coquus coquus komentáře u knih

Kód smrti Kód smrti Lincoln Child

Od těchto dvou autorů už mám něco načteno, takže jsem zhruba věděl, do čeho jdu. A přesně to jsem i dostal: zajímavou zápletku i postavy a spoustu napínavé akce s velkým finále nakonec. Hlavní postava vypadá velice sympaticky a jsem zvědavý, jak s ní budou autoři pracovat dál.

26.02.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Zajímavě poskládaný román vyprávěný z pohledu několika hlavních hrdinů. Díky tomu pohled každého z nich poodkrývá nové věci včetně detalů nám již známých událostí, čímž se stává celý příběh velice plastickým. Mnohé kroky jednotlivých postav, které zpočátku vypadají podivně, se postupně stávají srozumitelnými a zcela logickými. Zároveň tím, že se děj odehrává v opravdu těžkých časech, vyznívá celá kniha velice působivě.

20.02.2023 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Vyprávění z pohledu malé holky mě teda moc neoslovilo. První půlka vůbec, pak se děj trošku rozjel a když už to v místech kolem soudního procesu začalo vypadat zajímavě, rychle tomu došel dech a ani mírně zamyšleníhodný konec už to nezachránil. Pro mě trochu zklamání.

10.02.2023 2 z 5

Královi rytíři Královi rytíři Richard Dostál

Jedná se o knihu z méně známého, přesto však zajímavého období naší dějin. Přestože se v zde střídají pasáže poklidné s těmi, kde děj jenom letí, celkově na mě kniha působila jako příjemně vyprávěný příběh, který se takto klidně mohl odehrát.

29.01.2023

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Další setkání s netypickým hlavním hrdinou v zajímavě pojatém světě budoucnosti. Výborné a zcela přirozené zakončení celé série.

"Dezinformace neboli lež pod jiným jménem patří k oblíbeným taktikám korporací během jednání a válek."

09.11.2022 4 z 5

Chybný protokol Chybný protokol Martha Wells

Další dobrodružný příběh s netypickým hlavním hrdinou. Jemně ironický styl psaní se mně líbí a vyprávění to dodává zajímavý šmrnc.

"Bezpečnostní jednotce jinak není co závidět. Už abych byl zpátky na své divoké jízdě, stopoval si tranzitní roboty a sledoval seriály."

24.10.2022 4 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Za mě ještě o trochu lepší než první díl. Příjemně oddechové čtení, které je pořád místy lehce sakastické. Přidat "postavu" ARTa byl výborný nápad, takový chlapík se hodí - nejen v nouzi.

11.10.2022 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Krátký příběh, který na mě působil jako předehra k něčemu rozsáhlejšímu. Postava robokata byla velice sympatická, a to i díky občasnému komickému glosování dané situace. Samozřejmě se jedná o odpočinkové čtení, tak jsem k tomu přistupoval a nebyl jsem zklamán, spíš naopak.

"Je to prostě skvělá šéfka. Musím se jí jednou nabourat do osobní složky a uvést to tam."

"Navíc tu jako posilu měli robokata, kterému šlo především o to, aby mu každý dal pokoj a neotravoval ho, když si chce zkouknout svoje oblíbené seriály."

04.10.2022 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Výborná kniha přečtená jedním dechem. Napětí, spád a realisticky vykreslené postavy, to vše dodává příběhu na čtivosti i uvěřitelnosti. Asi nejsem jediný, kdo si při čtení vzpomněl na neméně skvělou Trhlinu od J. Kariky. Příjemně mě zde překvapilo závěrečné vypointování celého příběhu.

30.09.2022 5 z 5

Zelená kniha Zelená kniha Muammar Al-Kaddáfí

Tento typ knihy zahrnuje celou plejádu názorů: od těch, s nimiž lze bez výhrad souhlasit, přes takové, které vyžadují přemýšlení, až po vyložené nesmysly. To všechno je chytlavě sepsáno do útlé knížečky.

"Parlament je původně zakládán, aby zastupoval lid, ale to samo o sobě je nedemokratické, protože demokracie znamená moc lidu, a nikoli moc jeho zástupců."

28.09.2022 4 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

K tomuto dílku jsem se dostal skrze Čtenářskou výzvu. Čtení díky originální zápletce celkem odsýpalo, i když detailní popisy tělesného utrpení působily poněkud lacině. Ovšem jako nenáročná zábava pro dlouhou chvíli dobré.

12.09.2022 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Nic zvláštního jsem nečekal a taky se mně ničeho zvláštního nedostalo. Sice je to o chlup lepší než naprosto tragický Povětroň, ovšem na skvělého Hordubala to nemá - pokud tedy lze vůbec tyto tři knihy vzájemně srovnávat. Zde je spousta bezesporu ušlechtilých myšlenek a hloubání o životě z různých úhlů pohledu, avšak všechno to procházelo kolem mě, aniž by mě něco z toho opravdu oslovilo. Nepochybuji o tom, že si kniha své čtenáře najde, ovšem já do jejich řad asi patřit nebudu.

05.09.2022 3 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Velice silný příběh, který patří k těm, co se čtou skoro samy. Detailní popis dobových reálií jak na frontě tak v zázemí byl naprosto ohromující. K tomu několik zajímavých úvah a je z toho úžasná kniha, kteru můžu jen doporučit.

„Ptáte se, jestli zbude dosti, aby se mohlo začít znovu. Církev začala s několika rybáři, s několika věřícími v katakombách a s těmi, kdo přežili římské arény.“
„Ano. A nacisté s několika nezaměstnanými fanatiky v mnichovské pivnici.“

28.08.2022 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Ze začátku to vypadalo, že to o něčem bude, ale nakonec se ukázalo, že se jedná jen o něčí představy co by kdyby. To vše proložené chvílemi dost rozvleklým a pro mě zcela nezajímavým přemítáním o životě. Možná je to kacířství, takto hanět klasika, ale smysl téhle knihy mně opravdu uniká.

"...a dohlížel, aby opět pár set akrů bývalé přírody bylo připraveno nést dřeň a plod byliny zvané Prosperita. Tu nastěhuje se požehnání do tohoto kraje, záležející v tom, že negři budou muset pracovat víc než dosud, ale zůstanou stejně bídní; zato v nějaké jiné části světa se přestane sedlákům vyplácet dřeň a plod jejich polí."

21.08.2022 2 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Chytlavé hned od začátku a taky hned od začátku jsem měl dojem, že to nemůže dobře skončit. Každopádně je příběh skvěle napsaný, čte se skoro sám a člověk jen čeká, jak to dopadne. Od Čapka už jsem pár věcí přečetl a tato kniha patří k tomu nejlepšímu od něj.

13.08.2022 5 z 5

Tygří bojovník Tygří bojovník David Gibbins

(SPOILER) Další díl této série mě bohužel neoslovil tolik, jako díly předchozí. Nějak mě nesedlo prolínání dějů z minulosti se současností. Jde o to, že když hlavní hrdinové odkrývají a dávají dohromady jednotlivé kousky skládačky, tak čtenář je v té chvíli už o krok napřed. Také zde bylo v relativně malém časovém úseku děje, nahuštěno až nepravděpodobné množství náhodných archeologických objevů zásadního významu. Rovněž motiv tajného bratrstva mně připadá dost otřepaný a v této knize nadbytečný. Naopak se mně líbil originální příběh uprchlých římanů tak, jak byl vymyšlen.

06.08.2022 3 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Dějová návaznost na předchozí díly série zde není prakticky žádná, tak jen doufám, že občasné narážky na minulá dobrodružství neprozrazují jejich pointy. Vyšetřování celého případu se nese podle mě v až moc poklidném duchu, žádný zvrat, sem tam nějaká akce. Ale právě jejich popis je autorčinou docela silnou stránkou. Sice jich není v knize tolik, ale o to víc vyniknou nad okolní příběh.

28.05.2022 4 z 5

Tajemství škorpiona Tajemství škorpiona Lincoln Child

Další napínavý příběh s Norou a Corrie. Spousta věcí je zde hodně předvídatelných a někdy se i ke škodě příběhu mnohé naznačuje dopředu. Naopak silnou stránkou je zde zajímavá zápletka a akce, která zejména v závěru docela graduje. Mám-li srovnat s prvním dílem, tak Ztracené kosti se mně líbily o poznání víc.

„Vraťte mi tu zbraň, umím střílet i levičkou,“ ujistil ho.
„To jsem fakt rád,“ uznal Watts.
„Ale nic nestrefím,“ pokračoval Morwood.

22.05.2022

Koule Koule Michael Crichton

Originální myšlenka, děj plný zvratů a néméně zajímavý konec, to vše okořeněno nevšedním pohledem psychologa. Celý dobrodružný příběh navíc navozuje otázky obecného charakteru, které nutí k zamyšlení. Můžu doporučit i těm, kdož obecně sci-fi nevyhledávají.

"Pro něj jako psychologa to byl jasný přenos: Vláda, čelící ohromným potížím, které není schopna řešit, se rozhodla, že se bude zabývat něčím jiným."

14.05.2022 5 z 5

Pohled na nacistické Německo a druhou světovou válku z nezvyklého úhlu pohledu. Nejde o hledání senzací za každou cenu, jak jsem se zpočátku mylně domníval, ale o seriózní publikaci ukazující dosud neznámou stránku historie. Většina zde uváděných faktů jsou podložené, ozdrojované informace. A pokud dojde na spekulace, protože bílých míst je stále dost, tak jen v nezbytně nutné míře. Doporučuji.

07.05.2022 4 z 5