DarkFireflies DarkFireflies komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Napsat komentář k téhle knize je obzvláště náročné, protože...
...je to perfektní dílo a to i přesto, že je to jedna velká vázaná deprese.
...tohle téma je nadčasové a bohužel bude vždy aktuální.
...ukazuje, že víra v lidstvo může být špatným tahem a zdravý rozum je pouze relativním pojmem.

A hlavně proto, že jsem si na konci knihy málem vyplakala oči. Winstone, proč?
Tímhle dílem by se měl každý povinně alespoň jednou v životě prolouskat, a proto za mě jasných 5*.

16.10.2016 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

„Je z ní sůl moře.“

Tolik bolesti, tolik utrpení... A přesto se kniha výborně četla a nebylo možné ji na delší chvíli odložit. Postavy se mi (vesměs)dostaly pod kůži a to mě nutilo do konce doufat v tak nepravděpodobný šťastný konec...
Tragédie na palubě lodi WG byla sice pouze jedním z mnoha příšerných mezníků na časové ose 2. světové války, ale i přesto se o ní příliš málo mluví a tak může kniha pro leckoho obsahovat i mnoho nových faktů.

Příběh tolika nevinných lidí, kteří si pouze přáli být v bezpečí a žít... Otírám slzy a dávám 5*.

20.11.2016 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Protože stejně jako mnoho dalších patřím ke "generaci Harryho Pottera", pamatuji si, jak mě kniha učarovala, když jsem ji poprvé četla. Je to sice dávno, ale... Tahle kniha patří k těm, na které mám jen ty nejlepší vzpomínky, je to jakási má srdcová záležitost. :)

20.01.2012 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

S touto knihou je ta potíž, že si příběh nemůžete doopravdy oblíbit. Je totiž nečekaně temný a plný bolesti a lidské krutosti a jeho aktéři jsou vesměs sobečtí, sebestřední a plní nenávisti. Na druhou stranu ho ale ani nemůžete nesnášet, protože je plný pravdivých myšlenek, skutečných lidských slabostí a nešťastných osudů...

Autorka knihou vykreslila svět takový jaký byl a je, a mnoho jejích myšlenek je stále překvapivě aktuálních. Pro mě vcelku příjemné překvapení.

18.11.2016 4 z 5

Původní knihy jsem četla všechny pětkrát, filmy viděla tolikrát, že bych to nespočítala. Svět, který paní Rowlingová stvořila, zbožňuji a je pro mě symbolem dětství. A proto pro mě tahle kniha neexistuje. Abych to shrnula...
Příběh slabý a jednoplánový.
Kniha příšerně krátká.
Postavy si nejsou podobné. (Proboha, Snape, vážně?)
Harry se překonal a je ještě protivnější, než když na něj v pátém díle přišla puberta.
Když nevíte, co s příběhem, recyklujte padoucha. Třeba z něj jen udělejte ženskou, aby se udála nějaká změna.
A hlavně... Nostalgie se nedostavila.

2* za Scorpiuse, který byl nejméně otravnou postavou a za Rona, jehož osobnost byla alespoň vzdáleně zachována. Forma scénáře byla nakonec celkem fajn. A tím asi tak všechno pozitivní končí.
Každopádně, ani tahle kniha mi nezkazila dojem z celé série jako celku, stále se hrdě řadím mezi generaci Harryho Pottera... Ale už teď vím že jsem tuhle knihu četla poprvé a naposledy.

23.10.2016 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

„Tvůj problém, Wernere, je v tom, že pořád věříš, že máš nad svým životem moc.“

Vzhledem k tomu, že byla tato kniha oceněna, čekala jsem od ní dost. A také jsem to dostala - nevídaně citlivě sepsaný příběh z válečné doby. Právě způsobem autorova výkladu se tak liší od té záplavy podobných knih a to že nám dala nahlédnout do života hned dvou mladých lidí, jí pouze přidávalo na čtivosti.
Napětí též nechybělo a mě opravdu upřímně zajímalo, jak to nakonec vše dopadne, ačkoliv jsem věděla, že příběh pro všechny dopadnout dobře prostě nemůže(přesto jsem stále doufala). Postavy se mi dostaly pod kůži a jen těžko se mi s nimi po dočtení poslední stránky loučilo.
Asi si prostě musíme pamatovat, že lidi nejsou pouze dobří a špatní a že nic není černobílé - přesně tak jako tento příběh.

Bez váhání dávám 5*

18.11.2016 5 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Ráda bych řekla, že to byla výborná kniha, ale to vzhledem k obsahu to tak úplně nejde. Děsivá, silná, dojímavá... To už je možná lepší. Příběh mě na jednu stranu drtil, na tu druhou mě ale nutil číst dál a dál, až do úplného konce. Ani nemůžu říct, jak moc mi bylo Kathy líto, chyby ostatních jí zničily nejenom dětství ale poznamenaly ji i po celý zbytek života.
Silný, dojemný příběh o tom, že příšery se nachází mezi námi..

19.09.2014 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Skvělý příběh, silné myšlenky, děsivý rozbor psychiky lidí i zvířat...

První polovina knihy trochu zdlouhavější, zato konec mě dostal. Chápu výhrady - člověk takový zvrat nečeká a ne každému je ta nadpozemská dějová rovina po chuti, za mě to bylo ale něco nového a nečekaného. A abych nezapomněla - autorka je schopná psát i o obyčejných věcech poutavě a čtivě, což se jen tak nevidí.
Knížka se má člověka dotknout - a mě tahle nečekaně dojala. Po dočtení mě zanechala s těžkým srdcem - což znamená že na ni jen tak nezapomenu.

03.10.2016 4 z 5

Za mě ještě lepší počtení než Stoletý stařík...
Humor v knize lehký, postavy sympatické a příběh opět absurdní, ale takovým milým a nenuceným způsobem.
Většího doporučení nemám, naprosto perfektní odpočinkové čtení!

24.07.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tahle kniha donutila mou rodinu přemýšlet o mém psychickém zdraví, když mě po jejím dočtení našli vzlykat do polštáře.
Těžko tu řeknu něco, co ještě nebylo řečeno, proto to shrnu do jednoho slova - skvost.

Zatímco Maxovi hvězdy na Himmelstraße zapálily oči, mně tato kniha zapálila srdce... A stále doutná.

17.12.2015 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tahle kniha je o dost jiná, než předchozí dvě, což se dalo čekat. Je ale rozhodně překvapivější a je v ní mnohem víc zvratů. Někteří knize vyčítají to, že v ní chybí aréna, ale proboha, co by v ní hlavní hrdinka potřetí dělala?
Pěkné zakončení, ač z něj mám dost rozporuplné pocity... Prostě takový hořkosladký konec. :) Jen ten epilog bych vynechala, to otravné klišé pro mě bylo nejslabším článkem jinak velmi dobré knihy.

25.01.2014 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Kupodivu, první kniha, po které jsem od "Mistra hororu" sáhla. Hledala jsem něco oddechovějšího na dovolenou a horory mi nepřišli zrovna ideální, tak snad proto jsem si nakonec vypůjčila právě tuto sbírku.
Ke knize můžu říct pouze to, že mě nadchla a překonala veškerá má očekávání. :)

21.07.2012 5 z 5

Volání anděla Volání anděla Guillaume Musso

Kniha mě velmi příjemně překvapila.
Ačkoliv to ze začátku vypadalo na klasický milostný příběh, zápletka i směr kterým se kniha ubírala mě potěšili.

Méně je někdy více a to platilo i tady, protože těch náhod tam nakonec přeci jen bylo příliš. Kniha mě ale i přesto bavila a četla se překvapivě lehce a to také díky tomu, že autorův styl psaní je úžasný!

07.02.2018 4 z 5

Nazí Nazí Iva Procházková

Kniha se tak vehementně snaží říct něco o životě (a daří se jí to, o tom žádná), až je to na úkor čtivosti. Všechny důležité myšlenky jsou vyřčeny na prvních a posledních dvaceti stranách, bohužel ta vata uprostřed byla dějově chudá a občas zbytečně zdlouhavá.
Mně osobně se střídání pohledů líbilo - hlavně proto, že to nutilo pracovat moji pozornost, bez toho bych se možná v těch nudných pasážích ztrácela.
Každopádně, z knížky si něco odnáším, proto zasloužené ***+.

03.10.2016 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Po této knize jsem sáhla hlavně proto, že jsem chtěla tak trochu načerpat vánoční atmosféru - a povedlo se mi to.
Opravdu kouzelný příběh. :)

27.12.2013 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Od té doby, co jsem přečetla předposlední díl této série už uplynule hodně vody, a já se konečně dokopala k tomu, abych si přečetla i díl poslední. Stejně jako předchozí knihy mě příjemně překvapil, není to klasická upířina, kterých je v dnešní době čím dál tím více a jenom velmi nepodstatná část z toho vážně stojí za přečtení. Tady je celý svět upírů brát spíše pouze jako rekvizita, je postavený na něčem úplně jiném - a já si myslím, že tím základem tu byl především zamotaný příběh Rose a Dimitrije... Ale samozřejmě nejenom ten jejich.

Velmi povedená série. Popravdě nevím, jestli se mám pouštět i do volného pokračování, Vámpýrská akademie na mě zapůsobila a nechci jí vidět jako zbytečně natahovanou a nekonečnou sérii příběhů bez konce. Uvidí se, co bude.
Každopádně, tohle velkolepé finále mě dohnalo k slzám a já nemůžu jinak, než tuto svojí srdcovku ohodnotit pěti hvězdičkami. :)

04.11.2012 5 z 5

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Tahle knižní série mě bere stále víc a víc. V tomhle dílu autorka ukázala, že dokáže s grácií napsat jakoukoliv scénu - romantickou i napínavou, klidnou i děsivou.
Tenhle díl se sice hodně lišil od dílů předchozích, nejen že to byl první z dílů, který se neodehrával na Akademii, ale poprvé jsme také měli možnost setkat se s Dimitrijem jakožto Strigojem. je zvláštní, když ho člověk nevidí jako toho vždy okouzlujícího a elegantního gentlemana, přitom ale stále vidí, že v něm něco z jeho osobnosti zbylo.
Překrásný díl! :)

10.06.2012 5 z 5

Křídla Křídla Aprilynne Pike

Absolutně průměrná kniha, na které mě vlastně nezaujalo vůbec nic.
Styl, jakým byla napsaná, mi přišel... nezajímavý. Představovala bych si, že takhle stroze a nezaujatě by mohl být napsat stručný popis knihy, ale kniha celá nikoliv. Možná je v tomto ohledu chyba ve mně, ale autorčin styl psaní mi opravdu nesedl.
Ani se mi nezdálo, že by kniha nějakým způsobem oplývala originalitou. Ano, nápad by vlastně nemusel být tak úplně špatný, autorka se ale pokusila vsadit postavy, které by podle mě měly zůstat pouze v pohádkách, do knížky pro dorost. Ale proti gustu... Celou knihu jsem ale čekala na chvíli, kdy si vlastně uvědomím, proč jsem s tou knihou ztrácela čas. Bohužel, ta chvíle nepřišla.
A postavy... Všechny charaktery byly vyumělkované, chování postav nepřirozené. Alespoň tak jsem to viděla já.
Jako oddechovka pro mládež dobré, ale této knize chybí kouzlo. ;):)

10.06.2012 1 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Kniha, od které člověk podle námětu očekává něco úplně jiného. Většinu lidí zklamala, ale mně jakožto milovnici romantiky, se líbila. Nemělo to sice žádný závratný a strhující děj, ale já jsem od ní dostala to, c jsem očekávala.
Takže, já beze studu přiznávám, že ač kniha měla své mouchy (např. nesnesitelnou povahu hlavní hrdinky), líbila se mi a to se nepovažuji za vypatlanou pubertální slečinku, jak tu někteří nazývají příznivce této knihy. ;)

25.02.2012 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Co může člověk říct o knize, tedy v tomto případě spíše sérii knih, která se stala "součástí" (ano, zní to poněkud melodramaticky) jeho života, nebo spíše dětství? Pro mě Harry Potter bude vždy tou nejkouzelnější sérií knih, protože se mi s ní pojí jen ty nejkrásnější vzpomínky.
Tato kniha se mi líbila přece jen o něco více než první díl, byla svým způsobem napínavější. Autorka píše stylem, který mě nikdy nepřestane udivovat. :)

25.02.2012 5 z 5