Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Novela patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Ztvárnění příběhu nevinného děvčete, které má odvahu pomstít se za své pokoření, se dostalo mnoha ocenění včetně nominace na nejprestižnější americkou literární cenu. Nejnovější vydání je doplněno rozborem Lustigova díla od M. Bauera.

http://www.databazeknih.cz/images_books/37_/370/modlitba-pro-katerin-370.jpg 4.11024
Novely, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1964 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
teer.h24.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ke knize jsem se dostala, protože jsem ji musela přečíst do školy. To, jak byla kniha napsána mi nevyhovovalo na začátku jsem ani moc nechápala co se děje, o čem vlastně čtu. Poté jsem se docela do knihy začetla.
Ačkoli mi styl psaní nevyhovoval (a četla jsem jí déle, než obvykle jiné knihy), příběh byl napínavý a velmi smutný. Konec mě dostal, ta naděje, ale od začátku bylo jasné, jak to dopadne.
Člověk se nad tímto příběhem zamyslí, v jaké době žijeme a jeké to bylo předtím. Nedokážu si to představit.
Arnošt Lustig je spisovatel, který toho velmi mnoho zažil.

LittleNightOwl07.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Styl, jakým byla kniha napsána, mi opravdu nesedl. Velice dlouhé odstavce, skoro žádné kapitoly. Neustále se jen řešili peníze a že je nutné napsat další šek. Od poloviny je čtenáři jasné, jak to s hrdiny dopadne. Zvrat na konci byl nepředvídaný, ale zároveň velice nerealistický.

kuruteku28.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Co dělá člověka lidským? Lpění na životě za každou cenu? Hrdinství? Zoufalý čin v zoufalé době? Arnošt Lustig byl spisovatelem jednoho tématu, ale to téma vyčerpal úplně. Protiválečnou novelu, která je zdánlivě banální a zdá se, že od začátku směřuje k nevyhnutelnému závěru, povyšuje nad průměr několik postav, které - stejně jako čtenář - ví: krejčí, rabín, Brenske.

Katy00724.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Krásný literární jazyk a srcervoucí příběh... přečetla jsem to a zůstala civět do prázdna.

Hrdlička123.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jednoduchý děj, ale rozhodně ne lehké čtení. Předvídatelný konec. Je to má první zkušennost s Arnoštem Lustigem. Nevylučuji, že sáhnu někdy po jeho další knize. Spíše ze zvědavosti, než že by to byl šálek mého čaje.

Leluse30.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Styl psaní, kterým pan Lustig píše je pro mě těžký na čtení. Ze začátku mi dělalo problém zorientovat se v příběhu, u kterého má člověk dojem, jako kdyby začal na stránkách, které v knize nejsou... jako kdyby je někdo vytrhl. Jsem ráda, že jsem dočetla až do konce a nejsem ráda, že kdokoliv mohl zažít něco tak strašného - koncentráky, válku, nelidskost...

Dokonale napsaný odstavec na stranách 44 a 45: ... bude obsažen v knihách, jež nejsou ještě napsány, v končinách, kam ještě nevkročila lidská noha, nikdo se ho nezbaví, bude to dotěrný i laskavý popel z mrtvých, kteří zahynuli bez viny.

Andy.9328.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Vybrala jsem si tuto knihu k maturitní četbě. Zaujal mě děj a moc jsem se na ni těšila.

Bohužel, tento styl psaní zdá se mi poněkud nešťastný. Dávám 2 hvězdy za zajímavý, ač mnou očekávaný závěr, jinak byla kniha prakticky o ničem. Mám plno jiných oblíbených knih z válečné prózy, ale tuto mezi ně zařadit nemohu.

Dr_Lecter18.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vynikající práce, po stránce stavby příběhu, vyprávění, charakterizace postav. Skvělé dílo

Aaloha13.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha se mi nečetla moc dobře, tento způsob psaní mi nevyhovuje, autor mě nevtáhl do děje, neustálé úvahy. Musela jsem se nutit do čtení.

Aleh27.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Opět už poněkolikáté jsem otevřela tuto knihu a začala číst. Mockrát jsem ji v minulosti otevřela, ale v podstatě ani nezačala číst. Arnošt Lustig je bezesporu výborný autor. Jeho příběh se mi však četl velmi těžce. Nejen co se týká smutného obsahy novely, ale i spisovatelova stylu psaní. Novelu o statečné židovské dívce jsem tentokrát dočetla do konce. Je to smutné čtení, to se dalo předpokládat. Je to těžké čtení, to jsem tušila a bylo tomu tak.

Lauralex25.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Pan Lustig je neskutečná osobnost, vždycky jsem ho obdivovala a vážila si ho. Bezpochyby ví, o čem píše, a za to mu patří mé uznání, ale možná právě proto, že já to až tak úplně nevěděla, nečetlo se mi to úplně lehce.
Nicméně tento šokující příběh ve mně mnohé zanechal a já jsem vděčná, že jsem se k němu mohla dostat. Není to lehké čtení, ale co je to oproti realitě. Tady se nedá polemizovat nad záživností nebo poutavostí, však tak to není ani ve skutečnosti. Vadila mi občasná naivita Kateřiny, ale na druhou stranu, v tom to právě je. Kdybych mohla, za styl, kterým je to napsané, dám tři hvězdičky, nicméně za celkový příběh, téma a okolnosti, už kvůli panu Lustigovi, dám plný počet.

Člověk by v tom v podstatě neměl ani tak hledat příběh, jako poslání a určitou promluvu, kterou se musí snažit pochopit.

Alpasstyle12.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zajímavý válečný příběh, dvojsmyslnost plukovníka Brenskeho mě občas až šokovala. Autor úžasně ztvárnil tuto postavu, pokud jste nečetli, doporučuji povšimnout si dvojsmyslu řeči plukovníka. A vůbec celkově doporučuji si najít volný čas a přečíst si dílo.. :o)

gargamelka10.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jeden z nejoblíbenějších autorů. Pan Lustig vychází ze svých zkušeností. Strhující příběh, rozhodně, kdo si ji vybere neprhloupí

K.M01.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Milovaný autor, četla jsem téměř vše!!

MartinaPri02.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s hrozivým přívěhem.

Zuziiik05.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

No, že tam bude něco nekalého jsem tušila od začátku, ale i tak to ve mne zanechalo naprosto příšerný pocit........a tohle dokáže jedna malá novela přečtená za chvilku.........úžasné dílko.

Honzarek29.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Na jednu stranu statické a předvídatelné. Po přečtení se ale dojem mění na docela silný zážitek.

HDosoudilová29.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Přestože je mi Arnošt Lustig jako osoba dost sympatický a dost často čtu knihy této tématiky, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se mi nečetla lehce. Je to zase něco jiného a některé části mi přišly zbytečně zdlouhavé. Nicméně obdivuji odvahu hlavní hrdinky a vlastně se jí ani nedivím. V podstatě už od začátku se dá předpokládat špatný konec.

Y.F.N.06.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Po dočtení této novely ve mně zůstaly dva dojmy. Jednak to, že i naše strastiplná republika dokázala vyprodukovat dalšího umělce, který ji ve světě propagoval v docela jiném světle, než se o to snaží někteří lidé dnes. Druhým dojmem bylo zjištění, že nejhorší věc, kterou můžete dát jiným je naděje. Toto dílo je zejména o naději, která je dána skupince mužů a dívce, a právě tato naděje jim nedovoluje odprostit se od zla, které je (nás) obestupuje.
Mínusem pak můžou být zdlouhavé monology, kterými pan Brenske častuje svou skupinku oveček, avšak zároveň je pan Brenske výborně vykreslenou postavou, ztělesněným lidstvím v tak trochu jiném světle.

Elleniel29.11.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Bez děje, vleče se a celou dobu se točí kolem jednoho místa, nudných dialogů a proslovů. Závěr, který je odhadnutelný už od začátku. Pro mě zklamání.

Edona05.11.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Na této novele je nejdůležitější ze všeho naděje, která je protkána celým příběhem. A nejsou to jen naši hrdinové, ale i vy, kdo celou dobu doufá...

Dastinek25.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Přečetla jsem ji jedním dechem. Smutná a beznadějný konec.

kacimilek09.08.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Ačkoliv je tahle kniha brána za kvalitní klasiku, příliš nadšená jsem z ní nebyla. Mohu však ocenit trochu jiný náhled na nekonečně omílané téma (ne že by některý jiný pohled byl o něco horší či lepší).

sabistel13.07.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem se rozhodla číst na základě přečtených recenzí, které ji vychvalovaly do nebes. Bohužel mě příliš nezaujala, a to přesto, že je mi téma holocaustu a celkově druhé světové války a zvěrstev za ní páchaných velmi blízké. Děj ,,neodsýpal", kolikrát jsem se ztrácela v tom, o jaké situaci se mluví a podobně. Zjevně na toto dílo nejsem dostatečně vyzrálá, časem se k němu možná vrátím.

AndyK16.06.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jen těžko hledám slova... Naskakuje mi husí kůže, když mi dojde, že tohle se opravdu dělo. Příběh mi ještě dlouho zůstane v hlavě - Kateřina, pan Cohen a neskutečný manipulátor Brenske. Vlastně ani nemůžu říct, že se mi kniha vzhledem k tématu líbila, ale rozhodně na mě zapůsobila a pět hvězdiček si zaslouží.

mdracek13.06.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Velice emotivní příběh mladé a krásné židovské dívky, která měla víc rozumu a hlavně odvahy než ostatní, a v osudovou chvíli dokázala jednat. Zdržování děje také přidalo velkou dávku napětí a zoufalství. Lustig popsal celou tu opravdu skutečnou situaci tak, jak už to nikdy nikdo nedokáže...

anisek98902.05.2015Hodnocení knihy 2 z 5

asi budu vyvrhele ale bohužel nijak mě tohle neuchvátilo... Na to, že to má jen 140 stran tak mi to trvalo přelouskat neskutečně dlouho a stejně neskutečně se to špatně četlo a vlastně celkově to byl jen popis jízdy vlakem sem a tam a téměř bez děje.. Bohužel ale pan Lustig asi neni autor pro mě.

Kikty20.03.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Pana Lustiga si nesmírně vážím. Je neuvěřitelné, čím vším prošel a jakým skvělým člověkem i přes tu všechnu hrůzu zůstal.
To nic nemění na tom, že mi jeho knížky nějak nesednou...

aamis06.03.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Obdivuji, že knihu autor napsal údajně během jedné noci! Pro mě velmi precizně napsané - ze začátku těžké číst, ale ke konci už přečtené jedním dechem. Je to velmi emotivní a donutilo mě to přemýšlet nad tím, v jaké si vlastně žiju pohodě. A to si člověk pořád stěžuje, jak se má špatně. Nedokážu si představit, že bych byla v tom vlaku a musela si nechat lhát do obličeje. Mimochodem, Brenske je brilantní manipulátor a lhář! Málem jsem mu to uvěřila a během čtení jsem sebe samu musela přesvědčovat, že to není dobrý člověk a že mu opravdu nemám věřit.

jaja198923.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

smutny pribeh o krutosti nemcouru, ale chytre vytahnute penize ze zidu