Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď přehled

Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247552/mid_kdyz-muzes-zustan-kdyz-musis-odjed-247552.png 4 75 75

Čtyři mladíci se rozhodnou přihlásit na misi norské armády v Afghánistánu, tři z nich tam v jednom okamžiku zahynou. Proč se k takovému kroku rozhodli, co je vedlo k tomu, aby opustili pohodlí domova a vydali se vstříc nebezpečí, a jak na tyto události reagují lidé z jejich okolí? Křehký, místy až drásavý román Helgy Flatlandové popisuje příběhy obyvatel jedné zapadlé norské vesnice. Odhaluje jejich tužby, životní očekávání, ale také jejich zaslepenost a strach. Vypráví o zdánlivém klidu, který se stává vězením i o touze po svobodě a hledání cesty. Kniha poukazuje na to, že i v zemi, kde byl už před lety nastolen sociální smír, stále existuje prostor pro osobní i mezilidská dramata.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Větrné mlýny

Bli hvis du kan. Reis hvis du må , 2010

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď. Přihlašte se a napište ho.

markulina711
09.11.2023 5 z 5

Afgánské vedro sežehlo 3 norské mladíky z jedné malé vesnice. Co je vehnalo do toho dobrodružství? Nechuť naplnit očekávanou roli v tradičním zemědělském způsobu venkovského života, snaha vyrovnat se sám se sebou, nuda a nedostatek příležitostí realizace? Spíš kombinace všeho. Příběh je vyprávěn čtyřmi účastníky,dvěma padlými vojáky, matkou jednoho z nich a sousedem. Do očí bije společný rys, nedostatek komunikace mezi nejbližšími. Jeden každý nese nějakou psychickou zátěž, se kterou není schopen se vyrovnat sám,ale zarytě mlčí a čeká,že to nějak vyhnije samo. Flatland není popisná, stroze naznačuje. A právě z toho úsečného strohého stylu vyprávění je člověku neobyčejně úzko.

rikke
06.07.2023

Místy mi přecházel mráz po zádech.

BratrO
21.11.2022 5 z 5

Jeden příběh, z několika různých pohledů. Čtivé, svěží, dojemné.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech3x

přátelství Norsko norská literatura rodinné vztahy psychologické romány LGBT, queer, LGBT+

Helga Flatland
norská, 1984