AltaMari AltaMari komentáře u knih

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Když se sejde moudrý odborník, vybavený nadhledem a břitkým humorem a nevybavený "politickou korektností", a perfektně připravená novinářka, vznikne takovýto skvostný dialog. Pan doktor Honzák se do nás strefuje s laskavou jízlivostí a na paškál si bere například touhu po moci, zákony "tlupy", zahánění problémů pilulkama či psychopatické rysy "celebrit". Doporučuji k zamyšlení i pobavení.

02.02.2022 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Pozoruhodný román s detektivními prvky, a umístění příběhu do Giverny se autorovi velice povedlo. Místy jsem se při čtení trochu vztekala, protože mi v ději něco chybělo či se postavy chovaly dost nepochopitelně, a vše mi docvaklo až u posledních kapitol. Skvělá kompozice a povedený závěr. Mám však výtku k překladu, někdy byl kostrbatý a nepřesný nebo naopak doslovný jako z Google překladače. Škoda, kazilo to celkový dojem.

09.06.2019 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Příběh připomíná pohádku: bylo nebylo, holčička zázrakem přežila leteckou havárii a hádaly se o ni dvě rodiny, jedna chudá a čestná, druhá bohatá, neštítící se ničeho. A teď, pane Bussi, jak to dopadne? Bude pohádkový konec a Dobro zvítězí, anebo bude více reálný konec a vyhrají bezcharakterní bohatí? Nene, tak jednoduché to rozhodně není... Kniha se četla moc pěkně, a i přes četné nelogičnosti a klišé jsem si ji užila.

05.04.2019 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Četla jsem jedním dechem, opět výborná propracovaná Carterova kniha - nejde nedat 5 hvězdiček. Hlavně mě dostala reality show a hlasování o smrti - je to opravdu jen fikce? Je vyloučené, že by se lidstvo nechovalo podobně i ve skutečnosti?

05.04.2016 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Máme štěstí, že si Chis Carter vybral dráhu spisovatele, a ne dráhu zločince, protože je geniálním psychologem s geniálním mozkem. Svojí desátou knihou mi opět poskytl extatický čtenářský zážitek. Kdo má rád napětí a logické hádanky, a nevadí mu trocha brutality (která zde nabývá zvráceně estetických rozměrů), nemůže si Nenávist nechat ujít. Doporučuji.

22.09.2019 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Stephen King? Cha! Toto je mnohem lepší. Zatímco příšera v kanalizaci Derry, stát Maine, mě jen lehce rozechvěje, u tohoto příběhu z blízké a přece tajemné Šumavy mě fakt obcházela hrůza. Geniální propojení skutečné události, totalitní doby a fantazie autora, skvěle napsáno.

03.03.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Zatímco do první knihy s Martinem Servazem jsem měla problém se začíst, v případě Sester jsem hltala jednu stránku za druhou. Líbil se mi přesah případu o čtvrt století, souboj několika velice mazaných mozků, zajímavé zvraty, “příběhy v příběhu”, a v neposlední řadě místopisné názvy Toulouse a okolí - Francie a francouzština je má láska. A také mě poháněla zvědavost, zda a kde se opět vynoří Julian Hirtmann...a samozřejmě to neprozradím, přečtěte si sami(y).

03.03.2019 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Velice silný a poutavě napsaný příběh.... Afgánistán je země, o které se dozvídám povětšinou jen z deníků a nejspíš se tam nikdy nepodívám, ale díky této knížce jako bych tam chvilku byla.

24.12.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Tato kniha mi připadala jako pohádka pro velké (o nevidomé dívce Marie-Lauře a jejím statečném otci, o nadaném sirotkovi Wernerovi, zlém čaroději von Rumpelovi a vzácném diamantu... a kolem nich drak "Druhá světová"). Líbila se mi moc, četla se jedním dechem... Přesto - chybí mi tam víc hloubky, příběh z Druhé světové, byť fiktivní, by měl chytnout za srdce a vytlačit ze čtenáře nějakou tu slzu - to se zde nekonalo. Asi už nejsem cílová skupina - knihu bych doporučila pro mládež.

08.08.2017 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Jeden z mých restů z mládí. Nakonec, je to milá knížka pro jakýkoliv věk. Poslouchala jsem ve výborném podání Jaroslavy Adamové a vždycky jsem se usmívala či nahlas smála. Velmi doporučuji, zvláště když si myslíte, jak se vám daří špatně :)

04.11.2023 5 z 5

Bdělost Bdělost Anthony De Mello

Mimořádně silná kniha. Bylo i nebylo příjemné ji číst. Dotýká se na nejvíc citlivých místech - sobectví, naprogramování z dětství, návyků, přesvědčení, pohodlnosti ... Budete koukat!

"Chcete-li se doopravdy probudit, nejdřív ze všeho musíte pochopit, že ve skutečnosti se vlastně vůbec probudit nechcete."

Cože??? Jak tomu mám rozumět? Probuzení totiž znamená, že vám přestane záležet na svých nálepkách (jsem ředitel, jsem šampión, jsem to-a-to..), že vám přestane záležet na svém postavení ve společnosti, že se přestanete identifikovat se svých chováním ... že vám nezbyde vůbec nic, ale když budete trpěliví a chvíli to vydržíte, pochopíte... (pozn.: moje velice zjednodušená interpretace).

01.05.2023 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Romantické příběhy nevyhledávám. A navíc jsem viděla film, takže si Louisu už napořád budu představovat jako Emily Clarke s jejíma telecíma očima. Přesto jsem se pustila do knížky, která se mi překvapivě líbila. Louisiny "trapasy" a Willův sarkasmus asi nejvíc. Psáno s citem a celkem uvěřitelně. Tak trochu jsem doufala, že knížka skončí jinak než film....

23.08.2019 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Robert Bryndza drží svůj standard. Policistka Erika mi za těch 6 dílů přirostla k srdci. Jen ten konec autorovi tak úplně nebaštím..

21.07.2019 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Četla jsem kvůli Čtenářské výzvě a jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou. Příběh možná není tak syrový jako jiné knihy o Osvětimi, občas vysvitne paprsek naděje... aby byl o pár odstavců dál udušený tím peklem. Knižní Dita Adlerová byla nesmírně statečná dívka a věřím, že i její předloha paní Dita Krausová je úžasná žena. Nedokážu si představit přežít ani jeden z jejích osvětimských dní.

14.11.2018 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Skvělá detektivka! Čte se sama, každou chvíli nějaké překvápko (včetně úplně poslední věty!), zajímavý příběh z minulosti postupně odhalující příčiny současných událostí, takže čtenář, narozdíl od detektivů, může pachatele odhalit o trochu dříve - ale ne o moc :o). Osobní život hlavních postav má také zajímavý vývoj. DOPORUČUJI jako oddychovku.

16.08.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tato kniha má pro mě dvě velká plus: je velmi čtivá, co se týče příběhu i jazyka, a je poznat, že se na ni autorka pečlivě připravovala (jak se dočteme již v Poděkování). Velmi zajímavě zpracovaná témata. Ale: těch témat je až moc, děj je trochu přeplácaný. Také je knížka velmi americká ( všichni jsou břitce vtipní a alespoň jedna postava je absolventem Harvardu). A jedné postavě matka dohazuje partnerky (jak se o ní celkem brzy dozvíme), takže ....hádejte, jak se bude odvíjet romantická zápletka. Nicméně dávám 4 1/2 *.

04.02.2018 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Carter drží svůj (vynikající) standard: čtivý, napínavý, strohý, žádné kudrlinky, logický, překvapující. Rozuzlení brilantní, i když pro fanoušky thrillerů určitě ne úplně originální (podobný zloduch už se objevil v jednom zahraničním seriálu). Popisy brutality jsou tedy jen pro silné nervy - a při čtení jsem se neubránila myšlence, zda nejsme my, kterým se jeho knihy líbí, taky svým způsobem "úchylní"...

08.10.2016 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Uchokniha, načtená dalším cestovatelem Martinem Písaříkem. Vtipná, jednoduchá, a ocenila jsem kromě příběhů i začleněné střípky reálií z procestovaných zemí.

Správná volba na prázdninovou cestu autem ... (sice jsem plánovala, že když konečně budou dorostenci připoutaní v kabině auta a tedy nebudou moct utéct, pustím jim nějakou klasiku... třeba Steinbecka nebo Čapka..., pak rozum zvítězil nad naivitou, a povedlo se mi díky Ziburovi dosáhnout toho, že mládež si při zapnutí přehrávače nenarvala do uší airpody, nýbrž poslouchali a bavili se s námi rodiči :o)))

17.08.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Jsem jedna ze závislých čtenářek thrillerů pana Cartera a tento díl byl opět dokonale čtivý... napětí, zvraty, jednoduchost, postavy důvěrně známé z předchozích dílů, psychologie, překvapivá zápletka... Co se brutality týče, ano, autor přitvrzuje... kam to zajde příště? Přesto .... honem honem, chci další dávku své drogy :o)))

28.03.2023 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Napínavý a akční děj s originálními prvky a neotřelými rolemi hmyzu, wow! Osobní příběh komisaře Sharcka tu hraje velkou roli, vlastně i v ostatních dílech série (proto mi vydávání série na přeskáčku dost vadilo). Co bych vytkla (spíše asi překladateli než autorovi), je několik faktických chyb v biologických a medicínských popisech, a druhou věc, autorovi, těžko uvěřitelně vyladěnou "souhru" pachatele a Sharcka: pachatel zanechává v rychlém tempu velmi rafinovaně ukryté stopy a Sharck je bez zaváhání a téměř neomylně odhaluje... Ale chápu, že právě toto dává ději jeho tempo. Čtení jsem si užívala a hvězdičkuju plný počet!

28.12.2021 5 z 5