Awča Awča komentáře u knih

Květiny na jeho pohřeb Květiny na jeho pohřeb Ann Granger

Příjemné počtení, ze všech dílů se mi tento zatím asi líbil nejvíce. Zápletka byla originální, řešení možná trochu překombinované. Neutkví mi v paměti, ale jako čtení před spaním ideální.

21.05.2022 4 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Příběh byl vemi zajímavý, přesto místy rozvleklý. Přiznám, že pokud bych neposlouchala jako audioknihu (výborně zpracovanou), asi bych dost pasáží přeskočila. Marian se hledá, doba je těžší něž za války, kdy byl nepřítel jasný, zde má mnoho podob, a ona se snaží jednat podle svého svědomí (a mínění) pro mír a dobrou věc. V osobním životě nemá tak pevný postoj, je dobrodružka a příliš nehledí na city a mínění jiných. Což při čtení hlavní hrdince dost ubírá čtenářovo sympatie.

18.05.2022 4 z 5

Na to vem jed Na to vem jed Ann Granger

Poklidný příběh, četl se dobře, kniha na dvě pohodová odpoledne. Možná jsem také, jako Agathette, postrádala větší jiskru.
Zjistila jsem, že jde o první díl série, a z toho díly 2 až 5 jsem již četla, ale nějak si na ně nemohu vzpomenout, ani po přečtení anotace. A asi to tak bude i s tímto dílem. Milé, ale nezanechá větší dojem. Být to TV seriál, pak by byl ideální k žehlení, a nemyslím to ve zlém.

09.05.2022 3 z 5

Cyberpunk Cyberpunk Andrzej Ziemiański

Kniha mě moc bavila, jak zápletka, tak prostředí, vtipné hlášky i hlavní hrdinové.
Hru neznám, je možné, že jsem tím přišla o nějaké souvislosti, ale čtení to bylo fajn, přeneslo mě na chvíli z běžných dní úplně do jiného světa.
Zkusím i další autorovo knihy.

09.05.2022 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Vyslechnuto jako audiokniha. Výborná interpretace Lucie Pernetové.
Neměla jsem žádná očekávání a byla jsem příjemně překvapena. Příběh byl zajímavý, neměla jsem tušení, jak se vyvine v další kapitole, což mě velmi bavilo. Hrdinka mi přirostla k srdci, mladá holka, která se ještě trochu hledá a najednou musí řešit situace, které jsou oříškem i pro vyzrálejší osobnosti.
Zajímavý byl výcvik i to, jak se potom lišila realita.
Možná trochu více "ženský" než bylo nezbytné, ale proč ne.
Zkusím další díl.

26.04.2022 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Oddechová a napínavá jednohubka, trochu méně uvěřitelná.
Přečteno rychle, byla jsem zvědavá na rozuzlení.
Ale výraznější stopu v mé paměti asi nezanechá.

14.04.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Hltala jsem písmenka, nemohla jsem přestat číst. Příběh byl napínavý, velmi mě bavil.
Jasně, šel po povrchu, není to žádné hluboké drama. V rámci svého žánru ale velmi povedené.

11.04.2022 5 z 5

Smrt za úplňku Smrt za úplňku Matthew J. Costello

Mám tuto sérii ráda. Na tento díl opravdu sedí "oddechová jednohubka". Až mě mrzelo, že byla kniha tak krátká.
Zápletka je zajímavá a klidně bych přivítala bohatší dějovou linku ze soukromí vyšetřovatelů.

09.04.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Vybočila jsem ze svých obvyklých žánrů detektivek a sci-fi, a vůbec nelituji.
Začátek může působit trošku smutně a bez výhledu, ale pak je zde, přes všechno tápání, naděje.
Držela jsem Noře palce, aby si našla tu svou pravou knihu. A neubránila jsem se zamyšlení nad svou knihou výčitek.
Něžný milý příběh, skvěle načtený Petrou Špalkovou.

01.04.2022 5 z 5

Mrtví v Badger’s Drift Mrtví v Badger’s Drift Caroline Graham

Seriál mám moc ráda, a když se mi naskytla možnost poslouchat audioknihu, neváhala jsem. Začátek byl napínavý, ale v průběhu času se příběh rozvětvil a rozmělnil. Trošku mě mrzelo, že sympatická postava Troye je zde vykreslena tak trochu troubovatě.
Kniha byla velmi pěkně načtena a dobře se poslouchala, ale řadím ji ke slabším kouskům série, ani v TV mě příběh úplně neoslovil.

30.03.2022 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Od autorky jsem četla V lesích, její styl se mi líbí. I tato kniha má zajímavou zápletku, ale jak již zmiňují předešlí čtenáři, je toho pak už nějak hodně. Hodně postav, jmen, popisů, hodně vztahů, není zde moc vývoje irské rodiny, stagnace. Brzy se dá vytušit, kdo by v tom asi mohl mít prsty, ale úleva z odhalení zde není.
Četba to byla dobrá, napínavá, ale další knihu autorky až za chvíli, v těchto časech potřebuji něco víc povzbuzujícího.

22.03.2022 4 z 5

Dvanáct bajek Dvanáct bajek Jan Křesadlo (p)

Jednohubka pro pobavení.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Pták moa
PACHYORNIS ELEPHANTOPUS

na Novém Zélandě, když ještě živ byl, potkal,

kiviho jakéhos APTERYX SPECIES.

Tu pravil ten pták moa kivimu:

„Hé, kivi, hele, jak jsem veliký,

a ty jsi proti mně tak maličký!“

Tu pravil v odvět kivi moovi:

„No ale — já byl loni nemocný!“

18.03.2022 5 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Také tento díl se mi velmi líbil, i když jsem si říkala, zda má smysl rýpat do věcí, které se ke spokojenosti všech jevily jako uzavřené, a zda vyřešení případu nepřinese do malého společenství spíše neklid než úlevu.
Vyšetřování přivede Hugha nejen na nová zajímavá místa, ale i do velkého nebezpečí.
Celá série byla mému srdci blízká.
Škoda, že ještě nejsou dalsí díly k dispozici, ale možná bude malá přestávka na vydechnutí dobrá, aby čtěnáři, který zhltnul celou sérii během týdne, všechny díly příliš nesplývaly :-)

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

Příjemné čtení, jsem ráda, že mám možnost číst celou sérii najednou.
Hugh se přesunul na chvíli do Oxfordu, což je osvěžující změna.
Příběh obsahuje více akce a kromě detektivní zápletky i milostnou. Opravdu jsem byla zvědavá, jak to dopadne.
Moc se mi líbí obálky všech knih série.

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

Čteno bezprostředně po prvním díle, protože mě prostě příběh Hugha moc baví a byla jsem zvědavá, jak si povede nadále.
Zklamaná jsem nebyla, místy sice vyšetřování docházel dech, ale bavily mě popisy tehdejšího stylu života, jídel, neduhů a lékařských zákroků.
A ještě náznak romance! Snad si Hugh půjde za svým.
Líbilo se mi i poděkování a šikovný Glosář.
A závěr nedal jinak než že jdu rychle na další díl.

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Milá historická detektivka, opravdu svým tempem a atmosférou připomíná Agathu Christie nebo středověkou variaci na Vraždy v Midsomeru.
Mladý lékař Hugh je na startu svého profesního života, jeví se šikovný a sympatický, snadno jsem si jej oblíbila.
Případ byl zajímavý, a také mě velmi bavil popis tehdejšího života.
A jelikož mám dovolenou a k dispozici další díl, není do řešit :-)

Bez viny Bez viny Viveca Sten

Opět čteno bezprostředně po předchozím díle. Ale již ne s takovým potěšením.
Příběh z minulosti na mě působil temně až depresivně. I když byl svým způsobem velmi zajímavý. Překvapilo mě, jakým způsobem se propojil se současným vyšetřováním.
Oba hlavní hrdiny mám ráda, škoda, že se Nořin vztah řítí do záhuby.
Je to zajímavé čtení, poklidná detektivní série se sympatickým i hlavními hrdiny, kterou je lépe číst popořadě. S dalšími díly chvíli počkám.

09.03.2022 4 z 5

Ve vyšších kruzích Ve vyšších kruzích Viveca Sten

Četla jsem hned po prvním díle a jsem ráda, knihy celkem navazují, alespoň co se soukromí
Nory a Thomase týče.
Prostředí jachtařských závodů je velmi atraktivní, začátek knihy je výborný. Láska Švédů k lodím je fascinující. Trochu moc postav, ale časem si čtenář zvykne, kniha se četla dobře, pachatele jsem kupodivu odhalila, motiv byl celkem pochopitelný, nic přehnaně vykonstruovaného.
Vzhůru na další díl.

09.03.2022 5 z 5

Tiché vody Tiché vody Viveca Sten

Pěkná detektivka, vyprávění plyne poklidným tempem. Líbilo se mi líčení prostředí i přiblížení všech postav a švédského stylu života. Závěr byl napínavý, celkově se mi kniha moc líbila a hned jdu na další díl.

09.03.2022 5 z 5

Nebezpečně blízko Nebezpečně blízko Linda S. Howington

Červenou knihovnu moc nevyhledávám, ale jako útěk od reality, na dovolenou, proč ne.
První půlka mě příjemně překvapila, boj o záchranu holých životů, všelijaké vychytávky jak přežít, to mě bavilo.
Jak sestupovali hlavní hrdinové dolů, šel z kopce i příběh, bylo to tak nějak rychle doklopýtané.
U mě za 3 hvězdičky.
A obálku by si kniha zasloužila hezčí.

09.03.2022 3 z 5