BratrO BratrO komentáře u knih

Mortificatio Mortificatio Nigredo (p)

Překvapení. Knížku jsem v průběhu roku nechal několikrát na poličce a zdárně se jí vyhýbal, ale byla by to škoda, protože takovouhle surreal jízdu mám fakt rád.
Kdybych měl nějak popsat pocity během čtení: „ Číst Mortificatio je jako sledovat Mulholland Drive.“

15.10.2020 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nemusim tyhle vesmirny pribehy, ale ..... boze ja se fakt bavil.
Vtipny, se spadem, fajn.

Ehmmm, jenom, teda, ta plachta ... ja ti nevim :)

23.09.2020 5 z 5

Víc už se nedozvíme Víc už se nedozvíme Donal Ryan

... Člověku se uvnitř dějou věci, se kterýma nemůže nic dělat, aspoň si to myslí, a ono se ukáže, že náhodou může, ale musí to slyšet od někoho jinýho.....
Začátek by se možná dal popsat jako sonda do sebevražedné duše. Není to příjemné počtení, se všema výčitkama a plácáním se v minulosti, ale Melody čtenáře provede svým životem jako někdo, koho možná znáte.

15.12.2019 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Nemůžu říct že bych byl úplně nadšenej, ale jako podzimní počtení dobrý. Vadila mi ta všudypřítomná omáčka, hromada vět a slov které jsou asi důkazem bohaté slovní zásoby autorky, ale ve mě navozovaly nutkání k přeskočení celých pasáží. Neudělal jsem to, ale …. docela mi to zkazilo celkový dojem.
Atmosféra na 5 hvězdiček, když se teda „něco“ dělo, ale jak se píše jinde, konec hodně uspěchaný.
V příští knize míň kudrlinek a nebude to působit jak série od Netflixu ;)

23.10.2022 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Jo, pokračování se povedlo.
Jak byl první díl o dvou pohledech na znásilnění a „znásilnění“, protože si za to vždycky může ta vyzývavá kráva (chce se mi zvracet jen když jsem to napsal), tak druhý se zaobíral Benjiho starostí. Backman se hezky zaměřil na to, co se společností udělá comingout (nechtěnej) v případě „tvrdýho“ kluka a věčnej pohled tý společnosti která je svou (ne)přímou homofobií vlastně příčinou skrývání, ale vždy se hrozně diví proč to dotyčný nevytáhnul dřív. Největší paradox homo a hetero světa. Schovávat pravdu protože kolem sebe půlku života od okolí slyšíš že je to špatně a pak se „omlouvat“, protože druhá strana se cítí ubliženě kvůli nedůvěře kterou dotyčný cítil. Hezky ukázané jak TO dokáže být občas těžké.

05.11.2020 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Mno ... jak bych to shrnul? Špatná knížka to není, to ne, ale něco mi na ní vadilo. Jen přesně nedokážu definovat co.
Čte se to dobře, ok má to twist, divnej ale má a to je tak vše.
Taková ta knížka k tomu, když si chcete odpočinout od čtení, ale nechcete přestat číst.

20.10.2020 3 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Když si uvědomim, že je to Je to jen poupravená skutečnost ... wt*. Graficky dokonalý.

19.10.2020 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Jednohubka na jeden večer.
DdV jsem naposledy četl před lety a po Vděku jsem sáhnul tak nějak automaticky, s tím že se nespletu a měl jsem pravdu.
Osobně mi přijde nejsilnější první strana, za níž se už jenom rozprostírá krásný hořkosladký příběh o stáří a vděku.
Vděk .... nejkrásnější pocit.
... Kdy jste naposledy poděkovali životu samotnému?...

11.10.2020 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Tak nějak jsem měl za to, že špionážní žánr není můj šálek, ale tohle bylo dokonalé.

14.01.2020 5 z 5

Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď Helga Flatland

Jeden příběh, z několika různých pohledů. Čtivé, svěží, dojemné.

21.11.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Vykreslení reálného místa a hromada odkazů v textu dodává knize opravdu ..... něco. Něco díky čemuž bych návštěvu Tribeče v zimě klidně oželel.
Na druhou stranu jsem čekal trochu víc napětí a něco kvůli čemu bych se bál v bytě 2+1 dojít na záchod bez asistence psa. To se bohužel nestalo, ale nic to nemění na faktu, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Trochu zdlouhavý nájezd, ale díky vypravěčskému umu nevadilo že největší akce přišla až v poslední třetině knihy.

08.12.2019 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

„Všechno, co se nám přihodí, každá jednotlivost, zanechá nějakou prasklinu a ta prasklina tam zůstane navěky. Všichni jsme jenom chodícî vraky.“
Můj první Vann a je dokonalý. Z toho co je psáno o dalších knihách je Akvárium jen slabším odvarem toho co autor s psychologií dokáže ..... ano, chci víc.

06.12.2019 5 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

Postapo sci-fi? Ani ne, myslim si že společnost na okraji toho co se děje v Londýně roku 2021 už nějakej pátek stojí a to je dost děsivý. Uvidíme s každýma dalšíma volbama.
K Linekerovi ... jsem hrdej vlastník černýho chumlu chlupů a jsem pevně přesvědčenej, že ta moje psa je stejným filozofem jako Lineker. Jen doufám, že neni tak ku@#sky sprostá :)
Knížku rozhodně nedoporučuji těm co mají radi psi, ale nemají rádi vulgarismy a voličům SPD ;)

01.11.2020 5 z 5

55 55 James Delargy

Tak nějak předvídatelné. Škoda, byl to docela zajímavej námět.

30.10.2020 1 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Děsně nerad sahám po knihách s označením světový bestseller, většinou jsou laciný a průměrný ... tady jsem musel, protože na nového Chobskyho jsem se fakt těšil.
Rozhodně nečekejte stejný vypravěčský styl jako v Kdo stojí v koutě (mimochodem první kniha je skvělá), ale že by to byla tak hrozná slátanina jak je mnohokrát zmiňováno ... za mě ne.
Chytil mě děj i nápady, zavedení do životů s trápením všech postav a poskakování v kapitolách dělalo knihu v celku napínavou.
Neřekl bych že je to nejděsivější z horrorů co jsem kdy četl, ale při kuřáckých pauzách (četl jsem poslední dvě noční služby) jsem se sám před opuštěnou nemocnicí na kraji města (fakt je na kraji města) kdy se z nedalekého lesa ozývá štěkot srnců necítil úplně nejlíp. Nedej bože aby vítr přivál bílou igelitku :)
Za mě lepší průměr. Ok, dlouhej, ale nepřijde mi že by ořezaní dílu pomohlo.

18.10.2020 5 z 5

Příběhy z vnitřního města Příběhy z vnitřního města Shaun Tan

Nádherné ilustrace, krásný text. To s tím textem asi není úplně nejvýstižnější, protože jeden by pod krásným mohl očekávat kopce růžové cukrové vaty na kterých se pasou jednorožci a z nebe padají lentilky a ..... ne, je to močál v kterým se topí každý pochybení nás a naší společnosti. Hmmm, ale tak nějak hezky no. Jako když se díváte na obraz na kterém je vyobrazeno přesně to, na co by jste se nikdy nechtěli dívat, ale fascinuje vás technika kterou je namalován a vy se odmítáte posunout dál.

12.07.2020 5 z 5

Kdo je bez viny Kdo je bez viny Lisa Ballantyne

Přiznávám, že víc než případem jsem byl pohlcen Dannyho životem, ale obě linky se skvěle doplňovaly. Minnie mi přirostla k srdci nejvíc.
Stojí za přečtení ... osobně splňuje ČV 2020 za nejhorší obal. Na to jak skvěle je kniha napsaná je obálka, použitý font i rozložení děsně laciný a to je škoda. Kdyby mi ji sestra nepřihodila na hromádku nikdy bych po knize nesáhl a to by byla škoda. Nemluvě o ... „ Kniha, která změní vaše vnímání pravdy. ” ... to je jasnej spoiler.

19.01.2020 5 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Jako dočetl jsem to, ale o další díly nemám zájem. Je mi jasný, že v 35ti asi nejsem cílovka tohoto díla, takže se omlouvám za nízké hodnocení.
Příběh jako samotný by možná prošel, ale nudil jsem se jednoduchou formou. Nicméně jak říkam, před 20ti lety by jsem se možná nechal strhnout.

16.01.2020 1 z 5

Nejhodnější chlapec Nejhodnější chlapec Eli Gottlieb

Velice mile napsaná kniha. Autismus má plno forem, v této knize je jedna z nich (asi i uvěřitelný příběh) vyprávěna v první osobě. A to opravdu kouzelně a s čistou duší.
Anotace ke knize je trochu zcestná, ale jelikož má hlavně navnadit ..... proč ne. Já osobně se na popis chytil a jsem rád, i když je to všechno trochu jinak.

07.12.2019 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Ok, bavil jsem se min nez u psa. Hlavni hrdina je opet antivsecko coz se zmeni, opet jsme na pokraji spolecnosti, ale opet se to da cist. A ne jen pro precteni, ale i pro ten pocit ze: jo, az to vsechno pujde do hoven tak presne takhle si myslim to bude vypadat :(

09.12.2020 4 z 5