Walter Mosley

americká, 1952

Nahrávám...

Životopis

Jeho otec byl černoch z Jihu, kdežto matka byla židovská emigrantka z Evropy, takže si uvědomoval rozdíly, vytvářené společností pro své menšiny tím zřetelněji.
Studoval na Goddard College a Johnston State College, pak se ale přestěhoval se svou přítelkyní Joy Kellman (později manželkou) do New Yorku, kde žijí dodnes. (Když se Joyini rodiče dozvěděli, že chodí s černochem, pět let s ní nepromluvili...)
V NY zkoušel pracovat jako počítačový programátor, ale v té roli se necítil dobře. Začal psát básně a zjistil, jak se dají pomocí literatury vyjadřovat názory, přesvědčovat veřejnost a ovlivňovat rovnoprávnost. Tak začal studovat psaní na City College of New York.
Napsal přes 20 knih z různých oblastí, z filozofie, politiky, sci-fi i knihu pro děti, nejznámější jsou ale jeho detektivní romány. Říká se, že ve svých knihách navazuje na Raymonda Chandlera a jeho drsnou školu, a na Chestera Himese a jeho černošské hrdiny.
První díl s nejoblíbenější postavou, soukromým detektivem bez licence Ezekielem „Easy“ Rawlinsem, vyšel už roku 1990. Všeobecné pozornosti se ale autorovi dostalo až poté, co o dva roky později bývalý prezident Bill Clinton, velký fanoušek detektivního žánru, při jednom rozhovoru uvedl Mosleye jako svého oblíbeného autora. Rázem byly jeho knihy vyprodány.
Série s Easym je zasazena do poválečných 50. a 60.let v Los Angeles a je zároveň i sociální kritikou, ukazatelem tehdejší nerovnoprávnosti a rozdělených čtvrtí města. Cyklus má již 11 knih.
Dalšími autorovými černošskými postavami jsou Socrates Fortlow a Fearless Jones.
V roce 1995 byl zfilmován jeho román Devil in a Blue Dress s Denzelem Washingtonem coby Easym a v roce 1998 se dočkala zfilmování kniha Always Outnumbered s Laurencem Fishburnem v roli Socrata Fortlowa. V současné době autor píše scénář k další filmové verzi svého příběhu s Easy Rawlinsem, Little Scarlett. (Ve filmu „Manchurianský kandidát“ si autor jako soukromý vtip zahrál malou roličku - kongresmana Rawlinse.)
Mosley byl předsedou Mystery Writers of America, je členem výkonného výboru PEN American Center a přednáší na newyorkské univerzitě, kde také získal čestný doktorát.

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015
Charles Darwin

1809 - 1882