coquus coquus komentáře u knih

Otčina Otčina Robert Harris

(SPOILER) Skvělý popis Berlína z alternativní budoucnosti: Speerovy monstrózní stavby, na ulicích plno uniforem, ponurá atmosféra nejistoty a strachu, a na východě říše nekončící válka… Právě sem je zasazen děj skvěle propracovaného románu, který začíná nálezem mrtvého a končí nálezem milionů mrtvých... Každý detail příběhu má svůj smysl a vše do sebe logicky a krásně zapadá. A k tomu všemu opravdu silný závěr.

„Co zmůže jediný člověk?“ Slyším, jak si to lidé šeptají už deset let. To je také mimochodem všechno, co dokáží. Šeptat.

23.06.2021 5 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Toto pokračování Ledové bariéry se více než vydařilo, jedná se o samostatný příběh, pro který není potřeba znát předchozí děj. Byla to moje první kniha s postavou Gideona, takže občasné narážky na jeho předchozí dobrodružství mně nic neříkaly, ovšem není jich tam zase tolik, aby to působilo rušivě. Líbil se mně pomalý a pozvolný rozjezd příběhu, který postupem času nabírá na obrátkách, aby nezadržitelně a v plné rychlosti dosvištěl do velkého finále. Strhující příběh je podpořen kvalitním vykreslením charakterů postav i zajímavými technickými detaily celé výpravy. Doporučuji.

09.06.2021 5 z 5

Křižácké zlato Křižácké zlato David Gibbins

Od tohoto autora jsem již dvě knihy četl a ani tato rozhodně nezklamala. Čtenáře, kteří mají rádi historii, jistě potěší spousty historických faktů, zvlášť když jsou podávány čtivým způsobem. Místy však fakta plynule přecházejí v románovou fikci, což zde působí zcela přirozeně a člověk má pocit, že se to tak opravdu mohlo stát. V této knize na mě působilo dost lacině a otřepaně pouze prastaré tajné bratrstvo. Chápu, že autor potřeboval nějaký záporný protipól ke kladným hrdinům, ale jistě by se našel věrohodnější způsob, jak hlavním hrdinům ztížit pátrání. Přesto se však jedná o velice povedený a dobře napsaný příběh.

21.05.2021 5 z 5

Verše pro mrtvé Verše pro mrtvé Lincoln Child

Skvěle napsaná detektivka s opět výborným Pendergastem. Jedná se o příběh, do nějž nezasahují žádné stíny minulosti, jako tomu bylo v minulých knihách této série, což jsem oceňoval. Na začátku jsem si říkal, že by bylo zajímavé, kdyby Pendergat dostal za parťáka nějakého donašeče. Z Coldmoona se ale nakonec vyklubal férový chlap - i když jeho zálibu v "nestandardně" vařené kávě tak docela nesdílím. Ovšem přiznám se, že pokud bych z celé série tuto knihu přečetl jako první, nevím, jestli bych dychtivě sáhl i po dalších dílech.

04.04.2021 5 z 5

Nespěchejte do rakve Nespěchejte do rakve Tomáš Kašpar

Čtivě napsaná kniha, v níž je v kostce vysvětleno, jak vznikají nemoci a na co se v prevenci zaměřit, abychom se jim vyhnuli. Jedná se o obecné a základní informace zejména pro čtenáře, kteří se s touto problematikou setkávají poprvé. Autor si nebere servítky při oprávněné kritice současného zdravotnictví, kde jde v první řadě o peníze a hlavním cílem je léčit, nikoli uzdravit. Někomu nemusí sedět přímo zmiňovaná firma, s níž má autor dobré zkušenosti, ale beru to jen jako počáteční nasměrování.

„Naučil se hledat příčiny nemocí ve stylu jejich života a vysvětlovat to lidem. Když to pochopili a změnili způsob života, začali se uzdravovat. Bylo to rychlé, levné a účinné. To však znamenalo jeho konec – vedením nemocnice mu bylo sděleno, že je sice hezké, že jsou pacienti spokojeni s výsledky, ale od toho že tam není.“

30.03.2021 5 z 5

Kořeny indoevropské duchovní tradice Kořeny indoevropské duchovní tradice Jan Kozák

Od tohoto autora jsem již dříve slyšel několik velice zajímavých přednášek, a právě ty mě přiměly k četbě této knihy. V ní je podáván výklad toho, co autor nazývá védským křesťanstvím. Následně je popisován vývoj a odchylování této filozofie od svého původního smyslu, a to v různých dobách a kulturách.
Každopádně se jedná o pohled na svět, který smysluplně vysvětluje spoustu věcí, jevů a na ně navazujících událostí jak z minulosti, tak i ze současné doby. Některá tvrzení mohou leckomu připadat dost odvážná (např. Ježíš, coby smyšlená postava), ale fakta, na nichž jsou tato tvrzení postavena, jsou velice přesvědčivá. Tuto bych knihu doporučil nejen těm, kdož jsou přístupní novým myšlenkám, ale i lidem hledajícím „celostní“ pohled na civilizaci a fungování světa.

26.03.2021 5 z 5

Imperialismus jako nejvyšší stadium kapitalismu Imperialismus jako nejvyšší stadium kapitalismu Vladimír Iljič Lenin (p)

Docela obtížné čtení, na něž je potřeba se soustředit - což asi na každou knihu tohoto druhu. Tento spis byl napsán před více než sto lety, a proto je zajímavé, porovnat Leninovy závěry s dneškem. Ať se nám to líbí nebo ne, v mnoha věcech měl pravdu. A zatímco zde je zdlouhavě dokládá statistickými čísly, v realitě kolem nás jsou doslova hmatatelné, stačí se podívat na zprávy. Možná se od Leninových časů změnil slovník popisovaných jevů, čemu se tehdy říkalo nadvláda monopolů, dnes můžeme nazvat korporátním fašismem, ale podstata zůstává.
A jak je to s tím zahníváním? Lenin uvádí: "... jako každý monopol vytváří i tento monopol nezbytně tendenci k stagnaci a zahnívání. Pokud jsou zaváděny, byť i dočasně, monopolní ceny, mizí v jisté míře i podněty k technickému a tudíž i k jakémukoli jinému pokroku k vývoji vpřed, a vzniká pak hospodářská možnost uměle brzdit technický pokrok. V Americe např. vynalezl jakýsi Owens stroj na výrobu lahví, což znamená převrat v tomto výrobním odvětví. Německý kartel výrobců láhví skupuje Owensovy patenty a zavírá je do zásuvky, zabraňuje jejich využití." Nejsme snad i dnes svědky takovýchto jevů, kdy nástup nových technologií je bržděn z důvodu patřičného zpeněžení technologií dosavadních?

"...až se jednoho krásného dne probudíme, udiveně se rozhlédneme: kolem nás nic než trusty a před námi nutnost nahradit soukromé monopoly monopoly státními."

25.02.2021 3 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Nic výjimečného jsem nečekal, ale o to víc jsem byl příjemně překvapený. Popis dobové společenské atmosféry malého města je velice realistický až hmatatelný. Zmínky o malých postavách a postavičkách, z nichž každá má své příběhy, tvoří jakési pozadí pro osudy Štěpky. Pojem "psychologický román" mně sice dlouho odrazoval, ale rozhodně nelituji. Autor velice čtivě popisuje nejen dobu, v níž se celý příběh odehrává, ale i duševní pochody, uvažování a pocity hlavních postav. Skvělé zakončení, které nechává čtenáři prostor pro úvahy, jak to mohlo pokračovat dál, je jen krásnou tečkou na závěr.

15.02.2021 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Oproti poklidnějšímu prvnímu dílu se v této části události daly do pohybu docela svižným tempem. Každý z poutníků má svůj úkol i osud, a většina věcí a událostí se začíná vyjasňovat a navzájem do sebe zapadat, a to až do velkého finále. Opět oceňuji skvěle vymyšlené světy i popis technických vymožeností se všemi důsledky na lidskou společnost. Krásný a zajímavě vymyšlený příběh však trpí místy zbytečnou rozvláčností a rozbředlostí. Prostě občas seškrtat pár odstavců, někdy i stránek a bylo by to u mě za pět hvězd.

08.02.2021 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Příjemná sci-fi, která dává prostřednictvím vyprávění jednotlivých postav nahlédnou do světa možné budoucnosti. Vyprávěné příběhy navozují více či méně originální myšlenky a úvahy, což se mi na celé knize líbilo asi nejvíc. Všechny příběhy spojuje téma tajemných Hrobek Času a neméně tajemné postavy Štíra, které udržuje napětí mezi jednotlivými vyprávěními.

12.01.2021 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Druhá kniha této série je důstojným nástupcem prvního dílu. Ke známé posádce přibyly nové postavy a všichni společně rozmotávají klubko nejasností, konspirací, politického balancování na pokraji války i vzájemných vztahových problémů. V příběhu volně navazujícím na předchozí knihu jsem si opět vychutnával technické detaily popisu vesmírných stanic, vybavení bojových skafandrů a podobných „parádiček“ z budoucnosti. Co se týče příběhu, ten sice je dost propracovaný, avšak chyběl tomu nějaký větší zvrat. Všechno to má takový přímočarý a dobře odhadnutelný průběh, což je trochu škoda.

27.11.2020 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Jedná se o příjemnou sci-fi s mnoha napínavými momenty. Zajímavým prvek jsou dva hlavní hrdinové, kteří mají velice odlišný pohled na svět a život, z čehož se odvíjí nejen jejich smýšlení, ale i praktické kroky, které v příběhu podnikají. To umožňuje podívat se na věc z různých úhlů pohledu, což je velice osvěžující. Děj je plný momentů, které udržují nejen svižné tempo, ale i napětí. Důležitým a velice dobře zvládnutým prvkem jsou zde „drobnosti“ jako třeba fungování fyziky při nízké či nulové gravitaci, reálné popisy počátku kolonizace a využívání pásu asteroidů a další věci, které vytvářejí kulisy příběhu. Alespoň uchu nezasvěceného čtenáře to zní velice uvěřitelně, což jen přispívá k té správné atmosféře.

06.11.2020 4 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Jedná se skoro o historický román a nebýt těch několika málo prvků fantasy bych si uměl představit, že se mohlo něco podobného skutečně odehrát. Zpočátku se děj rozvíjí po liniích několika postav, jejichž cesty se dříve nebo později protnou. Zaujalo mě, že dějová linka každé důležité postavy obsahuje spoustu malých, vysvětlujících a pro celý děj vlastně nepodstatných odboček, které ale postupně vytvářejí nejen uvěřitelný obraz dané osoby, ale i doby, v níž se celý příběh odehrává. Rovněž popis nejrůznějších magických rituálů či důležitost věštby pro tehdejší lidi přidává celé knize na zajímavosti. To vše je vyprávěno čtivým jazykem, což celý příběh jen podtrhuje. Doporučil bych nejen těm, kdož mají rádi fantasy, ale i historickou četbu.

28.10.2020 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Oba autoři opět nezklamali. Vystavěli a vygradovali skvělý dobrodružný a hlavně uvěřitelný příběh. Hlavní postavy nejsou ploché, naopak má každá svůj vnitřní rozměr, což dodává tomu příběhu šťávu. Zaujaly mě situace, kdy Glinn předvídá problémy, předchází jim a se vším počítá.

28.08.2020 4 z 5

Národ v lénu bohů Národ v lénu bohů Ivo Wiesner

Zajímavý alternativní pohled na naše nejstarší dějiny. Jestli bylo cílem autora vyvolat pochybnosti typu "A co když bylo všechno trochu jinak, než jak se nám předkládá?", tak v mém případě to docela zafungovalo. Netvrdím, že má ve všem pravdu, ale taky netvrdím, že má ve všem pravdu oficiální výklad dějin. Člověk si uvědomí, že naši předkové tady vzdorovali a drželi svoje tradice, kulturu a životní prostor stovky, možná tisíce let, a ani náš úkol dnes není jiný. Kniha je každopádně čtivě napsaná a každému zájemci o historii, který k ní má má trochu otevřený přístup, ji mohu doporučit.

01.08.2020 5 z 5

Pět Tibeťanů Pět Tibeťanů Peter Kelder

Vždycky jsem o těchto cvicích jen slyšel, teď konečně přišel čas na přečtení knihy a poté snad dojde i na cvičení. Nechybí zde přitažlivá průvodní legenda, kterou však beru docela s rezervou. Nějaké pravidelné krátké cvičení je určitě zdraví prospěšné, takže proč nezkusit právě Pět Tibeťanů?

16.06.2020 4 z 5

Obři aneb Mysterium počátků Obři aneb Mysterium počátků Louis Charpentier

Zajímavé úvahy o počátcích civilizace v západní Evropě. Autor ve svých teoriích kombinuje staré řecké báje, Atlantidu, civilizaci stavějící megality a mnoho dalších útržků, které se nám z dávných dob dochovaly. Je to sice pěkně a srozumitelně podáno, ale nic opravdu převratného jsem se nedozvěděl.

09.06.2020 3 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Kdybych věděl, že takový klasik má ve svých básních tolik krásných vulgarismů (např. sv…k, v…ák nebo p…), sáhl bych po něm už mnohem dřív. I v dnešní době se jedná o svěží a stále aktuální dílko – i když bohužel nedokončené. Můžu je doporučit i pro ty, kteří básně běžně nečtou.

28.05.2020 4 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Příjemné počtení, kdy autor nechává na čtenáři, aby si stejně jako hlavní hrdina poskládal fakta vedoucí k pachateli. Navíc se v příběhu objevuje i několik vyloženě komických momentů, což působilo velice osvěžujícím dojmem.

28.05.2020 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Pro mě docela neotřelý námět, z něhož by se možná dalo vytěžit i něco víc. Stále se však jedná o skvělou oddechovku. Prostě napětí, akce a zajímavé rozuzlení na konec, kdy všechny náznaky a zdánlivě nelogické věci do sebe krásně zapadnou. Nějaké filozofování o tématu nebo osudech a životech postav autor chytře nechává na čtenáři - což u mě docela fungovalo.

23.05.2020 4 z 5