Zdeněk Karel Slabý

Kryštof Matouš · Petr Lhota · Dr. Zdeněk · Z. K. S. · PeL · KryM · Aby pseudonymy

česká, 1930 - 2020

Nahrávám...

Životopis

Zdeněk Karel Slabý (* 9. června 1930, Praha) je český spisovatel, publicista, kritik a překladatel. Věnuje se především literatuře pro děti a mládež a hudební publicistice.
Vystudoval klasické gymnázium na Žižkově v Kubelíkově ulici. Během války se seznámil s Jaroslavem Foglarem a stal se členem jeho oddílu. Maturoval v roce 1949.
V roce 1953 vystudoval českou a ruskou literaturu a literární teorii na Filozofické fakultě UK. Následujících pět let na téže katedře působil jako asistent, v letech 1958–71 a znovu 1989–1990 pracoval jako redaktor a později šéfredaktor časopisu pro dětskou literaturu Zlatý máj. Je autorem řady dětských pohádek, např. Tři Karkulky (1963), Kocour Vavřinec a jeho přátelé (1969, společně se svou manželkou Dagmar Lhotovou), Pohádkový detektiv Břetislav Hostivít (1973) aj. Je též autorem řady literárně teoretických článků o dětské literatuře a překladů z cizích jazyků.

Pod pseudonymem Kryštof Matouš zpracoval náměty Ondřeje Sekory o mravenci Ferdovi. Další pseudonymy a šifry: Petr Lhota, dr. Zdeněk; aby, Z. K. S., PeL, KryM.

Zdroj životopisu: Slovník české literární fantastiky a science fiction; cs.wik