666Jitka Online 666Jitka komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Nesmrtelný dystopický román George Orwella je alarmující dílo, ze kterého člověka mrazí, zvlášť když si uvědomí, kolik z jeho obsahu se dělo, pořád děje a nadále bude dít. Orwellův román 1984 o totalitním režimu, kde absurdita převzala moc a zdravý rozum posměšně připoutala na pranýř, kde černá je bílá, kde 2+2=5, v sobě navždy ponese varovné poselství. Ostatně nepřipomíná nám to něco ?

17.01.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla v rámci čtenářské výzvy a obdobně jako někteří další čtenáři musím říci, že se knihám s podobnou tématikou vyhýbám, protože z nich mám noční můry a tyto příběhy se mi navždy vpijí do duše. Kniha se dobře četla a autorka velmi lidsky popisuje nelehké a bolestné životní příběhy postav. Kniha nutí k zamyšlení - co dnešní člověk považuje za problémy, je proti tomu, co někteří lidé zažili a čemu museli čelit, procházka růžovým sadem. Vše bereme jako samozřejmost, ničeho si nevážíme a přitom i dnes je na světě spousta míst, kde se dějí další šílená zvěrstva - i když nikdy nepochopím, proč se tomu říká "zvěrstva", když zvíře by nikdy nebylo schopné takových odporností jako člověk.

26.07.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tato vynikající klasika se neodmyslitelně zapsala mezi kultovní knihy Sci-Fi žánru. Skvělý apokalyptický příběh, který byl výborně a čtivě zpracován si zaslouží čtenářský obdiv i dnes po 70-ti letech od jeho prvního vydání - tleskám.

09.06.2021 5 z 5

Ani si nedokážu představit, jakou reakci musel vyvolat v roce 1937 tento nesmrtelný příběh, který byl tenkrát poprvé publikován. Vyprávění se začne odvíjet jako roztomilá pohádka o hobitech, jejich Kraji a způsobu života, který je příjemný a veselý. Tento úvod k trilogii Pán prstenů se začne rozjíždět ve chvíli, kdy Bilbo kývne na návrh a vypraví se na misi s partou trpaslíků a čarodějem Gandalfem. Dobrodružné putování netrpí nouzí o napětí, nebezpečí a akci. Spousta roztodivných postav a rozmanitých stvoření, se kterými se čtenář v průběhu Bilbovy cesty setkává, dodává příběhu na poutavosti a čtenář se tak pomalu seznamuje s úžasným světem mistra fantasy J.R.R.Tolkiena.

07.09.2021

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech mě v určitých chvílích připravoval o dech. Kniha se mi velice dobře četla, autorčin styl psaní mi sedí. Velmi rychle jsem byla knihou vtažena do děje a následně jsem se do ní úplně ponořila. Posledních 100 stran jsem zhltla po náročné nedělní šichtě dnes v noci, protože, ač unavená, jsem nemohla spát a potřebovala jsem vědět, jak to všechno dopadne.

20.12.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jednou za čas se k této kultovní literatuře vracím a nepřestává mě z tohoto počinu doslova mrazit v zádech. Už jsem zde komentáře k tomuto vizionářskému dílu psala, ale pokaždé mám snad ještě větší pocity úzkosti z alarmujícího obsahu a neodbytného dojmu, že už se v tom zase pěkně vezeme :-( Orwell vystihl naprosto dokonale absurdní a zrůdný svět pod vládou Strany a Velkého Bratra. S lítostí si pozornější člověk musí všimnout, že se ten náš svět pod vlajkou superkorektnosti pomalu začíná tomu Orwellovu bohužel podobat :-(

27.06.2023

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha na mě udělala dojem - dobře pojaté téma, které ve mně vzbudilo zájem o Žítkovské bohyně. Do budoucna bych si chtěla přečíst další knihy, ve kterých se autoři zabývají skutečnostmi o těchto podivuhodných ženách. Příběh byl podle mého názoru moc pěkně zpracován, výpisy zpráv z různých archivů působí tak, že se zdá, jako by člověk četl převyprávění skutečného příběhu. Konec knihy mě fakt dostal - to jsem opravdu nečekala. Už dvě noci se mi o Bílých Karpatech a Bohyních zdá, tak uvidím co dnes :-)

20.03.2021 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem tuto knihu se zaujetím hltala, v jednom kuse jsem četla, dokud jsem jí nedočetla a to i během vyučování na gymnáziu, za což jsem byla hnedle několikrát pokárána. Jeden z nejznámějších biblických příběhů přenesený do údolí Salinas v Kalifornii a do života dvou bratrů, jejichž životní osudy a konání jsou hlavní linkou této knihy. Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla a otevřela mi cestu k bohatým čtenářským zážitkům v podání Johna Steinbecka.

13.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

První kniha této románové trilogie mě velice mile překvapila a četla se, dá se říct, sama. Autorka je obdařená nemalou dávkou spisovatelské invence a empatie, což na stránkách své knihy nesporně prokazuje. Musím přiznat, že tato část naší historie mi vzhledem k faktu, že pocházím ze západu Čech, byla známá velice povrchně, spíš skoro vůbec. Velice rychle jsem se při čtení sžila se všemi postavami a mohla jsem tak poznávat pohnutou historii tohoto kraje a nelehké osudy lidí zde žijících. Už nyní mohu říci, že když se mi něco nebude dařit a budu mít pocit, kolik toho "mám na hrbu", určitě si vzpomenu na hrdiny této knihy, a vynadám si, na co si to chci stěžovat.

17.03.2023 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Velmi dobře prokombinovaný příběh se stoupajícím napětím a touhou konečně zjistit, jak to celé vlastně je - přesně to, co Agatha perfektně umí pro své čtenáře připravit. Stále - i po těch letech - jsou její detektivky dobrý čtenářský zážitek.

29.01.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto úžasná záležitost !!! Skvělé podobenství, bajka, která si bere na mušku totalitu v Rusku v čele se Stalinem, ale v podstatě je varováním před všemi totalitními režimy. Nejdříve lidé doufají, že revoluce přinese lepší zítřky pro všechny, všichni si budou rovni a budou se mít lépe. Zpočátku plni nadšení a uchvácení převratem opravdu věří, že to tak bude a možná to tak chvíli i vypadá. Jenomže postupně se nenápadně začnou překrucovat skutečnosti, neplnit sliby, měnit pravdy a na řadu přichází cenzura. Lidé žijí i nadále pod těžkým jhem těch "nahoře", kteří si žijí jako prasata v žitě, pro něž pravidla neplatí, a když má někdo námitky, přijdou nemilosrdné represe, diskreditace nebo vyhnání oponentů, a nakonec i popravy, které zblblé ovce s vymytými mozky vděčně odsouhlasí. V knize můžeme bohužel najít částečně také odraz naší doby ... :-(

24.11.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Po letech jsem se vrátila k Janě Eyrové a vzhledem k faktu, že jsem příběh četla jako velmi mladá, musím říct, že po letech ho vnímám poněkud jinak - dokáži se více vcítit do pocitů a citů hlavních hrdinů, které nám na vlnách strastiplného příběhu autorka vykresluje s umnou důkladností. Takovýto druh knih obvykle nečtu, čas od času však udělám výjimku a zpravidla se to vyplatí. Kniha právem náleží do fondu světové literatury a zaslouženě se dočkala nespočtu dalších vydání.

05.01.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Jak já tuto knihu milovala a jak jsem se u ní nasmála :-) Humorné příběhy Pejska a Kočičky, které v sobě však nesou také ponaučení, a tak to má být. Typická česká pohádka z dílny Josefa Čapka obohacená jeho charakteristickými obrázky. Skvělé čtení pro děti a úžasný večerníček.

05.02.2021 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Miluji psy - jsou po celý život mými průvodci a nejlepšími kamarády, kteří tu pro mě jsou v dobách pohody, ale i strastí. Knihu jsem četla několikrát jako malá a v dospělosti jí mám pořád po ruce, protože z ní někdy předčítám na spaní svým čtyřnohým mazlíčkům :-) Kniha je pohlazením, radostí a milým prostředkem odreagování se. Karlovi Čapkovi se moc povedla a věřím, že i do budoucna potěší ještě hodně čtenářů :-)

15.04.2021

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Úžasný příběh člověka, který našel smysl svého života, vyrovnanosti, štěstí a seberealizaci v sázení stromů, přičemž ho úplně míjel pokrok a obě války. Příběh o tom, jak nesobecké konání jednotlivce ovlivnilo krajinu a životy tisíců lidí, aniž by si tuto skutečnost někdo uvědomil. Silný příběh zvlášť v této hyperaktivní a šílené době, kdy se každý za něčím honí, až sám nestíhá opravdově žít.

30.08.2021 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Charakter hlavního hrdiny odrážející se v jeho vlastní podobizně, je výborná myšlenka. Krásný, mladý, okouzlující a nestárnoucí Dorian Gray na první pohled působí jako sympatický, vzdělaný, dvorný a dobře vychovaný muž. Ve skutečnosti je to však nečestný, zvrhlý, cynický zloduch, který neváhá ostatní jenom využívat, aniž by si výrazněji připouštěl, že svým chováním může někomu hluboce ublížit. Kniha je ostrou kritikou požitkářské společnosti konce 19. století.

20.05.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nemyslím, že bych patřila k lidem, kteří si dělají o současném světě nějaké iluze, ale toto byla tedy opravdu dost silná káva !!! Tuto knihu budu mít hodně dlouho pod kůží a bude mi ležet v hlavě. Věděla jsem, že v KLDR vládne tvrdý autokratický režim, ale nenapadlo by mě, v jakých hrozných podmínkách a pod jakým ohromným politickým tlakem a kontrolou tamější lidé žijí. Každá z jednotlivých výpovědí na mě silně zapůsobila a přiměla mě k zamyšlení, jak může dnešní svět toto vůbec připustit, ale také obavu z toho, kam se řítíme v posledních letech také my, Evropané. Po přečtení této knihy mám pořád v hlavě, jak je v "západním" světě všeho nadbytek a jak se vším plýtváme. Bylo mi před sebou samotnou trapně, když jsem šla svému psímu kamarádovi koupit na měsíc pamlsky, které by byly v KLDR jako dar z nebes, který by více než chudou tabuli Severokorejců neskutečně obohatil a vydržel by jim ne měsíc, ale čtvrt ne-li půl roku... :-(

15.11.2021 5 z 5

Je tomu něco málo přes rok , co jsem tuto knihu s mrazením v zátylku přečetla. Nyní jsem si příběh vychutnala jako audio verzi ve výborném podání Miloslava Mejzlíka. Popis jediného dne stráveného v "táboře" za něco, co I.D.Šuchov neudělal, nám dává nahlédnout, jak to v takových zařízeních chodilo, jak zdánlivé maličkosti udržovaly člověka při zdravém rozumu a dávaly mu naději, že tento zlý sen snad nějak přežije. Kniha člověka donutí k zamyšlení nad vlastním životem plným plýtvání, absurdností toho, čemu říkáme problémy, nesnáze a trápení. Nevážíme si života a toho, že máme všeho dostatek, netrpíme hlady ani zimou. Je dobré si čas od času takové knihy přečíst a nezapomínat.

15.07.2022 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Tedy málokdy se mi stává, abych nevěděla, co ke knize napsat. Velmi osobitým a zvláštním způsobem napsaná kniha, která nenechá čtenáře klidným. Zdánlivě nudný příběh (ne)obyčejné nemocné ženy postupně člověka zamotává více do své pavučiny a nutí ho se s Annou více nořit do studené vody a být posedlým sběrem léčivek s napětím, kolik z toho v úterý bude. Na pozadí se odkrývají složité rodinné vztahy i propletené životy dalších obyvatel vesnice. Příběh má nádech tajemna a je ukázkou, jak dosáhnout osobní svobody, která může být v očích ostatních až na hranici šílenství. Kniha ve mně zanechá určitě velmi dlouho zvláštní otisk a podobně jak napsala "ikka", budu se na svět rostlin dívat ještě více jinak než dosud.

05.01.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

(SPOILER) UFF - to byla fakt depresivní cesta plná zmaru, strachu, zoufalství, hladu, zimy, samoty, obavy z toho, co bude zítra. Jediné, co dva hlavní hrdiny drží nad vodou, je přítomnost toho druhého, otcovská láska a odpovědnost, která jim pomáhá den po dni přežívat následky katastrofy, která smetla snad celý svět. Další kniha, která člověka donutí přemýšlet o vlastním životě a určité věci přehodnotit. Vynikající kniha !!

06.02.2022 5 z 5