Program pro přeživší

Program pro přeživší https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2007/bmid_program-pro-prezivsi-9iX-2007.jpg 4 722 84

Tender Branson vyrostl v uzavřené komunitě přísné, puritánsky vedené sekty a tak jako mnozí jiní byl i on jednoho dne vyslán do „vnějšího světa“, aby za stravu a byt vykonával různé podřadné práce. Když se k němu dostane zpráva, že členové sekty spáchali kolektivní sebevraždu, znamená to jediné: zabít se. Chuck Palahniuk se otevřeně vysmívá moderním kultům, sektám i mesiášství amerických televizních kazatelů. Hovoří zároveň o vlivu médií a propagandy, o masové kultuře a manipulaci.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Survivor , 1999

čtenářka86
dnes 5 z 5

Pěkné :-)

Dinosaur
08.02.2024 4 z 5

(8/10) „Kdykoli čistíte skvrnu, rybu, uklízíte dům, rádi byste si mysleli, že vylepšujete svět, ale ve skutečnosti jen věcem umožňujete se dále zhoršovat. Myslíte si, že když budete makat víc a rychleji, snad zadržíte chaos, ale pak jednoho dne vyměňujete žárovku v atriu, na kterou je záruka pět let, a dojde vám, že ji budete vyměňovat možná tak ještě desetkrát a je po vás.“
Palahniuk počtvrté a stále mě baví, i když si začínám myslet, že Klub rváčů už asi nepřekoná. Opět tu dostáváme poněkud rozporuplnou hlavní postavu a v Palahniukových knihách vídám podobné náměty – sebedestruktivní chování a děj posunující se i díky tomu, že v knize nevystupuje snad jediná normální osoba. Vše má vždy tendence se tak nějak vyhrotit (třeba ve Strašidlech, což bylo moje první setkání s autorem – tam jsem se tomu ještě divil). Nemyslím to ale zcela kriticky, protože právě tyhle podivnosti mě baví.

Kackac77
04.09.2023 3 z 5

Já jsem se fakt snažila se začíst, ale prostě mě to nebavilo. Ještě tak ze začátku, ale zhruba od poloviny už fakt utrpení. Buď jsem ještě do "Palahniuka" nedorostla, nebo to jednoduše není můj šálek kávy. Některé myšlenky se mi tam líbily, ale celkově to na mě působilo moc abstraktně.

Majto
08.08.2023 4 z 5

Neviem, či ma niektorá kniha Palahniuka vyslovene sklamala (ale viem - nesklamala), no každá ma zaujala svojou formou i obsahom. Ani táto nie je výnimkou. Mám skrátka rád tento štýl písania.

Kopta
28.02.2023 3 z 5

Velice slibný i když nejistý začátek se postupně začne sypat jako pod ruka dost odporným způsobem. Postupně to přestává fungovat a začne být dost nezáživné. Palahniuk začíná silně zklamávat.

Cojekomupotom
19.02.2023 5 z 5

Vše, co vím o domácích pracích jsem se kdysi naučil z této knihy. Ne, že bych někdy uklízel

danny_21
07.11.2022 2 z 5

Další ze Palahniukových drsných satir, trefující se do sektářů, vyplachovačů hlav a komerční konzumní společnosti. Tentokrát mě ale autorův absurdní cynismus přišel ustřelený mimo akceptovatelnou úroveň, stejně jako samotný "příběh" Tendera Bransona, všeználka, který ví jak si poradit s kdejakou skvrnou a který se jakožto outsider může stát spasitelem díky promyšlené manipulaci svého agenta. Za mě úlet s několika dobrými postřehy, myšlenkami a tipy pro domácí nehody - shovívavých 45 %

jfialova
05.09.2022 4 z 5

Chvílemi bych to přirovnala k Hrabalovi po americku-trhlý týpek, trhlé životní historky, podobný styl vyprávění, vše samozřejmě posypané americkým pozlátkem. Pak se to ale zvrhlo v absolutně absurdní příběh, který nabíral na obrátkách, na neuvěřitelnosti, byl komický a zároveň strašně smutný, plný věcí k hlubšímu zamyšlení i povrchní srandy. Kromě hromady praktických rad do domácnosti (odzkoušela jsem rovnou fígl s čištěním skvrn od ostružin), naprosté originality a zvláštního konce si odnáším i rozporuplné pocity, jestli to už nebylo až trochu MOC.

Kamys
09.01.2022 4 z 5

Uf, tahle knížka mě fakt bavila, úžasné množství neskutečných nápadů, jen asi poslední čtvrtina mi přišla brutální moc. Člověk otáčí stránky, moc se mu nelíbí, co čte, ale nedá se přestat. Pořád jsem čekala, jestli přijde nějaká katarze, něco, co tomu celému dá smysl - ale ne. Aspoň já to tam nevidím. Připadá mi to jako popis prázdných životů, jednoho vedle druhého.
Asi to cítím trochu jako MilkyA, jak teď čtu její komentář.

MilkyA
15.08.2021 4 z 5

Ja netuším, čo sa mi pri tom Palahniukovi deje- jeho knihy sa mi vlastne nepáčia, ale stále chcem čítať ďalšiu :D Tematicky sa mi vždy jeho potrhlé a humusné námety páčia, ale na konci sa cítim vždy podvedená. Na to aké sú zaujímavé témy nakoniec mi príde ich spracovanie poloprázdne, ploché, preplácane farebné a samoúčelne šokujúce ..cukríkové obaly ... stáva sa z nich to, o čom sám autor píše :D KARMA IS FOR REALZ! :D (ale tak zatiaľ z mojich 3 pokusov bol tento najschopnejší)

dachius
24.05.2021

Zhudebněná verze:

vendy246
31.03.2021 4 z 5

Super napsané, super vyšinuté, překvapivé, zábavné. Naprostý ponor ve všech směrech - uspořádání sekty, návody pro dokonalou domácnosti, znalost psychických diagnóz, marketingu, fungování médií, vytváření osobnosti, závislostí... To vše prostřednictvím Tendera Bransona.
Můj v mládí nejvíc oblíbený autor. Jediný, od kterého mám snad vše co vyšlo. Uplynulo dvacet let a už se mi to tak... ne nelíbí, ale nechce se mi to číst...

janka3232
21.02.2021 4 z 5

Šílená kniha. Nedá se číst v klidu ale ani nečíst.

Leusee
10.02.2021 4 z 5

Divné a taky trochu zvrácené. Takže za mě paráda! :D

Rimmsi
22.06.2020 5 z 5

Tuto knihu nelze nemilovat, člověk se každou stranou...každou odpočítanou stranou těší co se stane dále.
Kniha je plná užitečných návodu, na to jak odstraňovat krev a jiné tekutiny z koberců a podobně, což je velmi zábavné....a i poučné. Sice bych nic takového nerad řešil, ale proč to nevědět?

Sekty jsou dle mého osobního názoru nebezpečné a historie nám to už několikrát ukázala. U této knihy se člověk směje i pláče.. moc dobré

Anette99
04.06.2020 5 z 5

Uf, zase 5 hvězd - už má osmá kniha od Palahniuka :D nutně potřebuju sehnat další..

Tady ukazuje, jak snadno se člověka stane "ovce", pokud je tak vychováván od mala a nebo ho pohltí média. Takové sekty existovaly, existují, a existovat budou, a jejich členové mají opravdu často dost pomatené (až nebezpečné) myšlení. A média nás dneska ovlivňují ze všech stran, kdo se o věci nezajímá, snadno téhle masírce podlehne - s takovými lidmi se pak dá velice lehce manipulovat, a to je právě to nebezpečí.

Jinak super bylo číslování od konce, a že poslední kapitola se vrátila k té první.

ZuzaP
12.05.2020 5 z 5

(Číslovat stránky pozpátku je skvělej nápad jak omezit moje nekonečné počítání kolik stran mi ještě zbývá..)

Peyka
04.05.2020 4 z 5

To zas byla jízda. Program pro přeživší byla jedna z posledních Palahniukových knih, které mi zbývaly přečíst.

Za mě zase bomba. Palahniuk opět dokázal, proč je mým top autorem vůbec.

Kritika konzumní společnosti. Sex je považován za nástroj ďábla a nepřinese nic jiného než bolest a utrpení. Vliv médií, působení v extrémistických skupinách a jejich vliv na jedince. Jenže Palahniuk to vše podává s nadsázkou, ironií a sarkasmem, což naprosto miluju.
Najdeme zde shodné prvky s Klubem rváčů, nicméně Branson se snaží své činy nějakým, i když dost bizarním, způsobem, odčinit, a jeho zpověď je jakýmsi pokáním, kde pak následuje vykoupení ve formě kamikadze.

Palahniuk nabízí opět originální pohled na svět a klade zajímavé otázky. Určitě se člověk po přečtení zamyslí. Proto si ho jako autora velmi vážím.

*kdo má možnost číst v originále, vřele doporučuji, nicméně překlady Richarda Podaného jsou naprosto perfektní!

Jorgito
07.04.2020 4 z 5

Palahniuk je mistr slova a detailu, hodně zajímavý námět kombinace vlivu sekty a střetu s kulturou současného konzumu, sice už trošku ustřelené v některých pasážích, ale proč ne..on je prostě dobrý spisovatel a malé hovádko

bob0985
30.03.2020 4 z 5

Velmi dobrá kniha, plná bizarností, bizarního autora. Plno zajímavých úvah: "Lidi, co mají zájem o nákup mesiáše, hledají kvalitu. Nikdo nebude následovat ztroskotance. Když jde o to vybrat si spasitele, nespokojí se s tuctovým človíčkem (str. 105)." Hned mě napadla paralela s několika politiky a vlastně jejich píár týmy, které instruují svého "maniaka", co má říct a jak má vypadat.

satira sekty americká literatura propaganda

Chuck Palahniuk
americká, 1962
2005  88%Klub rváčů
2009  68%Snuff
2007  81%Strašidla
2010  81%Neviditelné nestvůry
2012  73%Prokletí

Kniha Program pro přeživší je v