Abroš Abroš komentáře u knih

Absolone, Absolone! Absolone, Absolone! William Faulkner

Věděl jsem,že to nebude lehké.Vodopády slov,uragány vět a větných spojení.Takhle napsat knihu-autor musel být vyjímečný.Příběh,který by šel napsat na tři strany.
Příběh o postupném zániku jedné farmářské rodiny z konce období otrokářství ve Spojených Státech,které ještě nebyly tak spojené..
Vyprávěné v každé kapitole někým jiným.
"Nebyl bytostí,jednotkou,byl celým soustátím.Byl kasárnami,plnými tvrdošíjných,dozadu zahleděných přízraků,které se ještě stále zotavovaly,i po čtyřiceti třech letech,z horečky,která vyléčila tu chorobu,probouzely se z té horečky,aniž vůbec věděly,že to,proti čemu bojovaly,byla sama horečka a ne choroba,ohlížely se s tvrdošíjnou nepoddajností dozadu za tu horečku a s opravdovou lítostí na tu chorobu,zesláblé horečkou,a přece vyléčené z choroby,a ani si neuvědomovaly,že ta svoboda je svoboda bezmocnosti".
Tož tak ,FAULKNER ,Skvělé

31.01.2021 5 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Pěkná,zajímavá kniha.Krásné kapitoly o dětství a duševním přerodu.Kapitoly o vztahu s Havlem,největší nuda,ikdyž jsem si od nich nejvíc sliboval.Havlovy dopisy Jitce jsem v knize četl jedním okem,protože to se prostě nedá.Nové poznatky pro mě měl popis listopadových událostí 89.Když to shrnu,velmi podařená kniha a obdivuji autorku za odkrytí hooodně osobních věcí.

08.10.2020 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Paf.Už první kapitola mě dostala.Válka z druhé strany(německé).Detailní popis fungování německé vražedné mašinérie na východě,zakončená ve zdevastovaném Berlíně.Viděno očima důstojníka SS,a je jen na čtenáři,aby posoudil nakolik ho duševně poznamenala válka a nakolik vlastní narození.Ani se mi nechce věřit,že je možné napsat takovou knihu.Spíš bych osobně věřil tomu,že autor ve Francii někoho potkal,a ten někdo mu vyprávěl(má spekulace).
Z knihy jsem nadšen,ne pro zvěrstva,ale pro ten opravdu detailní popis fungování jednotlivých složek aparátu SS,kde si spoustu jedinců honilo frčky a nespolupracovalo jako celek.V jiných knihách je tohle popsáno jen povrchně.

08.08.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zajímavá tajuplná kniha s prvky hororu.Četla se jedním dechem.Žena mi po ní řekla,že by tam nikdy nejela se ani podívat

22.03.2020 5 z 5

Osud jednoho Čecha Osud jednoho Čecha Ilona Borská

Jelikož se zajímám o téma soužití Čechů s Němci v sudetech,tak jsem tuhle knihu nemohl minout.Dobře napsaný,tvrdý příběh učitele,který přišel učit na Frývaldovsko a končí tragicky v průběhu války v Čechách.

22.03.2020 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Jedna knihu napsala,druhá přečetla a třetí prožila.Příběh tří žen,tří generací.Krásný je i film

06.03.2020 5 z 5

Hyeny Hyeny Jaroslav Pospíšil

Velmi zajímavá kniha o odboji proti fašistům i komunistům.Některé pasáže jsou příšerné(fakty)a hlavně zajímavé.Mimo jiné třeba,že bylo po druhé světové válce požadováno holandskou vládou vydání Antonína Zápotockého jako válečného zločince.Autorovi v padesátých letech popravili za protistátní činnost otce(Hory Hostýnské-Nesmiřitelní)

02.03.2020 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Pěkně psaná kniha.Vytříbený vypravěčský styl

24.02.2020 4 z 5

Příběh jednoho manželství Příběh jednoho manželství Pearl S. Buck

Když si odmyslím vše,co mě váže k dnešní emancipované době,tak je to moc pěkný příběh.Byl napsaný zhruba před sto lety,kdy rozdělení rolí v rodině bylo chápáno asi trochu jinak.Opravdová láska dvou NAPROSTO rozdílných lidí,kteří se realizovali spíš pro toho druhého než pro sebe.Že byli tak rozdílní ještě neznamená,aby nemohli prožít opravdovou lásku.V dnešní době seberealizace je to možná až nepochopitelné.Spolu s Nejdelší jízdou pro mě dvě krásné knihy o opravdové lásce

19.02.2020 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Prvních asi 70 stran mi přišlo takových nijakých.Pak se to postupně rozvíjí do velkého příběhu.Zajímavé poznatky o válce ve Vietnamu.Vypravěčský styl Irvinga mám moc rád.Jedna z nejlepších knih jaké jsem KDY četl

18.02.2020 5 z 5

Čas zapomnění Čas zapomnění Sharon Guskin

Zajimavá kniha o minulých životech,které se mohou znovu objevit.Dobře se čte.
Jak by řekl klasik,Možné je všechno na co člověk pomyslí.

17.02.2020 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Věčně ožralý policajt.Tenhle typ kriminálky není můj šálek kávy.Jedna a dost.Zůstanu u Dominika Dána.

16.02.2020 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Pro mě nejlepší kniha od autorky.S Brnem nemám nic společné,ale pátrání kolem vily Thungenhat mě k ní dovedla.Mistrně zpracovaná kronika textilních a pletařského průmyslu v Brně a okolí.Děkuji za ní autorce.Super

16.02.2020 5 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Spolu s Cejchem od Šmída jedna z nejlepších knih na téma soužití Čechů s Němci v Sudetech.

14.02.2020 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Kniha dobře čtivá,až na konec přitažený za vlasy dobré.

05.04.2024 5 z 5

Útěk do samoty Útěk do samoty Nicholas Sparks

Chtěl jsem trochu oddechnout od náročnějšího čtení.Svižný děj o strastech života do kterého patří taky romantika a láska.

30.12.2022 4 z 5

V zemi stínů V zemi stínů Elizabeth Kostova

Šel jsem do ní na doporučení vzdělaného člověka,že se beletrickou formou něco dozvím o historii Bulharska o které jsem víceméně nic nevěděl.Z doby stalinismu až dodnes.Takové české uranové doly.Ale i vhled do dob mnohem starších.Velmi zajímavá kniha,která se dobře čte a má smutný příběh se zadostiučiněním.Zase vím o Bulharsku trochu víc než málo :-)
Jako moto bych uvedl,že staré hříchy mají dlouhé stíny.
Po téhle knize mě láká bulharský venkov.

24.12.2022 5 z 5

Oppermannové Oppermannové Lion Feuchtwanger

Čte se mnohem líp než I.díl.Detailně popsaný vzestup nacismu v Německu roku 1933 a utahování šroubů neloajální společnosti a hlavně Židům.Téma ovládání bude vždy aktuální,i v dnešní době.Memento

30.09.2022 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Zajímavá krimi.Lákalo mě prostředí,kde se odehrává.

17.12.2021 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Krásná kniha plná optimismu,ikdyž zrovna není moc veselo.Skvěle jsem se bavil.Budu se k ní rád vracet,vždy mi zvedne náladu :-)

17.12.2021 5 z 5