Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1025 282

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

bigben
26.03.2023 4 z 5

Příjemné čtení a za mě sympatická hlavní hrdina, jejíž životní osud nebyl úplně jednoduchý a dokázala se mu postavit.

Ulrika
05.03.2023 5 z 5

Taková trochu pohádka, ale velmi čtivá a postavy skvěle vykreslené. Bordel mamá si musel oblíbit každý:)

iceVS
26.02.2023 3 z 5

Naprosto nepravděpodobný mix, ve kterém je úplně všechno propletené bez ladu a skladu. Prostituce, mafie, woodoo, zločin, feminismus, opuštěné dítě, samozřejmě geniální, samostatné a čisté, loupeže, peníze, vražda, dobro, zlo... a spousta dalších příchutí. Děj vyústí do rádoby happyendu, ovšem bez řešení ostatních dějových linek. Strašlivej maglajz.

Nikola086
26.02.2023 5 z 5

Za mě byla tahle kniha neskutečná. Příběh plyne velmi hladce, krásně se čte, nenudíte se ani v jedné chvíli příběhu.
Trošku jsem se obávala tématu knihy, ale byla jsem mile překvapena.
Od závěru knihy jsem možná čekala krapet více, ale i toto ukončení mi sedělo, bylo to takové ozvláštnění na konec.
Doporučuji všechny autorčiny knihy. Píše fantasticky :)

danka13
18.02.2023 3 z 5

Knihu jsem dočetla, ale žádné velké nadšení jsem z ní neměla. Mlčící fontány, Sůl moře a V šedých tónech se mi líbily mnohem více. Ruta je pro mě milým překvapením, ještě mám v knihovně její poslední Musím tě zradit.

LilyGorch
30.01.2023 4 z 5

Josie Moraineová právě dokončuje střední školu a vysnila si pokračovat dál ve studiích na Univerzitě Sophie Smithové. Jde o prestižní školu, kam není jednoduché se dostat, natož se na ní udržet. Josie navíc pochází z podsvětí New Orleans. Její matka je prostitutka a o svoji dceru se nestará. Vlastního otce ani nezná. Ochrannou ruku nad ní proto drží svérázná bordelmamá Willie, která dobře ví, jak to na světě chodí, a drží Josie a její sny při zemi. Josie je houževnatá a pracovitá, každé ráno uklízí u Willie a během dne pak ještě prodává v knihkupectví se svým kamarádem Patrickem. Tomu také pomáhá v péči o duševně chorého otce. Přes všechny její snahy a píli ji však matčino sobecké chování stahuje zpátky do bahna Čtvrti. Nemluvě o přítomnosti mafie, s níž není dobré se zaplést. V knížce samozřejmě nechybí ani romantická linka - aby toho Josie neměla málo na přemýšlení, nejednou jí zamotá hlavu nepředvídatelné Patrickovo chování, ale i otevřená náklonnost sympatického kamaráda Jesseho.
Ruta Sepetys se v této knížce dotýká myšlenek na to, jak moc je pro mladého člověka důležitý vztah s rodiči, jak moc předurčuje jeho budoucnost to, odkud a z jaké vrstvy pochází, a také o tom, zda je možné se ze dna vyšvihnout nahoru a zazářit.
Potrhaná křídla se čtou hrozně lehce a rozhodně je můžu doporučit. Byly sice mým prvním setkáním s autorkou, ale určitě se pustím do některé její další knihy. Možná jediné, co mi na příběhu trošku nesedělo, byl konec. Nevadí mi ani tak, co se v něm stalo, ale spíš jakým způsobem se to stalo. Původně jsem možná právě od toho konce čekala víc..
4,5/5 *

„Nemůžeš tady přece zůstat jen proto, že se bojíš. Někdy vyrazíme na cestu, ale nakonec dojedem úplně jinam, než jsme chtěli. Ale to nevadí. Důležitý je vyrazit. Já vím, že to zvládneš. No tak, Josie, zkus ty svoje starý potrhaný křídla roztáhnout.“

Vilma232
17.01.2023 3 z 5

Padesátá léta v New Orleansu, prostředí mafie, prostitutek a jiných lidských ztroskotanců a k tomu sympatická milovnice knih, která se opravdu snaží, aby se z toho prostředí vymanila. Příběh mě nezasáhl tak jako Sůl moře či V šedých tónech, ale Josii jsem mimořádně "fandila" a opravdu jsem si moc přála šťastný konec.

izinkaVENDULKA
28.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha náhodně objevena díky čtenářské výzvě. Pěkný příběh, Josie jsem celou dobu fandila, aby se na tu vysokou dostala. Konec vypadal slibne. Willie mi byla jako postava moc sympatická a skoro jsem obrečela, že umřela. Čekala jsem spousty možných konců, ale tento ne. Knížka byla moje prvotina od této spisovatelky, ale doufám že ne má poslední. Velice se mi líbil styl psaní.

martina.culik
19.12.2022 3 z 5

Četla jsem od autorky už jiné dvě knihy, ze kterých jsem byla nadšená. Tato bohužel má očekávání nesplnila. Možná je to tím, že mi tento svět není nijak blízký, možná tím, že se v knize vlastně nic moc nestalo a navíc zůstala spousta věcí nedořešených (a já nemám ráda rozpletené konce).
Jako vždy jsem se ale dozvěděla několik zajímavých informací, takže ztracený čas to určitě nebyl.

adela.hol
15.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od autorky a asi jediná, která se vymyká těm ostatním. Příběh nebyl špatný, ale na top mi tomu něco chybělo.

Kniha vypráví o Josie, která vyrůstala po boku prostitutek a hlavní bordelmamá se o ni starala víc, než její vlastní matka. V takovém prostředí je snadné sklouznout k tomu být stejná, ale Josie měla vyšší cíle. Studium na univerzitě a od všeho utéct. Což se jí nakonec částečně podařilo poté, co se nemusela ponížit kvůli vydírání a poté co Willie rozhodla o jejím dalším osudu.

Za co musím strhnout tu jednu hvězdu bylo pro mě například velké množství postav, které jsem moc nedokázala od sebe odlišit. Dora, Sadie, Sweety, Evangeline mi přišly jedna jako druhá a ani mezi Patrickem a Jessem jsem zpočátku neviděla rozdíl a nevěděla jsem, koho mám Josie vlastně přát. A tím se dostávám také k tomu, že některé věci tu nebyly dořešené. Například vztah Patricka a Jamese nebo by si také nějaký trest zasloužila matka Josie.

asam
27.11.2022 5 z 5

Trochu pomalejší rozjezd, ale pak vás to chytne a nepustí. . Ponaučení pro mě, které z knihy vyplynulo - jdi tvrdě za svým vysněným cílem a snaž se proto udělat co nejvíc.

princesse
18.11.2022 3 z 5

Začátek mi nějak nešel, vypadalo to každou chvíli, že skončím, ale přece jen jsem vytrvala a pokračovala dál. Pak se to nějak zlomilo a dočetla jsem. Ne, že bych si to přímo užila, ale říkala jsem si, že si na autorku musím zvyknout. Byla to první její kniha, kterou jsem četla. Dám jí ještě šanci a uvidíme jestli budu nadšenější.

JJJ007
09.11.2022 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha, Paní Ruta prostě umi psát. Příběh se mi líbil i styl psaní. ROZHODNUTÍ, TO TA UTVÁŘEJÍ NÁŠ ŽIVOT.
Doporučuji k přečtení.

hroubek
09.11.2022

Tato kniha má spoustu prvenství v kariéře autorky Ruty Sepetys. Je to její první kniha, která se odehrává čistě jen v USA. Je to její první kniha, která se neodehrává za důležitých historických okamžiků (druhá světová válka, Francův diktátorský režim ve Španělsku, revoluce v Rumunsku v roce 1989). Je to její první kniha, ve kterém lehce změnila styl psaní a vyprávění. Potrhaná křídla jsou autorčin druhý román, takže všechno, co jsem napsal platí, když budou na její kariéru nahlížet jako na celek. Další věc je ta, že Potrhaná křídla stojí bokem od ostatních knih autorky, protože zbylé knihy jsou propojené skrze postavy. Nicméně, to nic nemění na tom, že je knížka povedená, moc hezky napsaná a Ruta Sepetys odvedla parádní práci. Samotný příběh je dost dobrý a velmi citlivě odvyprávěný. Autorka moc dobře umí vyprávět příběhy z pohledu náctiletých, aby působily dobře a uvěřitelně. Osobně se mi líbila změna prostředí, jelikož živočišné New Orleans je na první pohled zajímavější, než třeba zima na Sibiři. Sepetys velmi dobře popisuje dané místo, povahu lidí, a i to jak to tam funguje. Opět stvořila postavy, kterým se fandí od srdce a jejich osud nás zajímá. Z mého pohledu je tempo místy lehce pomalejší a příběh nedokáže naplno využít svou zápletku - zde si myslím, že o to samotné autorce ani moc nešlo. Líbilo se mi, že většina postav dostane více prostoru a působí živě. Mám pár výtek, ale to jsou drobnosti, které mi nezkazili čtení. Kniha Potrhaná křídla se mi hodně líbila a četla se mi moc hezky.

petrarka72
09.11.2022 4 z 5

Výborně odvyprávěný příběh o padesátkách v New Orleans, cílevědomé Josie a všech, kdo ji mají rádi (s výjimkou její matky), také o naději a sebeklamu a o tom, jak tenká je hranice mezi nimi. Emocionální zásah se konal, i když jde o jedinou autorčinu knihu s proklamativně pozitivním vyzněním.

Han-nah
08.11.2022 4 z 5

Knihu hodnotím 3,5*, protože mi v ní něco chybělo, i když z předchozích knih autorky vím, že umí dobře psát a má výstižný vypravěčský talent a zajímavé děje.
Tato má poutavý název, vystihuje úžasnou atmosféru života lidí v padesátých létech v New Orleans. Mladá dívka Josie chce zgruntu změnit svůj život , vzlétnout, žít jinak a jinde. Ale její krásné sny, i když pro jejich splnění se snaží udělat skoro nemožné, její křídla se roztahují k vzlétnutí za lepším, ale vždy se najde něco, co ji sráží.

marketa1860
31.10.2022 4 z 5

Připojím se k dalším čtenářům s názorem, že toto bylo trošku jiné než jsme zvyklý u Sepetysové. Příjemná, milá kniha s pozitivní hrdinkou, upjatá atmosféra 50. let New Orleans a boj tmavých proti světlým, žen proti mužům, chudých proti bohatým. Pro mě oddychovka, ale čekala jsem něco jiného.

Tesset
28.10.2022 5 z 5

Tohle byla trošku jiná Ruta, než jsme zvyklí, ale vůbec nebyla špatná. Historické pořadí tady nebylo až tak zřejmé a bylo spíše jen v náznacích. i když se mi to líbilo, na Mlčící fontány to nemělo, ty jsou pro mě top a naprosto bezchybné. Jinak ale můžu doporučit všem, kteří se zajímají o historky z New Orleans.

Luccinda
18.10.2022 2 z 5

Mlčící fontány jsou absolutní skvost a dodnes patří k mým nejmilejším knihám a věřila jsem, že ostatní knihy Ruty Sepetys budou stejně skvělé a nezapomenutelné. Záměrně jsem ale chtěla začít Potrhanými křídly, což je kniha, o které se ve spojitosti s autorkou skoro vůbec nemluví. A už chápu proč. Já jsem v tom Rutu Sepetys vůbec nepoznávala a bohužel se knížka zařadí k mým největším zklamáním tohoto roku.

Autorka ve svých knihách často zpracovává skutečné historické události, Potrhaná křídla jsou ale výjimkou. Příběh se odehrává v New Orleans 50. let minulého století a zaznamenává život mladé Josie, který je poznamenaný komplikovaným vztahem s matkou - prostitutkou.

Čekala jsem silný a dojemný příběh o vztahu matky a dcery, bohužel mi ale knížka přišla od začátku až do konce nudná a nezáživná. Nebyly v tom emoce, nedokázala jsem si vytvořit vztah k žádné z postav. Mrzí mě to a doufám, že další knížky od autorky už budou kvalitou zase blíže k Mlčícím fontánám, protože tohle bylo opravdu zklamání.

Aivlis
04.10.2022 5 z 5

Krásna kniha, občas som mala pocit, že počujem šum Mississippi, v noci krik povetrných dievčat. Príbeh neuveriteľne silnej osobnosti, ktorá popiera porekadlo "gény neprečuráš" a ide si krok za krokom za svojim snom. Kde je voľa, tam je aj cesta. Autorka má talent chytiť a nepustiť do posledného dychu. Určite dám priestor aj ostatným knihám.