Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1025 282

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

Maanna
29.08.2021 4 z 5

Tady platí, že méně by bylo asi víc. Líbilo se mi prostředí, v němž se děj odehrává, i většina vedlejších postav - až na Jesseho, který byl těžce young adult ideál. Jen mi nějak neseděla ta Josie a její příběh plný náhod, obtížných situací a lidí, kteří do ní jsou ochotni investovat tisíce dolarů. Celé to navíc nepokrývá ani půl roku. Navíc, ač jsou jinak postavy načrtnuty zajímavě, ve vztahu k Josie jsou značně černobílé, takže se dá odhadnout, jak to celé asi dopadne... Kniha se čte dobře a prostředí nevěstince, knihkupectví nebo i bohaté domácnosti mě bavila, ale ten hlavní příběh byl takový přeplácaný. A velmi zrychlený konec to moc nevylepšil.

Enehy
29.08.2021 3 z 5

Jak se žije dceři prostitutky v New Orleans v 50. letech? Čekala bych, že hůř. Josie dostala do vínku nejen krásu a inteligenci, ale také lidi, kteří se o ni chtějí starat. Pravda, s matkou to moc nevyhrála, ale tak nikdo nemá všechno, že? Josie chce být normální. Ovšem, co je vlastně normální? Bydlet ve velkém domě plném přetvářky, mít manžela, co radši chodí do bordelu? Děkuji nechci. Josie je mladá a poněkud naivní a nedokáže domyslet určité situace do všech důsledků.

R.S. se podařilo dostat do jedné knihy příběh o dospívání, milostný trojúhelník, vyšetřování vraždy, mafii a život prostitutek. Škoda, že jsem si celou dobu připadala jen jako divák. A navíc mě hrozně štvala ta kýčovitá přirovnávání ("a já za ním cupitala jako kuře za kvočnou").

Abych ten svůj kritický výlev ukončila. Potrhaná křídla není špatná kniha a věřím, že si najde mnoho svých fanoušků, kteří nejsou tak rozmazlení jako já :-)

jasmina.kralova
25.08.2021 5 z 5

Konečně jsem přečetla všechny knihy od této brilantní paní spisovatelky a s podivem řadím Out of the Easy (četla jsem v angličtině) na druhou příčku hned za Mlčící fontány. Opět mě Ruta nezklama a zlomila mi srdce s něžností, láskou a atmosféra New Orleans byla vykreslená s takovou pečlivostí a zároveň nevtíravou pečlivostí, že stále ještě lapu po dechu nad tímto skvělým počinem. Josie je jedna z mých nejoblíbenějších knižních hrdinek napříč všemi knihami. Jsem velice ráda, že Ruta nesklouzla k patosu a nesnažila se z příběhu vytřískat nějaký šílený zvrat (a že měla příležitostí) ale zachovala "čistotu" Josie. Děkuji, bylo to neuvěřitelně citlivé a zároveň hluboké.

veriszv
28.06.2021 5 z 5

Atmosféra New Orleans padesátých let, skvěle napsané postavy a zajímavý příběh. Moc se mi líbila hlavní postava Josie, která se musí světem protloukat jak se dá a vy jí fandíte od začátku do konce.
Příběh to není nijak extrémně složitý, za to je originální a extrémně čtivý.
Autorka vždycky dokáže vzít zajímavou část historie a vdechnout jí život nějakým originálním způsobem.

barbb8k
16.04.2021 4 z 5

Tato kniha není sice taková bomba, jako V šedých tónech a Mlčící fontány, ale přesto je úžasná.
Děj se rozjel už hned na začátku a tolik zvratů, které následovaly, jsem vůbec nečekala.

Autorka úžasně zachytila prostředí New Orleans.
Postavy jsem si asi oblíbila ze všech tří knih (ještě jsem nečetla Sůl moře) asi nejvíc, protože každá měla svoje pro a proti a nic nedělala jen tak. Vždy k tomu měly důvod. Moc se mi líbilo, jak jsem díky jejich popisům a charakteristikám, mohla odhadnout, jestli patří do lepší nebo do té horší části města.

Romantická linka je mi také moc líbila a taky mi připadala nejlepší. Ten milostný trojúhelník, který autorka vymyslela, se mi do příběhu strašně moc hodil a byl celkově prostě moc pěkný.

Na posledních třiceti stranách jsem měla jeden infarkt za druhým (dokonalý popis ), ale připadalo mi, že je to všechno trochu moc zrychlené. Kdyby kniha měla ještě o deset / dvacet stran navíc, úžasný a krásný závěr, bych si užila mnohem více.

maryska09
15.03.2021 3 z 5

Knížku jsem četla jen kvůli autorce, která mě vždy bavila. Potrhaná křídla se však její tvorbě vymykají a příliš mě nezaujala. Příběh mladé dívky, která pyká za hříchy matky, ale zároveň má ohromné štěstí na přátele, je dost naivní, ničím moc nepřekvapí a ani nezaujme. Za mě dost knížka o ničem.

helena842
11.03.2021 4 z 5

Od autorky jsem četla zatím V šédých tónech a Sůl moře, což jsou knihy, které se mi líbily více, ale je to pravděpodobně tím, že jsou mi tematicky blíže. Knížka se nicméně četla výborně, příběh je zajímavý, jen mi možná konec přišel trochu rychlý. Těším se na Mlčící fontány.

Kája95
10.03.2021 4 z 5

Od samého začátku vás kniha vtáhne a budete cítit atmosféru města New Orleans.Děj se trochu vleče, nejspíš by to šlo pokrátit.
Autorčin styl mám ráda,ale předchozí dvě díla se mi líbila více.

Janinkniznisvet
09.03.2021 4 z 5

Od autorky jsem četla už dvě knížky, tato se mi zdála nejslabší. Téma prostituce mi není blízké. Bylo mi hodně líto hlavní hrdinky, tady by platila věta: Rodiče si nevybereš. Byly tam pasáže kdy se mi chtělo plakat.

sarekaslukova
01.03.2021 5 z 5

Kniha byla krásně živě napsaná, celou dobu jsem Jo fandila aby se dostala ze spárů New Orleansu a žila. Takže vlastně nakonec nevím zda má kniha z mého pohledu happyend a nebo ho nemá.

P-puma-
24.02.2021 4 z 5

Druhá kniha od Ruty Sepetys, autorka se mi líbí, že si vybírá zajímavé místa a čas kam knihy zásadí. Potrhana křídla byla skvělá. Jo a její osud a způsob jak se snaží držet a nesklouznout do propasti byl skvělý. Ruta má jednoduchý a čtivě styl psaní a sladké konce ji ráda odpustim a určitě se vrátím k dalším knihám.

pink_unicorn
17.02.2021 5 z 5

Styl psaní této autorky mě prostě baví. Mnozí tuto knihu zařazují jako její nejslabší, což zatím nemohu posoudit. Četla jsem jí totiž jako druhou, po Mlčících fontánách, které mě úplně dostaly.

Potrhaná křídla jsou psaná jinak než Mlčící fontány. Příběh je nám podáván pouze z pohledu jedné postavy - dívky jménem Jo. Hlavní hrdinka mi byla od počátku sympatická a hltala jsem její příběh do posledního detailu.

Zkuste dát této knize šanci, pokud rádi čtete díla Ruty Sepetysové. Příběh za to určitě stojí :)

Nočnípták
07.02.2021 4 z 5

Ještě mě chybělo přečíst tuhle knihu od mojí oblíbené autorky. Bylo to moc hezké čtení, i když úplně něco jiného než její ostatní knihy. Aspoň mi to tak připadalo. Možná to bylo stylem psaní, nebo námětem. Řekla bych, že to je spíš čtení pro ženy. Není to sice přímo nějaký románek, dokonce se tady objevuje i mafie, ale muže by to asi nebavilo. I když, co já vím? Soudím jenom podle těch, které mám kolem sebe.
Knížku jsem přečetla rychle, děj měl spád. Líbilo se mi to a jsem ráda, že byla jiná.

juliesze
10.01.2021 3 z 5

Možná jsem se netrefila správnou náladou na Potrhaná křídla, ale děj knihy přes mě tak nějak stekl. Samozřejmě, trochu mě rozčiloval osud Jo, ale tak nějak oproti předchozím autorčiným knihám tuto považuje za "nejslabší kousek". Mezi okamžiky čtení jsem na příběh moc nepomyslela a připomínalo mi to takové dámské mafiánské čtení z USA 50.let.

EvikU.
08.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od této autorky a opět mě zcela pohltila. Moc se mi líbila. Josie ani nešlo nefandit.

Doufám, že to co už v knize dál nebylo, ale v mé hlavě je, že měla dobrý začátek. Že to jak měla nakročeno k šťastnému životu se opravdu stalo. Protože jestli má být na světě nějaká spravedlnost, tak ti co měli mizerné dětství by si zasloužili šťastný zbytek života.

Willi konec a pohřeb mě velmi dojal. Až bych to do sebe neřekla.

Kniha je velmi dobrá a mohu doporučit.

Ola-la
31.12.2020 5 z 5

Kniha mne vtahla do deje od prvni stranky. Velice mi vyhovoval styl, jak je kniha napsana. Usporny, ale pritom dostatecne popisny, ctenar ma prostor pro vlastni fantazii ale pritom i dostatek informaci. Cely pribeh se mi moc libil, byla jsem vtazena do deje a s namahou jsem ho opoustela....

JiRo
30.12.2020 5 z 5

5, je to prima čtení

triatlet
05.12.2020 5 z 5

Autorka zachycuje atmosféru v New Orleans
v 50. letech. Náctiletá Josie se o sebe musí postarat sama, protože má sebestřednou matku, která se živí jako prostitutka. Podaří se Jo, která brigádničí v knihkupectví, vymanit z periferie společnosti?
Jo je zmatená nejen z intrik, ale i z prvního navazování milostného vztahu.

domihruzkova
30.11.2020 3 z 5

Během 14 dní jsem přečetla Sůl moře a následně Potrhaná křídla a díky tomu budu asi ke knize kritičtější.
Přečetla jsem všechny její knihy, kromě nejnovější Mlčící fontány. Potrhaná křídla mi z nich přišla nejslabší.
Žádná z postav, natož děj se mi nedostal pod kůži, jen tak plynul po povrchu. Kniha ve mně nevyvolala žádné pocity, příběh hezký, ale chyběla mi tam reálnost, uvěřitelnost.

faraonka
28.11.2020 5 z 5