Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1034 1034

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

PetK
13.06.2019 3 z 5

Moje druhá knížka od této autorky. Sůl moře jsem hodnotila bez váhání 5 hvězdami, a proto teď dávám jen 3, protože jsem asi holt měla změnit pořadí. :-) Ten příběh je v pohodě, způsob psaní taky dobrý, ale sílu předchozí knihy to pro mě prostě nemělo. Takové vyprávění o jedné holce s ambicemi, o slaném buráku mezi makronkami, vlastně se tomu nedá nic vytknout. Ale... ale. Každopádně se těším na V šedých tónech, který dle mých "knižních" přátel slibuje opět silný zážitek.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Tohle je hodně zvláštní knížka, která nemusí sednout úplně každému. Mně se ovšem líbila. Vychutnávala jsem si jak příběh, který se, pravda, rozebíhal docela pomalu, tak atmosféru, kterou nám autorka načrtla. Musím přiznat, že z tohoto místa a období jsem snad ještě žádnou knížku nečetla, a o to víc to pro mě bylo zajímavé. Hlavní postavu jsem si velmi rychle oblíbila, byla to taková ta správná "badass girl", to se mi moc líbilo. Moc se mi líbí i obálka.

lištička123
27.05.2019 5 z 5

Skvěle napsaná, oddechová knížka. Stejně jako Sůl moře se mi moc líbila.

alexis818
25.05.2019 4 z 5

Pěkné čtení.Sice poněkud oddechovější než předchozí knihy,ale přesto moc hezké.Mohu doporučit.

Bauriska
24.05.2019 5 z 5

Autorka může psát o čemkoliv a stejně to pro mě bude úžasné čtení. Kniha je tématicky odlišná od ostatních, co jsem četla. Nehrála mi tolik na city, byla to od ní spíše oddechovka, ale skvělá.

mi-380
13.05.2019 4 z 5

Mezi svéráznými postavičkami hříšné francouzské čtvrti New Orleansu se pohybuje chytrá dívenka Josie, stejně jako my milovnice knih, a ty jí pomáhají kormidlovat pryč za svým velkým cílem - vzděláním a vstupem do jiné společnosti. Poutavé emotivní vyprávění, kterému chybí naléhavost autorčiných válečných románů. Trochu mi připomíná styl Aleny Mornštajnové.
85 % (aktuálně 556 hodnotících se shodným průměrem 85 %).
...
Charlie je na mě hodný. Jednou, to mi bylo čtrnáct, jsem mu řekla, že matku nenávidím. „To nesmíš, Jo,“ řekl mi. „Měla bys ji litovat. Není ani zdaleka tak chytrá jako ty. Nenarodila se s kompasem v hlavě jako ty, a tak bloudí a každou chvíli narazí do zdi. Je to smutné.“...

Kekik
01.05.2019 5 z 5

Knihy V šedých tónech a Sůl moře mě zasáhly více, jelikož jsou mi tématicky bližší. To ale neznamená, že Potrhaná křídla nejsou úžasné. Naopak. Autorka příběh napsala velmi čtivě. Život Josie již od malička není pohádkový. A právě po té pohádce touží. Musí ale svému štěstí jít naproti. Ještě, že má kolem sebe lidi, na které se může spolehnout.
Všechny knihy Ruty Sepetys DOPORUČUJI.

Jitty82
24.04.2019 5 z 5

Ruta Sepetysová je sázkou na jistotu. Má neotřelé nápady a ojedinělý vypravěčský talent, kterým si hned získá čtenáře na svou stranu a přiměje je nepustit knihu z ruky až do poslední strany. Potrhaná křídla v sobě skrývají velmi silný příběh, který si díky neustálému napětí, porci dobrodružství a špetky romantiky vyslouží úctu a obdiv čtenáře.

Dela111
11.04.2019 4 z 5

Ač se kniha odehrává v drsném prostředí a zároveň době plné zábavy - padesátá léta 20. století, New Orleans, kluby, prostitutky, mafie, vymahači..., jde o křehký příběh. Trochu mi připomíná takovou moderní pohádku o Popelce.
Příbuzné si nevybíráme a hlavní postava Josie má tu smůlu, že má jen jedinou příbuznou a to matku prostitutku, věčně opilou a milující jen peníze. Naštěstí má kolem sebe přátele a i když to sama zpočátku netuší, tak i lásku.
Je to krásný, emotivní příběh o touze po vzdělání, plnějším a slušnějším životě, o touze roztáhnout křídla, byť jsou zatím potrhaná...

"Někdy vyrazíme na cestu, ale nakonec dojedem úplně jinam, než jsme chtěli. Ale to nevadí. Důležitý je vyrazit."

Anchie
05.04.2019 5 z 5

Bravurně napsaná kniha, stejně jako všechny od Ruty Sepetys, ale tahle je navíc nečekaná oddychovka. Paráda!

Capkomi
29.03.2019 4 z 5

Dávám ANO paní Sepetys! Bála jsem se tématu (podobné knihy nevyhledávám), ale autorka uměla zaujmout a překvapit. Velmi citlivý příběh s krásným závěrem. Těším se na další díla spisovatelky.

Vlcice72
28.03.2019 5 z 5

Nečekaně osvěžující a pro mne osobně překvapivě dojemný příběh.
I s potrhanými křídly se nakonec a navzdory všem okolnostem dá vzlétnout.
Kniha se mi velmi líbila a autorka se stává po přečtení této a "Soli moře" mou oblíbenou.

Anna 13
17.03.2019 3 z 5

Takhle: kdyby mi knihu v průběhu jejího čtení někdo sebral a nechtěl ji vrátit, bude mi to jedno.
A to je špatně...

Rutu Sepetys miluju. Její knihy Sůl moře a V šedých tónech jsou absolutními brilianty, na které já vzpomínám jako na největší literární zážitky mého života...
A tohle mě prostě strašně zklamalo...

Je to výborně napsané. Co jiného od Sepetysové čekat? Ale ten příběh se strašně táhne, nic moc se neděje, všechno je to takové neslané nemastné - nudné.
Nezaujalo mě prostředí - hříšné New Orleans, ani postavy. Josie mi bylo líto, ale že bych s ní dýchala? To ne. Snad jen ten Jesse stál za to.

Ale jak vidím, kniha si své publikum našla. Ona není špatná. A je fakt dobře napsaná - za to ty tři hvězdy. Ale příběh v ní mě nezaujal. A možná je to jen mým rozpoložením, věkem, obdobím... Třeba by pro mě někdy někde byla taky tou pětihvězdičkovou.

Doufám, že paní Sepetysová opět něco napíše. Něco syrového, něco o lidském přežívání v těch nejkrutějších letech historie. Protože v tomhle období umí ze svých postav vytřískat nejvíc.

Alena1234
06.03.2019 3 z 5

Sůl moře a v šedých tónech se velmi povedly.Od této knihy jsem očekávala, že bude stejně tak dobrá.Bohužel jsem se nudila.

harena
23.02.2019 5 z 5

Pěkná kniha s jednoduchým příběhem, který ale dokáže zaujmout do poslední stránky. Hlavní hrdinka Josie neměla moc štěstí na místo narození a vůbec ne na svoji matku. Ujala se jí bordelmamá a díky ní a díky svým přátelům dokázala ".....být hrdinkou vlastního životopisu." Když člověk udělá krok špatným směrem, většinou pak následují další a je jenom na něm, jestli se dokáže vrátit na cestu, kterou chtěl jít. A Josie je opravdu úžasná, paní Sepetysová je skvělá spisovatelka.

prochajda
22.02.2019 5 z 5

Tak nakonec krásný příběh, nechybělo napětí ani dojetí, velmi čtivá kniha....a Willie byla fakt třída :-)

ludek.n
04.02.2019 5 z 5

Potrhaná křídla jsou tenké a křehké sny o lepším životě, o úniku ze světa lží, falše, chtíče a přetvářky, o zlomení okovů osudového předurčení a o nezlomné naději v lepší úděl. Josie Morainová je postava, s níž se dá smát i plakat současně. Jejích osmnáct let je skutečných a opravdových, její radosti i starosti jsou vtisknuty do každé stránky knihy tak silně, že je nelze neprožívat spolu s ní. Autorka dala příběhu z neworleanské Francouzské čtvrti nádech hanebnosti a špíny, která dokáže pohltit a zlomit všechno krásné a dobré, ale nedokáže zvítězit nad odhodlanou touhou čistého srdce po pravdě, lásce a poznání. Přirozený styl vyprávění plyne hladce a uvolněně, neutápí se v lpění na detailech ani v přílišném filozofování. Text má myšlenku i sugestivitu velkých příběhů, přitom si uchovává přístupnost a až neokázalou prostotu. Kniha je plná emocí, ale nevystrkuje je do popředí, spíše si je nechává v záloze jako druhou linii, která v pravou chvíli udeří, ohromí a hned se zase stáhne do pozadí. Funguje to náramně. Alespoň mě Ruta Sepetysová dostala do kolen…

Mathiola8
30.01.2019 5 z 5

Jsem z knihy nadšená. Skvěle se četla. Je to třetí kniha, kterou jsem od autorky četla. Všechny můžu doporučit. Moc pěkné čtení.

Eliška13
30.01.2019 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila, příběh byl napínavý a čtivý, nemohla jsem se od knížky vůbec odtrhnout. Rozhodně můžu jen doporučit, jsem z ní hrozně nadšená. Jen mě trošku mrzí, že zde nebyla žádná větší zápletka, alespoň tak mi to připadalo.
Docela by mě zajímalo proč to přeložili jako Potrhaná křídla!?

mirvas
23.01.2019 4 z 5

Hezky napsaná kniha, hezký příběh. Kromě postavy Josi se mi líbila postava Willie....ač vedla "vykřičený dům", myslím, že byla velkou osobností a její činy mnohokrát překvapily.