aronoele aronoele komentáře u knih

Skála Skála Peter May

May prostě umí navodit tu atmosféru. Ať už ve své čínské trilogie nebo u téhle ponuřejší "skotské".
Postavy jsou sympatické, mají své slabosti i charakter. Líbí se mi dvě dějové linky, autor vás nutí číst dál a napíná stupňující se děj. Doporučuji nezůstat jen u tohoto dílu, protože další díl "Muž z ostrova Lewis" se mi líbil víc. Je tam víc historie a je to opět silný příběh o lásce, přátelství, o smrti...
Díky takovýmto knihám si řeknete, že se vlastně máte docela dobře. Spousta lidí má těžší život. Kéž by takových knih bylo víc.

16.05.2016 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Je poznat, že Rowling alias Galbraith psala tenhle díl s chutí a povedlo se to opravdu skvěle. Děj je opět protkaný postavami se zajímavými osudy, nabitý nebezpečím, napětím a jedinečnou atmosférou. Ano, nějakých 550 stran je dost, ale byla jsem vtažena do příběhu tak rychle a silně, že po třech dnech bylo dočteno :) u prvních dvou dílů trvalo déle, než se člověk tak říkajíc ponořil do děje...
Musím se přiznat, že ve filmech, seriálech a knihách miluju sériové vrahy a nevadí mi ani detailní popisy vražedných scén. V tomhle mě Rowlingová opravdu potěšila. Akce a napětí v knize nechybí, stejně jako perfektní dialogy a milostná dějová linka, bez které by to, přiznejme si, nebylo ono. I když, samozřejmě asi každý čekal trochu jiný obrat ve vztahu Cormorana a Robin. Zvrat tam je, ale z toho konce jsem lehce rozčarovaná... U mě Ve Službách zla za plný počet... Budu se těšit na čtvrtý díl ;)

11.05.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo jsem četla na doporučení kamarádky, která o té knize pořád tak básnila...
Nevím jak začít s hodnocením - napadají mě slova jako: silná, šokující, překvapivá, napínavá a zarážející... ale i: klidná, milá, poutavá, uklidňující, k zamyšlení... Pro mě to nebyl jen milostný příběh. Nebyl to jen příběh chlapce na prahu dospělosti, který se ocitl v nelehké situaci s láskou a vztahy... Je v tom mnohem víc.
Pro mě je to příběh o životě. O všem, co je v životě důležité a o tom, co je zas malicherné. O lásce a porozumění. O touze a přátelství. I o smrti, která jak sám autor napsal je součástí každého života... Ten západní styl bych autorovi také nevytýkala. Ostatně Tokio je dost kosmopolitní metropole a v knize je ten japonský spirit znát i tak...
Za mě čtyři hvězdičky. Murakami je osvěžující změnou a ráda si brzy zase přečtu něco od něj.

14.04.2016 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

První díl série, pro mě rozhodně na prvním místě není. Chvílemi mi trvalo, ponořit se pořádně do čtení... Ale musím podotknout, že jsem neustále odbíhala k mapě Tolkienovi Středozemě a hledala, kde zrovna na mapě jsem.. :D a nepřestanu se nikdy divit jeho nepřekonatelné fantazii, kterou mě inspiroval ke psaní.

Vzdušné zámky Vzdušné zámky Jacqueline Wilson

Četla jsem ji jedním dechem!!! Aniž bych to věděla, četla jsem jako první knihu Hvězdička, takže tahle pro mě byla milým překvapením, že jsem se dozvěděla vše o Hetty Featherové a jejím osudu... Bavilo mě hlavně, že je příběh zasazený do doby konce 19. století. Zase trochu jiný typ příběhu od Jacky ;) Přečetla jsem od ní minimálně dvacet knih, od dětství ji miluju a tahle úžasná knížka o Hetty patří od teď mezi top 5! :)

31.07.2015 4 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Pátý díl série byl pro mě - ostatně jako je to i s dalšími Mayovými knihami - rychlou, příjemnou a napínavou četbou. Přiznám se, že Margaretino těhotenství a vývoj jejího vztahu s Li Jenem mě taky velice zajímalo, i když ty lascivní "americké" erotické scény v detektivkách až tak nemusím. Celkově hodnotím plným počtem hvězdiček a to s přihlédnutím k celé sérii jako k celku. Předchozí díl Hadohlavec mě asi zaujal více, i když pravdou zůstává, že Peter May dokáže vždycky najít velice zajímavé téma, na kterém postaví napínavý děj. Už se těším na poslední díl série a rozuzlení vztahu obou hlavních postav. (Chinese Whispers, vyjde v ČR v roce 2019)

17.07.2018 5 z 5

Není to další díl HP série, člověk to tak prostě nesmí brát. Příběh je kratší jak se dalo čekat od scénáře. Mě se četla rychle, v pohodě se to dá přečíst během jednoho dne, což je pro mě mínus. Bohužel cena jaksi neodpovídá obsahu. Děj je zajímavý, potěší staré známe postavy, které jsou teď zase v jiných rolích. Harry je tam na zabití, Draco kupodivu milý... Albus se Scorpiem super kamarádská dvojka a k tomu perfektně využité téma cestování v čase... To je asi tak vše. Boj se zlem ve staré známé podobě nesmí na konci chybět...
Dávám 4 hvězdičky, i když řekněme si na rovinu, místy je to celkem předvídatelný příběh vhodný opravdu spíš jen na divadelní scénu. Ocenila bych plnohodnotnou knihu 19 let poté.

27.09.2016 4 z 5

Moje druhá nejoblíbenější z celé série - Zamilovaný Ron, žárlivá Hermiona (od teď už mi bylo stoprocentně jasné, že na konci skončí ti dva spolu :)) Líbí se mi "výlety" do minulosti v Myslánce a rozkrývající se tajemství okolo Voldemorta. Spousta věcí z celého příběhu najednou dává větší smysl...Také jiskření mezi Harrym a Ginny.. a spousta dalšího opět včetně humoru á la J.K.Rowling... Knihu jsem četla jedním dechem celou noc až začalo svítat... na takové věci člověk nikdy nezapomene :D

31.07.2015 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Relikvie smrti mě hodně bavily číst, hlavně teda proto, že jsem chtěla konečně vědět jak to dopadne. Po celou dobu čtení jsem měla pořád nutkání, přečíst si poslední kapitolu... :D
Každopádně na rozdíl od prvních částí série, byly Relikvie smrti temnější a náročnější na pochopení všech souvislostí.. rozuzlilo se tam hodně zápletek, člověk jen žasl nad složitostí a promyšleností celého příběhu, i když ten se samozřejmě postupně odkrýval už v předchozích dílech... Shrnula bych to asi tak, že Rowlingová ušla velkou cestu na své spisovatelské dráze a v tom posledním díle je to hodně znát... Teď už se jen těším na Volání Kukačky a Hedvábníka.. ty jsem si prozatím nechal ujít.
Knihy o Harry Potterovi stárly se mnou a navždy budou patřit mezi moje nejoblíbenější. Stejně tak jako filmy.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Pro mě nejoblíbenější část trilogie. (I když u filmu je to přesně naopak - tam mám nejradši Společenstvo prstenu... ) Nemám moc co dodat. Skvělý závěr úžasného fantasy příběhu, který nikdo nepřekoná. Každý by měl mít v knihovně :) z Tolkienových příběhů se člověk může poučit, je v nich mnoho moudra a nadhledu.

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Jedna z nejlepších od mého oblíbeného Deavera.
Děj opět plný napětí, detailů, zvratů... Pachatel je zase jiný než v předchozích knihách. Na autorovi je vidět, že se nebojí pouštět do nových rešerší a proto je každá jeho kniha skvělá a čtivá.
Tomuhle románu podle mě prospělo, že je samostatnou knihou. Deaver se mohl více soustředit na detaily a gradaci děje, než aby přemýšlel nad souvislostmi a vztahy postav, které již měli své role rozehrány v předchozích dílech...

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Deaver mě dostal. Ta kniha je lepší než jsem čekala. A teď se chystám na další díly série Lincoln Rhyme...
Hlavní postava - protivný, ale charismatický a inteligentní Lincoln není jen další policajt nebo detektiv. Pobaví vás, donutí k zamyšlení a oslní svými vědomostmi z oblasti kriminalistiky. Nehledě na to, že si kvůli jeho velkému handicapu uvědomíte, jak skvěle se vlastně máte...
Postupy prohledávání místa činu, forenzní věda, to je moje... takže mě bavily skvělé popisy místa činu i samotného "řádění", kterého se šílený vrah na obětech dopouštěl.
Nic pro slabé povahy. Autor umí vtáhnout do děje. Budete soucítit s postavami. Prožívat s nimi ten děs. Já jsem si teda radši pak vždycky rozsvítila při noční cestě na záchod! :D
Neměla bych opomenout postavu zrzavé svérázné policistky Amélie. Taky skvěle napsaná figura. Zamilujete si její drzou, ale zároveň obětavou povahu.
Sběratele kostí řadím vysoko na svůj žebříček top kriminálek spolu s Mlčením jehňátek snad i na první příčku. Nemůžu se dočkat na další díly... (To bude skvělé knižní krimi léto :))

10.06.2016 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Moje třetí od Murakamiho.. bohužel mě nevtáhla tak, jako "Norské dřevo" nebo "Na jih od hranic na západ od slunce".
Nic proti lesbické lásce, ale nevím, asi už mi to přišlo zase "na jedno brdo".. :D
Hlavní ženská postava - Fialka je zase trochu blázen a když se ztratila, přestalo mě čtení prostě bavit... Byla tam skvělé pasáže a ne tolik sexu, což mě pro změnu potěšilo... Skalní fanoušky Murakamiho určitě potěšila, já mu dám asi zase někdy šanci, ale zatím ne.

29.04.2016 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Nechci se nějak rozepisovat tak to shrnu rychle. Přečetla jsem ji hned po Volání kukačky a zvládla jsem jí za necelý den, což je známka kvality sama o sobě.. Cormoran i Robin jsou charakterní, ale ne umělé postavy. Oba je mám ráda. Děj byl pro mě zajímavý hlavně prostředím Londýna, který toužím poznat a postavami svérázných a tajemných britských literátů.. postav je opět dost, někdy se člověk musí soustředit pořádně na to, co čte...
Opět jsem správně netipla vraha, což mě naštvalo :D Jinak za mě plný počet hvězdiček, detektivní žánr mě, díky Rowling, opravdu začal bavit. Těším se na pokračování a jsem zvědavá jak se bude vyvíjet vztah Cormorana a Robin, protože mi připadá, že ti dva jsou pro sebe jako stvoření :)

17.08.2015 5 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů. Dokážu jí číst několikrát za rok. Dostala jsem krásný výtisk v tvrdých deskách se zlaceným písmem a nádhernými ilustracemi. Moc si jí vážím. A stejně tak Tolkiena. Miluju fantasy a dobrodružné příběhy. Hobita mám radši než Pána prstenů. Je to taková pohádka na dobrou noc i pro dospělé. Pohladí na duši. Člověk u toho přijde na jiné myšlenky.

Klenoty klasické evropské kuchyně Klenoty klasické evropské kuchyně Roman Vaněk

Neměla by chybět v knihovně každého, který to s vařením myslí vážně. Od klasických omáček, přes nejznámější masové pokrmy až k vynikajícím dezertům.
Přesné postupy, jednoduchý a čistý vzhled knihy a pěkné fotografie oceňuji. Stejně jako tipy "pro začátečníky" Spousta lidí má totiž zažité špatné technologické postupy a na tom stojí jejich neúspěch v kuchyni...
Co mě naopak zarazilo je předpoklad, že má každý doma robota na zadělávání těsta atd. což je v kuchařce v postupech stále ("nasaďte nástavec hák a zbytek už udělá robot") hlavně u receptů na přípravu pečiva a moučníků... přitom jdou některá těsta hladce připravit i ručně. Ocenila bych klasický ruční postup s poznámkou "pokud máte robot připravte to v něm"

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Deavera čtu teprve krátce, Ocelový polibek byl první co jsem si koupila a nelituju. Předchozí Sběratel kůží mě sice zaujal víc, ale líbilo se mi jak autor opět vytvořil zajímavého zločince a jeho zločinecké působiště. Deaver jde s dobou a pokaždé umí překvapit. Dějové zvraty před koncem jsou pro něj typické, přesto jsem se opět nechala ovlivnit a myslela jsem si, že už "ho mají"!
A opět mě dostal skvělým zvratem. Mírně rozhádaná Amélie s Rhymem to je klasika, navíc se na scénu dostávají dvě nové postavy, které trochu zatřesou stabilitou jejich vztahu, ale více už nechci prozradit :) Za mě pět hvězdiček, Deaver je zkrátka mistr. Už se těším na další díl.

Iluze Iluze Jeffery Deaver

U tohohle dílu jsem se bavila víc než jsem očekávala :)
Deaver umí pracovat s rozmanitostí. Každý případ je originální a pokaždé se dozvíte něco nového. U Prázdného křesla přiblížil svět hmyzu a například u knihy Hořící drát jsem se ráda dozvěděla něco nového o elektřině, ale tenhle díl, to pro mě bylo ještě mnohem poutavější než ostatní díly. Téma iluzionistů, triků, kouzelnického řemesla... Je to hodně zábavné a zajímavé téma. Děj je napínavý a plný zvratů. Nevíte až do konce co je iluze a co pravda! Velice zábavné a čtivé. Mohu jen doporučit ;)

23.07.2016 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Je těžké hodnotit knihu, kterou autor schválně napsal tak, jako by ji napsal idiot a navíc knihu, která má tak skvělé filmové zpracování.
Je to unikátní dílo a věřím, že většinu lidí rozčiloval při čtení text plný hovorových výrazů a bez interpunkčních znamének.
Ale pro mě je to oddechový příběh plný dobrodružství, humoru, ale i silných emocí. Forrest Gump je pro mě trochu takový Jára Cimrmann a Švejk v jedné osobě - idiot, který se nachomítne ke každému maléru, ale zároveň šťastlivec a nedoceněný "génius". Dobrák se srdcem na dlani.
Jeho zážitky by nám měly být inspirací jak žít svůj život naplno. On ho měl díky všem těm svým dobrodružstvím takový, jako by většina z nás neměla ani za pět životů...

30.04.2016 3 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Pro mě lepší než Hledání Aljašky. Děj byl zábavný, postavy skvělé... Hlavní hrdina - sympatický slušňák, chytrý a docela bych tak tipla, že to je sám autor :) Jeho kamarádi - osobnosti. Ani nevím kdo z nich se mi líbil víc. A Margo? Prostě typ holky jako Aljaška - nespoutaná, rebelka, přitažlivá...
jo řekla bych, že takové holky má autor nejradši.. takže za mě 4 hvězdičky, protože některé stránky před tím nalezením Margo byly vážně zdlouhavé a už jsem si říkala, že ji nenajde.. Konec knihy? No řekněme, že jsem to čekala... to by nebyl Green kdyby to končilo jinak, ale zase každý si to může domyslet podle sebe... nebyl to definitivní konec ;)

25.09.2015 4 z 5