bookbypatrik bookbypatrik komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Temná chatrč která se skrývá v pustém lese. Ačkoliv se zdá, že hl. Hrdinka se vypořádala se smrtí matky, tak to pravda není. Nejen, že tento super psychothriller autorka napsala skvostně, ale ještě vám bude běhat mráz po zádech, a nebudete vědět co se stane. Hobařku jsem zařadil do mých nejoblíbenějších knih.

04.08.2018 5 z 5

Temné sestry Temné sestry Krystal Sutherland

Dalo by se říct, že jsou Temné sestry takovou směsicí žánrů. Setkáváme se s fantasy, trochou krimi i hororu, detektivní zápletkou a do toho se objevuje také romantická linka, jež je ale ponechána trochu stranou. Během příběhu se dostáváme do spirály nervydrásajících scén plné hniloby, pachu, květin a krve. Autorka nešetří ani s popisy, které se vám při čtení dostanou úplně pod kůži. Popravdě řečeno, nezaručuju, že se při něm nebudete lehce ošívat. To u mě vyvolalo pocit, že jsem nemohl odtrhnout oči ze stránek a přelouskal knihu za dva dny. Je to opravdu čtivá záležitost, která vám nenechá dlouho spát.

29.01.2023 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Samozřejmě musím vychválit Čapkův výborný spisovatelský um, velkou fantazii a hodnotnou myšlenku, kterou do Krakatitu zakomponoval. Zároveň mě ale příběh neoslovil tolik jako třeba R.U.R., místy se točil v kruzích a ztrácel mou pozornost, což je škoda.

08.01.2023 3 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Osamělost prvočísel. Odeonka, která vás nenechá chladnými a už od prvních stran vás zničí těžkým osudem dvou hlavních postav, jenž se prolíná celým dějem.
Mattia a Alice ve svém dětství udělali rozhodnutí, jež jim v danou chvíli nepřišlo tak závažné. To ještě netušili, že si jeho následky ponesou i po celý zbytek života. Opravu prvočísla zůstávají navždy sama?

Paolo Giordano je výtečný autor a otevírá v příběhu nejedno těžké téma. Čtenář se tak může setkat se šikanou, sebepoškozováním, poruchou příjmu potravy, nezapadnutím do kolektivu apod. Zároveň tyto aspekty příběhu vyjmenovávám i jako případná trigger warnings. Popravdě to totiž bylo místy velmi silné čtení. I když je autorův styl psaní víceméně čtivý, knihu bych na jeden zátah nezvládl. Delší odpočinkové pauzy byly opravdu potřebné.
Aneb #tohlenenioddechovka.

Už vám je asi jasné, že Osamělost prvočísel nemá úplně sluníčkový nádech, ale spíš melancholický až skličující. V tom možná vidím jeden problém příběhu - skoro nulová absence jakýchkoli pozitivních situací, tudíž se druhá polovina nemusí zdát tak chytlavá. Je na druhou stranu dobré, že se Giordano nesnaží nic přikrášlovat a je realistický.
To platí i o závěru knihy. Asi mohu prozradit, že není úplně jasný a dopodrobna vysvětlený. V tom případě vyvstává na povrch jen otázka, kterému čtenáři to vyhovuje a kterému ne.

Osobně Osamělost prvočísel řádím mezi jedny z nejlepších Odeonek, takže pokud máte chuť na trochu náročnější literaturu, vřele doporučuju.

20.11.2022 4 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Chvilku jsem váhal, jak tuhle knihu vůbec hodnotit, ale nakonec jsem se rozhodl pro plný počet hvězdiček.
Příběh byl silné kafe, autor popisuje nejedno trauma a nechává jeho pocity až poeticky plynout na papír.
Z toho jsem byl právě trochu v rozpacích - některé části byly chaotické a těžké na čtení. Je to totiž jedna z knih, které je potřeba přečíst i víc než jednou, aby se daly pochytit všechny detaily.

14.08.2022 5 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Tohle bylo tak zábavné čtení! Stránkami jsem doslova proletěl, jak mě námět chytil, a bylo skvělé vrátit se do prostředí se známými postavami Daniela a Kita, i když byly tentokrát v příběhu vedlejší. Hlavní hrdina Luka byl ale naprosto boží, díky jeho eskapádám jsem se bavil po celou dobu knihy.

04.08.2022 4 z 5

Matky Matky Brit Bennett

Ach jo, z Matek jsem poměrně zklamaný.
Příběh mi přišel nezáživný, jednotvárný a do čtení jsem se musel nutit. Některé části byly každopádně skvělé, ty se četly jedna báseň, moc jich ale bohužel nebylo. Myslím si, že jsem se tolik nedokázal vcítit do děje, ale jsem rád za to, jaká témata autorka otevřela.

12.07.2022 3 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins byla jedním z prvních thrillerů, které jsem četl. Proto mě zajímalo, jak se jí podařilo za několik let posunout a co budu říkat na novinku Pomalu hořící oheň.

A musím říct, že velké nadšení se bohužel nekonalo. Začátek příběhu byl dost pomalý a trvalo mi, než jsem se zorientoval ve všech postavách. Potom děj začínal nabírat na obrátkách a spoustu scén jsem si po napínavé stránce neskutečně užil. Každopádně několik částí bylo suchých nebo se zbytečně opakovaly. Posledních pár desítek stran bylo napsaných poutavě, čtení mě vcelku bavilo, ale námět mi nepřišel originální. Dívka ve vlaku na mě zapůsobila o dost víc, tedy alespoň v té době, kdy jsem ji četl.

10.02.2022 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Jak já povídkové sbírky miluju! Všechny barvy duhy obsahují nejen kvalitní příběhy, ale i témata, o kterých je potřeba psát a mluvit.
Jako u každé antologie povídek mám své oblíbence, takže hlavně ty vám chci představit.

• Tajemství umírají osamělá - Michael Walter
Aaa, tahle povídka bolela.
Autor má úžasný styl psaní a konec jsem absolutně nečekal, z celé sbírky mě emočně nejvíc zasáhla.

• Šťastně nezamilovanej - Radek Blažek
Tady se konalo velké nadšení! Radek otevřel téma, které se na domácím trhu skoro neobjevuje a dokázal to bravurně. Vystihl všechny pocity a také to, že společnost ohledně vztahů stále něco očekává, i když vše je naše volba.

• Čokoláda na dně kornoutku - Karolína Skácelová
Na to, že je povídka Káji prvním literárním počinem, tak se mi moc líbila! Příběh ukazuje, že se všechno ne vždy podaří a také to, jak jsou kamarádské vztahy silné.

Ještě bych chtěl vypíchnout povídky Huga Hartmana, Martiny D. Antonín a Sáry Vůchové, i ty byly dost povedené.

Vcelku se sbírka moc povedla a těším se zase na další! A zmínit musím také nádherné zpracování a ilustrace.

02.01.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Tohle je přesně ten thriller, díky kterému se budete otáčet po okolí, zda náhodou někdo nesleduje vás.
Dávka napětí je navíc zaručena po celou dobu knihy, od čtení se prostě nešlo odtrhnout!

03.07.2021 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Autor prostě opět nezklamal. Neskutečně čtivá, napínavá a originální fantasy, která trochu připomíná svět Hunger Games. (A to chcete.) :)
Na konci knihy budete rychlostí blesku, i když si budete přát, aby měla ještě několik stránek navíc.
Propojení s moderními technologiemi se také skvěle vydařilo.

12.04.2021 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

3,5
Výborně napsaná detektivka z pera českého autora Martina Goffy. Příběh nepostrádal napětí ani drama, díky čemuž jsem musel poslouchat dál a dál. Jen mi přišlo, že se pátrání vyřešilo až moc snadno. To každopádně vynahradila druhá dějová linka z minulosti, která za mě byla zajímavější a nechyběly jí temnější scény.

24.03.2021 3 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Upřímně a bez servítek napsaná kniha, ve které se Tomáš Třeštík zaměřuje na sebe, rodinu a přátele. Sice je to krátký titul, ale i tak dokázal říct a předat mnoho.

21.02.2021 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Stejně jako bylo těžké číst knihu Normální lidi, tak je těžké na ni sepsat i názor, což už se mi dlouho nestalo.
Netuším, čím přesně to je, ale asi smíšenými pocity, které jsem měl již ze začátku čtení, a dokonce i na konci.
Na to, že se v knize neobjevuje přímá řeč, jsem si docela rychle zvykl, ale už ne na jednotvárný a nezajímavý příběh hlavních hrdinů.
Jsem ale rád, že se našla i nějaká pozitiva, jako např. několik pozoruhodných myšlenek, které autorka do knihy zakomponovala.
V několika dalších recenzích jsem četl, že se v ní čtenáři našli. A to je asi můj největší problém s tímto titulem, nic mi neříkal. Jedno vím ale jistě, měl bych se k němu za pár let vrátit nebo zkusit seriál. A kdo ví, třeba mi poté řekne o mnoho víc.

Teď ale patřím do skupiny těch čtenářů, kterým prostě tolik nesedla a neoslovila je. Pokud byste si Normální lidi chtěli přečíst, doporučuji si internetu najít ukázku, díky které snad zjistíte, jestli to bude čtení pro vás či nikoli.

Další knize Sally Rooney zkusím dát šanci, její novinka vychází v zahraničí tento rok v září.

15.01.2021 2 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Roztomilé, vtipné, ale hlavně pravdivé.
Jeden z nejlepších komiksů, které jsem četl. Rád se k němu v budoucnu vrátím.

14.01.2021 5 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

3.5/5

Název je prostě trochu zavádějící, díky tomu jsem od příběhu čekal něco jiného. Každopádně to zas tak moc nevadilo, bylo zajímavé nahlédnout do světa investičních bankéřů jedné z nejúspěšnějších firem a musím říct, že to pro mě byl trochu odstrašující případ. Je neuvěřitelné, co všechno postavy dokázaly udělat kvůli penězům a místu ve firmě. Sice to není jeden z nejlepších thrillerů, který jsem četl, ale až nějaká další kniha od autorky vyjde, určitě jí dám šanci. Nebo třeba její předešlé knize Žena na lesní cestě.

26.07.2020 3 z 5

Jmenuji se Orel Jmenuji se Orel Romi Grey

Kniha, která vám předá, že podporovat velkochovy je špatné. Zároveň jsem se u knihy hodně pobavil.

23.11.2019 5 z 5

Pozdravy záhrobí Pozdravy záhrobí Veronika Fiedlerová

Přiznám se, že horory moc nečtu. Každopádně Pozdravy záhrobí s lákavou anotací a ještě od české autorky jsem si nemohl nechat ujít. A udělal jsem dobře, takto má totiž správný napínavý a strašidelný příběh vypadat. Úplně nejvíc mě fascinovalo, jak skvěle a uvěřitelně bylo vykresleno záhrobí.

29.12.2021 4 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Tohle byla opravdu skvělá sbírka. Každý autor téma lásky pojal jinak, a tak se můžete setkat se štěstím, ale i s bolestí, smutkem a ztrátou.
Všechny povídky měly zkrátka něco do sebe, moc Má mě ráda, nemá mě ráda doporučuju, pokud chcete třeba s povídkovými sbírkami začít. Je za mě totiž jedna z nejlepších.

05.07.2021 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Ve Světlech nad močálem jsem si nejvíc užíval tu ojedinělou atmosféru, která se v jiných knihách tak často neobjevuje.
Navíc spolu s pozoruhodnými myšlenkami a až poetickým stylem psaní to byl nakonec milý čtenářský zážitek.
Jen bych třeba ocenil rejstřík postav a bytostí, který by pomohl čtenářům lépe se orientovat.

22.05.2021 4 z 5