Enforcer Enforcer komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Ve škole jsem Boženu Němcovou vysloveně nenáviděl. Babička mě sice v knižní podobě minula (dívali jsme se ve třídě na film a paní učitelce to naštěstí stačilo) , ale Divá Bára ne. Čtení této povídky v oněch asi třinácti letech bylo doslova utrpení.
Nyní jsem se k výročí autorčiny smrti ke čtení jejího díla vrátil a pokusím se přidat pár postřehů, které mě při jeho čtení napadly.
1. Božena Němcová bezesporu byla dobrou spisovatelkou. Její popisy venkovské krajiny a zvyků jsou opravdu nádherné. Babička rozhodně není žádný literární odpad.
2. Je otázkou, zda by si kniha nezasloužila moderní převyprávění. O třetinu zkrátit, nahradit z dnešního pohledu sprostá slova, dát tomu trochu švihu. Originální dílo by samozřejmě zůstalo, zmodernizovaná verze by se ale dětem lépe četla. Nebyl by to koneckonců první případ - viz třeba Robinson Crusoe.
3. Knihu beru jako jakousi autorčinu psychoterapii, kdy v těžkých časech nostalgicky (a opravdu hodně přibarveně) vzpomínala na své dětství. Na dnešek je to příliš jednorozměrné a babička působí až jako svatá postava. V tom ale není Božena Němcová sama. Devatenácté století takto schématické prostě bylo. Příliš pozitivní vykreslení kladných postav mi třeba velmi znepříjemnuje čtení některých románů Julese Verna.

23.01.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Za mě jde bohužel o mírné zklamání. Je jasně patrné, že se autor snaží předložit něco podobného jako Marťan a používá stejné ingredience. Jenže všechno - příběh, vykreslení postav i vědecké poznatky - je zde tak o tu hvězdičku horší.
Poměrně záhy autor čtenáři objasní, že hrdina je na sebevražedné misi a tím bohužel přichází o hlavní triumf z Marťana - čtenář se o hrdinu nebojí.
Nebojí se ani o Zemi, protože ta je plná kreténů, kteří sice dlouze hledají lidi schopné přežít ve vesmíru, ale stejně jim dva ze tří zemřou. Tady jsem čekal vysvětlení co se tedy stalo za katastrofu, že Číňan a Ruska nepřežili koma, nicméně jsem se nic nedověděl.
Spasitel se pořád dobře čte, ale oproti Marťanovi je prostě o ten fousek slabší. A xenonit je blbost.

20.12.2021 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Jedna z nejkrásnějších rodových ság. Sleduje osudy šesti generací umělců spjatých se jménem Humberto a také to, jak se v průběhu let měnil svět kolem nich a jejich kumšt. Přinejmenším v rámci naší literatury naprosto svojská a s ničím neporovnatelná kniha skvěle převedená do formy televizního seriálu.

17.11.2021 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Nádherná, ale velice smutná kniha. Vypráví o životě Judea, homosexuálního, tělesně postiženého sirotka vyrůstajícího v klášteře. Vše špatné, co čtenáře napadne, že se takovému člověku může stát, se také stane. Navíc je celé vyprávění popsáno velice realisticky. Doporučuji číst v psychické pohodě, jednoho dne mi kniha způsobila pořádnou depresi. Nedivil bych se, kdyby na některé čtenáře měla podobný účinek, jako prý mívalo Utrpení mladého Werthera s tím, že Jude trpí samozřejmě daleko víc, než jen kvůli neopětováné lásce.

10.09.2021 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Solidní pokračování. Možná zde už tak nepůsobí ten wow efekt - Kotleta píše cyberpunk, ale zápletka je velice dobrá a spousta popkulturních odkazů potěší. Kdyby mistr Sun-c nebyl již tisíce let mrtvý, podezíral bych ho, že si u Kyši zařídil product placement.

19.08.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

V podstatě o něco vylepšená kopie prvního dílu, ale to v tomto případě není na škodu. Stále je to napínavé, čtivé, poutavé, malebné. Vhodné pro děti, ale i pro dospělé.

12.08.2021 5 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

Nevyrovnaná sbírka. Je zde pár opravdu dobrých, originálních povídek (Pěkná Maggie Mincička, Nemám ústa a musím křičet), jedna dejme tomu obstojná (Oči prachu), ale bohužel také pár kousků u kterých člověk nevěřícně kroutí hlavou a ptá se, proč je něčím takovým obtěžován. No, ale autor sám v předmluvě zmiňuje, že jedním z jeho cílů je čtenáře "nasrat" a místy se mu to daří opravdu dobře.

17.07.2021 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Bylo by to lepší než první díl. Putování plukovníka Michálka po stopách apokalyptické sekty měnitelů je napínavé, strhující a čtenáře jen tak nepustí. Vrcholem je pak dění v Krakově v čele s "čubčím pohárem". Čili jasných pět hvězdiček. Snad jen ten na můj vkus příliš otevřený konec... ale co mrsknu tam plný počet, ať neškudlím.

10.07.2021 5 z 5

Krev, slzy a sperma: Čítanka filmového braku Krev, slzy a sperma: Čítanka filmového braku Antonín Tesař

Velice zajímavý průvodce "nižšími" filmovými žánry. V jednotlivých kapitolách autoři čtenářům předkládají stručnou historii jednotlivých žánrů (exploatace, B filmy, gore horory, superhrdinské filmy, porno) ve světě a v kapitole závěrečné se snaží totéž učinit v kinematografii české/československé. Zajímavé čtení.

03.07.2021 5 z 5

Milí pokusní králíci Milí pokusní králíci Jaroslav Flegr

Sbírka blogů autora z let cca. 2010 - 2016. Humor momentálně velice kontroverzního profesora mi hodně sedí a mám takový dojem, že až covid hysterie opadne, mohl by pan Flegr sehrát roli popularizátora vědy podobnou té Hawkingově nebo z naší historie Grygarově.

23.06.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Hodně zákeřná kniha. Čtenář od ní čeká asi trochu něco jiného, než nakonec dostane. První část mi přišla nudná, ale ta druhá, kde se Humbertův vztah k Lolitě pomalu ale jistě mění z perverzně zvrhlého k otcovskému je velmi zajímavá.

27.05.2021 4 z 5

Zodiac Zodiac Robert Graysmith

Geniální vrah? Určitě tím, jak ze sebe sám udělal mediální sousto a spolehl se na to, že media všechno rozmělní. Čtete -li Graysmithovu knihu pozorně, zjistíte že ze závěrečného soupisu Zodiakových obětí čítajícího cca 50 osob, je doloženo jako jisté Zodiakovy oběti pouze osm (!) případů. Zbytek jsou fámy a spekulace. Ani se moc nelze vyšetřovatelům divit, že se v takovém množství většinou sporných informací ztratili.
Graysmithova kniha je zajímavým shrnutím celého případu a hodně z ní vychází i Fincherovo filmové zpracováni.

15.05.2021 4 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Vymazlené komiksové zpracování slavného literárního díla. Komiksy jsou skvělým způsobem, jak přiblížit významná díla i rekreačnějším čtenářům. Škoda, že takových projektů není řádově víc.

07.05.2021 5 z 5

Guns N' Roses - Příběh nejslavnějšího turné Guns N' Roses - Příběh nejslavnějšího turné Jan Kadeřábek

V podstatě dodatečně sestavený deník kapely, který klade důraz na její nejslavnější období mezi roky 1991 - 1993.

11.04.2021 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Rozporuplná kniha. Na jedné straně krásný jazyk a především ze začátku knihy nádherné popisy přírody, na straně druhé věčná uplakanost hlavního hrdiny, která činí čtení díla poměrně obtížným.

23.02.2021 4 z 5

Rammstein: 100 stran Rammstein: 100 stran Peter Wicke

Především první kapitoly věnované hudebním začátkům v NDR jsou zajímavé. Škoda jen, že se kniha nejmenuje 200 stran nebo 300 stran, zkrátka že není delší. Témat souvisejících s kapelou by bylo jistě dost.

06.02.2021 4 z 5

Zničený muž Zničený muž Alfred Bester

Tomu roku vydání (1952) se nechce věřit. Kromě některých naivních představ o počítačích tato kniha vůbec nezestárla a má neuvěřitelný spád. Trochu až kotletovský, chtělo by se říct.

17.01.2021 5 z 5

Strach a hnus v Las Vegas Strach a hnus v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Jedna z mála výjimek, kdy je filmové zpracování lepší než literární předloha. Při čtení ty scény z geniálního Gilliamova filmu prostě chybí. Rumový deník se čte lépe.

12.01.2021 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

První díl sebraných spisů ukazuje Lovecrafta jako začínajícího a hledajícího se autora. Povídky zde sebrané nejsou špatné, ale k vrcholům jako Volání Cthulhu, V horách šílenství či Vyvrženec ještě něco chybí.
Pět hvězdiček si však zaslouží každý díl této vypiplané kolekce.

04.01.2021 5 z 5

Mercury a já Mercury a já Jim Hutton

Vyprávění partnera Freddieho Mercuryho o jejich vzájemném vztahu a životě. Měl jsem strach, jestli kniha nebude příliš bulvární a senzacechtivá, ale mé obavy se nenaplnily. Mercury a já je kniha psaná s citem a je z ní jasně patrné, že Jim Hutton nechce svému slavnému partnerovi nijak ublížit a přiživovat se na jeho slávě.

27.12.2020 5 z 5