animovanej medv animovanej medv komentáře u knih

Nádherná kniha o obyčejném, ale vlastně šťastném člověku. Rozhodně stojí za to přečíst :)

07.06.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Upřímně nechápu histerii kolem této knihy.

Jinak mě knížka nijak neuchvátila. Zajímavá byla část Josefa. Hrozně mě nudili části o upírovi. Tyhle části tam byly i 4x ten samý text... no
Ani příběh Minky nebyl moc zajímavý. Spíš naopak.
Knihu bych znovu nečetla ani od autorky nic dalšího číst nebudu.

03.02.2020 3 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Forsytha miluju a jakákoli kniha mě od něj pohltí.
První půlka knihy je popis velmi zajímavé historie studené války a špionů, což je popis založený a faktech, který si můžete ověřit dokonce i v české wikipedii. Na těchto faktech pak druhá půlka knihy rozvine napínavý a částmi i vtipný příběh, který je od začátku až do konce fikce, protože autor knihu psal v roce 1995 a děj druhé části se odehrává o čtyři roky později.
Ikona je skvělá. Dávám 4 z 5, protože jsem měla místy pocit, že kladní hrdinové byly až moc dobří. Mysleli jako geniální počítače a mysleli na všechno a život takový prostě není.
I přesto je to kniha, která stojí za to si přečíst. Zvláště posledních 100 stran je vyloženě lahůdka pro jakéhokoli čtenáře.

02.04.2019 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kniha je krásná a vskutku stojí za přečtení. Vyprávění je něžné a jen na místech, je dle majordoma třeba, je kladen důraz. To je v místech, kde se mluví o tom, co to znamená důstojnost. Dost mi to připomínalo Saturnina, ačkoli to není vůbec humorná knížka. A není to ani smutná knížka. Je o tom, že člověk žije svůj život tak, jak mu v tu chvíli připadá nejlépe a že to zpětně vypadá jinak, je už jiná věc a že by se tímto pohledem měl zabývat co nejméně.

11.02.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nemám slov :)

23.10.2018 5 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Je to moje oblíbená kniha. Je o Bohu, o bezprostřednosti dětství, o smrti a o životě a o tom, že všechny ty věci spolu zákonitě souvisí a jedna bez druhé nemůže být.

"Je Temže ta voda nebo ta čára, ve které teče?
Samozřejmě, že ta voda.
Ale když prší, tak ta voda je déšť a až zteče do té čáry, tak je to Temže - tak kdy se dešti říká déšť a kdy Temže? Jak to poznám?"

21.09.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jsem ráda, že jsou takové knížky, které mluví o tom, co se dělo s němci po druhé světové válce.
Knihy o tom, že nic není černobílé...

21.02.2018 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Podle mě jedna z Forsytových nejlepších. Možná právě proto si Mika ještě pijdol v dalších knihách...

05.09.2022 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Kniha z roku 1950 a pořád má co nabídnout i v roce 2022. Fascinující

11.06.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha mě bavila, ale přišla mi občas trošku rozvleklá. V serii ale budu každopádně pokračovat!

06.06.2022 4 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Nevím, co mám napsat. Těžká kniha, plná důležitých myšlenek. Nepřipadám si dost zběhlá v psaní textů na to, abych se k této knize mohla vyjádřit textem.

Je to zážitek, co doporučuji zažít.

03.12.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Fajn krátká detektivka.

Líbilo se mi tam, že každá kapitola byla psaná z pohledu jiné postavy a líbíl se mi ten jakože otevřený konec.

Ale jako znovu bych to nečetla a ani si od autorky nic číst dál nebudu. Beru to jako odlehčené čtení. Zase se mi potvrzuje, že nálepka Bestseller je jen nálepka. Není to žádné ocenění, které by nás mělo upozornit, že to je kniha, co nesmíme přehlédnout. Pokud chcete pořádný drama a dobrou detektivku, sáhněte raději po něčem jiném ;)

08.11.2021 3 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Za mě zatím nejlepší díl!

Přijde mi úžasné, že jako čtenář přesně víte, jak to skončí (konec konců proto čtu tuto sérii, protože vím, že se dočkám šťastného konce).
Takže i když víte celou dobu, jak to dopadne, nemůžete odtrhnout oči od knížky a vadí vám každé vyrušení. Nemohla jsem si pomoct, ale četla jsem i pod stolem v práci, jak mě to vtáhlo.

Jediné, za co ubírám hvězdičku je začátek. Já jsem v tom moc viděla popelku a nebavilo mě to. Od chvíle, co Sophie odejde z domu jsem knihu ale neodložila.

06.10.2021 4 z 5

Líška Líška Frederick Forsyth

Liška je fajn kniha, která by pro jiného autora mohla být tím nejlepším, co kdy napsal, ale bohužel na Forsytha je to málo.

Vlastně mi to přišlo jako povídková kniha. Liška se svým šéfem dovedli jednu akci do konce a jejich nepřátelé se jen marně snažili o odplatu a mezi tím Liška začal dělat na další akci. Jedndotlivé příběhy byly zajímavé, ale bohužel čím dál člověk četl, tím méně byly uvěřitelné. Myslím, že závěr knihy byl vyloženě mimo...

Ale je to Forsyth, takže pořád to stojí za přečtení.

11.02.2021 3 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Ze začátku mi kniha vůbec neutíkala, ale děj se rozjel, já jsem se začala orientovat v postavách a já si knihu moc užívala. Bylo mi líto, že skončila.

Líbila se mi úvaha o zasedacím pořádku u jídla, protože jsem zrovna vymýšlela kde kdo bude sedět v rámci naší svatby a celou věc jsem ještě jednou přehodnotila. Musím říct, že má hrabě v této věci pravdu - zasedací pořádek je klíč k úspěchu hostiny :)

Podobné pasáže, které vás donutí zamýšlet se nad obyčejnými věcmi, jsem si z knihy užila nejvíce.

03.07.2020 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Co říct o knize, kterou zná každý čtenář.

Je to krásné. Líbí se mi celá série a líbí se mi i konec. Není černobílý, nikdo není v ničem dokonalý, ani Brumbál ne. Harry není super hrdina. Je to prostě lidský příběh v kouzelném světě.

Těším se, až to budu číst svým dětem před spaním :)

26.11.2019 5 z 5

Ačkoli mám pocit, že to píšu ke každé knize Harryho Pottera ani teď si to neodpustím - Harry Potter by se zasloužil seriál, filmy jsou velmi nedostatečné, což snad potvrdí všichni, kdo četli knížky.

07.10.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Můj komentář obsahuje SPOILERY:

1. V této knize více než kdekoli před tím je zdůrazněno, že kladné postavy nejsou superhrdinové. Každý z nich dělá chyby.
Harry je na své přátelé hrubý, ví to, a dokonce mu je to občas jedno. Dělá špatná rozhodnutí.
Harryho otec a jeho přátelé už nejsou ti zábavní slušní a odvážní, ale občas se chovají jako tupci.
Sirius je nepříjemný na každého, kdo může vyjít ven z domu na Grimoldově náměstí.
A samozřejmě Brumbál už není pán, který všechno dokonale předpokládá a vždy reaguje správně.
A přes to všechno ty postavy milujeme. Jsou nám díky tomu bližší. I kouzelníci dělají chyby a špatně se rozhodují. Důležité ale není množství špatných rozhodnutí, ale to, jaký mají charakter a duši.
Dokazuje to konec konců sám Brumbál, který Harrymu vysvětluje, že všakvyuždávnovítekdo nepoužije již spojení mezi ním a Harrym tak, jak to udělal na ministerstvu, protože sdílet duši tak čistou, jakou ji má Harry, je pro něj nesnesitelné.

2. V tomto dílu je dán mnohem větší prostor vedlejším postavám než dříve. Kromě celé rodiny Weasleyové, o které jsme se již dříve dozvídali hodně a ani v tomto díle nezůstáváme pozadu (Percy, který opustil rodinu, dvojčata, kteří otevírají svůj obchod, Ginny, která už není malá a tichá holka pokukující po Harrym, a Ron, který si toho nevšiml)
Mnohem víc tam vystupují Harryho spolužáci jako Nevil, Lenka, Seamus, Dean atd.
Stejně jako Harryho otec a jeho kamarádi, což už jsem ovšem zmiňovala výše.

Knihu to neprotahuje, ale naopak to krásně dokresluje děj, který je díky tomu mnohem lépe představitelnější a pochopitelnější. Zjišťujeme, že postavy, o kterých jsme si mysleli, že jsou v knize jen pro pobavení, mají mnohem hlubší význam. Rowlingová se plně projevuje jako autor, který myslí mnohem víc dopředu, než jak jsme na začátku čekali.

3. Líbí se mi, kolik stránek věnuje autorka Harryho smutku nad ztrátou Siriuse. Smutek má mnoho fází a Harry prochází každou z nich a nic zde není zanedbáno. Na rozdíl od filmu tušíme, co Harrymu pomohlo se s tím na začátku vyrovnat, ale že se ztrátou Siriuse se asi docela nevyrovná nikdy.

4. Opět, jako v minulém díle měl bavila síla medií. Popletal tlačí na Věštce, aby nic nezveřejňoval o návratu vyvítekoho, protože tomu sám odmítá uvěřit. A Denní Věštec ho poslouchá.
Jak trefné v dnešní době a nadčasové!

Celou sérii jsem četla již několikrát, ale pořád v ní nacházím nové a nové věci.

27.08.2019 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Mám ráda celou sérii, ale myslím, že tento díl je předěl a nejen hlavní linií děje. Je to předěl mezi pohádkou a literaturou pro všechny věkové kategorie.
Obsahuje SPOILERY.
V bodech, věci, co mě zaujali tentokrát:
1. Fakenews a vliv médií. Líbí se mi, jak lehce Rowlingová dokáže ukázat, jaký vliv mají média na náš život, jak ovlivňují to, co si myslíme. Dokonce, co si myslíme o lidech, které známe. Paní Weasleyová je bez pochyby skvělá žena, ale když se dočetla, že Hermiona zlomila srdce Harrymu, chovala se k ní opravdu škaredě.
Rowlingová ale zašla ještě dál - i rozhodnutí, že se zakáže médiím o něčem informovat, dokáže změnit běh dějin. To, že nikdo svět neinformoval, že pán Zla se vrátil, jistě zamíchalo kartami ve prospěch vyvítekoho.
2. Paradox toho, že pán Zla nevěřil v sílu lásky a její moc, ale přesto riskoval hodně, aby trošku krve z Harryho Pottera a tím pádem trošku lásky, která mu zachránila život, přenesl na sebe.
3. Líbí se mi, jakou důležitost dává Rowlingová lásce obecně.
Láska zachránila HP. Láska Skrka staršího k jeho manželce zachránila i Skrka mladšího a tím vlastně pomohla návratu Voldemorta. Láska je zde jako ta síla, co dává věci do pohybu. Líbí se mi, že není vždy pozitivní ani negativní.
4. Mám fakt ráda Brumbála.
5. Je mi líto a už to tu bylo řečeno, že na takových maličkostech není ve filmu místo. Jediné, co tam je opravdu podrobně je hlavní dějová linka. Série HP by si rozhodně zasloužila seriál.
6. Když už jsme u toho filmu - tam mi velmi chyběla scéna z ošetřovny, kdy se Sirius ukáže Snapovi. A Brumbál jim řekne, že je nutné zapomenout na staré křivdy.
7. Líbí se mi dějová linka s dvojčaty a o tom, jak se snaží vydělat si peníze na svůj obchod. Je to vlastně drobnost, ale z pohledu dalších dílů dost důležitá. Kde dva kluci z velmi chudé rodiny jinak našli peníze na vybudování obchodu na Příčné ulici?

07.05.2019 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Letopisy Narnie patří k mým oblíbeným knížkám, které mi četla maminka před spaním, když jsem byla malá. Kůň a jeho chlapec mě baví opravdu hodně. Ačkoli je to příběh, který je celkem vystřižený z předcházejících, tak tam vlastně zapadá. Potkáváme se zde s královnou Zuzanou, Lucií i Edmundem. Ale né, když jsou ještě děti, ale když už jsou dospělí a rozumní králové a je to velmi milé shledání. Samotný příběh o chlapci, dívce a dvou koních je napínavý a nechybí v něm nic, co ve správné pohádce má být. Pokora a napravení pýchy, pořádný záporák a Aslan, který v příběhu je i není, jak to se správným bohem bývá.
Rozhodně doporučuji, dětem i rodičům.

05.02.2019 5 z 5