1.Agness 1.Agness komentáře u knih

Upřímně mě překvapuje, kolika lidem se tu kniha dobře četla. O knize nemůžu říct, že se mi líbila a vím, že se k ní už nikdy nevrátím. Kniha je totiž dokonalá. Lustig tak uvěřitelně a živě dokázal vystihnout hrůzy páchané na Židech, působí na smysly čtenáře, detailně popisuje pachy a zvuky... tak dokonale, že se čtenáři dělá špatně, a také proto jsem knihu nejdřív odložila. Jsem ale ráda, že jsem ji pak zvládla vzít do ruky ještě jednou a dočíst až do konce. Tahle četba by měla být povinná pro všechny, aby se nezapomínalo, čeho všeho je člověk schopen a aby se nebagatelizovaly hrůzy páchané na lidech. A čemu se zoufalý člověk snaží věřit v bezvýchodné situaci. Jsme přece lidi, že...

31.01.2019 5 z 5

S holokaustem za zády S holokaustem za zády Svatava Urbanová

Zajímavý přehled zajímavých knih pro děti (a nejen pro ně) tematizujících holokaust. K určitým částem jsem měla výhrady, převážně co se srozumitelnosti týče, jinak doporučuji i k pouhé inspiraci při výběru knih pracujících s tímto těžkým tématem. Jen pozor, rozbory samozřejmě obsahují spoilery, na druhou stranu, kdo se o příbězích chce dozvědět víc, nebo se seznámit také s jiným pohledem na rozebírané knihy, určitě doporučuji.
Autorka se zabývá namátkou např.: Deník Anny Frankové a další autentické deníky dětí, vzpomínkami na dětství v koncentračním táboře - O chlapci, který se nestal číslem Ivana Klímy; Chlapec v pruhovaném pyžamu a Chlapec na vrcholu hory J. Boyna; známá Zusakova Zlodějka knih, či Zakázané holky H. Bořkovcové.

05.01.2019 4 z 5

Tři zlaté klíče Tři zlaté klíče Petr Sís

Pan spisovatel vystihl úspornými slovy a pár úžasnými obrázky velmi mnoho. Krásné na pohled i pro duši, emotivní, napínavé... Kniha nejen pro děti, kniha k zamyšlení :)

06.12.2018 5 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Zpočátku jsem se pozastavila nad líčením krajinky, naštěstí mě chytil za srdce Douša a jeho osud, který s příchodem na hlídací stanici začal nabírat obrátky. Výborný psychologický román, nepředvídatelné obraty. Alespoň pro mě, protože anotaci jsem četla naštěstí až po přečtení knihy a jsem za to ráda :) Doporučuju.

26.10.2018

Spad Spad František Kotleta (p)

Humor, napětí, spád. Brak k odpočinku jako dělaný. Doporučuju, a to je Spad můj první přečtený brak tohoto druhu.

30.08.2018 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Je potřeba se na tento příběh naladit, abyste mohli vnímat a prožívat chlapcův osud. Jazyk není jednoduchý, ale je kouzelný, protože díky němu autor dokázal navodit atmosféru. Knížku jsem ale i díky němu musela odložit, a až podruhé jsem byla překvapená sílou vyprávění.

24.08.2018 4 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Pan Werich překvapil. Různorodé pohádky pro velmi různorodé čtenáře. Upřímně, určité brutální části jsem opravdu nečekala, ale kouzlo a vtip mají všechny pohádky.

21.08.2018 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Můj první Olsen. Asi jsem přece jen měla sáhnout nejdříve po prvním případu. Se vzpomínkou na filmové zpracování prvních dílů jsem se na knížku moc těšila. Asi jsem tak měla moc velká očekávání - brutální vraždu, brutální napětí a strhující rozuzlení. Nic z toho se nestalo. Knihu jsem dočetla, tečka. Drželi mě v příběhu propracované charaktery postav. Zápletka/ zápletky byly ale předvídatelné, nebo naopak přitažené za vlasy, až na vyjímky žádný silný moment překvapení, moc náhod najednou. Autor chtěl možná vyřešit moc případů jednou ranou? Takže váhám, jestli znovu začínat od prvního případu...

20.08.2018 3 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Kniha, která podle mého slibuje mnoho. Nalákalo mě představení v rámci Listování, ve kterém byla problematika fake News shrnuta velmi zábavnou formou. Kniha je slabší, silný úvod o historii propagandy a dezinformací brzy střídaji triky a typy, jak dezinformacím nepodlehnout. Ty by se však daly shrnout mnohem stručněji, a tak je část knihy hodně repetitivní. Na závěr přichází zajímavé odkazy pro zájemce o další studium této problematiky. Stručně a jasně, dvě hvězdy za historickou část, dál však už pro mě kniha měla téměř minimální přínos, kromě odkazů na další studie a organizace.

01.08.2018 2 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Zdá se, že autorovi pan Neumann sedl. Další poklidná kniha, ve které můžeme sledovat historické události na pozadí a něco se dozvíme o životě v 1. polovině 20. století. Jen by mě zajímalo, jak to celé pokračovalo dál a do jaké míry autor do deníkových zápisků zasahoval. I když se o auta zrovna nezajímám, technické údaje jsem zvládla a vlastně mi přišel vývoj firmy zajímavý.

30.05.2018 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Detektivka mě bavila, nemůžu si ale pomoct, častokrát mi připadalo, že se autor stylizuje do Eda McBaina. Ten je ovšem jiná liga. Další minus byla gradace, příběh na konci spíš vyšuměl, protože rozuzlení už dávno proběhlo a žádné další se nekonalo. Autor mě ale i tak zaujal, i když se zrovna v této knize snažil skloubit možná až moc, každopádně až bude čas, třeba po něm sáhnu znovu.

30.05.2018 3 z 5

Úvod do studia literární vědy Úvod do studia literární vědy Eduard Petrů

Nejdříve mi kniha připadala nesrozumitelná a takové rozjímání o ničem. S postupem času studia čj pro ni ale sahám stále častěji a nejen že je mi užitečná, ale považuju ji za jednu z těch dobře čitelných.

16.05.2018 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Číst ji jako první Kunderovu knihu, upřímně nevím, jestli bych měla chuť sáhnout po další. Části z přítomnosti mě bavily, bavily mě autorovy cynické komentáře, jeho humor. Pak ale přišly části, které mě moc nebavily a přišly mi zdlouhavé. Každopádně je to zajímavý experiment, ve kterém autor zkouší různé podoby románu a jak je tento žánr široký. Tedy... zkouší... autor ví co od tohoto románu chce a o čem píše. Jen mi to ze začátku přišlo trochu chaotické, člověk se ve vyprávění musí zorientovat a nesledovat linku děje, ale linku myšlenek autora, tématu knihy. Autor od čtenáře vyžaduje pozornost, knihu nepovažuji za jednoduchou, ale rozhodně stojí za opětovné přečtení.

10.05.2018 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Pokud někdo vybírá povinnou četbu a má ji v seznamu, určitě po ní sáhněte. Autor velmi citlivě a zároveň intenzivně popisuje těžké období heydrichiády prostřednictvím dvou mladých a zamilovaných. Příběh se mi dobře četl, je krátký a impulzivní, velmi se mě dotkl, dostal se mi pod kůži. Krásné, neuvěřitelné a tak skutečné.

08.05.2018 5 z 5

Divá Bára (4 povídky) Divá Bára (4 povídky) Božena Němcová

Za mě nejlepší dílo Němcové, poutavé, jednoduché, a řekla bych, že z jejích děl, co jsem četla, má k lidem naší doby nejblíž, a tak se člověk do postav může i dnes vžít.

08.05.2018

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Je mi to líto, ale v knize jsem se vůbec neorientovala. Nedočetla jsem, i když to většinou nemám ve zvyku, prostě to bylo moc dlouhé... Zajímavé téma pro mě bylo celkem chaoticky zpracované. Vůbec jsem netušila, co je skutečnost, co není, co vše se tam odehrává a kdo jsou popisované postavy. Nechápala jsem, jak mohla knížka mít takové ohlasy. Pak jsem ale viděla divadelní představení, které mě nadchlo, až z něj jsem děj pochopila, a tak se chystám dát i knížce druhou šanci :)

08.05.2018

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Knížka se mi líbila, napínavý příběh se četl velmi svižně. Párkrát jsem se ale nad příběhem pozastavila, snažila si situaci představit a uvěřit jí. V některých chvílích mi příběh přišel až přitažený za vlasy. Jak to pětiletý Jack, pro kterého je celý svět v Pokoji, mohl všechno zvládnout... Pořád je to ale skvělý román, který stojí za přečtení a nerada bych od něj někoho odrazovala :) Právě pohled pětiletého vypravěče dělá příběh tak zajímavým.

24.04.2018 4 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Autor se tentokrát odklonil od svých obvyklých témat a motivů, v knize nenajdeme žádné znechucení současnými poměry, možná právě naopak. Autor objevuje prostřednictvím hlavní postavy krásu fotografie a nechá se tím příliš unést. Kniha je vtipná, rychle ubíhá díky dialogům, ale neřekla bych, že dokáže zvlášť chytnout za srdce, či více zaujmout. Je to lehké a zábavné čtení k odpočinku s vůní erotiky jako třešničkou na dortu. Kniha mě každopádně bavila, stejně jako její představení v rámci projektu Listování, které doporučuji!

05.03.2018 4 z 5

Čtenářka Čtenářka Traci Chee

Young adult nečtu, ale rozhodla jsem se, že rozšířím svůj výběr žánrů. Zaujala mě Čtenářka, protože tématem slibovala mnoho a samozřejmě ta obálka... Možná je dobře, že knihu nemám v podstatě s čím srovnávat a také to, že jsem ke Čtenářce přistupovala s určitými obavami, jak se mi bude líbit. A líbila se mi, kniha mi přišla čtivá, i když některé části mi přišli zdlouhavé, ale to bych vůbec nevytýkala. Mrzí mě ten konec. Jak už je tu v komentářích několikrát zmíněno, také jsem čekala, co přijde po tak dobrodružném vyprávění, kdy to celé vyvrcholí a proč to všechno. Přišlo mi, že autorka svůj příběh rozjela, nedokázala zastavit a pak už to prostě musela nějakým způsobem rychle utnout...

23.02.2018 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zlodějka mě bavila, naprosto si mě dostala svým osobitým vyprávěním, hrou s jazykem. Někdy mi trochu vadilo předvídání, náhledy do budoucího dění a osudů hrdinů, ale vlastně to tam všechno patří, děj tak běží velmi rychle a čtenář čeká, co bude dál. Autor podle mě dokázal vybalancovat těžkost doby humorem a zároveň příběh vylíčit věrohodně. Já mu uvěřila, dojal mě a určitě se k němu znovu vrátím.

14.02.2018 5 z 5