Ali_xy Ali_xy komentáře u knih

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Skvělá kniha a už se těším, až se dostanu k pokračování. Člověka až mrazí, když si tam čte o všech lidech kolem Mrázka...

11.12.2015 4 z 5

Adolf Loos - privátní portrét Adolf Loos - privátní portrét Claire Beck-Loos

Kniha obsahuje střípky ze života Loose po boku Claire Beckové. Ač to jsou jen krátké epizody, lze si z nich udělat obrázek o tomto významném architektovi a též době, ve kterém žili. Ač Loosovo dílo je obdivuhodné, jeho povaha podle všeho byla velmi komplikovaná :)
Mullerova vila je vážně skvost a vrchol luxusu, ale musím říci, že ta Winternitzova mi uchvátila o něco více :)

07.08.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová umí psát krásné romány. Líbí se mi styl psaní, i postavy, které líčí tak opravdově, se svými klady a zápory. Co oceňuji, je jakým nenásilným způsobem umí čtenáře vtáhnout do knihy a do poslední strany nepustit.
Ohledně knihy jsem nadšená jako ze všech, které napsala. Příběh točící se kolem jednoho malého hotýlku, který zažil tolik životních příběhů několika generací. Oceňuji taktéž, jakým způsobem nenásilně zvládá nastínit a vystihnout atmosféru doby a všechny problémy s ní spojené. Kdo si zamiloval Hanu nebo Slepou mapu, nemůže být zklamán! :)

20.09.2018 5 z 5

Příšerné příběhy z temného tunelu Příšerné příběhy z temného tunelu Chris Priestley

3. díl neztrácí svoji kvalitu. Hlavní příběh je tajemný a zajímavý, co se týče příběhů, jež záhadná paní v bílém vypráví, přišly mi asi z celé série nejlepší.

27.08.2018 5 z 5

Poslední stop: Afrika Poslední stop: Afrika Tomáš Poláček

Tak tahle kniha byla totálně na škebli! (tohle slovo po přečtení knihy prostě budete používat :) )
Líbil se mi styl vyprávění a i to, že si vlastně nic nezjistil o daných zemích a až na místě si dělal obrázek dle toho, co sám zažil. Nelze tak hovořit o úplně dokonalém cestopisu, ale o šílené jízdě jednoho týpka skrz Afriku, se kterým by snad každý rád zašel na pivo a nechal si vyprávět veselé historky :-)

11.08.2018 5 z 5

Skvělé povídky, pokud je podzim nebo tma a zuří bouřka (nejlépe je-li člověk ještě ke všemu doma sám), může se pak cítit trochu podivně, každopádně sic četba určena pro děti, já si to naprosto skvěle užila. Kdo má rád Poa, rozhodně nebude zklamán. Samozřejmě jsou povídky, které mi zaujaly více a některé zase méně, ale knize jako celku nelze nedat nic jiného, než 5*! Už se těším na další díl :-)

14.06.2018 5 z 5

Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka Jakub Drápal

Kniha o mimořádně zajímavém člověku, který nebyl jen obhájcem K. H. Franka, ale spousty jiných osob. První část knihy je shrnutí života K. Reslera, což mi přišlo méně zajímavé do doby, než začalo období 2. republiky a následných událostí. Ačkoli se autor věnuje historickým událostem a dění kolem jen tak lehce, je z vylíčení postojů a konání K. R. moc dobře znát, že to nebylo lehké. Postava K. R. je neskutečně zajímavá a pro právníky by měl být dodnes vzorem a povinnou četbou. Byl to přesně ten typ člověka, který měl své jasné zásady, byl slušný a často dělal mnoho věcí nad svou povinnost (zcela nezištně). Pociťuji trochu hořkost nad závěrem knihy, opět ovlivněným duchem a dobou konce 50. a začátku 60. let 20. století. Všem právníkům (především advokátům) doporučuji všema deseti, neprávníkům taktéž, je to velmi zajímavá četba o člověku, který pravděpodobně vyjma obhajoby K.H.Franka, je téměř zapomenut.

31.05.2018 4 z 5

Poslední kniha Ladislava Zibury byla skvělá. Řekla bych, že snad nejlepší. První kniha byla super, bylo to něco nového a vcelku jsem se bavila, druhou jsem přetrpěla a třetí se obávala, ale opak je pravdou. Nevím, jestli je to těmi zeměmi, které navštívil, nebo že nasedl na kolo a pak stopoval, mělo to najednou náboj. Popis přírody a lidí mi tak nadchnul, že o Gruzii vážně uvažuji :-)

23.04.2018 5 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Těšila jsem se na tuto knihu, ale bohužel byla jsem nucena ji odložit a nechce se mi k ní ani vracet. Překlad je krásný, jazyk rozmanitý, tolik synonym! Skvělý nápad, ale často jsem se ztrácela ve jménech, postavách...a bohužel mi to ani nepřišlo tak vtipné. Za celý život jsem nedočetla cca 6 knih, tato bohužel se stává číslem 7.

04.04.2018

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Knihy Patrika Hartla jsou skvělé oddechovky. Mám ráda jeho styl psaní, humor i neotřelý popis událostí a myšlenek. Myšlenka dvojrománu je skvělá věc, děj se neopakuje, je to zajímavý pohled do života dvou sourozenců. Začala jsem náhodně s Veronikou a její příběh mi přišel propracovanější, ale možná je to jen můj pocit :-).

07.03.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Ani nevím, jak jsem na tuto knihu narazila...spíše náhodou a rozhodně nelituji! Námět je velmi zajímavý, styl psaní poutavý, výpovědi vyslýchaných osob v tom vždycky udělaly takový binec, že člověk vlastně do poslední chvíle netuší, kdo je obětí, to se mi fakt líbilo! Ačkoli jsem trošku tušila částečné rozuzlení, neztratilo to na kouzlu knihy. Je to taková parádní oddychovka, která vás nepustí dřív, než padne poslední strana knihy :-).

21.01.2018 5 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Úplně náhodou jsem na tohoto autora narazila. A protože zbožňuji Saturnina, nemohla jsem si to nechat ujít! Bavila jsem se skvěle, anglický humor je mi blízký. Je pravdou, že jsou příběhy čtivější a příběhy které se víc táhnou, ale pointa je vždy výtečná :) Jeeves je takovým Saturninovým bratránkem :)

12.01.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

V pořadí druhá přečtená kniha od Patrika Hartla a musím říci, že nezklamal. Líbí se mi jeho humor, styl psaní...taková lehkost, žádné těžké téma, ale přece jen vás to nutí zůstat u knihy a když to nejde, každou volnou chvilku zaplout zpět do děje. Nevím proč mi napadlo, že je to takový "nový Viewegh", ale řekla bych, že Hartl je zaručeně lepší, navíc má naprosto boží smích! :-)

30.11.2017 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Skvělá kniha, přicházím autorovi celkem na chuť. Téma mi bavilo, bylo to zajímavě rozvedeno a z pozice právníka mi to nadchlo. Není vždy lehké rozhodnout o takových kauzách a navíc to umět bravurně zdůvodnit - né pro jiné, ale hlavně sám pro sebe, že rozhodl správně, dle nejlepšího vědomí a svědomí. Dvě dějové linie se mi moc líbily, můžu jen doporučit. Není to vždy úplně lehké čtení už pro téma a třeba mamka to nedočetla kvůli "moc právnickým žblebtům". Inu tak :-)

30.11.2017 4 z 5

Miovo blues Miovo blues Kristina Ohlsson

Naprosto skvělá kniha, vřele doporučuji k přečtení. Napínavá až do závěrečného konce.

29.09.2016 5 z 5

Můj život a Adolf Loos Můj život a Adolf Loos Elsie Altmann-Loos

Asi nelze čekat objektivní popis Adolfa Loose, ačkoli ani Elsie svého bývalého manžela nevykresluje vždy jen v superlativech. Loosova práce je v těchto vzpomínkách upozaděna víc, než třeba ve vyprávění Claire Beck, ale o to více je čtenář vtažen do pro nás již dnes nepředstavitelného života v polovině dvacátých let minulého století. Jak je patrno již z názorů Loose na stavby a jejich využití, i v soukromém životě to byl očividně dost svérázný člověk, se kterým byl život jistě náročný, avšak rozhodně ne nudný :)

18.09.2019 5 z 5

Tahle kniha byla tak trochu úlet, nutno říci, že Lauren jde o dost více hraní, nežli psaní. Začátek knihy byl vcelku zajímavou autobiografií do té doby, než začala popisovat dojmy z natáčení Gilmorových děvčat a Famílie. Pokud jde o tyto dva seriály, propagace knihy cílila především na fanoušky seriálu prvého, s příslibem se něco dozvědět, tak to lze shrnout jako "mnoho povyku pro nic". V podstatě jde o shrnutí jednotlivých sérií, které by zvládl snad i lépe nějaký zapálený fanoušek. Ale abych jen nekritizovala, na některých místech je Lauren celkem vtipná, až nápadně se podobající samotné Lorelai, což mne nakonec přivádí k tomu, že čas strávený s touto knihou nebyl až tak moc ztracený :-)

01.11.2018 2 z 5

Příšerné příběhy z Černé lodi Příšerné příběhy z Černé lodi Chris Priestley

První díl se mi asi líbil víc, především díky strýci Montague :-) Ovšem asi nejhorší zatím povídkou mi přišel Opičák, to jsem se klepala odporem. Jinak hodnotím jako dílko zdařilé, být mladší, tak to hltám jistě víc.

24.07.2018 4 z 5

Výborně, Jeevesi Výborně, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Soubor krátkých povídek opět nezklamal. Jeeves svým důvtipem vyřeší každou situaci s ledovým klidem. Humor v knize je mi blízký, ačkoli Saturnin je samozřejmě Saturnin :) Řekla bych, že zde jsou lepší povídky, než v souboru "Případů se ujímá Jeeves" ovšem bohužel snad 2 nebo 3 povídky se opakovaly. Na léto ideální čtení.

13.06.2018 5 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Čekala jsem asi víc, první polovina knihy mi moc nezaujala, ale řekla jsem si, že ji dočtu. Nakonec jsem nelitovala, konec byl ultra-super střelený a párkrát jsem se musela uchechtnout. Ještě zvážím, zda se pustím do pokračování.

16.03.2018 4 z 5