Sue Tanya Huff životopis

kanadská, 1957

Životopis

Kanadská autorka fantastiky, jejíž knihy jsou vydávány od konce 80.let 20. století, a to včetně pěti fantasy sérií a jedné scifi série. Série Blood books o Vicki Nelsonové se dočkala televizní adaptace pod názvem Krevní pouta (Blood Ties). Knihy u nás vydává nakladatelství Brokilon.

Narodila se v roce 1957 v Halifaxu v provincii Nové Skotsko, vyrůstala však v Kingstonu.
Strávila tři roky jako kuchařka u Rezervního vojska kanadského námořnictva a marně doufala, že se s ním dostane na moře. Bakalářské studium aplikovaných umění v rozhlase a televizi dokončila v roce 1982, kdy CBC propustilo 750 zaměstnanců jen v Torontu.

V letech 1984 až 1992 pracovala v torontském knihkupectví Bakka specializovaném na fantastiku. Během té doby napsala 7 knih a 9 povídek. Poté se z Toronta odstěhovala na venkov, kde dodnes žije spolu s partnerkou, spisovatelkou Fionou Pattonovou, spoustou koček a čivavou. Od té doby se plně věnuje spisovatelskému řemeslu.

Má ráda život na venkově, psaní na plný úvazek, cokoliv od Charlese de Linta (kanadský spisovatel fantastiky), Xenu, Hercula a email. Nesnáší telefony, elektrické přikrývky a renovace koupelen. Stále očekává katastrofu, což ve výsledku znamená, že je obvykle příjemně překvapena.Tvorba:

Série Wizard Crystal:
Child of the Grove (1988)
The Last Wizard (1989)
Starší opouštějí zemi Ardhan a s nimi mizí i téměř veškerá magie. Zůstává jen nesmrtelný mág, jenž touží po vládě nad světem. V cestě mu však stojí dívka Crystal, která je jako poslední dar Starších předaný lidskému rodu jedinou nadějí v boji proti uchvatiteli.

Série Blood Books:
Blood Price (1991)
Blood Trail (1992)
Blood Lines (1992)
Blood Pact (1993)
Blood Debt (1997)
Blood Bank – povídky
Soukromá vyšetřovatelka Vicki Nelsonová tu řeší za pomoci policejního kolegy a čtyři sta padesát let starého upíra Henryho Fitzroye, v současnosti autora milostných románů, řadu krvavých případů, v nichž není nouze o přítomnost nadpřirozených bytostí - vlkodlaků, duchů či tisíce let starého egyptského kněze.

Série Quarters :
Sing the Four Quarters (1994)
Fifth Quarter (1995)
No Quarter (1996)
The Quartered Sea (1999)
V příběhu královy sestry Annice, která si místo vynuceného manželství zvolí svobodu a vyhnanství, poprvé objevuje rovnostářský svět bardů, jež jsou díky svému neobyčejnému nadání schopni kouzlit za pomoci všech čtyř živlů - země, vzduchu, ohně a vody.

Keeper’s kroniky:
Summon the Keeper (1998)
The Sekond Summoning (2001)
Long Hot Summoning (2003)
Strážkyně rovnováhy mezi dobrem a zlem Claire se za pomoci svého mluvícího kocoura Austina snaží zadržet síly zla a ochránit nic netušící obyvatele Země, přitom ale musí vést ještě stánek s občerstvením, nemluvě o trablech s láskou k obyčejnému smrtelníku.

Série Valor:
Valor’s Choice (2000)
The Better Part of Valor (2002)
The Heart of Valor (2007)
Valor’s Trial (2008)
Lidstvo přijalo spolu s dalšími nově objevenými rasami při vstupu do galaktického shromáždění podmínku služby ve vesmírné pořádkové armádě, která brání civilizované rasy, jež si už zcela zvykly na život v míru.

Série Smoke Books:
Smoke and Shadows (2004)
Smoke and Mirrors (2005)
Smoke and Ashes (2006)
Tony Foster, chlapec zachráněný Henrym Fitzroyem, se snaží jako asistent produkce ochránit štáb populárního televizního seriálu o upírech před rozmanitými útoky nadpřirozena.

Samostatné romány:
Gate of Darkness, Circle of Light (1989)
The Fire’s stone (1990)
Scholar of Decay (1995)
The Enchantment Emporium (2009)

Zdroje: wikipedia.org, goodreads.com, životopis autorky od Martina Šusta v Ceně krve. (zdroj životopisu: http://www.deti-noci.cz/)

Ocenění