Eeli Eeli komentáře u knih

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Autor se zabývá problematikou morálky lidí v prostředí s nelidskými podmínkami, přičemž se hrdinové knihy ztrácející svou lidskost perou s touto skutečností každý po svém. A dokud není silnějšího a mocnějšího, je snadné být King. V příběhu není vysloveně kladných či záporných postav, protože každý jedná dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, i když ...
Autorovy zkušenosti se promítly nejen do popisu prostředí, ale především do pocitů postav; zejména na konci knihy jsou tyto velmi věrohodné, až je z toho člověku úzko.

11.03.2019 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Ve své podstatě kniha pojednává o (pro hrdinku) ne zrovna příjemných věcech, ale je napsána s tak laskavým a vtipným nadhledem, že si ani příliš nepřipouštíte, jak se ta městská, moderní žena mohla cítit mezi slepicemi na místě bez věcí, na něž byla zvyklá. Líbil se mi autorčin kousavý humor, obzvláště poznámky a postřehy směřované na mužskou část populace jsou velmi nadčasové :).

08.03.2019 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Výtečný román o dobrých a špatných lidech, činech, myšlenkách, pohnutkách. Pohledem vnuka jedné z hlavních postav nám autor představuje své hrdiny, kteří nejsou vždy hrdiny, ale o to více jsou lidmi. Čtenář s nimi může po několik desetiletí mapujících část světových dějin prožívat jejich osudy - štěstí, trápení, příkoří i naději, a naučit se, že člověk má vždy možnost volby. "Timšel!"

18.06.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Detektivní zápletka podmíněná minulostí vyšetřovatele - autor tak skvěle zabil dvě mouchy jednou ranou. Dozvídáme se tedy o životě hlavní postavy a zároveň řešíme případ - šikovné. Absolutně úchvatné je však líčení ostrova Lewis a okolí. Zcela se ocitnete uprostřed nelítostně nádherné krajiny s domky s doškovými střechami, vítr vám bude skučet v uších a uslyšíte rozbouřené vody tříštit se o skály.

01.02.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nadčasová, alarmující kniha, která se stává a bude stávat stále aktuálnější. Autor nám představil svůj "imaginární" budoucí svět velmi přesvědčivě a mnohé jeho vize nejsou nereálné. Vyobrazuje zde duchaplnost společenských vyvrhelů, kteří podlehli špatnému vlivu moudrosti pocházející z knih, spolu s prostoduchostí řádných občanů, kteří si nechávají diktovat jak žít. Vyobrazuje jednoduchý svět, kde moudré je zlé a povrchní zábava apod. je dobrá - prostě čím dál aktuálnější. I přes vznešenou podstatu a myšlenkovou hloubku je to dílko poměrně akční a dynamické a spolu s krátkým rozsahem je jeho přečtení chvilkovou záležitostí.

24.10.2018 4 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Hodnotná kniha o výjimečném přátelství a o tom, jak se jedna generace vypořádává s životem - s přátelstvím i láskami, s válkou a ztrátou a s dalšími událostmi, které jim osud nachystal. Příběh vyvolává obrovskou škálu emocí - nostalgii, radost, smutek, zlost, také pohrdání, zklamání či obdiv a sympatie k některým postavám, jež jsou vykresleny skutečně realisticky. Část amerických dějin i v evropském kontextu zasadila příběhu rám, díky němuž je kniha autentická a vyvolává atmosféru starých amerických filmů. A kouzlu autor přispěl i motivem "císařovny" jako obrazného prvku odrážející povahu ztracené generace - nejprve funkčnost, bezstarostnost, majestátnost, pýcha a velká očekávání, pak nějaké ty rány a šrámy, následuje tak trochu zapomnění, stesk a pocit ztracenosti a nakonec vlastní výjimečnost a důležitost vzhledem k minulosti.

22.07.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Páni, dost intenzivní čtenářský prožitek... Styl knihy je vlastně přímé vyprávění otřesného zážitku s celoživotními psychickými důsledky, takže je velmi autentický. Příběh samý je zvláštní - mrazivý, tajuplný, hodně sugestivní, popisující realitu ("povídačky"? o pohoří Tríbeč). Autorovy doplňující poznámky a dojmy vůbec nekazí atmosféru, naopak zesilují dojem ze čteného. Nicméně co se týče věrohodnosti, zůstávám skeptická...

06.03.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Je pravdou, že ve srovnání s problematikou holocaustu se tématu poválečného zadostiučinění ze strany Čechů nevěnuje příliš knih a tato je zpracována skvěle, takové píchnutí do vosího hnízda. Velmi realisticky uchopené, autorka musela nastudovat mnoho informací. Po stylistické stránce mi trochu vadila občasná nepřehlednost, ale obsahově to kvalita příběhu převážila.

10.02.2019 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Přestože autorka uvedla, že se jedná převážně o fikci, povedlo se jí stvořit naprosto přesvědčivý příběh, v němž věříte každému slovu a jen kroutíte hlavou nad tím, jak hloupě se může chovat člověk k člověku. Skvělá kniha o (ne)lidskosti, která ač je zasazena do konkrétní doby, má mnoho co říci i dnes...

17.12.2018 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Povídka, která sice budí dojem naprosté absurdity, ale poskytuje mnoho prvků k hlubšímu zamyšlení, především co se týče jednání člověka, jeho postoji k neznámému, k životním změnám i jeho vztahy k bližním či k sobě samému. Interpretačně příběh nabízí hodně variant a žádná zřejmě není úplně zcestná. Při čtení musí být člověk zaskočen, rozhořčen, udiven, ale zároveň se bude bavit.

02.07.2019 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Velmi působivá (ač poměrně diskutabilní) knížka, v níž autor prostřednictvím vládnoucích poměrů v prostředí psychiatrické léčebny cílí na lidské emoce tak moc, že pocity rozhořčení, beznaděje a smutku budete při čtení prožívat naplno. Jsou zde i světlé momenty a lehké ladění do komična, což ale příběhu tím spíše dává nádech melancholie.

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Klasika.
Pomineme-li trochu rozvláčný začátek, který ale na druhou stranu vytvořil odpovídající úvod do problematiky, jedná se o skvělý a především kvalitní detektivní thriller ze staré školy, v němž můžeme sledovat jak Šakalovy přípravy na atentát, tak kroky komisaře Lebela vedoucí k jeho vypátrání a dopadení. Oba jsou chytří, precizní, nejlepší. To samé lze říci i o knize. Ta je psána hodně popisně, věcně a je zcela prosta jakýchkoli emotivních či subjektivních vyjádření - zde geniálně pasující a fungující kombinace. Reálný podklad navíc vyvolává dojem autenticity příběhu.

06.02.2020 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Skvělý detektivní příběh vyznačující se dokonalou promyšleností i propracovaností, originální zápletkou a zároveň paradoxně i jistou šablonovitostí, na niž jsme v knihách s Herculem Poirotem zvyklí. Na závěr samozřejmě patří překvapivé, nečekané, avšak nikoli nelogické rozuzlení, jehož náznaky by nebyly v textu doložitelné. Zkrátka další důkaz autorčina génia.

01.06.2019 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Zase trochu jiný detektivní příběh z dob, kdy nebyly moderní kriminalistické metody snad ani v plenkách, o moderní psychologii osobnosti ani nemluvě. A kromě skvělé zápletky je právě jakoby objevování nových metod a postupů na knize to osvěžující a sledování toho, jakým způsobem hlavní postavy objevují a utvářejí psychologický profil vraha, je velmi zajímavé, poutavé a pro příběh stěžejní. Občas byla v knize i hluchá místa, celkově se ale jedná o kvalitní a precizně zpracovanou detektivku.

26.05.2019 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Hodnotná kniha o skutečném osudu bratrů Harantových (v knize Hadrbolcovi) a jejich odhodlání a síle čelit nástrahám doby i společnosti. Navíc je úžasným dokladem jedné ze smutných etap české historie.

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Každá autorova nová kniha se mi zdá lepší než předchozí, i když všechny mají podobný "scénář". I tato je založena na násilí (jak jinak než dost naturalisticky vylíčeném), křivdě a neštěstí, ale končí naplněnými sny. Nakonec zbyde jen úsměv na rtech, pocit naděje a potěšení z toho, jak to pan autor zase dobře vymyslel a napsal.

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Kniha sleduje osud dívky snažící navzdory původu a předsudkům o lepší budoucnost i život, který se s ní zatím příliš nemazlí. Naštěstí jsou po ruce přátelé a jedna rázná "bordelmamá". Příběh je smutný i dojemný, ale nepůsobí nijak depresivně, spíše je plný naděje. Atmosféra doby ani místa není příliš zřejmá a konec se mi zdál trochu uspěchaný, autorka je však skvělá vypravečka a knížku si budete užívat.

01.07.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Příjemná detektivka. Oddechové pasáže postupně gradují v akci ve shodě s řešením případu. Zápletka není ničím neobvyklá, veškeré plusy této knihy jsou tvořeny spíše způsobem zpracování v příběh - stylem vyprávění, postavami, humorem i smutkem.

21.06.2019 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Hodně povedená kniha, v níž autorka suverénně dovede upoutat pozornost a bezesporu ji udržet. Akorátně je zde čtenáři dávkováno napětí i akce, překvapivé zvraty i prostor pro domýšlení souvislostí, aby na posledních stranách mohl být zaskočen i spokojen zároveň. Příběh plyne, je dynamický, spojení neotřelého námětu s tím veřejně známým vytvořilo originální detektivní thriller.

25.10.2018 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Potěcha pro duši češtinářovu. Knižní vrstva jazyka užitá ve všech jeho rovinách v kontrastu s absurdními situacemi a ještě absurdnějšími promluvami prostých postav vytváří jakousi poetickou, lze říci i ojedinělou komiku této novely. Dílko vhodné pro líné letní odpoledne.

12.05.2018