Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1025 282

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

packlik
24.10.2020 5 z 5

Ruta Sepertys se rozhodně stane mou oblíbenou autorkou. Kniha byla moc pěkná, opravdu se četla jedním dechem.

Allena24
06.10.2020 5 z 5

Má třetí kniha od autorky. Ty předchozí se mě dotkly o něco víc. Nicméně i tato byla čtivá. Paní Sepetys psát opravdu umí.

Devorah
24.09.2020 4 z 5

New Orleans 50. let, to je město plné zábavy, karnevalu, veselí a hlavně jazzu. Ale v této knize je to také město plné násilí, zločinů, zoufalství, ale i naděje na lepší život.
Hlavní hrdinka Josie nemá zrovna na růžích ustláno, ale jelikož neoplývá jen krásou, ale také intelektem, snaží se svůj život změnit, např. studiem na výběrové univerzitě. Na tu nemá ale dostatečný třídní původ, natož finance. Svého snu se nechce vzdát, nicméně tato trnitá cesta je poseta mnohými zklamáními, zoufalstvím, intrikami, ale i první láskou v podobě hned dvou fešáků. Nutno říci, že autorka tady s popisem pohledných mužů vážně nešetří, což určitě ocení ženská část.
Vypravěčský talent autorky je nesporný, čtenář skoro slyší znít jazzové skladby, všudypřítomný ruch ulice, nebo třeba každodenní hluk z nevěstince. Silný příběh, kde se napětí a dobrodružství střídá s romantikou. Není to tak přeslazené jako jiné knihy tohoto typu, nicméně ten „popelkovský“ závěr se tam po tom všem, co hrdinka prožila až tak nehodil.

warca
23.09.2020 5 z 5

Čtivé, originální prostředí, sympatické postavy a celkově dost nápadité.

Lucy2211
17.09.2020 5 z 5

Ruta Sepetysová je brilantní vypravěčka. Každý její příběh je promyšlený do sebemenšího detailu a i když je tato kniha odlišná od jejích ostatních knih (V šedých tónech a Sůl moře), rozhodně neztrácí na originalitě a kvalitě příběhu. Čte se velmi dobře, nenajdete zde hluchá místa, kde byste se vyloženě nudili. I když nemá takový spád jako Sůl moře, rozhodně stojí za větší pozornost, než jakou má doposud. Doporučuji a těším se na další knihy od mé oblíbené spisovatelky Ruty Sepetysové.

Caa
04.08.2020 3 z 5

Zhruba v půlce knihy jsem nabyla dojem, že čtu young adult nebo snad dívčí román a závěr knihy už ho jen potvrdil. Víc by se mi líbil dospělejší, tj. méně naivní a uveřitelnější příběh.

novina
27.07.2020 5 z 5

Mě se Josie hrozně líbila. Bylo to chvílemi vtipné, chvílemi smutné, občas nereálné a občas že života. Ale četlo se to skvěle.

Eduarda
13.07.2020 5 z 5

Druhé setkání s Rutou Sepetys...pro mě zase geniální! Poctivě odvyprávěné, nabité emocemi, místy hořké i vtipné zároveň, dojemné, silné. Jediné mínus je, že to nemá pokračování. Ten osud bych chtěla sledovat dál.

Placinecka
07.07.2020

Čekala jsem silný, hluboký příběh. Nejen kvůli ostatním dílům autorky, ale i kvůli slibnému námětu - jak se dcera prostitutky vypořádá se svým nelehkým osudem. A byla jsem malinko zklamaná. Jakoby příběh balancoval mezi opravdu kvalitním dílem a románkem pro náctileté. Nevím, zda to bylo spíše jednoduchým stylem psaní, nebo místy až přehnaně naivním, romantickým a nereálným zápletkám. Přesto se mi kniha četla dobře, byla jsme zvědavá jak to dopadne a bavila mne. Jen myslím že toto téma by zasloužilo jiné a důmyslnější zpracování.

lea25
27.06.2020 5 z 5

Pro mě naprosto skvělá kniha.New Orleans, mafie, prostitutce..mě evokuje jazz...O dívce Josie,která si chce navzdory svému původu a prostředí splnit svůj sen.Libila se mi od autorky kniha Sůl moře.

Ywonek
21.05.2020 5 z 5

Krasny pribeh

kap66
18.05.2020 5 z 5

Mnoho komentářů je výstižných, ale ze srdce mi mluví ludek.n; nádherný a přesný komentář.
A už jak píšu „ze srdce“, cítím, že mě to svádí psát pateticky. Ne že by mě Ruta Sepetys tentokrát citově nezasáhla, přesně naopak, ale obyčejněji, civilněji než dřív. Josie je bezvadná, inteligentní, kurážná a vtipná, miluje své přátele, v nichž vidí hlavně to dobré. Ona je zelený stromek v pustině, obklopený pokřivenějšími a staršími stromy, které mu poskytují stín, zadržují pro něj vláhu a chrání ho.
Zase si na mě brousí drápy patos, proto raději úryvek. První kapitola je jedna z nejlepších prvních kapitol, které jsem kdy četla. Josiino představení je dokonalé. V sedmi letech ji matka vzala na důležitou návštěvě k Willie, majitelce bordelu, jež sehraje v jejím životě zásadní úlohu:

„Ona je hodná holka, Willie, a děsně chytrá. Sama se naučila číst.“
„Já nemám děti ráda,“ odsekla a provrtávala mě očima.
Pokrčila jsem rameny. „Já je taky dvakrát nemusím.“
Matka mě pořádně štípla do ruky. Cítila jsem, jak kůže lupla. Kousla jsem se do rtu a snažila sebou necuknout. Matku rozčilovalo, když jsem naříkala.
„Vážně?“ Willie na mě hleděla dál. „Tak co děláš…když nemáš ráda děti?“
„No, chodím do školy. Čtu si. Vařím, uklízím a dělám mámě martini.“

Uznejte, že patos je úplně mimo. Protože tohle je psané svěže a s nadhledem. Mně se to ohromně líbilo.

monci6485
12.05.2020 4 z 5

Dojemný román z prostředí bordelu. Každý se živí, jak umí. Mafie využívala svou moc, bohatí své peníze a holky své tělo. Samozřejmě to znamená hodně problémů, hlavně v malém městě, kde se drby šíří rychlostí blesku.
Je to fajn čtení a holky jsem měla ráda. Teda až na matku, to byla mega svině. Ale rodiče si nevybíráme, bohužel.

Audrina
03.05.2020 4 z 5

Rutu Sepetys mám jako autorku ráda, především oceňuju, že se pouští do ne tolik zmapovaných historických událostí a témat a představuje je tak mladší generaci. Potrhaná křídla ovšem nebyly tak stoprocentní jako předchozí příběhy. Příběh je zajímavý, ale postrádala jsem u něj onu sílu, pro kterou jsem předchozí knihy ocenila víc

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Je to už nějaký čas co jsem ji četla,ale je to krásná,čtivá kniha.

Ksyu
03.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Velmi čtivý příběh, který vás pohltí.
Od autorky moje třetí prectena kniha.

Ivetaa
28.03.2020 5 z 5

Hezký příběh a vykreslení dobové atmosféry 50. let minulého století.

Bukina
04.03.2020 4 z 5

Líbila se mi a moc. Četla jsem V šedých tónech i Sůl moře a Potrhaná křídla byla opravdu jiná. Ale kolik autorů tohle dokáže, napsat každou knihu úplně z jiného světa a ještě k tomu zajímavou a čtivou?
Ruta Sepetys ano.

hapac
18.02.2020 4 z 5

Jsem ráda, že jsem díky této databázi objevila řadu zajímavých autorů a jedním z nich je i Ruta Sepetys. Sůl moře a V šedých tónech to bylo úžasné čtení, uf, když si na ně vzpomenu. Potrhaná křídla jsou jiná, ale téma bylo pro mne také zajímavé a knížka se mi četla hezky.

Josh
07.02.2020 2 z 5

Předchozí knihy této autorky byly jedním slovem ÚŽASNÉ, takže spíše než její styl mi u této knihy nesedlo téma.