Boboking Boboking komentáře u knih

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Velmi čtivý "spaghetti western" v hávu historické detektivky. Akce stíhá akci, s každou kapitolou nová postava, až se trochu v tom ztrácíte. Čtenářsky sympatická trojice hlavních postav, která může dělat cokoliv, od zatčení, mučení až po stětí, čehož rádi využívají. Ale taková byla tehdy doba a autor nám tu "bestiální realitu" rád zprostředkovává. Prostě dobře postavena dobrodružná historická detektivka, kde větší důraz se klade na to "dobrodružná".

26.02.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Mysteriózní, až hororová kniha s velmi dobrým příběhem, který v sobě skloubil Trhlinu a Les mytág se slovanskou mytologií. Stále mne to táhlo dopředu, chtěl jsem vědět, jak to skončí, co je to zlo v lesích... Škoda jen, že autorka, coby nadšená čtenářka S. Kinga, se nedržela více jeho rady z knihy O psaní, tedy škrtat a škrtat. Celé pasáže i mnohé postavy totiž jen zbytečně odvádějí pozornost od děje, se kterým v konečném vyznění nemají nic společného.

20.02.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Podle mne velmi dobrá kniha. Překvapila mne tvrdá kritika katolické církve (ne náboženství) skrze hlavního hrdinu, který je i samotným vypravěčem příběhu. Svět je krutý, a člověk mu tu trošku štěstí přál, přestože s každou další stránkou jsem jsem čekal "tvrdou ránu osudu", protože u autorky nelze čekat happyendovou knihu ve stylu Coelho. Ta "osudová rána" přišla a mne trochu trošku zklamala, protože v kontextu s kněžími je to takový nejznámější bulvarizovaný problém. Autorka je skvělá vypravěčka, text před očima lehce protéká... A za tu trošku naděje na konci jsem rád. Přečteno v rámci ČV 2023.

23.01.2023 4 z 5

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

Vzpomínka na ČSFR, jedno z prvních západních scifi. Napínavá, dobře napsaná akční sci-fi s příměsí hororu. Přečteno v rámci ČV 23.

17.01.2023 4 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Ke knize jsem přistupoval s jistou skepsí... Ani kniha, ani komiks, ani pro děti, ani pro dospělé, ale nakonec jsem se neodtrhl. Největší pozitivum je především ta samotná pozitivní atmosféra příběhu, přestože je to popis velmi kruté historie. Dělá to to ten dětský pohled, vypravěč, který i v nepříznivých podmínkách vidí něco nového, dobrodružného... Díky tomu to není jen "další" depresivní kniha o všech těch holocaustech a genocidách minulého století.

10.01.2023 4 z 5

Panáček Panáček Tomáš Němčík

Syrová zpověď člověka, jehož životní hodnota je nižní než psí exkrement, který vědomě ku...ví životy desítkám lidem kolem. Možná monotónně se opakující příběh o naivní "společenské ušlechtilosti" naší společnosti. Přečteno v rámci ČV 23.

08.01.2023 3 z 5

Jaro za řekou Moravou Jaro za řekou Moravou Oles Hončar

Idealizované příběhy o Rudé armádě při osvobozování ČSSR. Je jasný, že proti náckům to byli osvoboditelé, ale přece jen v tom je až moc "romantiky" a toho "socialistického realismu". Přečteno v rámci ČV 23.

06.01.2023 3 z 5

Červi v hlavě Červi v hlavě * antologie

Čtveřice tzv. "horor týmu" překvapila. Povídky já rád a tady o žádné z těch dvanácti se nedá říci, že by se nepovedla. Ano, většinou byly předvídatelné, ale závěrečné dílka dokázala překvapit. Číst to po večerech někde na chatě na horách... Přečteno v rámci ČV 23.

05.01.2023 4 z 5

Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Hynek Vilém

Opravdu pobavilo stejně, jako když jsem to četl před x lety svým malým klukům. pobavilo. Přečteno v rámci ČV 23.

04.01.2023 4 z 5

Marcelín Pivoňka Marcelín Pivoňka Jean-Jacques Sempé

Krásně jemný francouzský humor, úžasná hříčka se slovy... A příběh , který potěší, stejně jako ilustrace. Přečteno v rámci ČV 23.

04.01.2023 4 z 5

Operace Bakchus Operace Bakchus Jean-Pierre Garen (p)

Po hoooodně letech jsem se začetl do SF klasiky Mark Stone :-) Rychlé, akční, sexistické, a když už se neví jak ze šlamastyky, vždy se objeví superschopnost androida Raye :-) Jeden chápe, proč to bylo tak "milováno", že i české SF hvězdy jako Žamboch či Vrbenská pak napsali desítky pokračování... Přečteno v rámci ČV 2023

02.01.2023 3 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Po knize S pokorou a naději opět zcela netradičně pojatá sci-fi, která se nedala odložit z rukou. Sci-fi příběh o hledání smyslu bytí. Jako by Chambersová přečetl vše od Coelhoa a pak svým stylem se rozhodla napsat knihu. A už od prvního setkání se mi robot Hnízdo jevil jako starwarsovský C-3PO :-) filozofická konfrontace při setkání dvou světů - lidského a robotů. Bylo to příjemné, s jemným humorným okořeněním, sympatickými postavami. Doporučuji

22.12.2022 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Po hromadách severských krimi jsem měl vždy problém s detektivkou s "českou lokalizací", ale Vesnice mne dostala! Přestože je to zcela prosto brutality a krve a děsivých popisů, příběh mne pohltil a knihu jsem prostě "musel" dočíst téměř na jeden zátah. Doporučuji

19.12.2022 4 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Sbalit si batoh a utéct do kopců a hor... Po přečtení další výborné knihy od tohoto "špagetožrouta :-) " to přímo k tomu ponouká. Ale je fakt, že všechny postavy knihy jsou jen sami za sebe, žádné závazky, žádné děti, žádná zavazující minulost. Střídmý jazyk, jemně poetické popisy horské krásy, svérázný způsob myšlení lidí z hor, příběh čistý a nekomplikovaný jako průzračná horská bystřina.. Prostě dílko, které je radost číst. Doporučuji.

15.12.2022 4 z 5

Dvě klikaté cesty Dvě klikaté cesty Tom Franklin

Jižanský svět, kraj, kde platí jiná pravidla, městečko v úpadku, horko, bažiny, hadi a halda zkrachovalců. Spíše než detektivka je to drama, vzpomínky na dětství ukrývající tajemství, o kterých je lepší v tomto kraji nemluvit. Skvěle napsáno, bez hluchých míst, skvělý kolorit postav.... Za sebe doporučuji.

09.12.2022 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Solaris je ve své podstatě prezentováno jako "the best of", co nabídl socialismus světu science fiction. A nevím, proč ne. Zajímavá nápad planety jako "živého tvora", postavy pozemšťanů na pokraji psychického kolapsu... A hlavně myšlenka, že homo sapiens v celém širém vesmíru není to nejdokonalejší, nedej bože, nejchytřejší stvoření.

30.11.2022 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Zkusil jsem, proč se autorka tak moc líbí. A ano, psáno je to "bez záseků", zbytečností, postava Josie je zajímavá, pracující systémem "buď otravná jako osina v pr...", stres řešící sexem. Ale na druhou stranu detektivní linka je mi značně nepravděpodobná, pro mne těžko uvěřitelná... Prostě na další případy Josie spěchat nebudu.

10.10.2022 3 z 5

Singl Singl Jiří Franta

Grafika podle mne skvěle rezonuje se samotným příběhem, a především s hrdinou. Pražský "pepík" milující pivo a fotbalovou Bohemku, přesto sem tam z něj vypadne překvapivé moudro a znalosti. Jestli je singl, či není, mi stejně připadlo v jeho postavě jedno, kámoši, chlast a fotbal jsou jasné priority. Jen ten "drtivý" pohled na Ostravu, Baník a jeho fandy.... To mne vzalo...

26.09.2022 4 z 5

Ráchel a Lars - Obrázkový deník dvojího odcházení Ráchel a Lars - Obrázkový deník dvojího odcházení Joyce Farmer

Laura, Rachel a Lars, trojice hrdinů, kteří se ocitli v situaci, v dnešním světě deprimující obě strany - děti které se musí nějak postarat o stárnoucí rodiče, ale i stárnoucí lidé, kteří se musí vypořádat s psychickou i fyzickou neschopností postarat se sami o sebe, a blížícím se koncem. Vše to jen podtrhuje černobílá "amatérská" kresba.

20.09.2022 4 z 5

Letní blondýnka Letní blondýnka Adrian Tomine

Osamělost, neschopnost navázání milostného vztahu, hledání spřízněné, vytoužené duše... Čtyři různé příběhy na podobné téma, které jdou až do skutečně niterných detailů, o mnohdy až extrémních povahách mladých lidí. Černobílé, vizuálně vydařené dílo, s melancholickým vyzněním, ve kterém nenajde nějakou "pointu na závěr". Ale život je takový....

19.09.2022 4 z 5