bgott bgott komentáře u knih

Yorrân I: Poutník Yorrân I: Poutník Jan Dobšenský

Jedna hvězda za lákavý obal, druhá za web související s knihou. Cítila jsem se stále více zahlcena postavami, názvy, místy a dějovými linkami. V polovině jsem to tak nějak vnitřně vzdala a soustředila se hlavně na postavu Abarhila. Ale i tak se nemůžu zbavit pocitu, že jsem přečetla kompilát z Hry o trůny, Pána prstenů a většiny knih Karla Maye. Ale nevylučuji, že je to jen a jen moje chyba. Třeba se někdy k dalším dílům vrátím.

03.07.2017 2 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Po Dívce, která spadla z nebe byla tato kniha trošku zklamáním. Ale možná to bylo dáno i velkým časovým odstupem, se kterým jsem knihy četla. Kladně hodnotím vykreslení psychiky Marian, která má v necelých třiceti letech pocit, že " má odžito" a tak nějak neví, co si sama se sebou počít. V poslední třetině knihy mě už ale docela iritoval její idealismus a měla jsem pocit, že řekne cokoli komukoli, stačí požádat či naznačit. Takže asi tak 3,5 * (zaokrouhleno na 4* za hezkou obálku). Top od Simona Mawera zůstává pro mě Skleněný pokoj a Pád.

17.06.2017 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Ze začátku jsem měla trošku chaos v postavách, ale postupně se to nějak usadilo. Ocenila jsem, že netekly potoky krve a střílelo se vlastně taky minimálně a to ještě "jen" z luku. Suma sumárum - pěkné čtení a nevylučuji, že se vrhnu na další díly série.

10.06.2017 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Ke knize jsem přistupovala s jistou rezervou. I já jsem vnímala Z. Czendlika jako lehce "bulvárního kněze" :-)
Ale byla jsem mile překvapena a knížku jsem přečetla se zájmem. Oceňuji přímost vyjádření k "ožehavým" otázkám a problémům současné katolické církve. Za mě velmi pěkné a inspirativní čtení.

02.06.2017 4 z 5

Modlitba argentinských nocí Modlitba argentinských nocí Marek Vácha

Marek Orko Vácha byl a je pro mě doslova zjevením ... jeho skloubení víry a vědy, etika v medicíně, jeho živé přednášky, knihy, fotografie... I Modlitbu argentinských nocí jsem přečetla jedním dechem, ale už teď vím, že se i k této knize budu vracet. Nutí mě přemýšlet a za to děkuji.

29.05.2017 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Což o to, čtení je to napínavé. Ale občas to trošku skřípe - pochybuji o tom, že by na uzavřeném psychiatrickém oddělení pustili "pacienty - vězně" společně do jedné místnosti. Chování Sagy mi někdy přišlo taky dost naivní na to, že to měla být špičková "drsná holka". Takže se zavřeným okem 4*.

14.05.2017 4 z 5

Marbulínek cestuje Marbulínek cestuje Otakar Haering

Marbulínek byl moje oblíbená postava v dětství. Knížky mám spojené s časem stráveným u babičky. Původní vydání (bohužel už nevím, z jakého roku) jsem zdědila po své mamince, ale těžko říct, kde je jim dnes konec ... škoda.

10.05.2017 4 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Začátek mi přišel trošku rozvleklý, výprava pro zlaté jablko mě moc nebavila ... jo, chudák Ratatosk. Druhá polovina byla o dost lepší a zábavnější: setkání s Ježíšem, zpěv songu It´s a small world :-) , příběhy na téma "Proč zabít Thóra" i závěrečná bitva. Jen doufám, že z Leifa nebude ještě "mrtvější mrtvola", než doposud - je to moje oblíbená postava.

04.05.2017 4 z 5

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

O fous lepší než jednička. Pohodová zábava.

01.05.2017 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Souhlasím s komentářem kuwu. Podle komentářů jsem asi čekala víc, ale do druhého dílu se pustím ... je to oddech a přiznávám, že postavy mě během čtení začaly i bavit.

29.04.2017 3 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Některé z povídek vás "podšprajcují" jako anglický čaj, jiné jsou druhým až třetím výluhem. Celkově však slušná oddechovka.

25.04.2017 4 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Historické romány Františka Niedla se čtou tak nějak samy. Po úvodním seznámení v Rytířích z Vřesova se postavy vybarvují a zrají. Wolfram s jeho humorem mě vyloženě baví a i Beneš z Vřesova mu zdatně sekunduje. Za bonus považuji fakt, že poutavost příběhů Františka Niedla mě přiměje si některé historické informace dohledat ještě jinde - v tomto případě třeba historii johanitského řádu. Doufám, že tak jako Beneš měl z Vítkova hrádku na dohled rakouský Rohrbach, i my máme na dohled třetí díl Rytířů z Vřesova.

23.04.2017

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Opět velmi čtivě namixovaná historie a fikce. Plynule přecházím k druhému dílu...

21.04.2017 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

V úvodu musím přiznat svůj počáteční rezervovaný přístup. Takové to "tak se ukaž, co v tobě je, když máš tolik skvělých hodnocení". Zhruba na 30. stránce jsem se několikrát omluvila a pak jen četla a četla. Příběh je napsaný velmi sugestivně a opravdu vás nenechá odpočinout až do (ne)úpného závěru.
Během čtení jsem se několikrát pozastavila nad protektivností "pětadvacítky" vůči Ilan. V některých momentech se opravdu chová jako typická třináctiletá holka :-)
Těším se na pokračování.

20.04.2017 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

V šedých tónech je kniha strhující i zdrcující. Příběh o ceně lidského života, o lidské důstojnosti, cti, odvaze a touze žít. Příběh o tom, že historii nepíší jen "velké a silné" národy, že nic není černobílé.
Bohužel ani Sůl moře, ani tato kniha (mj. propojené postavou Joany) nejsou jen fiktivním příběhem. Tak nezbývá než splnit autorčino přání a i o této části historie mluvit a nezapomínat.

04.04.2017 5 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Nevšední setkání s Vimperkem, který byl místem mého dětství a mládí. Šumava krásná i zasmušilá, autorovy chvíle všední, výjimečné i jeho "obruče" - to všechno se mnou zůstává i po přečtení.

01.04.2017 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Velmi čtivá trilogie. František Niedl opět nezklamal a dokázal mě ke čtení doslova připoutat. Oceňuji exkurze do platnéřského řemesla, skloubení historických skutečností s fiktivním příběhem a milé bylo i setkání s postavou Hynka Tase z Boru ve druhém díle.

30.03.2017 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Milé a originální. Přečteno synovi před spaním a zahrnuto do Čtenářské výzvy :-)

23.03.2017 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Krásné vzpomínky na dobu, kdy děti mohly ráno dostat do vaku jídlo a matky je vypustily na celý den klást pasti, lovit a "ochutnávat svět". Stejně tak to byla v druhé půlce knihy velmi zajímavá exkurze do vzdělávacího systému. Nejsem staromilec, ale po přečtení knížky si říkám, že nám i našim dětem dnes spousta věcí přebývá a spousta jiných chybí. Kolik dětí dnes pozná "strakablouda" ? A o orebici ani nemluvím :-)

23.03.2017 5 z 5

Moje anglická babička Moje anglická babička Hana Parkánová-Whitton

Na můj vkus trochu příliš idylické vyprávění o tom, jak si česká babička podmanila anglický venkov. Květnaté líčení některých situací mi evokovalo slohovou práci, která musí splnit předepsanou délku textu. Ale nakonec jsem to dočetla - nenadchne, neurazí...

09.03.2017 2 z 5