Cimrman. Poznat se to dá dle neustále se střídajícího prvku očekávání a prvku zklamání, což autorovi vydrží po celou délku knihy.

26.09.2020 3 z 5

Rumový deník Rumový deník Hunter Stockton Thompson

Hodně pohodová kniha ze života amerického novináře na španělsky mluvícím Portoriku. Je mnohem lepší než stejnojmenný film s Deppem, který s předlohou souvisí poměrně dost okrajově. Rum, tanec, sex. Fakt hodně dobré oddechové čtení na léto.

16.09.2020 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Nebýt to realita, byl by to dechberoucí thriller.
Právě ta napínavost staví v mých očích tuto knihu výše než Boss Babiš, který je plný suchopárných ekonomických čísel, kterým popravdě moc nerozumím.
Rudý Zeman je čtivější, i když jde více do hloubky a je podstatně obsáhlejší. Důležitá kniha pro každého, kdo chce zjistit, co se tady posledních třicet let dělo.

02.09.2020 5 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Vizuálně zajímavě zpracovaná kniha s nádhernými ilustracemi. Po této stránce se publikace neztratí v knihovničce žádného Tolkienfila. Bohužel po obsahové stránce to už taková sláva není, klouže se dost po povrchu

06.08.2020 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Na debut neuvěřitelně promyšlená a dobrá kniha. Pro obdivovatele japonské kultury téměř povinnost.

20.07.2020 5 z 5

Slunce, Měsíc a Rolling Stones Slunce, Měsíc a Rolling Stones Rich Cohen

Kniha pojednávající nejen o Rolling Stones, ale o celých šedesátých letech a o zásadních společenských a kulturních změnách, které v té době probíhaly. Zajímavé jsou především kapitoly o LSD, heroinu a tragickém festivalu v Altamontu, kde řádili Hells Angels a celé to skončilo vraždou jednoho černošského mladíka, která se stala právě během setu Stounů.

13.07.2020 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Jeden z těch lepších novodobých Kingů. Zaujme používáním IT vychytávek a také pro Kinga docela nezvyklým množstvím humoru. Pasáže, v nichž se Hodges a Brady pod modrým deštníkem vzájemně nahánějí jsou hodně zábavné a navíc napínavé.

08.07.2020 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

(SPOILER) Závěrečný masakr v kostele je super, ale předtím je to docela předvídatelné a místy až nudné.

21.05.2020 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Kotleta spisovatelsky stále zraje. Základní nápad může trochu připomenout Glukhovského Budoucnost, ale Underground je daleko lepší. Pobavila mě Reformovaná církev Pavla Novotného a věřím, že budou následovat další knihy z tohoto světa, který mi přijde zajímavější, než ten ze Spadu.

17.05.2020 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Velkolepé zakončení celé ságy. Nečekaně mnoho dějových i časových rovin, překvapivý hlavní záporák a konec, který má daleko k nějakému happy endu. Co víc si přát? Co víc říci? Snad jen to, že mých očích je to právě sedmá kniha, která dělá z celé ságy něco hodně výjimečného a pozdviženého nad "běžnou fantasy".

11.05.2020 5 z 5

Berlínský zápisník Berlínský zápisník Dora Kaprálová

Zajímavé deníkové vyprávění z autorčina pendlování mezi Berlínem a Brnem. Cítím tak jakousi vykořeněnost z obou kultur, je to ale čtivé a obě kultury to skvěle přibližuje. Něco je skvělé v Německu, něco u nás, obojí najednou však mít nemůžete.

01.05.2020 5 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Zpočátku několik slabších snad ani ne povídek, které se navíc dost vymykají tomu, co si dnes asi představíme pod pojmem Kotletova tvorba, postupně však kvalitní kousky přibývají a sbírka dostává spád. Zadarmo určitě dobré počtení.

07.04.2020 4 z 5

Narka Narka Richard Šusta

Velkolepé epické sci-fi pocházející z českých luhů a hájů. Trochu mi připomíná Dunu. Hlavní hrdina Tarmin je neprávem odsouzen na smrt, podaří se mu však utéci a při své cestě za pomstou postupně potkává všechny vyděděnce oné podivné planety Narka, která je jednou z nejzvrhlejších planet ve vesmíru. Čekat můžete fanatické mnichy, kanibaly, zkorumpované vládní orgány, zvrhlé obchodní společnosti a nakonec i mimozemšťany.
Tento utajený poklad jsem objevil během covid-19 krize na dně mé čtečky e-knih a nyní všem vřele doporučuji.

04.04.2020 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Dle mého názoru jeden z těch slabších Kingů. Kniha nenabízí nic, co by čtenář od autora již někdy dříve nečetl.

11.03.2020 3 z 5