Boboking Online Boboking komentáře u knih

Optimální přístup Optimální přístup Eduardo Berti

Kniha je vlastně složená z množství krátkých zpovědí (fiktivních) zaměstnanců na paliativním odd. jedné francouzské nemocnice. Jaké to je, pracovat na oddělení, kde se chodí "jen" umírat, kde smrt je vlastně něco jako "řádný zaměstnanec". A tímto stylem to ani není klasická próza, jako spíše taková knihy rozhovorů. Není to románové zpracování jako třeba slavné "Oskar a Růžová paní". Zajímavé, emotivní, ale ne tak jako Oskar. Přesto líbilo :-)

19.04.2022 4 z 5

Vzácný druh Vzácný druh Erik Hofstatter

Rozsahem jen takové "zrnko", ale překvapivě se mi to líbilo.... Je to horor, překvapivě ne až tak násilný, jak jsem trochu očekával. Nápad, či námět zaujal, ulítlé, temné... prostě vše, co jsem od toho čekal.

08.04.2022 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Úžasný a čtivý německý román o dvou dvou ztracených ženských duších, které i přes generační i společenský rozdíl najdou uprostřed venkova, na statku se starými hrušněmi a vinicemi, nejen cestu jedna k druhé, ale i k odpuštění sami sobě. Skvělý jazyk, styl i příběh. Doporučuji.

07.04.2022 5 z 5

Slaná káva Slaná káva Filip Koleják

Přečteno, ale jen že to byla Výzva 2022. Přiznám, jinak bych to po prvních dvou stránkách odložil. Literární styl středoškolské slohovky, jazyková invence naprosto žádná, a příběhy jako ze Strážné věže od Jehovistů. Reálnost postav mizivá... Sorry

18.03.2022 2 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Bez zbytečných řečí, Tisíce metrů ode dna je jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době mohl přečíst. Je až s podivem, jak se tak mladý člověk (autor) dokázal popasovat s tématem jako je ztráta bližního. Dojemné i vtipné, přitom tak skutečné, že i ty jinak "bizarní" scény najednou vypadají uvěřitelně. Zpracováním tohoto tématu kniha dosahuje stejných kvalit a myšlenek, jako např. Oskar a růžová paní, či Dívka s pomeranči. Mohu jen doporučit.

14.03.2022 5 z 5

Podpovídky Podpovídky Karel Čapek

Kdo by to řekl, ale tak parádní čtení... Úsměvné, lehce sarkastické povídky o tom, jací my lidé jsme doopravdy. Čapek byl mistr pera i slova... Doporučuji. Přečteno pro ČV 2022.

04.03.2022 5 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Sem tam přečtu (ne)hrdinské komiksy, ale po manga Skrýš od Masasumi Kakizaki jsem se začetl i do této hororové mangy a byla to "jízda". Co fascinující, není ani tak "hororovost", ale ta fantazie, ty ujeté, bizarní nápady, které mohou vzniknout snad jen v Japonsku, a které jen manga dokážou tak zpřístupnit.

01.03.2022 4 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Velmi čtivě napsaný příběh o holocaustu, bez zbytečné brutality, přesto s jasným poselstvím. Psaný naivním dětským pohledem, který chtě nechtě musí přijít na to, že svět má světlé i temné stránky.... stejně jako lidská duše.

26.02.2022 4 z 5

Později Později Stephen King

Velmi čtivé, knihu jsem nedokázal odložit. Není to ten "starý fetující" King, ten pocit hrůzy je spíše "jemný", nejde do temných hlubin... A přestože tomu chybí ta fatálnost, na kterou jsme u starších kousků zvyklí, mohu vřele doporučit. Dítě a hrůzy nejen světa dospělých, to King vždy umí.

24.02.2022 4 z 5

Rybář Squarciò Rybář Squarciò Franco Solinas

Překvapivě velmi čtivá knížka. Jako filmy z doby Felliniho slávy. Svět chudých rybářů na italském ostrově, kde čest a hrdost je nadevše. Příběh rybáře, který porušuje zákon a i pravidla soužití ve zdejší rybářské ostrovní komunitě, vše pro lepší život své rodiny. Tragický drama, které se dočkalo i filmového zpracování. Musím přiznat, že mne kniha tak uchvátila, četl jsem ji kdekoliv se dalo, že jsem byl v pokušení dát ji pět z pěti.

16.02.2022 4 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Psychologické , existenciální drama v komiksu. Abstraktní, černobílé kresby, které celou ponurou atmosféru jen dokonale podtrhují. Jen to dokazuje, jak grafický román bez superhrdinů může být čtenářsky atraktivní.

13.02.2022 4 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Jiný pohled na válečné běsnění, na Němce, kteří nebyli jen hajlující stádo zbožňující Vůdce. Je to příběh osamělého muže s cejchem "závadný Němec", který pro čistotu rasy může každý den být "odstraněn", a přesto riskuje ještě více pro záchranu jiných. A zatímco kolem zuří apokalypsa, on žije pro své včely, kterého ho uklidňují, přenáší do neběsnících světů. Deníkový román psaný až neobvykle klidným stylem o hrůzách kolem. S klidem doporučuji.

11.02.2022 4 z 5

Moje první kniha o kvantové fyzice Moje první kniha o kvantové fyzice Eduard Altarriba

Dětsky tvářící se knížka, ale tipuji, že 90% dospělých čtenářů bude mít problém pochopit, co vlastně ta kvantová fyzika je. Jak píšou autoři, je to založeno na zcela odlišném vnímání reality a světa, než jak ho vidíme, cítíme či slyšíme. A přestože mám přečtené různé tituly na toto téma (včetně slavného S. Hawkinga), přece jen mnohé vidím stále jako "magii" :-) Díky jednoduchému vysvětlování, skvělým ilustracím, jako ukázka toho, co vše je náš svět a vesmír kolem, je to perfektní knížka pro všechny. Konečně jsem snad trochu pochopil myšlenku Schrödingerovy kočky :-) Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.

07.02.2022 4 z 5

Pláž v noci Pláž v noci Elena Ferrante

Tajemnou postavu E. Ferrante a její slavnou Geniální přítelkyni jsem nedal, tak jsem chtěl zkusit její dětskou knihu. A musím říci, velmi zvláštní příběh pro děti... Ponurý, temný, takový až surrealistický... Už jen ty písničky Plavčíka Kruťase: Hovno spolkni, chcanků si lokni, pij je bez džusu, tak otevři pusu.... Prostě nezvyklá dětská knížka. Ale zajímavá.

05.02.2022 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Po téměř 40 letech jsem se opět začetl do knihy svého dětství a ... zase ji zcela propadl. Ano, je to naivní jako "dětský film pro pamětníky", ale ta čistá ukázka úžasného chlapectví... Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.

02.02.2022 4 z 5

Synové hor Synové hor František Kožík

Příběh psaný na pomezí beletrie a reportáže, o počátcích lyžařského sportu v Krkonoších. Dojemný a poutavý příběh jako z filmů pro pamětníky. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.

30.01.2022

Rodinná slavnost Rodinná slavnost John O'Hara

Některé knihy jsou napsány formou dopisů, tato novela formou projevu. Projevu k životnímu jubileu významného občana amerického maloměsta. Je to vyprávění života posledních 40 let života v městečku, kde už v polovině 50 let minulého století odumřel průmysl, přestaly jezdit vlaky a lidé už nejraději sedí před televizí. Přečteno v rámci Výzvy.

30.01.2022 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Fajn čtení, které odsýpá, jen trochu překombinované a i já, co by už young senior :-), jsem se v logice světa ztracených věcí trochu ztrácel. Chyběla mi tam hlavně trocha humoru, zbytečně moc mravokárné a sentimentální. A překvapilo autorčino přesvědčení, že každá rodina se dneska rozpadne, rozvede...

28.01.2022 4 z 5

Les Les Jan Hlubek

Les je skutečně slasher, horor typu krvák, který si nehraje na žádné psycho drama, ale libuje je si ve vyhřezlých mozcích, seker zaseknutých v hlavách, či drápů trhajících vnitřnosti a hlavy. Autor použil klasické "klišé" tohoto žánru, tedy skupinku nadržených a opilých studentů, kteří myslí zcela jinak, než normální člověk. A krvavá show tedy může začít... Hledat logiku, vysvětlení, zde nemá smysl, pekelná entita je tu, je nezastavitelná (ani Ostraváky), je tu věčně (asi), a buďme rádi, že se drží v temných hvozdech Šumavy. Je to bestiálnější a krvavější varianta slavnější Karikovy Trhliny. Když přistoupíte na pravidla "hry" žánru a autora, pobavíte se...

24.01.2022 4 z 5

Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru Hubert Reeves

Stejně zajímavé jako třeba Stručná historie času, jen je to ještě "stručnější". Ale přiznám, k mládeži mám už věkově daleko, přesto jsem se dost přiučil. Ale je to jen úvod, který hodně ukazuje, ale jasnější vysvětlení už musíte hledat třeba u... S. Hawkinga. V rámci ČV 2022.

19.01.2022 4 z 5