Akléda_ Akléda_ komentáře u knih

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Na Mýtonoše jsem se neskutečně noc těšila a bylo na co! Tohle je tak skvělá knížka, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Celý svět skvěle funguje, postavy vás budou bavit, jednotlivé zvraty dávají smysl a všechno do sebe skvěle zapadá. Afroamerická kultura je tu skvěle vykreslená, stejně tak jako Artušovské legendy. Nejsem jejich velký znalec a stejně jsem neměla problém se zorientovat, což beru jako velký plus. I přesto, že je knížka dost tlustá mě ani jedna stránka nenudila a já se do příběhu ráda vracela, stále jsem chtěla vědět co bude dál a dál. Párkrát jsem se i zasmála a velmi pomalá a nevýrazná romantika se mi také moc líbila. Jediným mínusem pro mě je to, že jsem se do knížky prostě tolik nezažrala a čekala jsem ještě nějaký větší bum. Většinu ze zvratů, včetně toho posledního jsem odhadla pár odstavců předtím než se staly, což mě mrzelo. Jinak je ale knížka skvělá, rozhodně dosáhla mých očekávání a já se moc těším na pokračování, protože tohle byla bomba.

24.11.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tohle bylo geniální. Za svůj život už mám přece jen něco načteno a tohle bylo něco, co jsem ještě nikdy nečetla, což je co říct. Neskutečně originální příběh, stránky, které mizí pod rukama, děsivě reálná zápletka, při jejímž čtení jsem měla pocit že mě někdo sleduje. To jak to má autor celé promyšlené, superhrdinové do toho a navíc perfektně vykreslené to, že nemůžeme vědět kdy kdo něco takového dělá... Vše navíc proloženo fun facty, ze kterých mi občas bylo opravdu smutno a chtělo se mi brečet. V knížce je i tuna zajímavých myšlenek a podnětů, konec není nijak uspěchaný a líbilo se mi, jak hlavní hrdinka říkala že z toho možná i jednou napíše knihu. Tohle bylo fakt hustý, ale jen v tom nejlepším slova smyslu.

12.08.2021 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Kdysi jsem viděla divadelní zpracování této knížky a musím říct, že vrátit se k příběhu pomocí knížky bylo moc super. Přečteno jsem měla za hoďku a půl, četlo se to úplně samo, děj mě bavil, v postavách jsem se neztrácela a celé se mi to moc líbilo. Rozhodně se spolu se Sluhou dvou pánů zařadí mezi mé oblíbené komedie.

21.07.2021 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Další boží knížka od jedné z mých oblíbených ilustrátorek. Když se introvertka vdá bylo opět boží, bavily mě kresby i jednotlivě vyobrazené situace. Předchozí knížka se mi líbila o něco více, přeci jen nejsem vdaná a v Introvertka v hlučném světě jsem se viděla víc.

19.03.2021 4 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Druhý díl Percyho nemá oproti prvnímu vůbec žádný posun v kvalitě dolů, za což jsem moc ráda. Opět mě neskutečně bavil svět, hlavní hrdinové, všechny vtípky a narážky a navíc občasné odkazy do prvního dílu. Líbí se mi jak si autor i v druhém díle udržel propracovanost děje a světa, pracoval s řeckou mytologií a znovu se mu to povedlo. Vždycky když jsem si myslela že mě už nemá s čím překvapit přišel s novým zvratem, který jsem vůbec nečekala. No a konec byl tak překvapivý že se co nejdřív chci pustit do třetího dílu!

01.11.2020 4 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Knížku jsem měla přečtenou za víkend, neskutečně moc mě bavila, vtáhla a do příběhu jsem se zamilovala. Všechny hlavní hrdinky mi přirostly k srdci a v některých situacích jsem se až moc viděla. Je potřeba o podobných tématech v young adult více psát a tahle knížka to udělala skvěle! Popisuje nejedno těžké téma, přednáší ho čtenáři citlivě, nenásilně a dává naději. Víme že v tom nejsme sami a že sebevražda není řešení. Za mě tam na konci mohlo být větší rozuzlení ze strany aplikace MementoMori, jinak ale skvělá knížka, kterou doporučuji nejen náctiletým čtenářům.

25.10.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Tohle mě moc bavilo! Sice jsem nelepíkovala, ale to jen z toho důvodu že bych měla zalepíkovanou každou stránku XD Viděla jsem se v tom možná až moc, přišlo mi, jako kdyby to autorka psala přímo z mého života. Boží!

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Knížku jsem objevila trochu omylem, ale jsem za to neskutečně ráda! Knížka plná komiksových stripů, ve kterých se uvidí všichni introverti kteří mají občas problém bojovat se svojí introvertní stránkou.

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Tohle je tak něco božího! Povinnost pro všechny, hlavně pro milovníky vtipných, odpočinkových a romantických knížek. Miluju!

09.11.2018 5 z 5

Za pět minut zvoní Za pět minut zvoní * antologie

Vím, že je tohle už čtvrtá Yoli povídková sbírka, která vyšla, ale já se k těm předchozím do teď ještě nedostala. Po přečtení téhle to ale rozhodně změním, protože tohle byla pecka. Ano, stále je to povídková sbírka, takže tu byly povídky které mi sedly více i povídky které mi sedly méně, ale žádná z nich nebyla vyloženě špatná. Hezky jsem si to dávkovala a čtení jsem si moc užila. I když je tu spousta již osvědčených autorů, tak jsem stejně objevila nějaké nové, z toho jsem měla také radost. Grafická úprava knížky už je jen třešničkou na dortu, proč byste knížku měli chtít mít doma. Nebudu tu vyzdvihovat pár nejlepších povídek, každou jsem hodnotila zvlášť, ale můžu říct, že pokud váháte zda to stojí za to, tak opravdu stojí. Měli byste to zkusit, tohle je fakt krásné počtení jak po vizuální tak obsahové stránce.

28.02.2024 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Překvapilo mě, jak dobře se mi to četlo, vzhledem k tomu, že je knížka z Odeonu. Z nějakého důvodu jsem si myslela, že se to bude číst pomalu a budu se tím muset prokousávat, ale tak to vůbec nebylo. Čtení mě bavilo a i když jsem se na něj musela soustředit víc než u YA knížek, vlastně mě to bavilo. Líbilo se mi, jak autorka zvládla propojit dvě linky hlavních hrdinek a hlavně to, kolik myšlenek nám díky tomu přinesla. Čekala jsem, že tohle bude knížka ve které budu hodně lepíkovat, ale ono ne. Tohle je totiž knížka, která vás donutí zamyslet se nad ní jako nad celkem. Chvilku mi trvalo, než jsem si na to zvykla, ale potom jsem to velmi ocenila. Je tu moc hezky vidět, co může s dětmi udělat sláva ve věku, kdy to sami nechtějí nebo nechápou, bylo mi z toho při čtení až úzko. Velmi jsem ocenila i část po pár letech, kde jsme mohli vidět jak vypadá svět, kam se vyvinul a jak jsou na tom naše postavy. Celkově je tohle velmi zajímavá sonda do života, který by vlastně mohl potkat kohokoli z nás. I přes to ale musím říct, že jsem asi čekala, že se mě to ještě nějak víc dotkne. Chtěla jsem být zlomená a ztrápená, byla jsem ale spíš zamyšlená. Což neříkám že je špatně, jen jsem doufala v trochu jiné emoce po dočtení.

11.09.2023 4 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Ze školy jsem věděla, že tohle nebude lehké čtení, ale že to bude AŽ TAK drsné, to jsem fakt nečekala. Příběh dítěte, kterému zemře matka a pak ho v životě čeká jen šikana, posměch, splín a opravdu ošklivé zacházení od ostatních "členů rodiny". Na těch pár desítek stranách jsem prožila velmi hluboké a velmi negativní emoce, ale to jen svědčí o tom, že na dobré dílo nepotřebujete stovky stran. Líbilo se mi, jak o skoro žádné postavě nevíme, jak se jmenuje, dodávalo to na odosobnění, které celý příběh posouvalo ještě více do depresivní roviny. Pokud vám nevadí číst o nehezkých věcech, zvlášť v souvislosti s malým dítětem, tak do knížky rozhodně jděte. Není teda napsána vůbec čtivě, je tam spousta starých pojmů, kterým jsem nerozuměla. Stejně to ve mně ale něco zanechalo a pokud takové knížky máte rádi, tak s chutí do čtení. Jen se připravte, že vás to poznamená a to rozhodně ne v žádném pozitivním slova smyslu.

24.05.2023 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

V jedné z hodin literatury nám učitelka říkala, že Krále Lávru by si měli přečíst a dát do maturitního seznamu všichni. A tak jsem to udělala. Přečteno máte opravdu za chvilku, děj je jednoduchý na pochopení i přes to, že je psaný ve verších. Nemusíte číst mezi řádky aby vám došlo co chtěl autor říct, ale zároveň to stále dokáže bavit a zaujmout. Nebude to moje srdcovka, na to to bylo jednoduché až moc, ale spokojená jsem byla, v seznamu to mám a myslím si, že nic jednoduššího z klasik už číst ani nemůžete.

27.02.2023 4 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Bohužel mě iPohádka zklamala. Ano, sice jsem jí přečetla asi na dva zátahy, četlo se to samo, stránky mi mizely pod rukama a ilustrace mě neskutečně bavily, ale příběh mě prostě moc nezaujal. Četla jsem to vlastně jen kvůli tomu, abych už měla dočteno a byla na konci, jinak mi bylo jedno co se stane. Bavilo mě, jak si Kovy hrál s názvy, ale bylo mi jedno jak to celé dopadne. Takže bohužel, nedokázalo mě to upoutat. Námět je ale rozhodně zajímavý a párkrát jsem měla při čtení úsměv na tváři.

08.06.2021 2 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Tohle bylo boží! Sarah Andersen miluji, tady mi její kresby přišly ještě hezčí a o kousek propracovanější. U čtení jsem se usmívala a bavilo mě to. Pokud jste dříve milovali Stmívání, máte stále studené ruce, milujete upíry a vlkodlaky a nebo jste team Jacob (sorry not sorry) Tesáky jsou pro vás úplně ideální!

19.02.2021 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

V průběhu i po dočtení knížky jsem byla silně nadšená, když jsem ale knížku zaklapla, k večeru jsem skoro zapomněla že jsem ji četla. Styl psaní byl super, postavy jsem si oblíbila a co je nejvíce top, je ten nápad, ta magie a drsnost celé knížky. Hodně lidí vytýkalo romantickou linku. Já miluju romantiku, nevadila mi tady, ale myslím si, že kdyby tady nebyla, příběhu by to prospělo. Knížka by tak mohla být ještě více drsnější, dozvěděli bychom se více o Prokletém roku a magii. Zklamaná rozhodně nejsem, nelituji času stráveného s knížkou, ale pro tentokrát musím uznat, že by to bylo lepší bez té romatiky.

05.02.2021 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Od knížky jsem měla hodně vysoká očekávání, která z větší části naplnila. Není to taková bomba jakou jsem čekala a chtěla, ale bylo to moc fajn, vtipné počtení! Alexe i Henryho jsem si totálně zamilovala, krásně se doplňují a oba mě moc bavili. Celá knížka je neskutečně vtipná a romantika ani erotika tam také nechybí. Knížka spadá do new adult, tudíž nejsme ochuzeni ani o trošku peprnější sexuální scény. Moc se mi líbilo že si to všechno autorka (jak je občas u podobných knížek ve zvyku) nenechala na konec, ale hezky tím knížku proložila. Za mě moc příjemné čtení, které mě neskutečně moc bavilo.

01.11.2020 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Z knížky jsem bohužel měla čtecí krizi. Celkově mi na klasikách vadí jak jsou z půlky o ničem. Četla jsem to na čtečce a když jsem se dostala do 49 % začala se nastiňovat hlavní zápletka. Pardon, ale tak dlouho čekat mě faaakt nebavilo. Četlo se to docela dobře a potom byl příběh až na pár míst svižnější a bavil mě. Konec bych asi nepochopila kdyby nebylo vypracovaných maturitních rozborů :D I přes to, že mi to přišlo zbytečně dlouhé a občas to mělo slepá místa, bych si jí chtěla vzít k maturitě, dokážu si představit že bych o ní 15 minut mluvila.

01.11.2020 3 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Knížku jsem četla v období kdy jsem na tom psychicky nebyla úplně nejlépe a to knížce dodalo úplně jiný rozměr. Přečteno jsem měla v průběhu pár dní, neskutečně moc mě to bavilo a překvapilo. Hlavní hrdinka byla zajímavá, bavilo mě sledovat její boj s Černookou. Občas jsem byla trochu zmatená, ale jinak jsem nadšená. Líbilo se mi i zapojení první lásky, to jak příběh postupoval a Černooká postupně gradovala, dodávalo trochu na napětí což se mi moc líbilo. Jediné co mě trochu zarazilo byl konec, to mi přišlo trochu moc. Chápu že to autorka musela trochu přehrát, ale přišlo mi to už moc. Jinak jsem ale moc moc spokojená a těším se na autorky další knížku!

Strážce ztracených měst Strážce ztracených měst Shannon Messenger

Vůbec jsem nevěděla co od knížky čekat a příjemně mě překvapila. První cca čtvrtina byla trochu zdlouhavá a hloupá, měla jsem tendenci bouchat se do hlavy a rvát si vlasy kvůli klišoidnímu chování hlavní hrdinky, ale pak jsem nestíhala valit oči! Potom co se hlavní hrdinka začala chovat normálně se z knížky stala velmi milá počtená. Svět elfů mě bavil, velmi lehký náznak romantické linky byl super, doufám že se v dalších dílech bude rozvíjet. Bavily mě zvraty které autorka vymyslela, dobře se to četlo a bavilo mě celý svět a postavy objevovat. Velmi příjemná a milá knížka, pokud to bude jedna z prvních, tak je to ideální volba!

25.10.2020 4 z 5