Akléda_ Akléda_ komentáře u knih

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Stejně jako minulý rok jsem se letos rozhodla začít knížkou od Kemmerer a lépe jsem udělat nemohla. Doufala jsem, že dostanu knížku ještě o krapet lepší než byly Dopisy, což se stalo. Musím ale říct, že první polovinu knížky mi tam něco chybělo. Ani po dočtení nevím, co přesně to bylo, ale je to důvod, proč jsem nedala 5*. Jinak to ale bylo geniální. Emma a Rev, ten jejich vztah a hlavně ta romantika, to bylo něco tak úžasného! Moci vidět jak se ti dva sbližují díky vzájemnému sdílení svých traumat bylo něco tak intimního a šokujícího, že jsem nedokázala jinak než zírat a obdivovat. V knize je spousta nádherných myšlenek, ale zároveň i pasáží, které bolely a já chtěla hlavní hrdiny umačkat v objetí. Posledních cirka sto stran byl fakt nářez. Celou dobu jsem si myslela, že to heavy téma je těžká minulost Reva a troll na Emmy serveru, ale těch posledních sto stran? Panebože. Nedokázala jsem přestat číst, nedalo se odtrhnout. Bylo to něco tak děsivě reálného a zároveň neuvěřitelného, že se mi skoro nechtělo věřit, že se to děje. Autorka zvládla krásně ukázat, že nikdy nevíme co se může stát a z toho konce mě fakt mrazilo, bylo mi špatně a držela jsem všechny palce, aby to dopadlo dobře. Zůstala jsem s otevřenou pusou a jen zírala co jsem to právě přečetla. Úchvatné dílo, které jsem si užila ze všech možných úhlů pohledu, i přes to, že jsem z konce lehce traumatizovaná.

11.01.2023 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Tohle bylo boží. Vím že je na tuhle knížku a celkově na autorku dost pozitivních recenzí, ale přesto jsem nečekala, že bych mohla být unesená. A já byla víc než to. Tahle knížka je totiž tak neskutečně reálná! Na nic si nehraje, je vtipná, smutná, řeší spoustu témat, baví se i o sexu a ochraně, což jsem velmi ráda viděla. Zorie a Lennon jsou boží dvojka, bavili mě oba dva, ať už jako samotné postavy nebo to, jaký vztah měli mezi sebou, protože, panebože to byla bomba. Takový skvělý friends to hate to love jsem asi ještě nečetla. Bavila mě chemie mezi nimi i uvěřitelnost ostatních postav. Líbilo se mi, že jsem si několikrát reálně řekla, jo, takhle je dost možné že by se teenageři zachovali. Skvěle se to četlo, bavilo mě to originální prostředí kempování a zvlášť v druhé polovině jsem se několikrát smála a skoro pořád jsem se musela culit nad tou roztomilostí. Zorie i Lennon mají oba navíc docela neotřelé koníčky, což mě také moc bavilo. V Zorie jsem se dost viděla a v Lennonovi jsem zase viděla svého přítele, o to více jsem si ho zamilovala. Jeho rodiče dokonce provozují sex shop, tenhle originální prvek mě taky dost bavil. Celkově jsem si to neskutečně užila, myslím si, že prostředek by mohl být trošku rychlejší a konec zase o něco pomalejší, ale bavilo mě to moc, přečetla jsem to za tři dny, ráda jsem se k tomu vracela a zamilovala jsem si to. Víc takových knížek prosím!

19.07.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Moje druhá přečtená knížka od Agathy Christie a rozhodně ne poslední! Oproti předchozí knížce kterou jsem četla, (Deset malých černoušků) bylo tohle trochu pomalejší, protože tu byl jen jeden mrtvý. Vyšetřování a výpovědi mě bavily, ale myslela jsem že mi z toho bouchne hlava. Nechápu jak autorka dokáže tak bravurně vymyslet zápletku, rozuzlení a dialogy tak aby to vše pasovalo a zároveň to dokázalo zmást čtenáře. Bohužel musím říct, že konec jsem čekala lepší, tohle mě mírně zklamalo. Ale jinak nemám co vytknout, těším se na film a na další knížky od autorky.

13.01.2021 4 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Tuhle tenkou záležitost jsem si půjčila na prázdniny z knihovny dost náhodně, ale jsem za to velmi ráda. Přečteno za pár desítek minut a potvrzeno, že Wilde umí jak drama, beletrii, tak i pohádky. Tohle bylo hrozně miloučké, strašidlo co se snaží strašit, lidé co mu to kazí a jedna vnímavá postava díky které je strašidlo zachráněno. Má to boží ilustrace, je jich tam hodně, díky velkým písmenům se to čte mega rychle a já si to prostě užila. Trochu mi to připomínalo český seriál Mazalové, který mám také moc ráda. Doporučuju, knížku i seriál.

01.08.2023 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Tahle divadelní hra byla stejně dobrá, jako stejnojmenné představení v Divadle na Vinohradech. Ze začátku jsem se dost lekla té mluvy, protože to se fakt děsně četlo, i když chápu, že k příběhu to patří. Potom se ale styl zápisu změnil a já už si to mohla celé užít. Líza a hlavně to, jaký posun udělala jsem si zamilovala a bavilo mě celý průběh proměny sledovat. V knížce máme navíc na konci více prostoru k tomu vědět, co bylo potom, co se z Lízy stala urozená dáma. Za to jsem byla moc ráda, měla jsem díky tomu hezký, ucelený obrázek. Navíc oceňuji na úplném konci informace o autorovi, jeho tvorbě a takové shrnutí celé knihy. Tohle bylo sice trochu delší než jsem u dramat zvyklá, ale stejně to bylo moc fajn.

05.05.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Lekce chemie by se dala zařadit do romantických komedií, ale nesmíte jí brát jako její typický příklad. To totiž není. Ano, je to vtipné a ano, je tu romantika, zdaleka to ale není všechno. Mimo to se v knížce řeší spousta jiných témat, ať už mateřství, ztráta, adopce nebo veslařství. Tím vším je ještě propletený feminismus, který byl opravdu dobře zpracovaný. Elizabeth je jednou z těch hlavních hrdinek, která vám buď bude sednout, nebo jí budete nenávidět. Já si její drzost a tvrdohlavost naštěstí oblíbila a během celé knížky jsem se od ní i něco naučila. Jo, párkrát jsem si říkala, že je fakt blázen, pořád jsem jí ale měla ráda. Romantická linka byla zvládnutá skvěle, jen je škoda že se vzhledem k událostem potom vytratila. V knížce se našly i zvraty které mě překvapily a bavilo mě, jak bylo nakonec vše propletené. Bohužel konec byl dost rychlý a celá knížka by se dala malinko zkrátit, aby neztratila tempo a udržela si mě po celou dobu. V knížce je opravdu hodně témat a to může působit až trochu překombinovaně, za mě to ale ještě bylo v přijatelné míře. Líbil se mi také pohled psa, to se v knížkách jen tak nevidí. Kdybych dostala ještě více popsanou dobu a kratší rozsah tak budu spokojenější, i takhle jsem si to ale moc užila. Uvidíme, co dalšího nám autorčina tvorba přinese.

27.02.2023 3 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Chtěla jsem jediné a to se zasmát. Nestalo se. Mám v celé knížce jen DVA lepíky, nesmála jsem se, říkala jsem si spíš: Vážně? Wtf? To fakt? Také jsem doufala že objevím nové příspěvky, ale prakticky to byl jen přepis jejich instagramu. Nechápu proč měla tahle knížka takový boom, kromě skvělé grafické stránky to nemá žádnou hodnotu.

25.10.2020 1 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tohle bylo boží! Neměla jsem moc velká očekávání, ale už začátek mě totálně rozsekal a překvapil. Bavilo mě objevovat Elišky minulost a její pátrání, které ale vlastně nebylo klasické detektivní pátrání. Elišky myšlenky a uvažování bylo zajímavé a bavilo mě její myšlenkové pochody číst. Moc doporučuju, zajímavá knížka nad kterou budete ještě nějakou dobu po dočtení uvažovat.

25.10.2020 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Neskutečně zajímavý a originální nápad na příběh, který je skvěle popsaný a má skvělé postavy. Navíc se budete smát a čte se to rychlé. Škoda že nevyšly další díly...

26.03.2019 5 z 5

Nespoutaná Aljaška Nespoutaná Aljaška K. A. Tucker

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst už před lety v originále, ale pak jsem se k tomu nějak nedostala a teď vychází u nás, takže samozřejmě, že jsem si jí chtěla přečíst. A nemůžu říct, že bych toho litovala, ale skákání nadšením do stropu se taky nekonalo. Na začátku mě děsně štvaly ty dlouhé a nezáživné popisy, které hlavně byly úplně zbytečné. K čemu mi byl popis místnosti na x stran, do které jsme vkročili jen jednou za celou dobu? K ničemu. Stejně tak typografická úprava knihy. Grrrr. Já chápu, že někde se zapomenou uvozovky, jsme jenom lidi. Ale tady ta míra překračovala snesitelnost toho, co mi přišlo únosné. A nesmím zapomenout zmínit i přímo logické neshody v textu. Calla má údajně alergii na mléko. Alergii na mléko? Taková věc neexistuje. Buď máte ALERGII NA KRAVSKOU BÍLKOVINU, kdy ale nejíte maso, takže to na Callu nepasovalo. Nebo máte LAKTÓZOVOU INTOLERANCI, kdy vám dělají špatně mléčné výrobky. A já chápu, že pro neznalce v tom může být bordel, ale od toho je redaktor, aby to pohlídal. Taky chápu, když člověk sám jedním z toho netrpí (jako já) tak to asi řešit nebude. Mě to ale fakt vytáčelo. Taky mě hlavně v první polovině vytáčela Calla, kterou jsem měla chuť proplesknout. Pak to ale bylo lepší. Romantika za mě rozhodně nebyla tahač knihy, ten přerod z hate na love mi přišel dost rychlý a neuvěřitelný a ani Jonaha jsem si nijak extra neoblíbila. Uchvátily mě ale popisy samotné Aljašky a ta úplně jiná krajina. Ve spojitosti s létáním a letadly, kterých je v knížce dost to bylo neskutečně originální a bavilo mě to, i když nejsem milovník ani jednoho z toho. A i když autorka moc nezvládla tu romantiku, rodinné vztahy tu byly moc hezké. To, jak k sobě Calla s Wrenem opět hledají cestu a celé to zapojení nemoci do toho bylo sice smutné, ale taky moc hezké a nadějné. Konec byl stejně takový, brečela jsem, ale jsem ráda jak to skončilo. Znovu bych si knížku asi nepřečetla, ale i tak se budu těšit na další dílo od autorky.

01.12.2023 3 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Tak oficiálně můžu říct, že Prašina je s každým dílem lepší a lepší. Dokonce mě až mrzí, že jsem jí sfoukla za pár měsíců a teď mi zbývají jen doplňkové komiksy a nic víc. Opět jsem poslouchala jako audioknihu namluvenou Matoušem Rumlem a opět nemůžu být více spokojená. Baví mě prostě jak si s tím hraje, jak zvládá intonaci, jak se krásně poslouchá i to, jak nemá žádné ostré sykavky. Dokonce mi v tomhle díle už tolik nevadily hudební přechody. Mám ale dojem, že jsou stále stejné, takže jsem si na ně jen možná konečně zvykla, nevím. Příběh jako takový byl opět boží - záhady, dobrodružství, kamarádství, tajemná Prašina a tady už i trocha romantiky. Je to prostě skvěle namixované tak, aby to spolu všechno fungovalo. Navíc jsem teď mohla ocenit, jak to do sebe všechno zapadá a jak to má autor promyšlené už od začátku. Neříkám teda, že jsem nic nikdy neodhadla, ale vždy až když se to blížilo. Baví mě, jak tahle série funguje jako celek i jako jednotlivé díly, trojka se za mě stává tím nejlepším. Moc doporučuji, zvlášť pokud máte ve svém okolí někoho, kdo je cílovka, ale zároveň i pokud cílovka vůbec nejste. Já si to užila i tak.

09.07.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

U knížek okolo kterých je velký hype to může dopadnout jen dvěma způsoby: buď se přidáte k uctívání knihy, nebo jí chcete spálit. Já se s hrdostí budu řadit mezi fanoušky knihy a s očekáváním budu vyhlížet další autorčinu knížku. Tady totiž fungovalo přesně to, co čekáte, že bude, tudíž romantika a humor. Nasmála jsem se tu několikrát a tu romantickou linku jsem si fakt užívala. Adam je prostě boží a chci ho taky! Líbily se mi ale i postavy jako samotné, ne jen spolu v páru. Jako jednotlivci fungovali také skvěle a já si je moc oblíbila. Dokonce jsme se dočkali i pár žhavých scén v průběhu, což jsem nečekala a o to více jsem si to mohla užít. České vydání navíc obsahuje bonusovou kapitolu z pohledu Adama, a říkám vám, že to chcete číst. Líbil se mi u knížky i konec, který sice nebyl už tolik odlehčený, ale přišlo mi, že to vzhledem k předchozímu dění dávalo smysl a tak nemám důvod mít něco proti. Myslím si, že by šla knížka o malinko zkrátit a pak by byla ještě o kousek lepší. I tak jsem si to ale moc užila a přečtení rozhodně nelituji.

04.05.2023 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Bude divné, když řeknu, že tohle bylo vlastně fajn? Jo, je to drsné a je tam spousta věcí hodně do detailu popisovaných a asi to úplně není pro nejslabší povahy, ale mně se to líbilo. Nejsem úplně zběhlá fanynka true crime podcastů a dokumentů, spíše naopak, takže jsem se mohla nechat příjemně překvapovat tím, koho to náš vrah napodobuje tentokrát, protože z motivů jsem to neodhadla. Nemám tenhle žánr moc načtený, ale ta rodinná stránka, takové domácí drama mi přišlo trochu zbytečné. Zápletce to posloužilo, ale mi to tam nějak nesedělo. Zhltla jsem to ale za pár dní a při čtení jsem tím byla doslova pohlcená. Líbí se mi, že to není taková ta knížka u které byste se vyloženě báli, ale spíš vám bude nevolno. To asi není úplně pro každého, já to mám ale radši než klasické bubákoviny. Konec se mi "líbil", nečekala jsem to, bylo to nechutné, znepokojivé a překvapivé, něco takového jsem chtěla. Trochu mě štve ten pootevřený konec, ale vzhledem k tomu, že je naznačeno že by v budoucnu mohlo být nějaké pokračování s tím asi zvládnu žít.

04.05.2023 4 z 5

Až půjdeš, vezmi mě s sebou Až půjdeš, vezmi mě s sebou Jennifer Niven

Mám takový pocit, že tohle se zařadí mezi jednu z nejlepších heavy contemporary co jsem kdy četla. Trochu jsem se knížky bála, protože z dua autorů mi sedla tvorba jen jednoho, ale spolu to fungovalo skvěle. Vyprávění pomocí e-mailů byl pro mě další strašák, ale autoři do nich zvládli dát vše, co jsem potřebovala k tomu, abych si příběh mohla užít, nechyběly žádné popisy prostředí ani nic podobného a zároveň do dávalo smysl. Moc se líbilo zpracování vztahů a pocitů hlavních postav, nečekala jsem, že knížka bude až taková síla, ale byla. Našla jsem v ní nespočet myšlenek, které jsem si musela lepíkovat už při čtení, aby mi neutekly, což není mým zvykem. Bylo vidět, že každý z autorů psal jednu postavu, dokázala jsem v nich rozpoznat jejich rukopis, ale opět to dohromady velmi dobře fungovalo. I přes to, že knížka není nijak dlouhá jsem jí četla několik dní, protože tohle byl příběh, který jsem si musela dávkovat. Několikrát mě autoři překvapili a jsem si jistá, že si tohle dílo budu ještě dlouho pamatovat. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se autoři někdy znovu spojili.

20.04.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Spalovač mrtvol mě kupodivu příjemně překvapil. Vůbec jsem nečekala že to bude tak drsné čtení, kde opravdu byly části kdy jsem si musela dávat přestávky. Neskutečně moc mě bavilo sledovat hlavního hrdinu, jak se změnil a jak si interpretoval to co se dělo tak, že to vlastně ve výsledku vyznívalo správně. To bylo tak skvěle udělané, že to bylo až mrazivé. Nepřišlo mi totiž nemožné, že by se něco takového mohlo stát. Celé prostředí spalovny už tomu jen dodává na ponuré atmosféře, která mě bavila a byla tak příjemně protknutá celou knížkou. Bohužel ale musím říct, že jsem se nemohla moc začíst a i přes to, že je knížka tenká tak jsem s ní bojovala dost dlouho. Chtělo se mi u ní usínat a na čtení jsem se musela hodně soustředit. Ve výsledku to za to ale stálo, takže doporučit můžu.

27.02.2023 3 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Nejsem asi tak odvařená jako všichni ostatní, stejně jsem si to ale moc užila. Ze začátku jsem teda byla nadšená víc, potom moje tendence lepíkovat trošku klesla, ale stejně jsem si tam našla hodně krásných myšlenek, úryvků a citátů, které vím, že si budu chtít připomínat. Ano, v knížce najdeme hodně jednoduché myšlenky, ale přijdou mi tak důležité proto, že jako lidé obecně zapomínáme na ty nejjednodušší věci. To je ten důvod, proč si knížku nechám a vím, že se k ní budu vracet. Já osobně velmi často zapomínám, že jsem jenom člověk, mám nárok na odpočinek a jsem skvělá taková jaká jsem. A věřím tomu, že tahle knížka mi pomůže si to připomínat.

11.01.2023 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou namluvil Matouš Ruml a mimo to, že bych ho po hlase vůbec nepoznala tak musím říct, že výkon to byl skvělý. Bavilo mě, jak si hrál s postavami, s intonací hlasu a jak vytvářel atmosféru příběhu. Navíc se skvěle poslouchal, jeho hlas mě bavil, neměl ostré sykavky a i díky němu jsem se ke knížce ráda vracela. Příběh jako takový mě hodně nadchl ze začátku, kdy jsem doopravdy milovala tu atmosféru temného Londýna, nápad ohledně NadLondýna a PodLondýna a postavy. Bohužel musím říct, že knížka byla moc dlouhá a nedokázala mě v počátečním nadšení udržet. Stále mě to bavilo, ale postupně to opadávalo, až jsem úplně na konci poslouchala spíše ze setrvačnosti. Jo, zajímalo mě, jak to celé dopadne, ale bylo to zbytečně natahované a pak rychle utnuté. Taky jsem úplně nepochopila Markýzův příběh na konci, dokázala bych to úplně v pohodě bez něho. Postavy mě ale fakt bavily, vztahy mezi nimi, jejich vývoj, to bylo prostě boží. Knížka má skvělý nápad a autor z něho vyčerpal to nejvíce co mohl, jen si myslím, že kdyby knížka byla kratší bylo by to lepší.

16.10.2022 4 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Bála jsem se, abych z Theových contempo knížek nevyrostla. Aby mi to pořád přišlo vtipné a bavilo mě to. Strach byl ale zbytečný! Ani nevíte jak jsem ráda že tomu tak bylo. Bože, jak já si tohle užila! Pokud vám přišlo, že Kit byl totální třeštiprdlo, tak to jste neviděli Luku. Ten je totiž třeštiprdlo na druhou, ale já ho díky tomu tak žrala! To, že si usmyslí že musí splnit svůj dětský bucket list i přes to, co na něm je napsáno bylo prostě boží. Může se to zdát jako jednoduchý námět, ale on se díky tomu dostává do tak vtipných situací, že jsem z něho nemohla. Dost to vylepšoval i jeho nejlepší kamarád, který všechno viděl v nejhorším možném světle a spolu s Lukou byli úžasná dvojice. Nedokážu pochopit, jakto že má nějaká postava tolik šílených nápadů a dokáže být strůjcem tolika vtipných scén. Obzvlášť u ebenových lišek jsem se bavila, to jsem ve vlaku musela na chvíli přestat číst a usilovně se soustředit abych se nesmála jak blázen. Navíc, všichni milovníci Muffina a Koláčků budou uspokojeni, Kit a Dani jsou tu jako vedlejší postavy! To jediné mě asi mrzelo, Luka mě fakt bavil, ale co si budeme Kit a Dani jsou Kit a Dani, mohlo jich být v knize víc. Navíc, Luka je transgender, s čímž autor v knížce také moc hezky pracuje. Není to hlavní téma, ale je tam a je důležité a to mě taky moc bavilo. Ostatní postavy, vztahy mezi nimi, to jak úchvatně se knížka čte, všechno tohle je tu taky. Co si z téhle knížky ale rozhodně budete pamatovat je Luka a ty vtipné situace. Těch je plná celá knížka a já si je fakt užívala, takže pokud hledáte něco svižného a neskutečně trhlého v tom nejlepším slova smyslu, Theovy contempo knížky jsou to nejlepší po čem můžete sáhnout.

05.09.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Mno, těšila jsem se na tohle dílo, nebudu lhát. Ve výsledku to bylo fajn, ale úplně jsem asi nedostala to, v co jsem doufala. Jsem obří strašpytel, ale řeknu vám - tady jsem se nebála. Nevím čím to je, ale prostě mě to ani krapet neznepokojilo. Jo, občas jsem byla napjatá, ale to je tak všechno a přijde mi to škoda. Další věcí jsou hlavní hrdinové. Táhlo jim na třicet ale všichni se chovali jako náctiletí. Aspoň jsem k nim ale měla blíže. Vztahy mezi nimi byl teda ale zážitek, jestli takhle vypadají kamarádi tak potěš koště. Za zády na sebe plivají špínu, vlastně se vůbec nemají rádi, ale říkají si kamarádi? No dobře. Ve výsledku to ale prospělo tomu abych nikomu z nich nevěřila, takže to nemůžu úplně vyčítat. Samotný konec mě trochu zklamal. Je bezpochyby originální, ale doufala jsem, že si dá autorka více záležet s tím, aby nám vše vysvětlila. Takhle mi to přišlo trochu odfláknuté. Ve výsledku to byla fajn knížka, kterou jsem sfoukla neskutečně rychle, ale že by mě nějak ohromila se říct nedá.

04.04.2022 3 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Od knížky jsem měla velká očekávání a ona je vesměs splnila. Jediné co mě mrzelo a proč to za mě není taková bomba je, že jsem doufala, že mě příběh více rozloží a bude celý trochu drsnější. Jinak to ale bylo skvělé. Úžasné postavy, které se vyvíjí, stejně jako vztahy mezi nimi. Postupné odhalování toho, jak to tedy všechno bylo a proč se cítí tak jak se cítí. Líbil se mi i motiv dopisů, i když bylo jasné kdo je kdo, mělo to své kouzlo. Hodně mě překvapila čtivost knihy, bůh ví proč jsem to nečekala, ale stránky mi mizely pod rukama ani jsem nevěděla jak. V knížce je spousta krásných myšlenek a citátů, ale i dojemné pasáže a pasáže k zamyšlení, které mám všechny zaznačené. Skvělý start nového roku.

25.01.2022 4 z 5