DustinMind DustinMind komentáře u knih

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Zkouška klávesnice.
Qwertz. Oops.
Můj čtvrtej Pólanik, má čtvrtá extáze.
Tak jo.
Nejde jen o to, poslouchat Tendera, kterej nikdy neměl sex, z letovýho záznamníku linky číslo 2039.
Autorova nejlepší kniha?
Možná že jo. Jeho styl psaní se nemění a ty rysy, který zde pálí jako munici z kulometu - tyhlety rysy jsou tam nacpaný přes okraj a tečou ven.

Chcete mi snad říct, že jste knihu ještě nečetli?
Zabijte se.
Že se vám kniha nelíbila?
Zabijte se. Zabijte se. Zabijte se.

17.02.2012 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dlouho jsem tuto knihu odkládal s myšlenkou: ,,Jednou si ji vezmu, jednou ji konečně přečtu." a taky jsem to udělal.
Ono chodit v knihovně kolem toho regálu s Dostojevským a neustále Karamazovce odkládat, to je peklo.

Bylo mi řečeno: ,,Podívej se na film s Trojanem, ať se líp dostaneš do hlavního děje a těch věcí kolem..."
Takže jsem se na film podíval a i podle kritiky mnoha lidí, která byla občas až moc přísná, jsem byl opravdu nadšenej. A co jen nadšenej, byl jsem unešenej a toužil jsem po knize víc než kdy předtím. Popad jsem jí a hned doma knihu otevřel a začal. Nakonec mi to čtení zabralo zhruba 5 dní, když nepočítám ty denní mezery ve čtení.

Fjodor Pavlovič - notorický ale přesto hlubokomyslný člověk, který si zahrává s city svých synů.
Míťa - ,,Jsem vinen opilstvím, prostopášností a lenivostí, ale na smrti svého otce vinu nemám!"
Ivan - Inteligentní a studovanej člověk, kterej vás sebou ponoří do hlubokých myšlenek. Jak už napsal Parník, prolila se do něj průběhem děje povaha, kterou nesl v Zločinu a Trestu Raskolnikov, když si uvědomoval svůj zločin a svědomí ho uhryzalo až na kost. To samé se předá na Ivana a i přes návštěvu čerta se dostává až do části, kdy u soudu všechno řekne.
Aljoša - hodný a plný pochopení, ale ze všeho nejvíc také Karamazov, což sebou nese i jiné věci.
Směrďakov - v hloubi duše Pavel Karamazov, který je sice na dně rodiny, ale čím dál víc se ukazuje na světle.

Kdybych měl závěrem této dokonalé, úžasné a naprosto strhující knihy pronést citát, bylo by to:
,,Jestliže neexistuje nesmrtelnost duše, neexistuje ani ctnost. Všechno je tedy dovoleno." (Ivan Fjodorovič Karamazov)

17.05.2012 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Naprostý český literární skvost. Mrazivé, děsivé a hlubokomyslné příběhy.

18.09.2011 5 z 5

Deník Deník Chuck Palahniuk

Pokud jste knihu vytáhli a přečetli.
Dejte si panáka.
Pokud prozatím čtete a kniha vás drží jak vzteklá liška..
Dejte si panáka.
Jestli Milujete Palahniuka a je pro vás literárním souhvězdím jako žádný jiný autor. Dejte si do druhý nohy.
Pár panáků. Pár aspirinů. Repete.

19.04.2012 5 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Kdo mi teď, sakra, dokáže říct, na jaký hranici se dá absurdnost a snesitelnost obtížnosti takovéto knihy vůbec ještě snášet.
Odysseuse možná nezná každý, také ne každý čte knihy, proto tato velekniha bude noční můrou, ale taky jasným sluncem pro vášnivé a přemýšlivé čtenáře. Ať teď nebo dýl, každý to zkusí.

Tahle ,,kniha" je literární postrach všech knih a z daleka se s ní žádná nemůže srovnávat. Pokud se Vám jí podaří objevit ve Vaší knihovně, rozhodně to zkuste projet očima - možná Vás po chvilce začne bolet hlava. Rád bych zamachroval, že čtení zvládám, ale bohužel nikolivě. Začal jsem jeden pustej a osamělej večer, kdy jsem si dodal obrovského sebevědomí a ujistil se, že to můžu číst po částech, ale copak to šlo? Najednou jsem prosekal 60 stránek a za to jsem se pochválil. Řekl jsem si, že to zkusím i další den a pak příští vejkend. Stalo se a pokaždý se mí podařilo pokročit o nějakých těch 20 stránek, přičemž sem absolutně netušil, kde jsem to minule skončil, protože hádejte co. Ono to nedávalo smysl a navíc to taky nenavazovalo. Latinský fráze a občas rozebraná situace do morku kosti. Naposled jsem se k tomu dostal tak před třemi týdny a pochybuju, že přes veškeré úsilí, které se do toho snažím nějakým způsobem zabořit, se pročtu dál.
Odysseus mě děsně lákal a vlastně jsem ani nepochyboval o tom, že se s tím dokážu vypořádat. Během uplynulé doby s Joycem mě sváděly stranou od čtení blbosti, ale opravdu naprostý. Čtu si a co když je dole něco dobrýho v ledničce? No a takhle lehce se nechat porazit, to je ostuda. Ti, kteří se budou snažit o stejný boj, si možná všimnou také toho, že ten ,,ťulpas" se nám tu věčně bude, v tom svým klobouku a brejlích alá John Lennon, posmívat nad naší snahou.
Prej se jedná o parodii na Homérova odyssea, ale to bych musel nejdřív pochopit, co na tom paroduje. Že by další výstřelek s naší myslí?

Pro takovéto veledílo zůstaneme asi jednou provždy intelektově poddimenzovaní.

Nejvýznamější román tohoto století, díky kterému pro nás zůstane Joyceova fantazie a myšlenkový tok stejnou záhadou jako smrt dinosaurů.

Z celého srdce přeju hodně silných nervů a silných myšlenek pro příštího bojovníka. Nerad bych byl skeptik, ale stejně to zůstane 1:0 pro Jamese a to možná na dobu neurčitou.

19.03.2012 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Literární skvost, který by si měl každý povinně přečíst. Dostojevskij Vás dokáže zatáhnout do reálného děje knihy a postavy se Vám začnou zdát opravdu živé.

,,Hej, Aleno Ivanovno, ty stará můro! Lizaveto Ivanovno, kráso nadzemská! Tak otevřete!´´

Zločin a trest je ukázka toho, že starší věci mohou být oblíbené i v nové době. Stále se sice najde i menšina, která knihu dostane k povinné četbě a stane se pro něj horrorem, ale pro lidi, které po knize sáhnout s chutí a budou se na jednotlivé stránky opravdu těšit, těm je opravdová Petrohradská zábava a drama na úrovni opravdu zaručeno.

28.01.2012 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Jak tu pronesl pistalka, kniha není tím, za co byste jí možná považovali. Není plná těch děsivejch a krvavejch scén. Víc jak 70% lidí si jí spojí s filmem, kde hrál Tom Hanks a kterej se mi držel před očima po celou dobu čtení a sledování dění na Zelené míli.
Poznáte tu mukly, kteří jsou zde za ty nejhorší tresty, ale také lidi s temperamentem a osobností, kterou byste v nich nehledali. Muže, kterej se zdá bejt Golem plnej násilí, ale ve skutečnosti je to v nitru citlivé dítě plné soucitu.
Záporák Percyho, kterej pije krev všem okolo sebe a projde si nepříjemným peklem, do kterého se dokope sám.
Rád bych Vám, pane autore, na Vaše osobní přání na konci knihy poslal dopis k této knize a to takovej, že Zelená míle se u mě zapsala jako jedna z těch, na kterou nikdy nezapomenu.

26.04.2012 5 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Není pochyb o tom, že spisovatel Payne je naprostý ,,hovado´´.
Čekal jsem sprostý výrazy v určitých mezích, ale tohle nadmíru sprostý dílo bylo mým nejradostnějším úsměvem při čtení.
Opravdu šílená, sprostá, bláznivě trhlá knížka plná hromady průserů spojených se snahou o první sex a výpomoci svému kamarádovi Levákovi se zahnutým ptákem.
Hovorová čeština se mi četla sama už jen z toho důvodu, že stejně mluvím i já - pokud nepočítám nevšedních výrazů a chování Francoise. Mladík v odboji vás překvapí stránku po stránce, rozesměje vás větu po větě, ale kromě smíchu se dostanete také do stejného citového cítění jako právě Nick, který si prožívá svou první lásku, kterou s melancholií slýchá jen telefonicky a k tomu ještě na dálku.
Dílo Mladík v odboji ve vás zanechá krásnou vzpomínku plnou super hlášek, poetických obratů, ale také představ o šílenostech.

Nadlouho u mě v hlavě zůstanou Nick, Levák, Sheeni, Albert, Wally, Francois a další.
____________________________________________________________________________________________________

Když sme dorazili do Kentfieldu, zjistil sem, že otec nejen nemá připravenej žádnej program, ale dokonce chce, abych mu posekal ten jeho zasranej trávník. A to ještě zadarmo! ,,Proč?´´, opakoval po mně táta. ,,Protože bych, kamaráde, kromě toho znehodnocenýho šeku taky rád něco viděl za těch pět set třiavosumdesát dolarů, co ti měsíčně posílám jako alimenty´´. A co takhle láskyplnej vztah k svýmu jedinýmu synovi, ty kriple!

18.11.2011 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tohle byl můj nejdepresivnější, nejšílenější, nejznepokojivější zážitek co se týče celkové literatury. Byly chvíle, kdy jsem si dokonce naivně myslel, že třeba se to povede, třeba je O´Brien vážně taky ideozločinec, který se Winstonovi a Julii snažil pomoct - dokud se to neotočilo v roky týrání, nesnesitelné mučení, ponižování a vrcholné psychické vygumování mozku. Vším, čím si Winston procházel a čím trpěl, jsem trpěl s ním.
Otroctví je svoboda. 2 + 2 = 5.

V rámci příprav na týden nenávisti se odebírám k sobě na kóji. Miluji velkého bratra !

10.09.2011 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mistrovské dílo od velké ženy.
Po celou dobu čtení jsem se vracel k básničce vepředu a dával si všechno do kupy. Většinu času jsem na nikoho z nich podezření neměl, ale kde mohl být schovaný pan Namy? Veliká záhada.

Agatha Christie se teď určitě směje z výše mraků a je na sebe pyšná, že nám tak zamotala hlavu.
Jen počkejte, Agatho, při další knize na Vás vyzraju.

10.03.2012 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tohle dílo šlo stránku po stránce jako neskutečná literární krása. Občas sice neustále opakování věty ,,chodil okolo a kousal se do rtu..'' mě už přecházelo, ale rozhodně to nic nemění na tom dokonalém díle. Závěr byl rozhodně překvapivě mrazivý.

24.08.2011 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Totalita vládne, lidi se podřizují, ale své zástupce si léta volili sami. Všechno se zvrtlo a demokracie není a proto je potřeba někoho, kdo se tomu postaví. Někoho takovýho, kdo s tím něco udělá. Nebude se bát zabíjet a mstít se za ostatní lidi, kteří za ty roky umírali a zbytečně. Alan Moore zřejmě trošku v rauši a to je naprosto spravný. Jen ať. Je potřeba koukat za svět i jinou perspektivou a zrovna takovouhle. Citoval bych V, ale bylo toho tolik, že to opustím s dobrým pocitem a vrhnu se na Watchmen. Teď hned.

09.07.2012 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Svět podle Garpa byla moje první Irvingovka, a hned od začátku mě Irving rozhodně plně oslovil svým humorem a bavil mě po celou dobu toho čtení. Od týhle knížky se odtrhnout pro mě bylo těžký.
____________________________________________________________________________

Pozn. pod čarou.

Momentálně jsem se pobláznil k znovu přečtení Garpa, kterého jsem tedy po roce znovu přečetl, takže se zase těším z dokonalé Irvingovské tvorby, než přejdu na Owena, nebo New Hampshire.

23.08.2011 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Kniha, která na vás stáhne Kafkovu depresi, nespavost a jeho silnou osobnost. Silné sousto, které z vás vysaje veselou náladu a pocity.

06.06.2012 4 z 5

To To Stephen King

Tlustopis strachu a zhmotněné hrůzy do vašich nočních, čtecích koutků.

Stephen King zde dokázal zařídít, aby vás alespoň jednou, za dobu čtení, mohl navšítívit ve snu klaun Penny Wise a vy jste se mohli vznášet jako jeho balónky :)

,,Všichni se tu vznášíme. I ty se budeš vznášet."

18.04.2012 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Pokud mě hírujete pořádně, musím s vámi tolkovat o tom, jak opravdu chorošná kniha je Mechanický pomeranč. Většinu času lituji, když vidím jako první film a až potom se pouštím do knihy - mechanický pomeranč je zde opravdovou výjimkou, kde jsem si čtení užíval od začátku do konce - které bylo ovšem ještě mnohem lepší a obohacenější, než film.

Děkujeme vám pane Burgessi za vaše skvostné dílo.

Děkujeme vám pane Kubricku za vaše zfilmované dílo.

Veliké ovace patří oboum mistrům.

29.11.2011 5 z 5

Rukověť bojovníka světla Rukověť bojovníka světla Paulo Coelho

Naprostá knižní katastrofa, se kterou vyrukoval na povrch zase ten vyvolený, který má v hrsti svět, rady do vašeho života a taky života všech lidí v kosmu. Coelho papal moc intelektuální kaše a rád agituje. Jojo, kdyby tu energii využíval jinak a radši by si zchladil to ,,spisovatelský ego", díky kterýmu je tak špatně slavnej.

23.03.2012 1 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Taková hovadina a ten blbec se ještě směje.

21.03.2012 odpad!

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Má první droga Kingovka, kterou jsem měl v plánu číst až po jeho veleúspěšným TO. V tomto příběhu sem začal plavat už od samotného začátku. Díky stylu psaní a vyprávění do detailu se naprosto sžijete s prostředím a jede vám to před očima jako na plátně - což je perfektní. Všechno se tu hlavně - jak tu zmiňuje drtivá většina - schyluje pouze k jednomu konci a to čtenář tuší.
Nesou se s vámi pocitu strachu, melancholie, nostalgie po zesnulých a především jde o atmosféru.
Nemám zde nic, co bych chtěl vytknout a proto si tento příběh zaslouží naprosto a jedině pouze plný počet bodů.

Uvidíme se příště pane Kingu. Nejspíš při tísici stránkové sešlosti.

06.01.2012 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Co říct k dílu, kde se hlavní postava probudí jako brouk... Co říct k dílu, které napsal - čemu se divit - sám pan Kafka a zanechal po sobě další absurditu ve formě povídky.

Smutné, překvapivé a nezapomenutelné.

03.12.2011 5 z 5