Vratislav Blažek

česká, 1925 - 1973 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Vratislav Blažek (*31. srpna 1925, Náchod, ČSR – †28. dubna 1973, Mnichov, NSR) byl dramatik, autor satirických komedií, estrádních a kabaretních pořadů, filmový scenárista.

Vratislav Blažek byl vyloučen z reálného gymnázia, asi rok se učil drogistou. V letech 1942 – 44 navštěvoval Střední grafickou školu v Praze. V roce 1945 se přihlásil na AVU, záhy však odešel studovat malířství na VŠUP u E. Filly. Souběžně autorsky spolupracoval s pražským Divadlem satiry. Studium předčasně ukončil a věnoval se pouze literární práci.

Až do odchodu do emigrace v roce 1968 pracoval Vratislav Blažek jako dramaturg a scenárista Čs. státního filmu. Po emigraci žil v Mnichově. Poté byl v normalizační ČSSR zakázán a ignorován.
Je autorem textů k celé řadě písní, které časem zlidověly (např. Den je krásný, Dáme si do bytu, Lékořice).

Spisovatel Josef Škvorecký, jenž stejně jako Vratislav Blažek pocházel z Náchoda, zpracoval jeho osudy ve svém románě Příběh inženýra lidských duší. Blažek se v něm objevuje pod jménem Vratislav Blažej prostřednictvím dopisů, jež v průběhu několika desetiletí napsal protagonistovi knihy Danny Smiřickému .

Zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia.org

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015
Agatha Christie

1890 - 1976