Koupit knihy

Zdena Frýbová

Zdenka Redlová pseudonym

česká, 1934 - 2010


Nahrávám...

Životopis

Úspěšná česká autorka Zdena Frýbová se narodila 30. 8. 1934 v Praze. Po maturitě pracovala v Mariánských Lázních jako administrativní pracovnice, ale později se vrátila do Prahy a stala se novinářkou a spisovatelkou z povolání.
V roce 1955 debutovala v deníku Práce, publikovala v různých českých a slovenských periodikách. V 90. letech založila nadaci Robin, jejímž cílem je pomáhat bezprizorním a týraným zvířatům. Název nadace je inspirován psím hrdinou jedné z jejích nejúspěšnějších knih.
První dvě knihy napsala pod pseudonymem Zdena Redlová. Pod tímto pseudonymem vydala tituly Rok na haciendě (1963) a Příběh z lékárny (1965).
Patřila ke spisovatelům, kteří se cenzuře kontroverzních témat v době reálného socialismu vyhnuli absolutně nepolitickým psaním. Častým motivem bylo u ní téma z lékařského nebo vědeckého prostředí. Ve většině svých děl se soustřeďovala na pracovní problematiku, propojovala psychologické, kriminalistické a reportážní postupy. Často se inspirovala profesními romány Arthura Haileyho.

Po změně společenských poměrů začala ve svých dílech i v rozhovorech pro média velmi otevřeně akcentovat politická témata. Její texty ústy hrdinů románů nadále kritizovaly předlistopadový režim, zároveň však nezakrývaly velké autorčino zklamání nad skutečností, že zločiny socialismu zůstaly nepotrestány a že prominenti tehdejšího režimu se často velmi snadno zorientovali v nových podmínkách a na svou předlistopadovou kariéru navázali kariérou ještě úspěšnější. Ve svých románech autorka nijak neskrývala své levicové názory, které kombinovala s velmi tvrdou kritikou korupce a organizovaného zločinu v raném porevolučním období. Názory tohoto typu často zaznívají zejména v psychologicko-kriminálních románech Polda a jeho volném pokračování Polda a jeho soudce, ale i ve spíše rodinně a humoristicky laděných románech Malinkatý kretén nebo Robin Druhý a jeho rodina (volné pokračování bestselleru Robin).

Zemřela 22. února 2010 na kardiologickém oddělení pražské Fakultní nemocnice v Motole, podlehla dlouhodobé těžké nemoci.

Tisková zpráva o smrti http://www.lidovky.cz/zemrela-spisovatelka-zdena-frybova-bylo-ji-75-let-fu9-/lide.aspx?c=A100222_143532_lide_glu(zdroj životopisu: www.cs.wikipedia.org)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři: