Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1025 282

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

simona g.
11.09.2022 5 z 5

Takže. Dočteno. Dávám 5 hvězdiček a klidně bych přidala další. Moc hezká oddechovka, která ani vteřinu nenudila. Nádherná kniha, která stojí za přečtení. Až je mi líto, že už mám dočteno. Doporučuji velmi!

Kacatko86
30.08.2022 2 z 5

Bohužel, knížka mě nezaujala, byť autorku mám ráda. Nedokázala jsem se vžít do postav, doby ani prostředí, knížka mě nevtáhla do děje.
Josie, jejíž matka je prostitutka, žije v New Orleans, se snaží uniknout nejen z města, ale také od své matky a žít úplně jinak než ona.

Lena78537
28.08.2022 4 z 5

Jak pravdivé: Rozhodnutí, ta vytvářejí náš osud.. Příběh o holce, která chtěla být někým jiným a utéct svému osudu. I když jsem se ze začátku do čtení trochu nutila, splývaly mi postavy, jako celek hodnotím kladně. Ruta je skvělá vypravěčka.

Fortuna7
20.08.2022 2 z 5

No tak tohle bylo teda hodně velké zklamání. Rutu Sepetys mám hodně ráda, ale tohle snad nemohla napsat. Do čtení jsem se musela nutit, ze začátku se mi pletly postavy, ale hlavně mi na žádné postavě nezáleželo... Přišlo mi, že příběh neměl žádné grády a najednou prostě skončil. Některé věci ani nebyly pořádně vyřešené a stejně byl najednou konec. Líbila se mi ale atmosféra a psychologie hlavní hrdinky, jinak fakt těžký podprůměr, bohužel.

Olča220
08.08.2022 4 z 5

Co bych tak o Potrhaných křídlech napsala. Amerika, New Orleans, horko k zalknutí, mafie, prostitutky a to vše zahaleno dýmem z doutníků. Tak takhle si představuji styl Noir.
Kniha byla velice čtivá, krásně plynula, jen jsem od knihy čekala o něco silnější příběh. Ale když už nic jiného, atmosféra Ameriky 50.let v New Orleans byla vykreslena velmi zajímavě. Jen se mi zdá, že pro náctileté, je to moc a pro dospělé zase málo…

zuziV
22.07.2022 5 z 5

Takovou tíseň jsem dlouho u knížky nepocítila. Od začátku až do samotného konce. Josie, hlavní postava, snažící se chytit oprátky svého nezáviděníhodného života do svých rukou a jít vlastní cestou. Má ale šanci? S kusem štěstí a spoustou dobrých duší kolem sebe, s pevnou vůli a odhodláním jsem jí to do poslední stránky ze srdce přála. Hodnotím 5/5 a myslím, že kniha vůbec nepatří do kategorie pro náctileté, jak zběžně níže pročítám.

rejka79
02.07.2022 4 z 5

Cte se to dobře. Kniha spíše pro nactilete. Trochu k neuvereni je povaha hlavni hrdinky...zadnou bezpodminecnou lasku a přijetí nezazila od mamy ci taty, ale nic neresi a sebevedome si buduje vztahy a svuj sen...tak to určitě. V realnem světě by podobna divka trpela nulovou sebeuctou a sebevedomim, nevedela by kdo je a co chce. Ale dobra limonáda, drzite ji pesti i tak.

DejSemTuKnihu
01.07.2022 4 z 5

Poslední autorčina kniha, která mi zbývala nepřečtená. Tak jako předešlé knihy mě ani tato nezklamala.
Děj byl poutavý, stránky neskutečně rychle ubíhaly a než jsem se nadála, tak jsme byla u poslední kapitoly.
Co se týče postav, tak byly, jako je u Ruty zvykem, strašně dobře vymyšlené.
Děj jsem celou knihu prožívala s nimi, jako bych byla součástí příběhu i já.
Velké plus je, že autorka tady nepoukazuje jen na děje v New Orleans v padesátých letech, ale i na to, jak je důležité rozlišit, komu můžeme důvěřovat a jak důležité je mít někoho, na koho se můžeme obrátit.
Trochu škoda je, že autorka víc nerozvedla vztah mezi Josie a Jessem (za chybné skloňování se když tak omlouvám :)). I přes to, že jsem celou knihu chtěla, aby nakonec spolu skončili, tak mi chybělo trochu víc interakce mezi postavami.
Co musím přiznat je, že jelikož to je i z prostředí bordelů atd., tak mi to bylo chvílemi lehce nepříjemné, ale to prostě záleží na čtenáři.
Za mě: 4,7/5*.

Hodnocení ostatních knih autorky najdete an mém profilu. ;)

ještěrka38
06.06.2022 3 z 5

Tahle jediná kniha od autorky mi chyběla přečíst. Měli jsme ji doma v knihovně a dcera ji četla, když jí bylo asi 14 a byla nadšená.. Pro mě je ale kniha trošku zklamání. V podstatě mě moc nebavila. Možná je to proto, že je kniha určena spíš náctiletým.

Dietwithstyle
27.05.2022 4 z 5

Když jsem si tuhle knihu vybrala, vůbec jsem nevěděla, o čem je. Dala jsem pouze na doporučení kamarádky. A dobře jsem udělala. Příběh se moc hezky čte a vykresluje drsnou realitu 50. let. Člověk si pak hned víc váží toho, co měl a má.

Jrsnbl
30.04.2022 5 z 5

Jeden z nejsilnějších příběhů, co jsem kdy četl. Nechápu jak je možné, že se o Potrhaných křídlech skoro nikde nemluví. Za mě je to opravdový poklad.

Prostředí New Orleans, poválečná Amerika, jedna prostitutka a její dcera. Dcera, která nechce následovat stopy její matky.

Boží. :)

Katulinka69
23.04.2022 3 z 5

Druhá kniha od autorky nebyla tak silná jako první, ale stála za přečtení. Určitě přečtu další

MedvidekS
10.04.2022 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, oblíbila jsem si hlavní postavy (kromě těch záporných) a strašně moc jsem všem fandila …

Bybyla
17.03.2022 3 z 5

Zatím nemám dočteno, ale přemlouvám se, abych dočetla, už jen proto, že se mi líbila autorčina kniha V šedých tónech. Nicméně mě opět nesmírně ruší a rozčiluje, nadužívaný výraz, že někdo něco "odtušil". To se nedalo přeložit jinak?! Není stránka, aby to tam nebylo, stejně jako V šedých tónech. Škoda.

momo01
14.03.2022 4 z 5

Jakmile Josie Moraineová pronesla svou první větu ("Moje matka je prostitutka."), věděla jsem, že si budeme rozumět. Každý z nás chtěl být alespoň jednou v životě někým jiným někde jinde, ale pro Josie to byla otázka přežití. Jediné, co kdy chtěla, bylo být normální, žít a učit se jako všichni ostatní, bez matčina neustálého vměšování a házení klacků pod nohy.
Autorčino psaní je svižné, jednoduché a emoce postav působí tak nějak opravdově, ne vynuceně nebo manipulovaně, ale stejně opravdově jako ty vaše nebo moje.
Byla to zatím poslední kniha od Rusy Sepetys, která mi zbývala k přečtení. Nebyla jsem si jistá, jestli se mi bude líbit - nemusím knihy o dospívajících dívkách, ani téma prostituce a 50. léta v New Orleans mě zvlášť nelákalo. Rozhodně jsem ale nešlápla vedle, příběh jsem si užila a jednotlivé postavy se mi postupně zabydlely v srdci.
Jako nosný vnímám následující citát: „Rozhodnutí, ta utvářejí náš osud." A tento příběh na pozadí říká, že za jakýchkoliv okolností, ať už nám život přichystá cokoliv, je to nakonec naše volba, jak chceme utvářet to, kým jsme.

Nicoletta1681
07.03.2022 4 z 5

Příběh knihy je hodně originální svým prostředím a celou situací hlavní hrdinky, která není vůbec hloupá, ale i přesto jde na konci knihy vidět její vývoj a změna jejího myšlení. Musím říct, že příběh mě téměř hned vtáhl do děje a do prostředí New Orleans až jsem někdy dokázala slyšet hluk z ulic.
Ale i přesto, že příběh je dobře vymyšlený, jde poznat, že jde o jednu z prvních knih autorky. Kniha je psaná kratšími větami, nejsou tam nějaké rozsáhlé vnitřní monology a i rozuzlení je takové plytké a víceméně jednoduché, což je asi tak jediné, co mě na knize mrzí.
Tohle byla má druhá kniha, kterou jsem od autorky četla, a musím říct, že ani teď nezklamala a její příběh ve mně zanechal opět stopu.

Monika164
09.02.2022 5 z 5

Moc hezké , doporučuji

BetyN.
10.01.2022 4 z 5

Toto je historický román se vším všudy - krásný příběh, sympatická hlavní hrdinka, dobře vykreslené New Orleans 50. let. Autorka má skvělé vypravěčské schopnosti. Kniha mě od první stránky vtáhla do děje. Ačkoliv o konci bych měla jinou představu, knihu jsem si užila a těším se na další od autorky!

Luc.i
19.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Poslední knížka co mi chyběla od Ruty sepetys abych měla přečtené všechny.

Tahle knížka mi oproti ostatním přijde jiná. Ať už je to proto že se neodehrává v určité historické události ale prostě v jednom americkém městě v padesátých letech. Taky tam oproti ostatním byla i kriminální zápletka, která byla sice celkem průhledná ale mě to nijak nevadilo.

Líbilo se mi prostředí té "špatné" části města, ale vlastně mě žádná z postav úplně nezaujala. Možná tak Willie ikdyzto nevím jestli se mi tam ten konec takhle hodil. Josie měla pár slabších chvilek. Jesse typickej YA bad boy což v jejich knížkách moc nebývá ale to prostě ta motorka. A Patrickovi jsem vůbec nevěřila a myslela jsem si že chystá nějakej podraz nakonec se mi líbilo jak se to rozuzlilo.

Celkově super knížka jako všechny od ruty ale za mě nejslabší
4/5*

Toňula
10.11.2021 4 z 5

Zajímavý příběh o touze po lepším životě , i když prostředí člověka předurčuje k jinému způsobu života, o naději a o lásce v nehostinném New Orleans 50.let.