William Wordsworth

anglická, 1770 - 1850

Nahrávám...

Životopis

William Wordsworth (*7. dubna 1770, Cockermouth, Lake District, Anglie – †23. dubna 1850, Rydal, Westmorland, Anglie) byl anglický romantický básník. V roce 1843 byl jmenován básníkem – laureátem („poeta laureatus“).

William Wordsworth se narodil v rodině právníka a hospodářského správce. Po smrti obou rodičů ho od roku 1883 vychovávali jeho strýcové. Studoval v Cambridge, cestoval po Švýcarsku a Francii. Zde
se na čas nadchl pro ideje Francouzské revoluce. Po návratu do Anglie mu dědictví po příteli umožnilo založit si vlastní domácnost spolu se sestrou Dorothy.

Wordsworth navázal přátelské styky se Samuelem Taylorem Coleridgem a společně vydali v roce 1798 sbírku Lyrické balady. Rovněž spolu navštívili Německo.

Pro Wordsworthe, Coleridge a jeho švagra R. Southeye se ujalo pozdější označení „jezerní básníci“, odvozené od místa jejich pobytu.Po rozchodu s Coleridgem se Wordsworth odstěhoval do Rydal Mountu v Grasmere, kde žil až do konce života. Literární úspěchy mu pomohly získat místo ve státní službě.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz