Zdeněk Smetana

česká, 1925 - 2016

Nahrávám...

Životopis

Zdeněk Smetana je významný český scenárista, výtvarník a režisér animovaných filmů s charakteristickým rukopisem. Narodil v Praze v roce 1925 (zemřel v roce 25. 2. 2016) a vyrůstal ve svérázné pražské čtvrti Žižkov. Za války hrozilo mladému Zdeňkovi totální nasazení, ale jeden z jeho profesorů mu zařídil práci v rytecké dílně. Za německé okupace, po uzavření vysokých škol, studoval výtvarné umění u soukromých pedagogů a vyučil se rytcem. Po válce prošel důkladnou profesionální školou, kdy začal spolupracovat se studiem Bratři v triku, kde byl uměleckým vedoucím Jiří Trnka a kde působil přes půl století. Následně pracoval jako režisér v Krátkém filmu Praha.

Nejznámější a divácky nejoblíbenějšíj je jeho tvorba pro děti, ať už jsou to třeba Pohádky z mechu a kapradí (Křemílek a Vochomůrka), anebo další postavičky z jeho cyklů Večerníčků - Rákosníček, Malá čarodějnice, Štaflík a Špagetka či Radovanovy radovánky. Tvorba pro děti představuje jen část jeho tvorby, které se začal věnovat až v šedesátých letech. Ilustroval také několik knih pro děti.

Jeho tvorba je prosycená pro něj typickými uměleckými výrazovými prostředky: nadsázkou, humorem a metaforou. Pro charakteristiku jeho filmů z nedětské tvorby a definici žánru se začal používat pojem moralita. Sám autor své první morality nazývá psychologickými groteskami. V 70.letech rozšířil Smetana témata svých filmů o aktuální společenské a politické náměty, jedná se například o angažované snímky.

Na kontě má přes 400 animovaných filmů, z toho čtyři celovečerní. Ilustroval také asi 50 knih. Za své dílo získal přes padesát ocenění na českých i zahraničních filmových festivalech, též v Cannes, Benátkách (Lev sv. Marka), Berlíně (Zlatý medvěd), či Londýně (cena londýnské akademie za nejlepší film roku). Během slavnostního zahájení Anifilmu 2014(Mezinárodního festivalu animované tvorby v Třeboni) dokonce získal cenu za celoživotní dílo, kterého se ze zdavotních důvodů nemohl zúčastnit.

Zdroj životopisu: http://www.levneucebnice.cz/autor/zdenek-smetana/